و اینک ال کلاسیکو...
کمتر از 48 ساعت تا شروع یک جنگ تمام عیار زمان باقی مانده است

و اینک ال کلاسیکو...

نویسنده : علیرضا گرانپایه

از سال 2009 که کریستیانو رونالدو با میلیون‌ها دلار راهی سانتیاگو برنابئو شد، ال کلاسیکو فراتر از یک مسابقه با میلیون‌ها بیننده تلویزیونی شد، فراتر از مسابقه‌ای فینال گونه برای انتخاب قهرمان لالیگا، فراتر از یک رقابت دیرینه فوتبال، فراتر از تمام مسابقاتی که در تقویم فوتبالی تاریخ وجود داشته است، فراتر از رقابت سیاسی مردم کاتالان و کاستیا، 6 سالی است که ال کلاسیکو به یک جنگ تمام عیار تبدیل شده است. جنگی میان دو ابر ستاره فوتبال برای اثبات توانایی‌هایشان، جنگی برای دست به دست شدن توپ طلا میان رونالدو و مسی!

 دعوای زیدان و انریکه

نبرد انتقام جویانه!

اصلا مهم نیست که فضای مجازی مردم دنیا را در خود غرق کرده است، اصلا مهم نیست که مشکلات اقتصادی ساعت کاری مردم را افزایش داده است، شک نکنید که غروب شنبه یکی از خلوت‌ترین شب‌های خیابان‌های شهر در طول چند ماه گذشته را شاهد خواهیم بود، ساعت 18:45  درست زمانی که کلوس گومز سوت را در دهانش قرار می دهد تا آغاز ال کلاسیکو 270 را اعلام کند، همه منتظر یک نمایش فوق‌العاده دیگر از بارسلونا و رئال مادرید هستند. این دربی اصلا شبیه دربی‌های دیگر دنیا نیست، راستش را بخواهید این دو باشگاه اصلا هم شهری نیستند ولی آنقدر این مسابقه حساس بوده است که نام ال کلاسیکو را از آمریکای جنوبی قرض بگیرند و به این مسابقه پیوست کنند. یک مسابقه فوتبال با رنگ و بوی انتقام از تمام نابرابری‌های سیاسی بین مردم این دو شهر، انتقامی از جنس تفاوت‌ها رفاهی مردم کاتالان و کاستیا، انتقامی فوتبالی برای جبران شکست‌ها و ناکامی‌های فصل. بارسلونا با اختلاف 6 امتیازی از رئال مادرید در رده دوم قرار گرفته است، آبی و اناری‌ها باید لغزش‌هایشان در بازی با سوسیداد و مالاگا را در ال کلاسیکو جبران کنند. وقتی نمی‌توانید در نیوکمپ از پس تیم یازدهم جدولی بربیایید باید خودتان را آماده انتقام از زیدان و تیمش کنید. زیدانی که برعکس تمام پیشبینی‌ها بهترین نتایج را با مادریدی‌ها کسب کرده است. رئال مادرید با زیدان از 99 امتیاز ممکن در لیگ ، 86 امتیاز را بدست آورده است یعنی 10 امتیاز بیشتر بارسلونا و 15 امتیاز بیشتر از اتلتیکو مادرید در همین بازه زمانی.

 زین الدین زیدان

زیدان، گوهر کمیاب رئالی‌ها

نگاهی به نقل و انتقالات تابستانی این تیم بیاندازید تا متوجه شوید که زیدان برخلاف تمام مربی‌های پانزده سال اخیر رئال مادرید (به جز بنیتس البته) میلیون‌ها دلار هزینه روی دست پرز و رفقایش به بار نگذاشته است. رئال با زیدان در مسیری گام برداشته است که سال‌هاست مدیران مادریدی در حسرت آن هستند، یک مربی با کاریزما که هم بتواند سلطه 8 سال اخیر بارسلونا در لالیگا را پایان دهد و هم بتواند در لیگ قهرمانان تعداد جام‌های باشگاه را دست نیافتنی‌تر کند. زیدان همان گزینه مورد نظر است، او بارها علام کرده است که اولویت اولش قهرمانی در لالیگا است، او به خوبی می داند که در 8 فصل اخیر رئالی‌ها تنها یکبار توانستند جام را بالا سر ببرند که این یعنی فاجعه! اما امسال شرایط کاملا متفاوت است، رئال با زیدان حاشیه امنیت خوبی در صدر جدول برای خودش بوجود آورده است، دربی شهر مادرید را به راحتی از اتلتیکو برد تا شانس سیموئنه برای فتح لالیگا را به حداقل برساند. حالا او باید شنبه شب مقابل انریکه قرار بگیرد تا سفت و سخت از اختلاف 6 امتیازش دفاع کند. با مساوی هم  لبخند رضایت روی لبان زیدان گل می‌کند، چرا که نه! بدون بیل در جهنم نیوکمپ یک امتیاز هم یک امتیاز است. البته این را هم بدانید که بدون مثلث BBC شرایط رئال در ال کلاسیکو بهتر بوده است. تاریخ نشان می‌دهد که از بدو ورود بیل به رئال و شکل‌گیری مثل معروف بنزما، رونالدو و بیل ، هر زمانی که یکی از این ستاره‌ها غائب بوده است، شرایط رئال مادرید بهتر بوده است.

 لوئیس انریکه

انریکه، دنبال جبران لغزش

اما طرف دیگر میدان شرایط آنقدرها مساعد نیست. مسی خوب می‌داند که رقابت توپ طلا 2016 را به رونالدو باخته است، تیم ملی کشورش هم شرایط خوبی را پشت سر نمی‌گذارد، آمار گلزنی‌اش در لیگ هم آنقدرها شگفت انگیز نیست، او با 9 گل پایین تر از رونالدو در جدول گلزنان قرار دارد، فقط می‌ماند ال کلاسیکو! مسی برای دلخوشی‌اش در سال 2016 فقط همین یک فرصت را دارد تا حداقل بتواند تعطیلات کریسمس خوبی را در کنار دو فرزندش در کشتی‌های تفریحی سپری کند. اگر شنبه شب مسی مقابل چشمان کاتالان‌ها رقابت را به رونالدو واگذار کند، باید روزهای سیاه سال بعد را هم پیشبینی کند. اختلاف 9 امتیازی با این تیم رئال مادرید غیر قابل برگشت به نظر می‌رسد. انریکه هم شرایط مشابهی دارد، او بعد از دو تساوی بد موقع مقابل سوسیداد و مالاگا باید شش دانگ حواسش را معطوف به بازیکنانش کند. او خوب می‌داند که اگر قرار باشد خط هافبکش به راحتی دو بازی گذشته موقعیت در اختیار بازیسازهای رئال قرار دهد، احتمالا تراشتگن دیگر نمی‌تواند نقش ناجی را مقابل رونالدو و رفقایش بازی کند. بارسلونا با بازگشت اینیستا و اومیتیتی امیدوار است که همان تیمی شود که سال گذشته توانست در برنابئو، شاگردان رافا بنیتس را 4 تایی کند. چه چیزی بهتر از چنین نتیجه‌ای می‌تواند انریکه و تیمش را از خواب زمستانی بیدار کند؟

برچسب ها
ال کلاسیکو
بارسلونا و رئال مادرید
لیونل مسی
کریستیانو رونالدو
لالیگا
توپ طلای سال 2017
نظرات کاربران
کد امنیتی
شهاب
شهاب
٩٥/٠٩/١٢
٠
٠
سلام. واقعا رئال مادرید با زیدان خیلی دوست داشتنی شده است، همین که شما مربی کنار زمین می بینی که یک روزی پوسترش رو می زدی به دیوار اتاقت واقعا حس خوبی داره:) ممنون بابت مطلب