نمایش ساز یا سانسور آن؟ مسئله این است!
چرا تلویزیون در مورد نمایش ساز در برنامه‌هایش سلیقه‌ای عمل می‌کند؟

نمایش ساز یا سانسور آن؟ مسئله این است!

نویسنده : مائده کاشیان

یکی از موضوعاتی که بعد از مدت‌ها هنوز که هنوز است تکلیفش در صدا و سیما روشن نشده، نشان دادن انواع سازهاست. به نظر می‌رسد رسانه هیچ دلیل منطقی و محکمی برای سانسور آلات موسیقی و ساز در برنامه‌های مختلف ندارد و همچنان دلیل این موضوع برای مردم، خوانندگان و نوازندگان هم علامت سوال بزرگی است. شاید مهم‌ترین دلیل این بلاتکلیفی رسانه و بی‌جواب ماندن سوال هنرمندان و مخاطبان برخوردهای سلیقه‌ای رسانه ملی با شبکه‌ها و برنامه‌های مختلف در مورد این اتفاق است. از برخورد سلیقه‌ای و بلاتکلیفی حرف می‌زنیم برای این‌که موسیقی و صدای یک ساز در تلویزیون پخش می‌شود اما ابزار نواختن آن موسیقی حذف یا پنهان می‌شود! یا نشان دادن ساز در برنامه‌های شبکه مستند و شبکه جام جم، برای ایرانیان خارج از کشور هیچ اشکالی ندارد و تنها برای شبکه‌های داخلی (به جز شبکه مستند!) و مخاطبان آن‌ها درست نیست! در شبکه‌های سراسری اگر نوازنده‌ یا خواننده‌ای به یک برنامه دعوت شود و بخواهد به صورت زنده ساز بزند، با جابه‌جا کردن دکور یا گذاشتن وسیله‌ای جلوی او یا نشان دادن گوشه و کنار استودیو یا گل و منظره موقع اجرای هنرمند‌، ساز را پنهان می‌کنند و بیننده هم اصلا شک نمی‌کند که او در حال ساز زدن است! اگر هم امکان این استتار وجود نداشته باشد، بسیار راحت و بی‌دردسر کلا آن بخش از برنامه را قیچی می‌کنند و تمام.

حذف گیتار زدن امین حیایی در برنامه دورهمی 

اگر یادتان باشد آخرین بار این اتفاق در برنامه ‌«دورهمی» و شبی که امین حیایی میهمان برنامه بود و برای مردم گیتار زد افتاد. بدترین قسمت ماجرا آنجاست که این خط قرمز غیر قابل توجیه در مورد سازهای سنتی و اصیل ایرانی هم وجود دارد و صدا و سیما حتی آن‌ها را هم نشان نمی‌دهد. هر چند که بزرگان موسیقی ایران در مورد این مسئله ساکت ننشسته‌اند و بارها در مصاحبه‌هایشان نسبت به رفتار متضاد تلویزیون اعتراض کرده‌اند و معتقدند سانسور سازهای سنتی در تلویزیون خودمان باعث می‌شود جوانان و نوجوانان هیچ آشنایی با سازهای اصیل ایرانی نداشته باشند و از طریق ماهواره، موسیقی سخیف بشنوند و سازهای غربی را بهتر از سازهای ملی بشناسند. حتی علیرضا قربانی در یکی از مصاحبه‌هایش در مورد عملکرد صدا و سیما نسبت به موسیقی سنتی گفت این یک توهین بزرگ است که صدا و سیما سلاح سرد را حتی نه به عنوان یک شئ قبیح نشان می‌دهد اما از نشان دادن ساز اکراه دارد. او معتقد بود این‌که ساز و مضراب را در شبکه جام جم نشان می‌دهد و در شبکه‌های سراسری نه، به دلیل داشتن برد تبلیغاتی در خارج از کشور است و بوی ریاکاری می‌دهد که یکی از آفت‌های جامعه ما است.

نشان دادن سازهای سنتی در برنامه صبح بخیر ایران

سهراب پورناظری، آهنگساز موسیقی سنتی و نوازنده تنبور و کمانچه هم در برنامه «ساعت25» گفت «صداوسیما با نشان ندادن ساز ضربه مهلکی به موسیقی زده است» اما با وجود همه این اعتراض‌ها و انتقادات باز هم هیچ تغییری در رویکرد صداوسیما نسبت به این مسئله ایجاد نشد. البته در یک اقدام بی‌سابقه، سه سال قبل در یک برنامه زنده صبحگاهی از شبکه یک سیما، مقابل چشم‌های حیرت زده همگان، در حین اجرای یک گروه موسیقی به مناسبت ولادت پیامبر(ص)، نوازنده‌ها و سازهای‌سنتی‌شان را حذف نکردند و جلوی آن‌ها گلدان و میز و امثال این وسایل را نگذاشتند. بعد از برنامه عده‌ای از مردم در حالی که از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدند مژده می‌دادند که سیاست صدا و سیما در مورد نمایش سازهای سنتی تغییر کرده و عده‌ای هم چون آن برنامه صبح پخش می‌شد تنها علت ماجرا را خواب بودن مسئولان حدس زدند، اما بعد از این‌که تهیه کننده برنامه بابت آن اتفاق عذرخواهی کرد و مسئولیت این اشتباه را پذیرفت، متوجه شدند سخت در اشتباهند و مدیران حواس‌شان به همه چیز هست و خلاصه دیگر هرگز نباید منتظر تکرار چنین اتفاقی باشند.

ساز زدن گروه پالت با دست خالی به صورت اعتراضی

همین رفتارهای عجیب مسئولان باعث شد گروه پالت در دی ماه سال92، زمانی که برای اجرای آهنگی به برنامه رادیو7دعوت شدند، در یک حرکت متفاوت سازهای نامرئی بنوازند و به صورت پانتومیم ساز بزنند. از زمان انقلاب تا همین امروز در مورد نمایش سازها در تلویزیون، بین افراد مختلف همیشه بحث و اختلاف نظر وجود داشته و هنوز هم به نتیجه قطعی و یکسانی نرسیده‌اند. امید است در آینده اوضاع حداقل در مورد سازهای سنتی کمی فرق کند و این همه تضاد و تناقضی که نسبت به این موضوع در رسانه می‌بینیم از بین برود و بالاخره تکلیف این ماجرا روشن شود.

برچسب ها
پنهان کردن ساز در صدا و سیما
حذف گیتار زدن امین حیایی در برنامه دورهمی
نشان دادن سازهای سنتی در برنامه صبح بخیر ایران
ساز زدن گروه پالت با دست خالی به صورت اعتراضی
نظرات کاربران
کد امنیتی
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/١٣
٠
٠
عجبــــ 0_o
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/١٤
٠
٠
بله :/
mohamad_s
mohamad_s
٩٥/٠٩/١٣
١
٠
مطلب خوبی بود ..دوستان عزیز در رسانه ی ملی اونقد نگران ساز و کار مذهبی هستن که دوستان مذهبی خودشون نیستن ..این قضییه خیلی هم سلیقه ای نیست ..مصداق اون حکم ئه که زمانهغای دور وقتی پادشاهی صادر میکرد تا زمانی که پادشاهی حکم جدید ارائه نده قابل اجرا بود ...الان م باید حکم جدید صادر بشه که انگار نمیشه
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/١٤
٠
٠
خیلی ممنون :) آخه اگه بحث مذهبه،چرا یک شبکه رعایت میشه و یه شبکه دیگه نه!میگم سلیقه ای چون به قول شما این حکم واسه همه شبکه ها و در همه شرایط نیست.
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٩/١٤
٠
٠
چقدر تاسف بار
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/١٦
٠
٠
بله خیلی :/
...
...
٩٥/٠٩/١٥
٠
٠
ب نظر من ک با خودشون مشکل دارن سر این موضوع هر کسی ی نظری داره ولی فک میکنم بعضی اوقات اگ مجبور بشن نشون میدن یا برنامه هایی ک ساخت خود صدا و سیما نیس احتمال نشون دادن ساز توش بیشتره
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/١٦
٠
٠
مثلا تا حالا کجا مجبور شدن به نظر شما و چه برنامه هایی؟اگر نشون ندادن ساز یک موضوع کلی و یکسان برای همه باشه،شبکه مستند و جام جم هم مربوط به رسانه ملی هستند دیگه.
Sadegh
Sadegh
٩٥/٠٩/١٥
١
٠
آره حتما از این افراط دست بر می دارند چون نسل ما مسولین فردا هستند
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/١٦
٠
٠
امیدواریم اینقدر طول نکشه :(