همایونی، خمینی جوان!
به بهانه خبر پرجنجال ازدواج نتیجه امام خمینی (ره)

همایونی، خمینی جوان!

نویسنده : یاسین ناطقی
هنوز مشغول لایک و هضم کردن عکس‌های عروس جدید ملکه انگلیس در اینستاگرام بودیم که با خبر «ازدواج ناگهانی خمینی جوان» روبه‌رو شدیم. سید احمد خمینی، فرزند حسن خمینی در بیست سالگی با نتیجه آیت‌الله گلپایگانی فاطمه دانش پژوه ازدواج کرد. ولی هرچه سعی کرد کار را بی سر و صدا در مجلسی کوچک جمع و جور کند، نشد! کارت ازدواج خمینی جوان برای همه ایرانی‌ها فرستاده شد، با تیتر و عکسی درشت در روزنامه دولتی شهروند، به همراه گزارشی ویژه از جزییاتش!
بالام! در بالاترین حد ممکن
ما اساسا با ازدواج نتیجه فلانی با نبیره فلانی و به دنیا آمدن ندیده فلانی هیچ مشکلی نداریم، این را همین اول کار می‌گوییم. اصلا اضافه می‌کنیم که بروند تا جایی که می‌خواهند ازدواج کنند. چیزی که زیاد است، نتیجه و نبیره. خدا برکت بدهد به ازدواج‌هایشان. فقط نمی‌فهمیم چرا دور و بری‌های این جماعت عادت دارند هرجور شده، آن‌ها  را توی چشم نگه دارند و در مواقعی این‌چنینی، به سبک خانواده سلطنتی بریتانیا عقد و عروسی‌هایشان را در بوق و کرنا کنند. آن ورِ آب لااقل جماعتی را دعوت می‌کنند، کالسکه‌ای می‌آورند و عروس را توی آن می‌نشانند که ملت کمی سرگرم شوند؛ اینجا ولی خبری از این چیزها نیست. همین که بگویند عروس، نتیجه فلانی‌ست، کفایت می‌کند.
ماجرا جایی دردناک می‌شود که می‌فهمیم چاپلوس‌های اطراف خانواده‌ خمینی، از پول مالیات شهروندان حقوق می‌گیرند تا از مراسم سادۀ عقد نتایج این دو خاندان، برایمان گزارش ویژه تهیه کنند. کاری که سابقه‌ای چندین ساله دارد و گویا نیم‌چه سودی هم در ادامه‌اش پیدا می‌شود. البته که ما ایرانی‌ها خیلی وقت است که دیگر با این سبک زندگی غریبه نیستیم. قبل‌تر امثال خانواده هاشمی را دیده و موزه‌ و مجسمه‌های زیبای درگذشتگان‌شان را تماشا کرده‌ایم، فیلم‌های تبلیغاتیِ قبل از زندان رفتنشان را دیده‌ایم، منتها عجیب است که چرا کمی خلاقیت به خرج نداده و شان و فضیلتشان را جور دیگری نشان نمی‌دهند.
اینستاگرام و سیر تکامل بشر
اگر می‌خواهید روند بزرگ شدن احمد خمینی را ببینید، سری به صفحه اینستاگرامش بزنید. جایی که او حوالی پانزده سالگی واردش شد و هنوز هم از جایش تکان نخورده. آن اوایل، با بر و بچه‌های فامیل در کوه و دشت و حیاط خانه پدری عکس می‌گرفت و منتشر می‌کرد. درست همان کاری که بیشتر نوجوانان شانزده هفده ساله در اینستاگرام انجام می‌دهند. اما پست‌های احمد به مرور تغییر کردند. عکس دونفره با بازیکنان مشهور فوتبال و شب‌نشینی‌هایش با سیاستمداران، سوژه پست‌های جدیدش بودند. بزرگ‌تر که شد، فهمید عده‌ای عکاس همیشه دور او و خانواده‌اش پیدا می‌شوند. تم جدید عکس‌های احمد، بغض در مراسم عزاداری سیدالشهدا بود به همراه کپشن‌هایی اخلاقی.
احمد هرجا که می‌رفت یک نفر را داشت که عکسی از او بگیرد. تقریبا همین زمان‌ها بود که یاد گرفت خودش را روی هرکدام از عکس‌های خودش تگ کند! در هجده سالگی، به جایی رسید که هر دو سه روز یک بار از خودش در ژست‌های مختلفی – از شادی تا بغض – عکس منتشر می‌کرد.
احمد خمینی در ریحانه النبی
وقتی به قدر کافی جلب توجه کرد، انتقادها هم به دنبالش زیاد شدند. یک روز به آیفون 10 توی دستش گیر می‌دادند و یک روز به این که چرا باید این همه آدم در هر دیدار، مقابلش خم و راست شوند. ابتدای امسال، در فاصله دو هفته، دو جنجال بزرگ را به راه انداخت و شدت واکنش کاربران باعث شد دست احمد خمینی به نوشتنِ جوابیه‌های مفصل برود.
جوابیه احمد خمینی
دود اگر بالا نشیند...
در ایام محرم امسال، تصویری از احمد منتشر شد که همراه عموی خود، در جایگاه ویژه مراسم عزاداری هیئت خادم الرضا قم نشسته است. مراسم به خاطر زیادیِ جمعیت، در یک سالن ورزشی برگزار می‌شد. در کمتر از چند ساعت، عکس در اینستاگرام و کانال‌های تلگرامی منتشر شد. احمد ولی این بار سریعتر از دفعات قبل، دست به کار شد و در فاصله‌ای یکی دو روزه تصمیم به مصاحبه با روزنامه‌ای نزدیک به خانواده خمینی گرفت. مصاحبه‌ای که واضح بود برای شنیدن صحبت‌های خمینی جوان انجام گرفته‌. هرچند که احمد خمینی دلیل تمام جنجال‌های اخیر را در حرکتی آشنا، به کینه‌توزی دشمنانِ پدرش نسبت داد، اما در همان زمان افرادی ضمن بررسی تاریخچه این هیئت و میهمانان قدیم و جدیدش ادعا کردند که هزینه‌های بالای برگزاری این هیئت، دعوت از بزرگان سیاست کشور را برای دریافت کمک‌های مختلف توجیه می‌کند.
چاپلوسان دربار قاجار
احمد خمینی پس از مراسم عمامه‌گذاری پرسروصدایش، تصمیم گرفت کمتر در اینستاگرام فعالیت کند. او حالا کمتر سلفی می‌گیرد و هرازگاهی، بسته به شرایط زمانی و وقایع روز، پست‌های مناسبتی منتشر می‌کند. این تصمیم، تا حدود زیادی هم نتیجه داده بود، اما واکنش روزنامه شهروند به خبر ساده ازدواج‌ احمد، دوباره او را وارد حاشیه کرد.
به طور کلی، ازدواج نتیجه امام خمینی (ره) با نتیجه یکی دیگر از علمای دینی، چیز تعجب‌آوری نیست؛ همانطور که ازدواج حسن خمینی (پدر احمد) با دختر آیت‌الله موسوی بجنوردی و ازدواج علی خمینی (عموی احمد) با نوه آیت‌الله سیستانی چیز عجیبی نیست. ارتباط خانواده های سیاستمداران به وسیله ازدواج فرزندانشان، توجیه‌های سیاسی و غیرسیاسی مختلفی دارد. اما در این میان، باید به احمد یادآوری کرد که آقازادگی، هزینه‌‌ و فایده‌ی مشخصی دارد و از قضا، رفتار ویژه‌ای را هم می‌طلبد، خواه پسر میانسالِ رفسنجانی باشد، خواه فرزند بیست سالۀ حسن خمینی. یادمان نرود، این چاپلوسان دربار پادشاهان قاجار بودند که توهم مفید بودن را به آن‌ها القا می‌کردند.
احمد خمینی در جماران
حالا، یک قرن بعد از خداحافظی قاجار، عده‌ای هنوز بدشان نمی‌آید با تیتر کردن خبر ازدواج یک سلبریتی‌زادۀ سیاسی و مصاحبه کردن بیخود و بی‌جهت با پدر و پسر، سهمی از برکات توهم آن‌ها ببرند و تنفر روزافزون از آن‌ها را نصیب مردم کنند. حال آن که همه ما مشی، رفتار و زیست ساده و دور از هیاهوی امام راحل را خوب می دانیم!
برچسب ها
احمدخمینی
آقازاده
حسن خمینی
هیئت خادم الرضا
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٩/٠٨
٠
٠
تنفر روزافزون از آن‌ها؟؟؟
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٩/٠٨
١
٠
یک نتیجۀ قطعیه به نظرم.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٩/٠٨
٠
١
به نظرم بیشتر پیش بینیه که شاید برای سید احمد وقوع بپیونده ولی سید حسن نه!
پربازدیدتریـــن ها