دو فراستی در یک قاب
دعوای آرش ظلی‌پور و مسعود فراستی با توبیخ مجری به پایان رسید

دو فراستی در یک قاب

نویسنده : reza_rz

به دورانی رسیده‌ایم که حتی جذابیت‌های صدا و سیما هم از چهارچوب شبکه‌های اجتماعی وارد زندگی ما می‌شوند. نمونه‌ بارزش هم ماجرای فراستی و ظلی‌پور که در شبکه شما اتفاق افتاد. چند ساعت پس از اجرای برنامه، تازه ویدیوهای یکی دو دقیقه‌ای از مجادله مجری و مهمان در تلگرام و  اینستاگرام چرخید و ماجرا را کش‌دارتر کرد. در پایان، ظلی‌پور (مجری) توبیخ شد و فراستی هم بی‌دردسر مصاحبه دیگری کرد و ادامه‌ حرف‌هایش را آنجا زد.

ماجرا از چه قرار بود؟

مسعود فراستی که برای بررسی وضعیت سینمای ایران به برنامه «من و شما» در شبکه شما دعوت شده بود، بعد از اظهار نظر در مورد بعضی فیلم‌ها و ابراز انتقادهایش که مثل همیشه تند و تیز بودند، با تقابل مجری جوان برنامه روبه‌رو شد و بعد از ادامه پیدا کردن سوالات و قطع شدن صحبت‌هایش از طرف مجری، با عصبانیت برنامه زنده را ترک کرد. بعد از پخش این برنامه و انتشار کلیپ‌هایش در شبکه‌های اجتماعی، مسئولان صدا و سیما از توبیخ مجری خبر دادند و به طیف حامیان مسعود فراستی پیوستند.

در این بین، مثل همیشه جبهه‌گیری‌های متفاوتی به وجود آمده و کاربران شبکه‌های اجتماعی به دو طیف تقسیم شدند. گروه اول طرفداران متعصب مسعود فراستی هستند که او را به عنوان بهترین منتقد سینما می‌شناسند و تمامی صحبت‌ها و رفتارهایش را در این شرایط تایید می‌کنند و گروه دوم هم در مقابل، با تمام توان از فراستی بد می‌گویند و از خنک شدن دلشان خوشحال‌اند. فارغ از ماجراهایی که بین این دو گروه در جریان است باید بگوییم که هر دو طرف در عین اینکه تا حدی حق دارند، اما گناهکار هم بوده و هیچ یک از آنها، لایق طرفداری نیستند.

مجری، در طول برنامه سعی می‌کند به روش خود فراستی، بی‌پروا او را به چالش بکشد و شاید تمام بغض اهالی سینما نسبت به برنامه‌های نقد فراستی را یکجا و در فرصت کوتاه، خالی کند و برای رسیدن به مقصودش از هیچ چیزی نمی‌گذرد، حتی از گفتن تعداد دفعات ازدواج مهمانش.

با این حال، طرف مقابل او که البته در برابر این صحبت‌ها بسیار زودرنج بوده و سریعا میدان را خالی می‌کند، مسعود فراستی است. کسی که از توهین به مخاطبش در قالب نقد ابایی ندارد و در کارنامه خود بسیاری را رنجانده. همانطور که خود او در این مورد میگوید: «نقد محافظه‌کار نیست. نقد رعایت نمی‌کند، نقد، نقد است. نسیه نیست. نسیه [آن] است که باید مدام دو خط بنویسد، یک خط پس بگیرد، آخر هم مشخص نمی‌شود چه می گوید. به هیچ کس نباید بربخورد. وقتی به هیچ کس برنخورد، چیزی تغییر نمی‌کند. نقد همچون اندیشیدن می‌ماند، ذاتش با شهامت توأم است، ذاتش با به هم زدن اوضاع همراه است.»

با اینکه فراستی همیشه سعی داشته نقد علمی و منطقی داشته باشد و مدل اجرای برنامه هایش با مجری جوان شبکه شما کاملا متفاوت بوده، اما نمی‌توان با این دلیل، تفاوتی در اصل توهین‌ها قائل شد. به عنوان مثال او در برنامه‌ای، کمال تبریزی را «دیوث فرهنگی» خوانده و یا در زمانی دیگر مرحوم عباس کیارستمی را «بی‌پدر» خطاب کرده است.

با هر نگاه و طرز فکری که بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم، بی‌شک تغییری در جنس توهین به وجود نمی‌آید و انتظار می‌رفت مردی که همیشه توهین را با نقد عجین می‌کرد و به بهانه انتقاد، حرف دلش را راحت می‌گفت، در برابر صحبت‌های طرف مقابلش که اتفاقا بسیاری از ما را به یاد خود فراستی انداخته بود، اینقدر زودرنج نباشد.

چشم در برابر چشم

اما این اتفاق، حاصل موجی است که در چند سال اخیر به راه افتاده و متاسفانه در رفتار بسیاری از ما هم دیده می‌شود که: «با هرکس باید مثل خودش رفتار کرد.» اگر کامنتهای زیر پست‌های مرتبط با این ماجرا را بخوانیم، با این دفاع که رفتار مجری، آینهی رفتار همیشگی فراستی و در نتیجه قابل قبول بوده است، زیاد برخورد خواهید کرد. این که فراستی پیوسته به دیگران تاخته و با ادبیات مخصوص خودش، که برای لقمان حکیم دورهی آموزشی تضمینی محسوب میشود، پیر و جوان را نواخته، استدلال خوبی برای دفاع از رفتار گستاخانۀ مجری در برنامه من و شما نیست.

شاید بهتر باشد در انتخاب نوع رفتارها، به این توجه کنیم که رفتار، باید در شان خودمان باشد، نه بازتاب رفتار طرف مقابل. به قول معروف: سیاستِ چشم در برابر چشم، عاقبت دنیا را کور خواهد کرد.

برچسب ها
مسعود فراستی
ظلی‌پور
من و شما
نقد
هزارپا
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٩/١٢
٤
٠
https://www.aparat.com/v/RtZk0 این کمی مفصل تره. مجری خیلی بچه گانه داره اذیت میکنه فراستی رو. فارغ از این که فراستی شخصیت چندان جذابی شاید نباشه، کاملا منطقی بود که از کوره در بره، چون توهین های ظلی پور یکی و دو تا نبود. چندین بار قطع میکنه حرف های فراستی رو و همونطور که گفتی، به چیزهای بی ربطی اشاره میکنه که ارزشی ندارن توی همچین گفتگویی و حتی یه جا یه خمیازۀ طویل میکشه وسط حرفای مهمان! در کل، عملکرد مجری هیچ جای دفاعی نداره. ولی در کل بامزه بود که فراستی یک بار با توهین مستقیم روبه‌رو شد و چنین واکنشی نشون داد. یک بار گفته بود این چیزی که به ما ها تحت عنوان «ادب» یاد میدن، ادب بورژوازیه و لزومی نمیبینه ازش پیروی کنه. و فحاشی ها و بی پرده حرف زدن های خودش توی جلسات نقد و مصاحبه ها رو میذاشت پای عدم تمکین از همین «ادب سوسولی». حالا یه بار یکی خواست با ادب غیر سوسولی باهاش برخورد کنه، نتیجه هم شد این!
reza_rz
reza_rz
٩٧/٠٩/١٣
١
١
آره. قطعا کاری که مجری داره انجام میده، خیلی کار اشتباهیه، اما جنس صحبت ها، خیلی نزدیک به رفتار های فراستی بود، حداقل بی پروایی دو طرف، مشترک بوده ...
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٧/٠٩/١٣
٢
٣
خیلییی باهاتون موافقم.. فراستی اصلا شخصیت محبوبی برای من نیست اما رفتارهای مجری واقعا گستاخانه و بچه گانه بود ضمن اینکه مدام حین حرف هایی که میزد صداش میلرزید و به وضوح میشد فهمید خودشم از عاقبت چیزی که داره میگه و ری اکشنی که قراره باهاش مواجه شه به شدت میترسه.. هرچند که این ماجرا از ریشه ایراد داشت و نباید شکل می گرفت اما من اگر جای فراستی بودم با اون همه سال تجربه ی نقد بی مهابانه؛ رنگ چهره، لرزش صدا و ضربان قلب بالای مجری رو تشخیص میدادم و با آرامش کنترل اوضاع رو در دست می گرفتم.
reza_rz
reza_rz
٩٧/٠٩/١٣
٠
٠
آره، فراستی باید خودش رو کنترل میکرد، مثل خیلی از مهمون هایی که توی برنامه های فراستی ادامه میدن و ذر برابر توهین ها یا انتقاد های شدید،خودشون رو کنترل میکنن. فکر نمیکردم فراستی اینقدر سریع از کوره در بره
لیلی
لیلی
٩٧/١٠/١٤
٠
٠
شمااگه مجری باشی بلانسبت همه مجریا😂 ناراحت میشی وقتی مهمونی ک دعوت کردی برنامت پاشه بره
لیلی
لیلی
٩٧/١٠/١٤
٠
٠
از پشت صحنه زیاد بهش اشاره میکردن از کار بیکار میشه واسه همین صداش یکم میلرزید
مرتضی رزمی
مرتضی رزمی
٩٧/٠٩/١٣
٦
١
حرف درستی نبود. فراستی گرچه تند نقد میکنه...اما فیلم ها رو نقد میکنه...اون برنامه ای که فیلم دونده زمین رو نقد کرد من داشتم همون موقع میدیدم...دیاثت رو برای فیلم به کار برد نه کارگردان...فراستی اغلب(گاهی ممکنه این قاعده نقض شه) فیلم رو نقد میکنه و هر فحشی داره به فیلم میگه نه به فرد...از طرفی فراستی در هفت همیشه منتقد بوده نه مجری و صاحب برنامه...فراستی همین الآن برنامه شب سینما رو توی شبکه چهار داره...اگه اونو ببینید متوجه میشید که فراستی در مقام میزبان نرم تر از مقام منتقده...بعدشم فراستی بر پایه سبقه و عقبه هنریش حرف میزنه...حتی اگر هتاکی باشه...اما آرش ظلی پور بر چه اساس و معیاری حرف زد؟؟؟و نکته بعدی هم اینکه فراستی هیچوقت زندگی شخصی افراد رو وارد نقد نکرد...تا حالا دیدید فراستی روی آنتن زنده بگه فلانی دو تا زن داره؟؟؟ ترک برنامه توسط فراستی یک حرکت منطقی بود...به هر حال فراستی هرچقدر هم رو اعصاب باشه به هرحال سالها از ظلی پور بزرگتره و رعایت سن و سال هم واجیه...
لیلی
لیلی
٩٧/١٠/١٤
٠
٠
فراستی ادم سالمی نیست یکی از صمیمی ترین دوستانش رو میشناسم میگفت ک از نظر روحی روانی ثبات نداره هر ادم سالمی از لحاظ جسم و روان وقتی میبینه ب انصاف یا هرچی ازش انتقاد میکنن حرف میزنه و از خودش دفاع میکنه یا حداقل بحثو عوض میکنه نه اینکه مث خل و چلا پاشه بره بیرون فراستی اگه جرات داشت حرفشو میزد نه اینکه مث بچه ها قهر کنه بره
جواد
جواد
٩٧/٠٩/٢٠
٢
٠
ظاهرا نویسنده ی این مطلب هم از دسته ی کسانی هستند که-از خنک شدن دلشان خوشحال‌اند. - نویسنده ی مطلب وقیحانه نظر فراستی در باره ی فیلم کمال تبریزیو به شخص کمال تبریزی نسبت میده.حالا هدف از این کار هر چی باشه -حتی اگه نویستده مخالف شدید فراستی باشه- ابزار -دروغ-وسیله ی مناسبی نیست
پربازدیدتریـــن ها