ورزش های عجیب و ناشناخته
مدال‌هایی برای رشته‌هایی که نمی‌شناسیم

ورزش های عجیب و ناشناخته

نویسنده : مرتضی رزمی

کاروان ورزشی ایران در جدول بازی‌های آسیایی جاکارتا چهارم بود و به همین چهارمی هم می‌بالید. سرخوش از نتایج کشتی و ووشو و کبدی بودیم که ناگهان اندونزی ما را کنار زد و در جایگاه چهارم قرار گرفت. هنگامی که به رشته های مدال‌آور اندونزی نگاه کردیم با رشته‌ای عجیب به نام «پنچاک سیلات» مواجه شدیم. رشته‌ای رزمی مخصوص به اندونزی که با آمدن آن به این بازی‌ها، اندونزی با 15 مدال از این رشته توانست جایگاه خود را بهبود ببخشد. همین خبر بهانه‌ای شد تا سری برنیم به رشته‌های عجیب در بازی‌های آسیایی و المپیک.

خرامِش

خرامش یا درساژ از رشته‌های هنری در المپیک است. این رشته اوج هماهنگی و همکاری بین سوارکار و اسب را نشان می‌دهد. سوارکار باید با حرکاتی مانند تغییر تون صدا، صدازدن، حرکات پا و دست و فشاردادن، اسب را به انجام حرکات راهنمایی کند. بهترین ورزشکار در درساژ کسی است که بتواند این حرکات را چنان مخفی و لطیف انجام دهد که انگار ارتباط ذهنی بین او و اسب برقرار است. این مسابقه در زمینی خاکی به ابعاد 60 در 20 متر انجام می‌شود. 

خرامش

پنج‌گانه مدرن

این رشته از سخت‌ترین و طولانی‌ترین رشته‌های المپیک است. شرکت‌کنندگان در این مسابقه باید در پنج رشته شامل: شمشیربازی اِپه، تیراندازی با تپانچه، شنای آزاد 200 متر، پرش با اسب و 3 کیلومتر صحرانوردی رقابت کنند. این رشته از ابتدا در بازی‌های المپیک قرار داشت  و اساسا مرتبط با مسائل نظامی ودفاعی می‌باشد. هر پنج مرحله آن نیز از تمرینی مخصوص ارتش سوئد الهام گرفته شده است. در نمونه کهن این ورزش، سربازان مهارت‌های لازم برای دفاع از قلعه را تمرین می‌کردند. در المپیک‌ باستانی، پنج‌گانه کهن برگزار می‌شد و در آن پرتاب دیسک، پرتاب نیزه، پرش طول، کشتی و دو، بخش‌های اصلی رقابت بودند. 

پنج گانه مدرن

پِنچاک سیلات

جنجالی‌ترین رشته بازی‌های آسیایی امسال که به ضرر ما تمام شد پنچاک سیلات است. رشته‌ای برخاسته از کشور اندونزی و دارای 16 بخش که 14 طلای آن به اندونزی رسید! ایران نیز در این رشته 9 ورزشکار اعزام کرده بود که تنها یک نفر از آن‌ها موفق به کسب یک مدال برنز شد.

در افسانه‌ها آمده است که این رشته توسط زنی به نام «برسیلات» ابداع شده است و نام رشته نیز براساس نام همین شخص نام‌گذاری شد. روش مبارزه آن هم از روش مبارزاتی میمون، ببر و عقاب سفید الهام گرفته شده‌است. پنچاک به بخش نمایشی و سیلات به بخش مبارزاتی آن اشاره دارد. اساس رشته بر استفاده از حرکات دست و پا برای قفل کردن مفاصل حریف است. در بعضی بخش‌های آن نیز از سلاح استفاده می‌شود. سلاح‌هایی مانند چوب بلند، چوب کوتاه و شمشیر.

penchak silat

شناهنگ

اگر همزمان با پخش یک آهنگ در استخر برقصید به جمع ورزشکاران رشته شناهنگ پیوسته‌اید! ترکیب سه ورزش شنا، رقص و ژیمناستیک باعث به وجود آمدن این رشته شده است که در بازی¬های المپیک طرفداران بسیاری دارد. برخلاف بیشتر رشته‌ها که رقابت در بخش مردان، نسبت به رقابت زنان بیشتر مورد توجه است، در شناهنگ عکس این قاعده را می‌بینیم. بیشترین مدال‌ها را در این رشته ابتدا روسیه و سپس آمریکا گرفته‌اند. شناهنگ هم در بخش تک‌نفره و هم در بخش تیمی برگزار می‌¬شود.‌

دوچرخه سواری  BMX:

موتورسواری موتوکراس از رشته‌های بسیار محبوب در بعضی کشورهاست. رشته‌ای که موتورسوار از تپه‌هایی مصنوعی بالا می‌رود و سپس در هوا با موتورش حرکات نمایشی انجام می‌دهد. در نقاطی از دنیا، عده‌ای از نوجوانان تلاش کردند با دوچرخه‌هایشان این کار را انجام دهند. همین ایده باعث شد که دوچرخه سواری BMX به وجود بیاید. این رشته از المپیک 2008 در رقابت‌ها حضور داشته و در دو بخش داخل سالن و فضای باز انجام می‌شود. دوچرخه‌ها برای این رقابت اکثرا کوچک هستند و چرخ جلوی آن 360 درجه قابلیت چرخش دارد.

bmx racing

برچسب ها
المپیک جاکارتا
ورزش های ناشناخته
بازی های آسیایی
المپیک
نظرات کاربران
کد امنیتی
هستی
هستی
٩٧/٠٦/١٢
١
١
شخصا پیشنهاد میدم نوبت ما که شد بازیهای بومی؛ لی لی ،یه قل دو قل و گرگم به هوا را در رده های مختلف به لیست بازیهای آسیایی اضافه کنیم..حداقل 50 تا 60مدال ناقابل طلا ازش در میاد...
لیلی
لیلی
٩٧/٠٨/٠٣
٠
٠
همی گرگم به هوا خوب ورزشی بود .قشنگ کالری میسوزند رایگانم که بود لامصب. خیلی کیف میداد
sinavahedi
sinavahedi
٩٧/٠٦/١٢
١
٠
دقیقا داشتم به این فکر می کردم که ما چه ورزشیایی رو می تونیم بکنیم تو پاچه ملت! خودمونم ازش سربلند بیرون بیایم! البته خیلی چیزا به ذهنم رسید که این جا جاش نیست! بماند برای زمان میزبانی مسابقات!