از ورود زنان به ورزشگاه آزادی خوشحال باشیم؟
زنان ناتمام

از ورود زنان به ورزشگاه آزادی خوشحال باشیم؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

شاگرد یکی از دبیرستان‌های دخترانه تهران بود. پیام داده بود که برخلاف مصوبه آموزش و پرورش، مسئولین مدرسه اجازه تماشای بازی رفت فینال قهرمانان آسیا را ندادند. مدیر گفته بود تماشای بازی فوتبال اشکال شرعی دارد و دختران نباید مردان نیمه‌برهنه را ببینند. پیام داده بود و دلش خوش بود که کسی صدایش را خواهد شنید. هنوز امید داشت کسی صدایش را بشنود.

امشب که محمدعلی آهنگران از گام رو به جلو نوشت و محمد قوچانی جلد سازندگی را روی صفحه اینستاگرامش قرار داد و بزرگ نوشت «پیروزی زنان...» و شهیندخت مولاوردی عکس زنان حاضر در استادیوم را بازنشر کرد، پیام تلخ دخترک در ذهنم مرور شد. امشب که اینفانتینو چندباره از تاج پرسید زنان کجا هستند و چرا نمی‌بیند‌شان و تاج هربار نقطه‌ای را در بین انبوه مردان نشان داد و گفت: «آنجا!» باز به یاد آن پیام افتادم. این طرف و آن طرف خواندم که نوشته بودند بانوان گزینشی در استادیوم حاضر بودند اما امشب غیرگزینشی‌ها هم بودند. چند نفر و چطور؟ چیزی حدود دویست، سیصد نفر. برای «چطور»اش هم بروید سراغ کلیپ زنی که پشت درهای بسته آزادی اشک می‌ریخت و می‌گفت اگر راهم بدهند دیگر هیچ آرزویی ندارم. زنی هم سن و سال من. با این تفاوت که من سال‌هاست سپر انداختم و او همچنان می‌جنگد. منی که دور تا دور اتاقم پر بود از پوسترهای ارتش سرخ محبوبم و رویایم حضور در استادیوم و هواداری‌شان بود. دختری چهارده ساله که حسرت و سرکوب آن روزها را تا همین امروز که بیست و چهار سال دارد، همچنان به دوش می‌کشد و با دیدن پیام دخترکی که آرزوی تماشای بازی تیم محبوبش را از قاب شیشه ای تلویزیون دارد، عمیقاً می‌شکند. پیروزی که امروز آن را متعلق به زنان می دانید، ارزانی خودتان. چهره تحقیر و توهین به زنان کشورتان را بزک نکنید. این چهار صندلی دردی را دوا نمی‌کند. شور نوجوانی‌ام را چه کسی برمی‌گرداند؟ چند نوجوانی دیگر باید تباه شود تا برسیم به نقطه‌ای که دور زنان حصار نکشید و محدودشان نکنید؟ چقدر دیگر زمان لازم است تا زیرساخت‌های افکار پوسیده‌تان را برای حضور برابر زنان در استادیوم مهیا کنید؟

برچسب ها
حقوق‌ زنان
ورزشگاه‌ آزادی
فینال‌ لیگ‌ قهرمانان
پرسپولیس کاشیماانتلرز
نظرات کاربران
کد امنیتی
AsedHamid
AsedHamid
٩٧/٠٨/٢٠
٢
١
نوشته دلچسبی بود.
S_RAZMEGAHE
S_RAZMEGAHE
٩٧/٠٨/٢٠
٦
٥
چرا این موضوع بی اهمیت و کم تهمیت حضور زنان در ورزشگاه رو اینقدر پروبال میدین ؟ مگه مشکل اصلی جامعه و کشور ما حضور بانوان در ورزشگاه هاست؟! بقدری این فضای مسموم شبکه های پرشده از این موضوعات کم اهمیت. مردم دارن از گرانی سنگین و مشکلات عدیده اقتصادی له میشن اون وقت یک عده محدودیتی هرجا گیر میارن جار وجنجال راه میندازن که فلان و بهمان.!!! امیدوارم یک روزی حضور بانوان عزیز کشورمون آزاد بشه و ببینیم چه اتفاق خاصی میفته.!! چه مشکلی از ما حل میشه؟! من معتقدم که دامن زدن بیش از حد این موضوع مقدار عمدی و بازی با احساسات پاک مردمه.
مهدی معتمدی
مهدی معتمدی
٩٧/٠٨/٢٠
٣
١
هییییییی روزگار
amineh_hz
amineh_hz
٩٧/٠٨/٢٠
٣
٢
حرف دلم ما رو زدی حقیقتا👌
سیما کاشف
سیما کاشف
٩٧/٠٨/٢٠
٢
٢
آدمیزاد تا وقتی به "اصلاح" باور داشته باشه، امیدواره. تمام این قضایای ورود زنان به ورزشگاه و رفع محدودیت های بی مورد هم اصلاحه و در حالت عادی باید امیدوار کننده و چه بسا خوشحال کننده باشه،فقط بدیش اینجاس که تو مملکت ما سرعت اصلاحات در حد مرگ، پایینه. هفتاد هشتاد سال طول میکشه که بفهمن سربازی چیز بیخودیه (اجباریش) و یا زن ها توی موردِ ایکس باید حقوق برابر داشته باشن و غیره. امیدوارم اصلااحات تو کشور ما اونقدی سرعتش پایین نیاد که به ذات اصلاح پذیر بودن جامعه یا حاکمیت شک کنیم....... موفق باشید
Susan_mhd
Susan_mhd
٩٧/٠٨/٢١
٢
٢
ما می مونیم و اخبار بیست و سی که با افتخار چند نفر گزینشی و اغلب ژن خوب رو هی نشون میده که آره!!! و مایی که هیچ صدایی برامون نمونده بس که حقمون رو فریاد زدیم !
محمدرضارضایی
محمدرضارضایی
٩٧/٠٨/٢٣
٣
٢
سلام امروز فیلمی دیدم از تشویق همون دختر مظلومی که شما ازش اسم بردید اما این فیلم پشت درهای بسته ی ورزشگاه نبود بلکه دقیقا از وسط زنان حاضر در ورزشگاه بود و اون دختر به اصطلاح ستمدیده داشت با انرژی تیم پرسپولیسو تشویق می کرد. ای کاش قبل از این که این متن ناامید کننده رو بنویسید یکم بیشتر در مورد فیلمی که احساساتتون رو تحریک کرده بود تامل می کردید. در هر صورت درست نیست در این شرایطی که مردم همه جوره مشغله های ذهنی سنگین دارن با این مطالب شیرینی یه اتفاقو به کامشون تلخ کنید.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٨/٢٨
١
١
خوب به واژه ها دقت می کردین متوجه می شدین که بهانه مطلب، یک کلیپ نیست. و خوب تر دقت می کردین متوجه می شدین که توصیف کلیپ در ادامه کیفیت ورود خانوم ها به داخل استادیوم بود، نه انتقاد از راه ندادن خانوم ها به داخل ورزشگاه.
مرضیه زندیه
مرضیه زندیه
٩٧/٠٩/٠٨
٠
٠
پیر شدیم رف!
ترانه
ترانه
٩٧/١١/٢٢
٠
٠
همچین میگن نیمه برهنه انگار هم هی مردا چادر میپوشن تو خیابون مردا همینجورین
پربازدیدتریـــن ها