اینجا، داربی هشتاد و هشتم
الکلاسیکوی ایران را ببینیم یا نه؟

اینجا، داربی هشتاد و هشتم

نویسنده : سمانه صالحی

 اگر حتی اگر شما جز آن دسته‌ای باشید که در پاسخ به سوال استقلالی هستی یا پرسپولیسی، بنا به دلایلی اعم از ندانستن تفاوت‌شان یا نداشتن هیچ گونه تعصب خاصی، تیم ملی را انتخاب می‌کنید، ولی این را حتما دیگر می‌دانید که چند ساعت دیگر بیشتر تا دربی حساس امروز باقی نمانده است.اگر بخواهیم آخرین شهرآورد را بررسی کنیم، نمی‌دانیم باید به اسفند سال گذشته برگردیم و از برد استقلال بگوییم یا به دو ماه جنجالی اخیر بازگردیم و از برد قدرتمندانه و زیبای سه بر صفر شاگردان پروفسور صحبت کنیم. برانکویی که حالا انگار خوب بلد است چطور هوادار را به ورزشگاه بکشاند، خوب بلد شده است جواب کی‌روش را بدهد و خوب‌تر از همه بلد است چطور بازی باخته را با برد عوض کند.

آبروداری جلوی داور فرنگی

لیست داوران اولین دربی تا به امروز را که چک می‌کردم که با اسم‌هایی خارج از اسم‌های داوران وطنی رو به رو شدم. تا سال 88 این دربی حساس و مهم فوتبال کشورمان را داورانی خارجی سوت می‌زدند. داورانی که شاید فحش ‌های کاف دار هواداران را هیچ وقت نمی‌فهمیدند یا اصلا شاید هواداران آن موقع آن قدرها هم رویشان با داور باز نشده بود که بعد از هر دستور داور از سنگ و چوب و صندلی گرفته تا هرچه در اطراف و زاویه دیدشان وجود دارد؛ به سمتش پرتاب کنند یا شاید هم آبروداری هوادران مقابل یک شخص خارجی باعث می‌شد حداقل به مدت 90 دقیقه هم که شده دست از چنین حرف‌هایی بردارند و به مانند یک هوادار مهربان و با ادب تیم‌شان را تشویق کنند. اما تا جایی که به یاد دارم فوتبال همیشه جنگ و دعوا بوده است. جنگی که نگاه نمی‌کند چطور بازی کرده باشی و حتی چه جامی می‌گیری یا این که چه تاریخ و گذشته ای داری؛ فقط همان نبرد مهم است و تمام!

پسرشجاع

اگر بخواهیم به داور این دربی، علیرضا فغانی، هم نیم‌نگاهی داشته باشیم، باید بگویم فغانی را استقلالی‌ها خوب می‌شناسند. چرا که سوت نزدنش در دربی قبلی حسابی در ذهن‌شان باقی مانده‌است؛ تا جایی که منتظر بودیم اجازه دهد قرمزپوشان یک گل بزنند تا بلکه خیال آقای داور کمی آسوده شود و در سوت‌شان بدمند. داور دربی شدن هم حتی سخت است. این که شجاع خلیل زاده اینطور راحت قبل از بازی در مورد قضاوت فغانی صحبت می‌کند  و قصد کرده است تبریزی را در محوطه جریمه بزند و فغانی به روی خودش نیاورد؛ خیال پرسپولیسی‌ها را کاملا راحت می‌کند که داور یحتمل سمت آبی پوشان غش نخواهد کرد. حالا باید ببینیم خلیل‌زاده آن‌قدر شجاع هست که نسخه‌‌اش برای مرتضی تبریزی را در برابر فغانی به همین سادگیِ حرف زدن اجرا کند یا نه!

 

فغانی

دربی بدون تو دربی نیست

بی‌تردید بخش اعظمی از هیجان و زیبایی یک بازی را گزارشگر آن رقم می‌زند که طبق گزارش‌های واصله از صداوسیما، ظاهراً قرار بود عادل فردوسی‌پور دربی 88 را گزارش کند. عادلی که کنایه‌های ریز و درشتش به برانکو و شفر، دروازه‌بان و بازیکن و حتی توپ جمع‌کن یا حتی ملال‌آور بودن بازی، فضای خشک آن را تغییر می‌دهد. عادلی که بلد است چطور اعتراض فوتبالی‌ها را با چاشنی خنده بگوید که نه به کسی بربخورد و نه کسی قهر کند. به نظر می‌رسد گزارشگر دربی‌بودن کار هرکسی نیست. زمانی که هوادار به جای لذت از بازی و توجه به بازیکنان، دنبالِ گرفتن سوژه از خیابانی باشد؛ می‌توانید به این یقین برسید که فردوسی‌پور، درستی بوده است. عادل همان «عامل»ِ کشتی است. بی‌رقیب و یکه‌تاز. هنوز ما گزارشگر کاربلد دیگری برای دربی نداریم. مسرور از انتخاب عادل بودیم که شب گذشته بی‌هوا، گزارشگری بازی مهم پایتخت به احمدی سپرده شد. به قول پیمان یوسفی من‌حیث‌المجموع، این گزارشگر است که می‌تواند یک بازی فوق‌العاده زیبا را با گزارشش نابود کند یا برعکس، کسل‌آورترین بازی را تا حدامکان قابل تحمل کند. کاری که شاید از عهده عادل برمی‌آید و نه کس دیگر.

فردوسی پور

 

90 دقیقه روی خوش زندگی

مهم نیست چه کسی جام لیگ را می‌گیرد و قهرمان می‌شود یا حتی مهم نیست آن قدر‌ها، که بازی قبلی را چه طور گذرانده است. هر ناکامی، غم، رنج و دردی که وجود دارد با کسب برد در شهرآورد از بین می‌رود. تیم برنده اگر جام هم نگرفت باز هم عزیز است. این دیدار را ببرد؛ تا آخر فصل اگر باخت باز هم مهم نیست. هرچه به این جدال حساس تیم‌های فوتبال کشورمان نزدیک‌تر می‌شویم، نبض‌مان تندتر می‌زند. این دربی است که فوتبال را جذاب می‌کند، هیجان می‌سازد و اجازه می‌دهد برای دست کم 90 دقیقه هم که شده دلار 20 هزار تومانی و قیمت سر به فلک کشیده رب را فراموش کنیم!

برچسب ها
داربی
برانکو
شفر
فغانی
نظرات کاربران
کد امنیتی
mobina_amimfar
mobina_amimfar
٩٧/٠٧/٠٥
١
٠
برد قدرتمندانه و زیبای سه بر صفر شاگردان پروفسور... کدوم برد؟😂😂😂 اونکه اصلا بازی انجام نشد که بخواد زیبا و قدرتمند باشه😂😂😂
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٧/٠٦
٠
٠
نویسنده استق لالی بوده و مزاح کرده :/
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/٠٧/٠٨
٠
٠
:)) واقعیت بود دیگه
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٧/٠٦
٢
٠
به به بالاخره شما رو هم این بالا دیدیم. تبریک . متن خیلی خوبی بود ولی خب متاسفانه جانبدارانه بود و رنگ و بوی استق لالی داشت کاملا. باید تمام تلاشتون رو بکنید در مطالب ورزشی جانبدارانه ننویسید یا حداقل طوری بنویسید که مخاطب حس نکنه. این جوری خواننده های زیادی رو از دست می دیدید
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٧/٠٨
١
٠
من خودم الان از دست رفتم! :) / #نه_به_نویسنده_استقلالی !
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/٠٧/٠٨
٠
٠
من بدست اومدم ولی! #آری_به_نویسنده_استقلالی! :)))
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/٠٧/٠٨
٠
٠
خیلی ممنونم جناب آستانه . دست خودم نیست دیگه -_- یهو میبینم یه جایی این استقلالی بودنه خودشو نشون داده😌😌 / ولی چشم سعی میکنم کسی از دست نره :)
sinavahedi
sinavahedi
٩٧/٠٧/٢٦
٠
٠
مگر چقدر هستن که از بین بره؟
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/٠٧/٠٨
٠
٠
منتظر بعدی های بهتر هستیم:)))) موفقیات بوس بوس!
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/٠٧/٠٨
٠
٠
مرسی عزیزم :))))