چه حیوان خانگی بخرم؟
نکات مهم برای خرید حیوان خانگی

چه حیوان خانگی بخرم؟

نویسنده : سحر نیکو عقیده

دو جفت چشم درشت و مظلوم که به سان گربه شرک، به دوربین خیره شده بودند. دوستم این عکس را برایم فرستاد! گفت که بچه گربه را تک و تنها در خیابان پیدا کرده و با توجه به علاقه‌ی زیادم به حیوانات، من را بهترین گزینه برای سرپرستی می‌داند. انصافا مقاومت در برابر آن چشم‌ها خیلی سخت بود. به خصوص که قرار نبود هزینه‌ای برای داشتنش بپردازم. قبولش کردم و قرار شد فردا گربه را برایم بیاورد. بابت دردسرها و هزینه‌هایش هم خودم را دلداری می‌دادم که چهارتا قرص و واکسن است دیگر! بعد از آن دردسری ندارد. اما نگران بودم و بالاخره به سراغ دوست و آشنا و سایت‌های مختلف رفتم و در این باره تحقیق کردم. راستش را بخواهید هرچه پیش می‌رفتم، بیشتر پشیمان می‌شدم. متوجه شدم که عشق به جک و جانور آسان نمود اول ولی بعد از آن مشکل‌های زیادی خواهد افتاد! 

 

هزینه نگهداری حیوانات خانگی چقدر است؟ 

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که قبل از نگهداری حیوانات باید در نظر بگیرید، هزینه‌های آن است. در کل هزینه‌ی داشتن یک حیوان خانگی بسته به نوع آن در هر ماه از 30 تا 300 هزارتومن متغیر است. اگر حیوان مذکور مثل سگ و گربه و... باشد، جدا از هزینه‌ی ماهانه برای غذای خشک، تشویقی، وسیله بازی و...  ابتدا باید هزینه‌ی زیادی را بابت واکسن ، قرص و داروهای اولیه‌ بپردازید. متاسفانه در برخی موارد حتی دستشویی کردن حیوان هم برای شما هزینه دارد. مثلا گربه برای دستشویی نیاز به خاک مخصوص دارد و حداکثر بعد از سه ماه این خاک باید عوض شود. با جایگزین کردن خاک باغچه و خیابان هم نمی‌توان از سر و ته هزینه‌ها زد. به عفونت‌ها و دردسرهایی که بعدا گریبان شما و حیوان بیچاره را می‌گیرد، نمی‌ارزد.

حیوان خانگی 

 

نگهداری حیوان خانگی؛ چقدر وقت‌مان را می‌گیرد؟ 

نوع حیوانی که انتخاب می‌کنید باید خیلی زیاد با وقتی که می‌توانید برای آن بگذارید متناسب باشد. مثلا ماهی‌ها موجودات پوکری هستند که نیازی به بغل، نوازش و گردش ندارند و خودشان یک گوشه می‌نشینند و زندگی‌شان را می‌کنند. وقتی که برای آن‌ها می‌گذارید می تواند محدود به غذا دادن و عوض کردن آب باشد. اگر ارتباط عاطفی برای شما مهم است و باز هم وقت زیادی ندارید، گربه‌ها می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند. 16 ساعت در روز می‌خوابند و بالغ‌ترهایشان شدیدا به لم دادن و بی‌تحرک بودن علاقه دارند. در مقابل گربه‌ها، سگ‌ها به توجه زیاد، گردش و تحرک نیاز دارند. اگر پرمشغله هستید به هیچ عنوان به نگهداری از سگ فکر نکنید. شوگرگلایدرها و انواع پرندگان هم می‌توانند مثل گربه‌ها، برای شما که پرمشغله‌اید مناسب باشند. مار و رتیل و مارمولک و... هم اگر چه وقت زیادی نمی‌خواهند، اما لطفا بی‌خیال‌شان شوید! 

شوگرگلایدر 

 

محل زندگی مناسب برای حیوان خانگی

اگر جز معدود افرادی هستید که هنوز خانه‌ی حیاط‌دار دارید، دست شما در انتخاب نوع حیوان بازتر است اما آپارتمان محدودیت‌های زیادی دارد. جثه، میزان سر و صدا، جنب و جوش و... همه‌ی این‌ها را باید در نظر بگیرید. همستر، خرگوش  و پرنده‌های کم سر و صدا گزینه‌های مناسبی هستند. گربه ها در فصل جفتگیری با سر و صدایشان همسایه‌ها را شاکی می کنند. سگ‌های کوچک و آپارتمانی هم باید حتما آموزش دیده باشند تا وقت و بی‌وقت پارس نکنند. خیلی وقت‌ها توجه نکردن به همین عامل باعث می‌شود خیلی از صاحب‌ها حنجره حیوان زبان بسته را عمل کرده یا آن را عقیم  و دست آخر واگذار کنند. پس همان ابتدا این فاکتور مهم را فراموش نکنید و احساسی تصمیم نگیرید. 

همستر 

 

نقش اعضای خانواده در انتخاب حیوان خانگی

علاقه و روحیه‌ی شما قطعا عامل مهمی در انتخاب نوع حیوان است اما اگر با خانواده زندگی می‌کنید باید به دیگر اعضا هم اهمیت بدهید. مثلا سر و صدا و جنب و جوش سگ نژاد هاسکی قطعا برای مادربزرگ هفتادساله‌ی شما آزار دهنده است! اگر کودکی در خانواده‌ی شما زندگی می‌کند باید به ارتباط او با حیوان هم فکر کنید. حیوانات کوچک برای بچه‌ها خیلی مناسب هستند. می‌توانند از پس کارها و نگهداری آن‌ها بربیایند و مسئولیت پذیری را تمرین کنند البته باز هم به روحیه‌ی کودک بستگی دارد. مثلا اگر کودک بیش فعالی در خانواده دارید نگاه کردن به ماهی‌ها و شناکردن‌شان این ناهنجاری را کاهش می‌دهد. اگر کم تحرک است،  بازی کردن با حیوان بازیگوش می‌تواند خیلی کمک کننده باشد. می‌تواند ساعاتی او را از پای گوشی و بازی‌های کامپیوتری بکشاند به سمت بازی‌های واقعی و پرجنب و جوش‌تر.

سگ 

 

محدودیت‌های نگهداری از حیوانات خانگی

دست آخر با در نظر گرفتن همه این فاکتورها این را بدانید که شما با یک عروسک کوکی که هرموقع خواستید آن را کوک کنید و از جعبه بیرون بیاورید طرف نیستید. شما قرار است یک موجود زنده و غیرقابل پیشبینی را به زندگی خود راه بدهید. موجودی که ممکن است هر رفتاری از او سر بزند و هر محدودیتی را برای شما به وجود بیاورد. خانه‌نشین‌تر ‌شوید، به هر رستورانی نمی‌توانید پا بگذارید، در هر پارکی نمی‌توانید قدم بزنید، بهتر است وسیله‌ی نقلیه داشته باشید و... موارد بسیار دیگر! 

برچسب ها
خرید حیوان خانگی
حیوان خانگی مناسب
حیوان خانگی کودکان
حیوان خانگی برای کودک
حیوان خانگی بی دردسر
حیوان خانگی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٥/٢٤
١٠
١٤
اصلا چرا باید حیوان خانگی بخریم ؟؟چرا وقتی عرضه ی نگه داری ازشون نداریم باید ادای روشنفکری و بقولی حمایت از این زبون بسته ها رو در بیاریم ... چرا باید یه عمر باعثِ آزار و اذیتشون بشیم ...اول مسائل مربوط به نکه داری و اصول و قوائد ش رو کامل توضیح میدادین .بعدش این یادداشت زیبا رو مینوشتین ......سپاس
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٧/٠٥/٢٤
٢١
٨
به نظرم اگر شرایطش رو داشته باشیم و همه جوانبش رو بسنجیم خریدن حیوان خانگی ایرادی نداره اصلا. خوبم هست حتی. مثلا گربه ها تعامل خیلی خوبی با انسان دارن و اگر خوب ازشون نگهداری بشه کنار آدما خیلی هم بهشون خوش میگذره و آزاری هم نمی بینن.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٥/٢٤
٦
٠
چندماهی خیلی جدی به خرید سگ فکر می کردیم که سرآخر و در راستای همین تحقیقات؛ پشیمون شدیم. نگهداری از سگ دو تا نکته داشت که نمی تونستیم حلش کنیم. اول زمان گذاشتن برای حیوون و دوم محدود شدن روابط مون با اطرافیان. با وجود سگ ممکنه رفت و آمد با آدم های حساس، سخت و آزاردهنده شه./ درباره همستر هم یه نکته بگم که این حیوون زاد و ولد خیلی سریع و زیادی داره و عمرش هم نسبت به سایر حیوون های خونگی کمه. به علاوه اگر وحشی بشن به هم دیگه رحم نمی کنن و سریع می کشن و می خورن :| به قیافه مهربونش نگاه نکنین :)))/ در حال حاضر هم فقط یه دونه لاکپشت دارم که حیوون خوبیه اما خیلی با روحیات من سازگار نیست.
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٧/٠٥/٢٤
٥
٢
آره من خودم واقعا نگهداری سگ و گربه رو دوس دارم اما چون میدونم شرایط خاصی داره و من از پشس بر نمیام هیچوقت نخریدم. من تجربه ی نگهداری از همستر رو داشتم. فوق العاده پوکرن اینا:/ هیچ ارتباطی با آدم برقرار نمی کنن. واسه همین دیگه نخریدم. خوشم نیومد
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٥/٢٤
٦
٥
لاکپشت نداشتی بدونی پوکر ینی چی! =)))))
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٧/٠٥/٢٤
٣
١١
از شما نا امید شدم...میخاستیدحیوون نگه دارید...
M.shiezadeh
M.shiezadeh
٩٧/٠٥/٢٤
٤
٦
ولی من به سبک کامنت گذاشتن شما عادت کردم :)
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٥/٢٤
٧
٣
لاک پشتتون از کودوماس؟:)) منم یکی دارم!=)
M.shiezadeh
M.shiezadeh
٩٧/٠٥/٢٥
٥
٢
لاکپشت روسی... یه نوع لاکپشت خاکیِ خسته!:))
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٥/٢٥
٧
٢
من یه لاک پشت اروپایی دارم... نیمه آبی و نیمه فعال!:)) نگهداریش مقداری سخت تر از خشکی هاس
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٧/٠٥/٢٤
٨
١٤
جیم جان چرا دارید فرهنگ نگهداری حیوان رو باب می کنید....نگهداری فرزند رو باب کنید...فرزند اوری.... خیلی دارید ضد فرهنگی کار.میکنید... خانم نیکو عقیده....این چه روشنفکری ای هست....
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٥/٢٤
١٧
٦
فرزند یه حیوون چه ربطی داره؟ یاد بگیریم به سلایق و خواست افراد احترام بذاریم
mobina_aminfar
mobina_aminfar
٩٧/٠٥/٢٤
٩
٣
مگه کسی که حیوون داره دیگه بچه نداره😑😑😑 خیلیا هستن که نمیتونن از بچه نگه داری کنن برای همین از حیوون نگه داری می کنن
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٧/٠٥/٢٧
٨
٢
واقعا ضد فرهنگی بود؟ =)
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٥/٢٤
٥
٢
من تقریبا همه حیوونا رو دوست دارم نگهداری کنم منتها به مدت کوتاه چون بعد چند وقت دیگه برام عادی و خسته کننده میشه نگهداریش و خب ممکنه در حقش کم کاری کنم... در همین راستا خونواده مخالفت میکنن خخخ میگن نخری بعد بندازیش گردن ما!!:))))))
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٧/٠٥/٢٧
٣
٠
آره دقیقا یکی از مواردی که باید قبل از خرید حیوون خونگی بهش توجه کنیم همینه. اینکه بدونیم وظیفه داریم تا وقتی زندست به بهترین شکل ازش نگهداری کنیم
Zahra_Talaei97
Zahra_Talaei97
٩٧/٠٥/٢٤
٤
٠
من تا الان خیلی حیوون خونگی داشتم. از خرگوش و ماهی و لاک پشت تا الان که مرغ مینا. نکته ی مهم اینه هرکدوم توجه و وقت صرف کردن میخواد و سختی خاص خودش داره، به جز لاک پشت که اصلا کاری بهت نداره و کلا پوکر
M.shiezadeh
M.shiezadeh
٩٧/٠٥/٢٥
٤
٠
لاکپشت خوبه, تا وقتی که توی خونه گم نشه :))))
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٧/٠٥/٢٧
١
٠
دقیقا هر کدوم ی لم خاص دارن:) من یکی از چیزایی که خیلی دوس دارم فهمیدن همین لمشونه:)
Mim_jeem_jan
Mim_jeem_jan
٩٧/٠٥/٢٥
٢
١٢
ببخشید ولی درک نمیکنم چجوری سگ که نجسه رو میخواین تو خونه نگه دارین. با موی گربه هم که نمیشه نماز خوند....
لیلی
لیلی
٩٧/٠٥/٢٦
٧
١
گربه را میبرن کلینیک دامپزشکی تا موهاش نریزه
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٧/٠٥/٢٧
٦
١
خب فهمیدنش سخت نیست. الان خیلی ها سگ و گربه دارن و تو خونه ازشون نگهداری می کنن. پس موضوعیه که عمومیت داره و میشه درموردش مطلب نوشت.
لیلی
لیلی
٩٧/٠٥/٢٦
٦
٣
من گربه دارم و از داشتنش راضیم و مشکلی ندارم باهاش
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٧/٠٥/٢٧
٣
١
من همیشه دوس داشتم گربه داشته باشم ولی شرایطتش رو نداشتم:(
s_bagherzadeh
s_bagherzadeh
٩٧/٠٥/٢٨
٦
٨
چندوقت شده ک تو جیم مطالب خوبی منتشر نمیشه.یجورایی ضد فرهنگیه ینی یجورایی تبلیغ فرهنگ غربه.از معرفی سیتکام و به چه کشور خارجی سفر کنم تا اینکه نوشتین خانوما چه کارایی میکنن ک اقایون بدشون میاد،مطلب خانوما میتونست آموزنده باشه ولی تمام مصداق ها و مثالاش به فرهنگ غربی و روابط اون مدلی برمیگرده و یا مثلا همین سفر خارج،بجاش میشد کلی جاذبه گردشگری قشنگ و بکر از کشور خودمون معرفی کنین،اینهمه جای قشنگ ک خیلیا حتا نمیشناسن.یا این حیوون نگه داشتن.اخه سگ نجسه و اصلا داشتنش خوب نیست کلیم آلودگی داره،گربه هم با اینکه خودم عاشقشم ولی موهاش نماز نداره. سعی کنید مطالبی بنویسید ک بیشتر به فرهنگ و سبک تربیتی ما بخوره. مرسی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٥/٢٨
٩
٣
می خوای تو جیم آموزش چطور کهنه بچه تون رو عوض کنین، چطور خورش قورمه سبزی تون جا بیفته، چطور سریالای آی فیلم رو برای بار صدم ببینیم، چطور پاشین برین روستای آبا و اجدادی تون بدیم؟ به روز باش، خیلی وقته سبک زندگی جوونای ایرانی فرق کرده. کار از فرهنگ سازی و این حرفا گذشته.
فاطمه سادات
فاطمه سادات
٩٧/٠٥/٢٨
٥
٧
کلا معنی فرهنگو نمیدونین! فرهنگ همین کارهای روزمره مونه و همه اینارم شامل میشه
همتا
همتا
٩٧/٠٦/١٥
٢
٨
اولا جا انداختن قرمه سبزی و بانوی خونه بودن خودش بزرگترین فرهنگه! دوما برای به روز بودن حتما باید آموزش نگهداری سگ و کشورای خارجی رفتن رو آموزش ببینیم؟!!! متاسفم برا این طرز فکر
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٦/١٥
١١
٢
شمایی که دنبال جا افتادن قرمه سبزی هستی واسه آقاتون چرا توی فضای مجازی میگردی؟ برید پیش مادر و مادربزرگتون این چیزا رو یاد بگیرین و فضای مجازی رو بذارید واسه جوونایی که به روز هستن
نفیس
نفیس
٩٨/٠١/٢٦
١
٠
سلام دوستان من اولین باره که میخوام یک حیوون خونگی رو نگه دارم بنظرتون چه حیوونی رو بگیرم که سرمم باهاش گرم شه؟
ناشناس
ناشناس
٩٨/٠٢/٠٣
٣
٠
نمیدونم ارسال شد یا نه .... نفیس عزیز خرید و فروش حیوانات درست نیست .... اونها رو به سرپرستی بگیر .... میتونی از پناهگاه حیوانات حیوانی رو به سرپرستی بگیری
پانی
پانی
٩٨/٠٤/٢٢
٣
٢
پناهگاه حیوانت کجاست؟ و اینکه چطوری خانواده رو رازی کنم که برام حیوان خانگی بخرن الان یدونه عروس هلنده داریم که فقط داداشم و بابام رو دوست داره و از من متنفره باید چیکار کنم از منم خوشش بیاد/