آلبوم ابراهیم و قلدری آقای خواننده
به بهانه انتشار «ابراهیم» آلبوم پرسروصدای محسن چاوشی

آلبوم ابراهیم و قلدری آقای خواننده

نویسنده : reza_rz

اگر از علاقه‌مندان موسیقی هستید یا لااقل کمی با موسیقی معاصر فارسی آشنا باشید، حتما نام محسن چاوشی را به عنوان یکی از برترین خوانندگان ایرانی شنیده‌اید. خواننده‌ای که با صدای جادویی و شعرهای متفاوتش، بخش بزرگی از مخاطبان موسیقی در ایران را طرفدار خود کرده و خاطرات زیادی را برای نسل های مختلف مردم رقم زده‌است. از سنگ صبورِ سنتوری تا قطعات محشری که برای شهرزاد خوانده است. اما چاوشی که تا امسال جزء خوانندگان بی‌حاشیه و مورد تایید وزارت ارشاد شناخته می‌شد، این‌روزها به خبرسازترین عنصر موسیقی کشور تبدیل شده و تلاش او برای انتشار آخرین آلبومش، به اتفاقات عجیب و غریبی ختم شده‌است.

آلبوم ابراهیم که چندین ماه در صف انتظار مجوز ارشاد بود و مورد تایید مسئولین مربوطه قرار نمی‌گرفت، با فشار رسانه‌ای طرفداران محسن چاوشی و تهدید خود او مبنی بر اینکه بیش از این نمی‌تواند مردم را منتظر بگذارد و بدون مجوز آلبوم را منتشر خواهد کرد، همچنین عزم سفر کردنش برای مهاجرت از ایران، وزارت ارشاد را مجبور به پذیرش و تایید آلبوم کرد. اما در نهایت، از میان هشت آهنگ موجود در آلبوم، وزارت ارشاد باز هم به دو قطعه مجوز نداد و آلبوم به صورت ناقص به بازار آمد. اما چاوشی وتیمش بیخیال نشدند و این دو قطعه را در کانال تلگرام خود به رایگان منتشر کردند.

سوالی که پس از شنیدن موسیقی های منتشر شده به وجود می آید این است که آیا واقعا قطعات ذکر شده «منشوری» و خارج از عرف بوده‌اند که صلاحیت مهر تایید را نداشتند؟ و اگر چنین بود، چگونه با جوسازی و فشار حامیان، پروسه مجوز گرفتن آلبوم، بدون تغییرات جدی، سرعت گرفت و به راحتی نتیجه دلخواه حاصل شد؟

مشخص است که محتوای تمامی قطعات موجود در آلبوم که به صورت تایید شده و تایید نشده از سوی ارشاد در بین کاربران پخش شده است، در مقایسه با مطالبی که به صورت آزاد در شبکه‌های اجتماعی و رسان‌ های غیر دولتی منتشر می‌شوند، آن‌چنان اهمیتی ندارد و پیش از این مخاطب با مفاهیم اعتراضی و پر ابهام زیادی که شدت و تندی بیشتری دارند برخورد داشته‌‌است. شاید بشود گفت در وضعیت فعلی، این مسائل بیشتر از آن‌چه ارشاد تصور می‌کند، عادی و بی‌اهمیت شده‌اند.

بدون تردید،  ادامه روند فعلی تصمیم‌های وزارت ارشاد در صدور مجوز و اعمال ممیزی‌های بی‌جهت که شاید نشان از بی‌خبری مسئولین مربوطه از وضعیت فرهنگی جامعه دارد، مشکلات زیادی را در آینده به بار خواهد‌آورد. می‌شود حدس زد راهی که محسن چاوشی برای انتشار آلبوم خود در پیش گرفت، می‌تواند قبح و عظمت ارشاد را از بین ببرد و الگویی برای خروج باقی هنرمندان از چهارچوب تعریف شده جمهوری اسلامی برای کنترل وضع فرهنگ و رسانه باشد.

این‌روزها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چالش جدیدی رو به رو است. چالشی که حاصل همراه نبودن با مردم و اعمال تصمیم‌هایی است که پشت در های بسته برای وضعیت فرهنگی کشور اتخاذ شده‌اند و آن‌چنان آرمانی بوده‌اند که پیاده‌سازی آن‌ها در اجتماع امروز ایران، مشکلات متعددی را پدید آورده‌اند. تصمیم‌هایی که بیش از هرچیز، به ایده «به بهشت بردن مردم» ولو به زور برمی‌گردد و می‌شود به راحتی با راهکارهای عملی و امتحان شده، جایگزین شود.

بی‌شک، با قدرت گرفتن رسانه‌های غیر دولتی که با محوریت مردم عادی و توسط خود آنها مدیریت می‌شوند، جریان فرهنگی کشور از تک قطبی بودن خارج خواهد شد و به تبع، اثرات مدیریت فرهنگی دولتی نیز کمرنگ تر از قبل خواهد شد. معلوم نیست وزارت فرهنگ برای ادامه ی اعمال قدرت و مدیریت خود بر فضای فرهنگی جامعه، حاضر به اعمال تغییرات بنیادی خواهد شد یا خیر.  پاسخ این سوال، آینده فرهنگی کشور را رقم می‌زند، اینکه در دهه‌های آینده آرمان‌های فرهنگی دولت همچنان پابرجا خواهند ماند یا به خاطر از دست رفتن سکان فرهنگ از مراجع ذی صلاح، تنها نامی از آن‌ها به جا می‌ماند؟

برچسب ها
محسن چاوشی
ابراهیم
وزارت ارشاد
سلبریتی طور
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sinavahedi
sinavahedi
٩٧/٠٦/١٢
١٠
٢
در قبول دین ، اکراهی نیست. ( زیرا ) راه درست از راه انحرافی ، روشن شده است.۲۵۶ بقره. کاش اینو همه بفهمیم!
mr_razmi
mr_razmi
٩٧/٠٦/١٢
٤
٢١
کلا از این حرکت چاوشی خوشم نیومد... اعتراض به ارشاد رو همه دارن. دلیل نمیشه که زور بگه و شعبون بی مخ بازی دربیاره...
v-qavam
v-qavam
٩٧/٠٦/١٤
١٦
٢
پسر خوب! حالا شما توی کتاب تاریخ دبیرستان یه بار اسم "شعبون بی مخ" به گوشِت خورده دلیل نمیشه که اونو برای هر شخص و هر حرکتی به کار ببری اوکی؟ این قضیه و این شخص و حرکتی که کرد از زمین تا آسمون با اون شخص و اون حرکات و داستان هاش فرق میکنه. اگه میخوای نویسنده خوبی بشی و بتونی در آینده نظر های بهتری بدی و مثال های مناسب تری بزنی مطالعه تو حتما بیشتر کن.
b_noori
b_noori
٩٧/٠٦/١٥
٤
٠
تیتر طوری بود که انگار اعتراضی بود به آقای چاوشی، ولی در اصل اعتراضی بود به روند سیاست گذاری در ارشاد! در هر صورت چاوشی آقای خاصه همچنان با اختلاف
Susan_mhd
Susan_mhd
٩٧/٠٦/١٦
١
٠
تیترتون یکم دور از ادبه:)
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٦/١٧
١
٠
آقای خاص موسیقی ایران وارد میشود :))
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٧/٠٦/٢٨
٠
٠
هرچند خیلی چاووشی گوش نمیدم ، ولی بنظرم خوب کاری کرد ، والا چیه این گیرای الکی .
Saleheh_sh79
Saleheh_sh79
٩٧/٠٧/٠٢
١
٠
تو در مسافت بارانی خیلی خوب بود (^.^)