شش خوانِ کتابخوان شدن
چطور بیشتر و بهتر کتاب بخوانیم؟ قسمت اول

شش خوانِ کتابخوان شدن

نویسنده : r_abbasinejad

این مطلب برای کسانی‌ است که کتاب خواندن را دوست دارند، ولی به هر دلیل یا وقت نمی‌کنند خیلی بخوانند، یا شاید هم می‌خوانند، اما میزان زمان مطالعه‌شان از سطح انتظارشان پایین‌تر است. در این مطلب برخی ابزارها و راهکارهای عملی را معرفی می‌کنم که در دو سال اخیر روی خودم جواب داده‌است و احتمالا برای شما هم مناسب باشد. اول بگویم که اساسا کتابخوان‌ها دو دسته هستند. دسته اول «کرم کتاب»ها و دسته دوم هم «اهل کتاب»ها. حالا فرقشان چیست؟ در واقع گروه اول اصلا دست خودشان نیست، فقط می‌خوانند. حالا «پدیدارشناسی هگل در مکتب شیکاگو» باشد یا «تعطیلات نیکولا کوچولو» فرقی ندارد. کتاب برایشان حکم اکسیژن دارد. البته این افراد در کنار تمرکز بالا، از توانایی تندخوانی هم رنج می‌برند. روی سخن من با این دوستان نیست. مخاطب من، اهل‌کتاب‌های نرمالی هستند که بیش از پنج دقیقه نمی‌توانند یک‌سره کتاب بخوانند، سرعت خواندنشان 15 کلمه بر دقیقه است، حواسشان هم بیشتر از کتاب، روی ترک دیوار متمرکز می‌شود و مهم‌تر از همه این که دوست دارند بر این مشکلات فائق بیایند.

علیکم بالگودریدز! GoodReads.Com

بدون شک خسته ترین شبکه اجتماعی در دو عالم (که حتی این هم از دست فیلتر جان سالم به در نبرده) گودریدز است. حالا چرا سایت خسته‌ای که فیلتر هم شده را معرفی می‌کنم؟ چون این سایت با منظم کردن روند مطالعه شما، شدیدا در بالا بردن انگیزه‌تان موثر است. مهم‌ترین کارِ گودریدز، تقسیم کتاب‌های شما به سه دسته اصلی‌ست: کتاب‌های در حال مطالعه، کتاب‌های خوانده شده و کتاب‌هایی که می‌خواهید در آینده بخوانید. البته این امکان را دارید که خودتان هم لیست‌های دیگری بسازید، مثل لیست «کتاب‌هایی که نصفه رها کرده‌ام» و غیره. همچنین می‌توانید از لیست‌های بقیه اعضای سایت هم استفاده کنید. تنوع لیست‌های کتاب یکی از مزیت‌های مهم سایت است. مزیتِ دیگر گودریدز، امکان ثبت پیشرفتتان در خواندن کتاب‌هاست. و به روز کردن پیشرفت مطالعه، به من یکی که کلی انگیزه می‌دهد. گودریدز هرسال چالشی هم برگزار می‌کند که شما مشخص می‌کنید تا آخر سال چه تعداد کتاب می‌خواهید بخوانید. جلو رفتن این چالش هم به خودی خود انگیزه دهنده است. با چرخیدن در سایت، شما در جریان مطالعه بقیه هم هستین و از این طریق با کتاب‌های خوبِ بیشتری هم آشنا می‌شوید. 

گودریدز Goodreads

 

بين کتاب‌ها فاصله نيندازيد

یکی از کارهای مهم برای تداوم بخشیدن به عادت مطالعه، این است که بین کتاب‌هایتان وقفه نیفتد. هرگز نباید بگذارید خواندن کتابی تمام شود و هنوز ندانید کتاب بعدی‌تان قرار است چه باشد. به خودتان می‌آیید و می‌بینید که دو سه هفته است دارید تصمیم می‌گیرید چه کتابی را شروع کنید و زمان‌های خالی‌تان در هفته‌های گذشته را از دست داده‌اید. یکی از خوبی‌های گودریدز شاید همین باشد که می‌توانید کتاب‌های بعدی‌تان را از قبل پیدا کنید و در برنامه مطالعه بگذارید. اگر هم کتاب بعدی را مشخص کردید، پیشنهاد می‌کنم که حتی در حد یکی دو صفحه‌ی اول آن را بلافاصله بعد از تمام شدن کتاب قبلی بخوانید تا فضای داستان جدید توی ذهنتان شکل بگیرد و نسبت به آن کشش پیدا کنید تا روزهای بعد برگردید سراغش.

گودریدز Goodreads

پیشنهاد دیگرم این است که اگر به ژانر خاصی علاقه دارید، همیشه یک کتاب از آن ژانر توی بساطتان داشته باشید که هر وقت حوصله‌تان از باقی کتاب‌ها سر رفت، سریعا به کتاب زاپاس رجوع کنید تا انرژی بگیرید. سعی کنید لذت را فدای بیشتر خواندن نکنید، حتی اگر فکر می‌کنید کتابی که می‌خونید عامه پسند و بی‌خود است ولی از آن لذت می‌برید، بخوانیدش. مهم این است که بعد که پایان، لذت برده‌اید و احساس می‌کنید بابت مطالعه پاداش گرفته‌اید و انگیزه پیدا می‌کنید که کتاب‌های نچسب‌تر را ادامه بدهید. مغز همین‌قدر ساده کار می‌کند! 

حلقه رمان يا Book Club

همه جای دنیا خیلی عادی است که افرادی هر چند وقت یک بار دور هم جمع شوند و درباره کتاب‌هایی که خوانده‌اند صحبت کنند. توی کتابخانه‌ها، کافه‌ها، خانه‌های خودشان یا هرجای مناسب دیگری. توی ایران اما متاسفانه این داستان، مخصوصا خارج از فضای دانشگاه، کمتر جا افتاده‌است. چنین جمع‌هایی (به خصوص اگر آدم سرشلوغی باشید که در بهترین حالت می‌رسید یکی دو کتاب در ماه بخوانید) باعث می‌شوند که هم کتاب خواندن را پشت گوش نیندازید، هم به امید این که راجع به خوانده‌هایتان قرار است با دو نفر دیگر هم حرف بزنید، کتاب را جمع و جور کنید (چون باید سر جلسه هم نظر بدهید) و بیشتر در آن عمیق شوید. خوبی دیگرش هم برنامه داشتن است. یعنی می‌دانید احتمالا تا دو سه ماه آینده چه کتاب‌هایی را توی برنامه دارید و تا کی وقت دارید تمامشان کنید و برید سراغ کتاب بعدی. اینجوری کتاب خواندن بین هزار تا کار دیگرتان گم نمی‌شود. الان یک سری گروه‌های مجازی هم در فیس‌بوک و اینستاگرام راه افتاده‌اند که چنین کارکردی دارند و اگر وقت ندارید حضوری در گروه‌ها شرکت کنید، می‌توانید با این فضاها و جمع‌های مجازی جلو بروید. اما اگر حتی در حد یک روز در ماه هم فرصت می‌کنید و دوست‌های پایه کتاب هم دارید، شخصا توصیه می‌کنم که با دو سه نفر آدم پایه، خودتان در هر شهر و کشوری که هستید، یه بوک کلاب راه بیندازید. مواد لازم؟ حدقل سه نفر آدم پایه که کتاب‌ها را خوانده باشند و توی جلسه حرف بزنند، زمان و مکان مناسب برای دو ساعت حرف زدن، یک برنامه منظم برای جلسات (یه ماه درمیان، دوماه درمیان یا حتی آخر هر فصل)، یک لیست از کتاب‌هایی که می‌خواهید بخوانید (ولو در حد سه چهار کتاب بعدی) و یک نفر که بحث‌ها را توی جلسه مدیریت کند (که می‌تواند گردشی باشد). یادتان باشد، مهم‌ترین نکته برای داشتن یک حلقه رمان موفق، بیشتر از کتاب خوب خواندن، داشتن آدم‌های پایه است.

برچسب ها
کتابخوانی
حلقه کتاب
مطالعه بهینه
گودریدز
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
notareal
notareal
٩٧/٠٩/٢٦
٠
٠
درود بر شما و به جیم خوش آمدید.// نوشتار شما به دل چسبید، گرچه رخصت پیش آورد تا راستاهای دیگری را نیز نام بریم.// نوشتارتان بیشتر، به دیده می آید، به نشان های ادبی، تاریخی و بنچاک آسه(مستند)، تا نوشتارهای دانش آسه(محور) اشاره دارد، بسیار نیز خوب.// رخصت که گویم اویی که خواننده پشت کاردار(جدی) و هدف مندست، پیش از روی آوری به نسک(کتاب)، به نویسنده نگاه دارد. ناگفته نماند، پیش از این که چنین خواننده ای به آن رده بالا و والا برسد، همان راهی را در پیش می گیرد که در نوشتار شما و «گودرید» آمده، چه بسا از خردسالی. پس از آن خواننده دارای گزینش بالا در گونه نویسنده، و پس از آن ژانر می گردد، و یا توان جای این دو باهم جانشین(عوض) کرد.// دو راستای دیگر را نیز، رخصت که، از دید شما و یاران بگذرانم. نخست، چون بستگی(رابطه) و پیوند بین نویسندگان پیش کشیده(مطرح) برای خواننده پرپشت کار نمایان شد، بسیار ساده گذار(مسیر) خواندن آتیه و نام نسک ها از برابر چشم اندیشه(mind's eye برگرفته از هاملت) او رژه خواهد رفت. دوم، دستینه(امضا) ادبی(سبک ویژه نویسنده بزرگ) را در فرم و پیوند بین کارهای او توان دید. فرم خود از اِلمان هایی چون جستار، تِم، گونه راوی(خودِ نویسنده؛ از زبانِ کهرمان(قهرمان، protagonist) یا پادکهرمان(antagonist)؛ نگاه گرامری(کَسِ(شخص) اول/دوم/سوم)، مانندگویی(استعاره)، و و . . . ریخت(شکل) می گیرد. سه الِمانِ گونه نویسنده، ژانر، و فرم هماره در ویر(حافظه) خُردگاه(کوتاه مدت، {STM{short term memory) و میان گاه(میان مدت، {MTM{medium term memory) جای می گیرد و خواننده، چه بسا نیز خواننده ای که رود نویسنده شود، هدف مند و پرارزش گردد. وگرنه که کِرمِ نسک(bookworm) بودن جز کرم وار در خود پیچیدن نمی باشد.// بازنیز سپاس شما را باشد.
حسینی
حسینی
٩٧/٠٩/٢٧
٠
٠
بوک کلاب رو بیرون دانشگاه چطور میشه راه انداخت؟ منظورم اینه ک آدما رو چطور پیدا کنیم؟
سیما کاشف
سیما کاشف
٩٧/٠٩/٢٧
٠
٠
توضیح خوبی بود. ادامه هم داره؟؟؟ سایت گودریدز رو می گفتن بازه ولی من الان دیدم فیلتره!!! من هرچی تو جو کتاب خوندن باشم بیشتر می خونم. یه کوچولو فاصله که میوفته یهو می بینم یک ماهه هیچ کتابی نخوندم. جمع های خوانش کتاب شنیدم چندبار. ولی بیشتر داستان کوتاه رو می خونن.
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٧/٠٩/٢٧
٠
٠
خیلی هم عالی:)
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٧/٠٩/٢٧
٠
٠
البته گویا این فیلتر از اون سمته و ما تحریم شدیم توسط سایت!
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٩/٢٧
٠
٠
برا هرکی یه جوریه. سایت واسه من با نت شاتل بدون مشکل میاد بالا. باز با نت همراه اول نمیشد.
پربازدیدتریـــن ها