ادب از که آموختی؟ از نماینده مجلس
تفکری در باب جملۀ «ادب مرد به از دولت اوست»

ادب از که آموختی؟ از نماینده مجلس

نویسنده : reza_rz

لازم نیست پیگیر جدی اخبار و حاشیه‌های پخش شده در شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون باشید تا نام کلیپ جنجالی فحاشی نماینده سراوان به گوش‌تان خورده. مشاجره لفظی محمد درازهی و توهین مستقیم او به کارمند اداره‌ گمرک ایران، تا این لحظه پای نمایندگان مختلف مجلس، هیئت نظارت بر نمایندگان و حتی وزیر اقتصاد را وسط کشیده است.

آنطور که گفته‌می‌شود، نماینده مردم سراوان به همراه یک فعال حوزه واردات خودرو قصد ورود به پارکینگ ساختمان گمرک را داشته که با ممانعت مامور مربوطه مواجه می‌شود. درازهی وارد ساختمان می‌شود و می‌گوید که بگذارند وارد شود، او در پاسخ به جملۀ «ما از شما دستور نمی‌گیریم!» -که بسیار مودبانه و با آرامش هم گفته شد- عصبانی شده و با توهین به مقابله پرداخته تا شاید نتیجه‌ای بگیرد. اما زمانی که یکی دو نفر از مراجعانِ اداره متوجه می‌شوند این فرد نماینده مجلس است، با او مشاجره لفظی می‌کنند و یکی از آن‌ها با عصبانیت آقای نماینده را از ساختمان بیرون می‌کند و فیلم اصلی، به همین‌جا ختم می‌شود.

قسمت جالب ماجرا اما واکنشی است که محمد باسط درازهی، نماینده‌ی منتخب مردم سراوان به این فیلم داشت. فقط چند ساعت بعد از پخش شدن فیلم، درازهی طی مصاحبه‌‌ای علام کرد که فیلم قسمت کوتاهی از اتفاقات است و پیش از آن کارمندان گمرک، اجازۀ ورود وی به داخل و دیدار با رییس اداره را نداده‌اند و بعد از چند ساعت معطلی، باز هم موفق به ملاقات نشده است. باسط درازهی در پایان مصاحبه تهدید کرد که این مسئله را در سحن علنی مجلس مطرح و درخواست استیضاح وزیر اقتصاد را اعلام می‌کند.

 

بهترین دفاع حمله است

دیروز کلیپ کوتاه دیگری نیز منتشر شد که این باسط درازهی در توضیح به مردم سراوان، کارمند مقابل خود را به عنوان کسی که که به قوم بلوچ، مذهب اهل سنت و نمایندگان مجلس توهین کرده، معرفی می‌کند. درازهی در مورد خود کلیپ افشا شده هم اینطور اعلام می‌کند که «با استفاده از ترفندهای کامپیوتری، تحریف، برش و همگام سازی کلمات تهیه و منتشر گردیده است.»

در ادامه رسانه‌ها خبر جعلی عذرخواهی وزیر اقتصاد را از محمد درازهی منتشر کردند، اما درازهی بی‌اعتنا به آن بر روی ادعای تقطیع و همگام‌سازی کلمات در فیلم و دستاویز قرار دادن قومیت و مذهب خود تاکید کرد و گفت پیگیر ماجرا خواهد بود.

توهین مستقیم مسئولان کشور به برخی افراد و توجیهات بعد از آن، معضلی است که پیش از این هم درگیرش بوده‌ایم و احتمالا موارد دیگری هم از این دست به خاطرتان باشد. پیش‌تر چنین توهین‌هایی را از وزیر بهداشت هم دیده‌ایم، هرچند شدت آن بسیار کمتر از ماجرای نماینده سراوان بوده، اما تمامی‌شان به عذرخواهی وزیر به صورت علنی ختم شده‌ و توجیهات نقش کمرنگ‌تری نسبت به این مورد داشته‌اند.

البته این ماجراها همیشه با عذرخواهی همراه نبوده‌اند و گاهی هم مسئول مربوطه، از موضع و اشتباه خود کوتاه نیامده و با تاکتیک «بهترین دفاع حمله است» در برابر عذرخواهی مقاومت کرده و حتی توهین‌های دیگری نیز در متن یا مصاحبه‌های بعدی اضافه کرده‌است. برای نمونه می‌شود به ماجرای برخورد عباس آخوندی در دوران وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد. زمانی که در برابر سوال یک خبرنگار، عصبانی شد و برخوردی ناشایست انجام داد. کمی بعد، آقای وزیر با انتشار متنی بر مواضع قبلی خودش پافشاری کرد و بدون عذرخواهی از پرتاب کردن میکروفون و «غیرحرفه‌ای» خطاب کردن خبرنگار، به ادامۀ حملاتش علیه جریان‌های سیاسی پرداخت.

 

غرور و تعصب

حالا باید منتظر ماند و دید که نماینده سراوان دست از حمله بر می‌دارد و متوجه می‌شود که بهانۀ کودکانۀ تقطیع و همگام‌سازی کلمات، برای مردم قانع‌کننده نبوده یا نه. گفتیم که در قائله اخیر، پای مجلس نیز درگیر است. مجلسی که کمتر از بیست و چهار ساعت پیش، فیلمی از جلسه غیرعلنی‌اش به بیرون درز کرد و در آن معلوم شد علی لاریجانی و برخی دیگر از نمایندگان، برنامه‌ای برای برخورد با نماینده سراوان ندارند و فعلا دغدغه‌شان پیدا کردن منتشرکنندۀ همان فیلم اول است! اتفاقی که انتقادها را به طرز مشهودی سوی هیئت رئیسه مجلس هدایت کرد.

برچسب ها
محمد باسط درازهی
فحاشی نماینده مجلس
سراوان
مجلس
لاریجانی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
notareal
notareal
٩٧/٠٩/٢٩
٢
٠
گرامی درود بر شما.// شما و یاران نازنین «جیم» مباد که گاه پرارزش زندگی و ایرانی بودن تان در راستای این کمدی-تراژیک به هدر رود.// آن چه ارزش است: ۱) برخورد فرهیخته، استوار، و فراتر از «جهان اولی» کارمند گمرک - واژه ایرانی و تاریخ ایران در این مرد دیده شد، و ۲) اراده به واکنش در برابر کنش پادارزشی دژنام گویی آن کَس که وزیر خواهد کشد به زیر، از سوی «ارباب رجوعی» که نشان داد دموکراسی را چه خوب می شناسد، بهتر از یونانی ها نیز. هم چنین پلشتی را بی پاسخ نمی گذارد.// هموند گرامی شما و ما بایستی از این آگاهی بسا خشنود باشیم که در برابر همه فشارهای جهانی این خود مردم زیبای ایران باشند که ارج جهانیان برخود خریده و بازنیز خواهند خرید. اگرکه واژه سامانه از سامانیان آید، از این روست که «آفتاب آمد دلیل آفتاب».// هرازگاهی «ژن برتر» چرخش برجسته و زیبایی، از آن چه به یاوه گی تا این دم به کار گرفته شده، برخود گیرد - آن چه ما در «گمرک» دیدیم، ژن برتر، دموکرات و استوار بود، که هم پاسدارمان و هم گاردمان باشد.// آن چه در سوی دیگر این داستان پی گیری خواهد شد، هیچ یک از یکان یکان ما را شگفت زده نکرد، نکرده، و نخواهد کرد. آن چنان به آن خو گرفته ایم، که در برابرش سهش کرختی و گریزمداری(بی اعتنایی) می کنیم.// سپاس گزارم که به جا نگاشتید، و بیش از نباید به آنچه از ما نیست بها داد. پایدار باشید، گرامی.
لیلی
لیلی
٩٧/١٠/١٤
٢
٠
متاسفانه مجلس مسعولین مملکت مث مدرسه است و مسعولان همچون بچه هایی شر .یادتونه وقتی از طرف صدا و سیما میومدن از مدارس فیلم بگیرن میگفتن بچه ها ساکت دوستان ساکت اهممم. دقیقا تو مجلس نمایندگان هم همین وضعه سی ساله وضعیت مملکت افتاده دست این بچه های تخس سیبیلو