هنر برای پاره شدن
ماجرای تابلوی بنکسی هنوز ادامه دارد

هنر برای پاره شدن

نویسنده : فرانک باباپور

شما را نمی‌دانم ولی بنده کشته مرده این هنرمندانی هستم که هیچ چیزشان به دیگر هنرمندان نمی‌خورد! هنرمند نیستند برای این که معروف شوند و پول هنگفت دربیاورند و بروند توی خیابان تا با مردم سلفی بگیرند و آگهی‌های بازرگانی بازی کنند و... این‌ها از هنر برای انتقاد و شناساندن برخی عقاید و معانی استفاده می‌کنند. دو هفته پیش هم «بنکسی» عقیده خودش را به جهان نشان داد. آن هم با نابود کردن تابلوی نقاشی‌اش که به مبلغ بیش از 1 میلیون دلار فروخته شده بود! بله. بیش از یک میلیون دلار!

ماجرای تابلوی بنکسی چیست؟

روز هفتم اکتبر بود که یک تابلوی نقاشی به نام «دختری با بادکنک» از هنرمندی ناشناس با اسم مستعار «بنکسی» به حراج گذاشته شد، اما درست همان لحظه‌ای که زنی موافقت خود را با مبلغ بیش از 1 میلیون دلار اعلام کرد و فروخته شد، تابلوی نقاشی شروع به خود تخریبی کرد و مثل خمیر، رشته رشته شد! 

این ویدئو را خود بنکسی در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده و در کپشن آن از قول پیکاسو نوشته: «تمایل به نابودی هم تمایلی خلاقانه است.» و به این ترتیب اعتراضش به نظام سرمایه‌داری و روحیه مصرف‌گرایی را علناً اعلام کرد. بعد از این که سوالاتی درمورد چگونه رشته‌رشته شدن تابلو مطرح شد، بنکسی ویدیویی 3 دقیقه‌ای هم منتشر کرد تا نشان دهد روی این طرح کلی فکر و کار کرده و قبلا تابلویی را هم به طور کامل تخریب کرده. تازه از اینکه این یکی کامل تخریب نشده و نصفه مانده ناراحت است! این ویدئو 13.5 میلیون بار، تنها در صفحه بنکسی دیده شده است!

درمورد اینکه چطور تابلو دقیقا بعد از اعلام خریدار شروع به تخریب کرده هم احتمال می‌رود خود بنکسی یا شخص دیگری در سالن حضور داشته و با کنترل از راه دور آن را فعال کرده است. شاید فکر کنید حالا که تابلو خراب شده، خریدارش پشیمان شده و خواسته تابلو را پس بدهد ولی او گفته خوشحال است تابلویی دارد که اینقدر در جهان معروف شده است. حالا اسم تابلوی بنکسی از «دختری با بادکنک» به «عشق در زباله‌دانی است» تغییر کرده و یکی از معروف‌ترین تابلوهای نقاشی جهان شده است.

بنکسی کیست؟

بنکسی نقاشی بریتانیایی است که پیش از این به خاطر نقاشی‌های خیابانی یا همان گرافیتی‌هایش معروف شده‌بود. گرافیتی‌های انتقادی و اعتراضی زیادی روی دیوارهای مختلف کشیده که مغز بیننده را به تلاطم اندازند. در اینستاگرام حدود پنج میلیون فالوور دارد و هیچکس را هم فالو نمی‌کند! نه طرفدار کسی است و نه کسی می‌داند اسمش چیست، سنش چه‌قدر است و صورت خودش چه شکلی است! اما گرافیتی‌هایش به جاذبه‌های توریستی تبدیل شده‌اند و تابلوهایشان به فروش گذاشته می‌شوند تا به جز دیوارهای شهر، روی دیوار خانه‌ها هم دیده شوند.

شاید قبلا این گرافیتی را دیده باشید. «استیو جابز، مهاجرزادۀ سوری» اثری است که بنکسی آن را در حمایت از مهاجرین سوری، روی یکی از دیوارهای اردوگاه پناهجویان در فرانسه کشیده بود. این اثر اشاره به گذشته استیو جابز دارد. پدر استیو جابز یکی از مهاجرین سوری بود که در آمریکا زندگی می‌کرد.

استیوجابز، مهاجرزادۀ سوریه‌ای

 

اما اگر می‌خواهید کارهای بیشتری از او ببینید و از این جسارت و خلاقیتش کف و خون بالا بیاورید، کافی‌ست Banksy را در اینترنت سرچ کنید یا در اینستاگرام دنبالش کنید.

چند نمونه از معروف‌ترین کارهایش را ببینید:

bombHugger

Bomb Hugger


Shop Until You Drop

slave labor

Slave Labour

 

حالا بنکسی و تابلویش به قدری معروف شده‌اند که شرکت‌های بزرگ و برندهای معروف، در تبلیغاتشان از آن استفاده می‌کنند و مظهر الهام خیلی از هنرمندان شده است. از سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌های مک‌دونالد تا اعتراض به فرم‌های مالیاتی و ترویج استفاده از محصولات برند آیکیا.

McDonald

برچسب ها
بنکسی
دختری‌بابادکنک
گرافیتی
سرمایه‌داری
نظرات کاربران
کد امنیتی
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٨/٠٤
١
١
چه سکته ای زده ولی اونی که تابلو رو همون لحظه خریده بوده! / این فاز ضد سرمایه داری کلا تو خیلی از هنرمندای این سبک دیده میشه. آدم یه کم یاد هیپی های آمریکا میفته. من الان یه صحنه همزمان یاد محسن چاوشی هم افتادم! نمیدونم واسه چی D: / البته حرکت بنکسی گویا خیلی عبرت آمیز نبوده واسه جماعت اهل حراجی. دیروز دوباره تو فرانسه یه حراجی دیگه گذاشتن و سه تا تابلوی دیگۀ بنکسی رو فروختن. البته پاره نشدن مثل این یکی دی: / یه عده میگفتن اگر بنکسی تو ایران بود، حتماً شهرداری میگرفت کاراش رو پاک میکرد! خطاب به اون بزرگواران باید گفت که توی لندن و بقیه شهرای دنیا هم برخی از کارای بنکسی رو از بین بردن. بعضیاش حتی شاکی خصوصی هم داشته :) ولی به طرز جالبی توی بروکلین آمریکا، یه عده پول دادن و نگهبان استخدام کردن واسه حفاظت از یکی از آثار بنکسی! ولی الان یه جوری معروف شده که کمتر اذیتش میکنن... / مطلب خیلی خوبی بود. ممنون
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٧/٠٨/٠٥
١
٠
اصلا با این کارش یه کاری کرد معروفتر بشه و تابلوهاش بیشتر فروش برن! منم یاد محسن چاووشی افتادم یه صحنه که کامنتتون رو خوندم :)) فریدا هم همینقدر خفن بوده فکر کنم! نه تنها کاراش رو پاک میکرد که مخوفترین گروه اطلاعاتی رو برای دستگیر کردنش اعزام میکرد! خیلی ممنون. کامنت شما هم خیلی خوب بود :))
notareal
notareal
٩٧/٠٨/٠٤
٠
٠
بسیار پست خوب و هدف مندی ست؛ سپاس گزارم.// گمان بالا برند نام او «رابین گانینگهَم» (Robin Gunningham)، شهر بریستول(انگلستان)، زاده ۱۹۷۴ یا ۱۹۷۳، می باشد؛ نام پیشنهادی دیگر رابرت بَنکز (Robert Banks) است. گرچه، همان گونه که اشاره داشتید، شاید هیچ کس به درستی نداند.// «اگر گرافیتی چیزی را عوض می کرد، غیرقانونی اعلام می شد»؛ «اگر این دیوار را خراب می کنید، به گرافیتی دست نزنید»؛ «یک ملت زیرِ سایه دوربین مداربسته*۱» که دگرگون شده «یک ملت زیرِ سایه خدا*۲» ست، سه نمونه ی نوشتار خیلی خوب اوست، از دید این مهرورز./// ۱: "One Nation Under CCTV"؛ ۲: "One Nation Under GOD".
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٧/٠٨/٠٥
٠
٠
بله احتمالات جالبی هست درموردش! آدم اینجور موقع ها باید کمتر دوست و آشنا داشته باشه تا لو نره! امیدوارم با قدرت به کارش ادامه بده و از هنر در راه درستش استفاده کنه! ممنون از کامنت :)
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/٠٨/٠٤
٠
٠
اگر می‌خواهید کارهای بیشتری از او ببینید و از این جسارت و خلاقیتش کف و خون بالا بیاورید؟؟!😐😐خخخخ / خلاقیت بنکسی خیلی معرکه و قابل تحسینه/ نوارچسب اسکاچ هم استفاده تبلیغاتی کرد ازین قضیه
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٧/٠٨/٠٥
٠
٠
بله کف و خون بالا بیاورید :)))) خدایی بعد دیدن فیلم پاره شدن تابلوش چیزی بالا نیاوردی؟ :))
آلاء (بوریسونا)
آلاء (بوریسونا)
٩٧/٠٨/٠٥
٠
٠
منو وادار به اعتراف نکن!😑😑
k_kawiri
k_kawiri
٩٧/٠٨/٠٤
٠
٠
تو ایران گرافیتی خیلی مسخره تره. یه عده بچه دبیرستانی با شلوار بگی میرن زیر تونل ها و پلها رو با فونت های سوسیسی رنگارنگ میکنن و حال میکنن با این کارشون. تو خیابونای مشهد من چندبار دیدم ازین گرافیتیهای قوی،اما زود پاکشون کردن. چیزبدی هم نداشتن. بنکسی حالا زنه یا مرد؟ تو فیلمه صدای زنانه شنیدم من!!!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٧/٠٨/٠٥
٠
٠
معلوم نیست ولی به احتمال زیاد مرده! اونجا که داره تابلو رو درست میکنه یه سوییشرت تنشه و کلاهش سرشه و به مرد بیشتر میخوره. کاراش هم تم مردونه دارن به نظرم! ایران که ما تو همه چیز خیلی عقبیم و در سوزوندن ذوق و قریحه هنرمندا زبان زدیم بیشتر!
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٧/٠٨/٠٥
٠
٠
خیلی خوب و جالب بود ، متاسفانه این خلاقیت ها توی همون کشور ها اثر میگذاره ؛ که با یک کتاب ، آهنگ یا نقاشی روی مردم تاثیر میذارن ! توی ایران این اتفاق یا نمیفته ، یا سرکوب میشه یا دیده نمیشه ! حداقل من موردی خاطرم نیس . موفق باشید
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٧/٠٨/٠٥
٠
٠
بله دقیقا توی ایران همچین چیزهایی یا نیست یا اگر هست دیده نمیشن! و البته توی ایران جا برای جهانی شدن خیلی کمه! مثلا کیهان کلهر رو اینقدر تو جهان میشناسن و خوبه ولی توی ایران خودمون اینقدر مهجوره! :( ممنون که خوندید :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/٠٨/٠٦
٠
٠
بنکسی واقعا کاراکتر جالبیه و خیلی کاردرسته، واقعا تعبیر «کف و خون»‌ واسه آثارش دقیق بود :)) ممنون از سوژه و مطلب خوب
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٧/٠٨/٠٦
٠
٠
دقیقا منم عاشق کاراکترش شدم و مریدش هستم از همون روز :))) باشد که از سر جوگیری نباشه! لطف دارید، ممنون که خوندید :)
نگارموقرمقدم
نگارموقرمقدم
٩٧/٠٨/١٠
٠
١
خیلی جالب و خوندنی بود خانم باباپور عزیز :)
naser_j
naser_j
٩٧/٠٨/١٠
٠
١
این جور آدم ها دیونه ان از اون دیونه خوبا! همونایی که آدم کیف میکنه با کاراشون
لیلی
لیلی
٩٧/٠٨/١٦
٠
٠
خب که چی؟ هدفش این بود که بگه این همه پول واسه چهارتا خط خطی ندین؟ مردم هم گفتن باشه خخ زکی خیال باطل تب ولخرجی و پز دادن به خصوص بین امریکایی جماعت که لوس و پر افاده است(بیشتریاشون) با این الهامات فروکش نمیکنه. اتفاقا نقاشیش خیلی فوق العاده و خاص نبود که. اینو منم میتونم بکشم با همون حس و حال فقیرانه کارکترشو...ولی اگه میخواسته با این کار، تابلوهاش پر فروش بشه مثل اینه که به بقیه بگه اگه منو نخری خود زنی میکنما!