معلولیت محدودیت است؟
درس‌هایی از زندگی توان‌یاب‌ها، به بهانه روز جهانی معلولان

معلولیت محدودیت است؟

نویسنده : S.F

ناامیدی و بی‌اراده بودن مانعی است که در زندگی گریبان خیلی‌ها را می‌گیرد. همان مانعی که شاید در حال حاضر اعتماد بنفس شما را پایین نگه داشته و باعث شده از خودتان راضی نباشید. شاید آشنا شدن با اشخاصی که با وجود ناتوانی یا برخی معلولیت‌های جسمی توانسته‌اند بر ناامیدی غلبه کنند، این مانع را از شما سلب کند. افرادی که شرایط چندانی برای پیشرفت‌شان فراهم نبوده‌است، اما توانسته‌اند خلاف جریان شنا کنند و با اراده و توانایی‌شان از عهده کارهایی بر آیند که گاهی افراد سالم از انجام آن عاجز می‌شوند.

به ما نگویید معلول

وحید رجب لو، توان‌یابی ایرانی و مبتلا به بیماری ژنتیکی SMA یا همان «تحلیل عضلانی پیشرفته» است. 98 درصد بدن وحید از کار افتاده‌است و الان تنها با 20 درصد از توان دست راستش مشغول به کار است. او یک تنه با برنامه نویسی و طراحی وب نه تنها خرج زندگی خودش را می‌دهد، بلکه برای بسیاری توان‌یابان دیگر نیز کارآفرینی می‌کند. این جوان دهه شصتی توانست در جشنواره توان تک برگزیده شود و نرم افزاری طراحی کند که در صورت ارائه به بازار می‌تواند زندگی معلولین را دچار تحولی اساسی ‌کند.

وحید رجب لو

 

او استارتاپ «توانیتو» را بنا نهاده، نمونه واقعی یک شخصیت خودساخته است و در این باره می‌گوید که تمایلش به مستقل شدن، انگیزه‌ای شده که بتواند کسب‌وکار خودش را راه‌اندازی کند. در توانیتو، معلولین و توان‌یاب‌های سراسر کشور می‌توانند نیازهای مختلفشان (مانند آموزش و خدمات درمانی) را از طریق یک فضای مشترک شامل عرضه‌کنندگان خدمات، رفع کنند.

معلولیت در ذهن انسان است

جسیکا کاکس که به طور مادرزادی بدون دست متولد شده است، در نوجوانی بیخیال استفاده از دست‌های مصنوعی‌اش می‌شود و تصمیم می‌گیرد کارهای شخصی‌اش را با پا انجام دهد! حالا او 35 سالگی با کامپیوتر تایپ می‌کند، پیانو می‌زند، غواصی می‌کند، کمربند مشکی تکواندو دارد و جالب‌تر از همه، گواهینامه خلبانی دارد و هرازگاهی پرواز می‌کند.

او به نمایندگی از معلولان تاکنون به 20 کشور دنیا برای ترویج کنوانسیون سازمان ملل در زمینه حقوق افراد معلول سفر کرده و به والدین افراد معلول و فرزندانشان نیز کمک می‌کند. او در مورد معلولیت‌اش می‌گوید: «معلولیت‌ فقط به جسم انسان‌ ختم نمی‌شود. حرفم این است که معلولیت‌های مختلف نباید جلوی مسیر موفق شدن را بگیرند. هیچ معلولیتی برای موفق شدن وجود ندارد»

جسیکا کاکس

زندگی بی‌حد و مرز

نیک وی آچیچ، مردی‌ست که بدون دست و پا متولد شده است. او اکنون جزء مشهورترین توان‌یاب‌هایی است که ناتوانی جسمی‌اش موجب محدودیتش مطلقش نشده و موفقیت او را دچار خلل نکرده است.

نیک در 17 سالگی اولین کسب و کار خود را که سازمانی غیرانتفاعی به نام «زندگی بدون دست و پا» بود به راه انداخت و در 21 سالگی در حالی که همزمان در رشته برنامه ریزی مالی و حسابداری تحصیل می‌کرد با مدرک لیسانس بازرگانی از دانشگاه گریفیث فارغ التحصیل شد. او با ادامه فعالیت‌های خود در نهایت تبدیل به شخصی شد که سخنرانی‌هایش برای میلیون‌ها شنونده در سراسر جهان امید به زندگی و انگیزه به ارمغان می آورد. نیک وی آچیچ سخنران انگیزشی و مدیر سازمان غیرانتفاعی زندگی بی حد و مرز است. او اکنون در جنوب کالیفرنیا زندگی می‌کند.

نیک ووییچیچ

 

او در کتابش که به شرح زندگی و موفقیت‌های انسانی خاص اختصاص دارد، درباره خودش می‌نویسد: «من بدون دست و پا به دنیا آمدم. اما هرگز در حصار شرایط خود نماندم. من به سراسر دنیا سفر می‌کنم و به میلیون‌ها نفر الهام می‌بخشم تا با ایمان، امید، عشق و شجاعت خویش بر ناملایمات زندگی چیره شوند و به آرزوهای خود برسند.»

کتاب زندگی بی حد و مرز، در 12 فصل نگاشته شده و انتشارات ذهن آویز آن را با ترجمه مسیحا برزگر چاپ کرده‌است.

در جایی از کتاب می‌خوانیم: «... مهم این است که تو قدر و قیمت خود را بشناسی. اگر اکنون احساس درماندگی می‌کنی، مهم نیست. احساس درماندگی تو به معنای آن است که تو می‌دانی می‌توانی بهتر از آنی باشی که هستی. تو لیاقت بیش از این‌ها را داری. اغلب، دشواری‌های زندگی‌اند که به ما نشان می‌دهند که قرار است ما در زندگی چه و که باشیم... اگر در جایی نیستی که دوست داری باشی، اگر به چیزی نرسیده‌ای که دوست داری داشته باشی، مانع را در بیرون از خود جست و جو نکن، مانع در درون توست، مانع در نگاه توست.»

برچسب ها
روز جهانی معلولان
معلولیت
توانیابی
توانیتو
نظرات کاربران
کد امنیتی
notareal
notareal
٩٧/٠٩/١٧
٠
٠
درود بر شما.// آدمی آن گاهی به راستی ارج دارد زنده بودن، و در پی آن در راه پیش برد زندگانی خود و همه گان به کار گیرد یکان یکان هموندهای ش(اندام) را، که در نبود بخشی از خود، توان ها از خود بروز دهد شگفتی آور. در این گیتی و ایران مان بسیارند این آدمیان کز بسی از بیشینه ما سرتر، پیشروتر و مینوی تر(معنوی) - ایزدا سپاس تراست که درختی کم شاخه را در میان همه ی درختان زیباتر آفریدی، تاکه پرنده ی موهبت و آدمیت خواهد که بر آن شاخه ها آواز پردیس گون سر دهد.// ما، بسیاری مان، خرقه تاریک بر سر کشیده و به سوگ و شیون نشینیم بزرگان بسیاری از پیشین گذشته مان - که به جای خود آن جا که از ره ریا نیست، نیک. گاه آن رسیده، بل بسیاری نیز دیر هم شده، که جشن گیریم و هم یاری کنیم برادران و خواهران خرد شاخه ی در میان مان، که درس ها آموزندمان که سرسبز بودن در شاخ و برگ تنها نیست، بل در توان آفرینی، به اندیشی، و آدم چرخگاهی ست(مدار{ی ست}).// این نویسه شما از بهترین های پست های تان ست - خداوند دوست تان خواهد داشت.
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٧/٠٩/١٩
٠
٠
آورین نیکی سمبلیک.. ولی سه تا کم نبود؟ 0_o من فقط دختره رو نمیشناختم! کاش بیشتر شخصیت معرفی می کردی بیشتر آشنا شم بلکه در زندگی شخصیم تاثیر مثبت میذاشت :/
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٧/٠٩/١٩
٠
١
چه تیتر کلیشه ای و ساده ای!
پربازدیدتریـــن ها