صادق صندوقی را بهتر بشناسیم
درباره «صادق صندوقی» نقاشی که خاطره می‌کشید

صادق صندوقی را بهتر بشناسیم

نویسنده : الهام حبشی

تا به حال به بچه‌هایی که برای خریدن کتاب به کتاب‌فروشی می‌آیند، دقت کرده‌اید؟ آن‌ها اول از همه سراغ کتابی می‌روند که جلد خوش آب و رنگ‌تری داشته باشد، جلدی که از بین صدها کتاب خودنمایی کند و با چشم‌هایشان حرف بزند. کتابی که قبل از راوی، با جلدش قصه بگوید. نوجوانان کتاب‌هایی را ورق می‌زنند که تصویرش، انرژیشان را بالا ببرد و حس کنجکاوی‌شان را قلقلک بدهد. حقیقت این است که فرقی ندارد کودک باشید یا نوجوان، جوان یا شخصی بالغ، هنر شما را به سوی خود جذب می‌کند.

صندوقی، طراح کارت های صد آفرین بود

طراح خاطره ساز

هفته گذشته، صادق صندوقی، طراح زبردست کشورمان از دنیا رفت. گرافیست و نقاش با ذوق و سلیقه‌ای  که هر کدام‌مان خاطره‌ای شیرین را از آثار او در زندگی‌مان داریم. کارت‌های «آفرین»، «صد آفرین» و «هزارو سیصد آفرین» او هنوز در دفاتر خاطرات و آلبوم‌هایمان زنده است و خوشی‌هایی که او برای ما آفریده زیر دندانمان مزه شیرینی می‌دهد. «صادق صندوقی» را بیشتر با طراحی و تصویرسازی‌ کتاب‌های مدرسه و همچنین کتاب‌های مذهبی می‌شناسند، اما داستان زندگی او شنیدنی‌تر از این‌ها است.

ناجی ژول ورن

این روزها وقتی به کتاب فروشی می‌روم با کتاب‌هایی رو به رو می‌شوم که یک جلد ساده مقوایی رویشان کشیده‌اند، یا طرح‌هایی که به غایت ساده دارند که نتیجه ی یک کپی، پیست اینترنتی هستند نه هنر یک طراح زبردست. طراحی جلد یک پروژه اساسی است که این روزها نویسندگان و ناشران اهمیت چندانی برای آن قائل نمی‌شود. پروژه‌ای که اگر جدی گرفته شود، به فروش و محبوبیت یک کتاب کمک بزرگی خواهد کرد. خیلی‌ها از کتاب خوان‌های امروز، به واسطه طراحی‌های زیبای «صادق صندوقی» جذب کتاب و داستان شدند. سال 66 که انتشارات ارغوان از فروش آثار «ژول ورن» ناامید شده بود، «صادق صندوقی» قول داده جلدهایی طراحی می‌کند که کتاب‌ها را بفروشد. او تنها با چند روز کار و به تصویر درآوردن چند طراحی مختلف، نه تنها فروش ژول ورن را تضمین کرده که در ایران به او شهرت بخشید.

 

جلدهایی که حرف می‌زدند

 «صادق صندوقی» بیش از 2000 جلد طراحی کرده که این عدد جدا از طراحی‌های دیگر از جمله نقاشی‌های داخل کتاب‌ها و مصورسازی است. در طرح‌های صادق صندوقی، کاراکترهای اصلی در استراتژیک ترین موقعیت خودشان قرار گرفتند. احساس شادی، غصه، وحشت و خشم به درستی در چهره‌ها  گنجانده شده است. در مرحله دوم طراحی، یکی از کلیدی ترین ماجراهای داستان انتخاب شده و با جزئیات و نشانه‌ها به تصویر درآمده است. این یعنی مخاطب تنها با یک نگاه به جلدها متوجه می‌شد که این کتاب در چه ژانری نوشته شده‌ است و تا چه اندازه با روحیه و سلیقه او هم خوانی دارد.این دقیقا همان چیزی است که شما امروز نمی‌توانید با نگاه به کتابی به دست آورید.

صادق صندوقی و طراحی کتاب‌های درسی

 

متفاوت در عمل

صندوقی خودش را برخاسته از مردم و برای مردم می‌دانست. چرا که به سمت و سوی هنر فاخر یا بازاری نرفته بود، او برای عوام کار می‌کرد و وقتی می‌فهمید یک نفر به شوق نقاشی‌های او کتاب خوان شده خوشحال می‌شد. روزی 16 ساعت کار می‌کرد و در میان نویسندگان ایرانی به جلال آل احمد ارادت ویژه‌ای داشت. «صادق صندوقی» برای طراحی جلد‌هایش زمان و دقت بسیار صرف می‌کرد. آثار ژول ورن با وجود طرح‎های جذابی که او خلقشان کرده بود در ایران به شهرت رسیدند. صندوقی برای طراحی جلد کتاب‌ قصه‌ها، یک‌بار خودش کتاب را مطالعه می‌کرد، سپس آن را در اختیار 3 فرزند دخترش قرار می‌داد و از آن‌ها می‌خواست بعد از خواندن کتاب، خلاصه‌ای از قصه را برای او شرح دهند. با این روش او متوجه می‌شد که چه قسمت‌هایی برای یک نوجوانان جذاب‌تر است. او همچنین برای طراحی چهره کاراکترهایش از چهره آشنایان استفاده می‌کرد. چهره دخترانش، آبدارچی اداره، برادرزاده‌هایش و هرکس که دوستشان داشت. 

برچسب ها
صادق صندوقی
نقاش
ژول ورن
بزرگان
نظرات کاربران
کد امنیتی
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٦/٠٨
٣
٠
خدا بیامرزشون... یادمه اکثرا نقاشی های کتابای دبستان با امضای ایشون بود...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٦/١٢
٠
٠
راستش من که از اون زمان به جز نقاشی های روی جلد چیزی یادم نمونده...
مهین
مهین
٩٧/٠٦/١٠
٣
٠
خیلی از کتابهای رمان که در آغاز نوجوانی خواندم، طراح جلدشون ایشون بودند. بخصوص آثار ژول ورن که من خیلی دوستشون داشتم. و هنوز امضای خوش فرمش رو در پای نقاشیهای کتابهای مختلف یادم هست. بدون اینکه بشناسمشون، نامشون برای من به معنای مواجه شدن با یه داستان یا متن جذاب و خواندنی بود. خدارحمتشون کنه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٦/١٢
٠
٠
آره خدا رحمتشون کنه... واقعا هنرمند و توانا بودن... خیلی ها با همون تصاویر تشویق به کتابخونی شدن.