چطور انتخاب رشته کنیم؟
نکات مهم برای انتخاب رشته درست در کنکور

چطور انتخاب رشته کنیم؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

اگر نیمه‌ی مرداد از لحاظ گرمای هوا برای ما جماعت معمولی کشنده و مهلک است، برای عده‌ای از منظر دیگری ویران کننده و پر تنش است! منظور از عده‌ای در اینجا کسانی‌ست که در این روزها با نتایج کنکورشان روبرو شده‌اند و در پی تلاش برای انتخاب رشته و دانشگاه دلخواه خود هستند. از آن جایی‌که انتخاب رشته‌ی دانشگاهی یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های زندگی هر فرد است و از طرفی چون رقابت بر سر دانشگاه و رشته‌ی خوب زیاد است، انتظار می‌رود کنکوری امروز و دانشجوی آینده در این انتخاب یک سری اصول و قواعد مناسب را به کار برد تا بعدها دچار پشیمانی نشود. اما این که این اصول چه چیزهایی هستند که رعایت آن‌ها شرط اصلی‌ست را در این مطلب برایتان به اختصار توضیح می‌دهم.

 

انتخاب مشاور اهل فن

یکی از نکاتی که که در هر اصلی عقل حکم به انجام آن می‌دهد، این است که در هر امر مهمی با مشاور صاحب نظر و کار درست، مشورت کنیم. یکی از بهترین فواید این مشورت این است که چون مشاور مربوط درگیر آن حیطه است، راحت‌تر می‌تواند حکم دهد. چراکه می‌تواند وضعیت شما را با وضعیت افراد قبلی مقایسه کند و یک فرضیه‌ی تقریبا درستی به شما دهد. از این لحاظ خیال‌تان من باب یک سری صحبت‌ها و کارها راحت می‌شود و با شنیدن دستورالعمل‌های آن راحت و بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. فقط یادتان نرود که یک مشاور بد به اندازه‌ی یک مشاور خوب می‌تواند تاثیرگذار باشد. اما از جهت منفی. پس در انتخاب مشاور خود دقت کنید. کسی که به شما اطلاعات واهی می‌دهد یا تجربه‌ی درستی از روند انتخاب رشته ندارد، نمی‌تواند چندان موثر باشد.

 

دفترچه را درست بخوانید

یکی از مهم‌ترین اصولی که بچه‌ها آن را فراموش می‌کنند، این است که دفترچه‌ی انتخاب رشته را دقیق بخوانند. شاید یکی از علت‌های این امر این است که خواندن آن دفترچه‌ی به آن بزرگی به آنها استرس می‌دهد یا شاید گمان می‌کنند همه‌ی چیزهای نوشته شده را می‌دانند. اما در واقع خواندن دقیق دفترچه‌ی انتخاب رشته باعث می‌شود اطلاعات دقیق و مهمی را بفهمید که همین اطلاعات در روند انتخاب‌تان بسیار کمک کننده است. 

 

از انتخاب‌های بزرگ نترسید

بسیاری از بچه‌هایی که برای مشاوره به من رجوع می‌کنند، با اینکه رتبه‌های معمولی دارند اما از دست زدن به انتخاب‌های موردعلاقه و برترشان، می‌هراسند. شما با صد و خرده‌ای انتخاب روبرو هستید که مطمئنا این تعداد انتخاب کم نیست. پس اگر به رشته‌ای علاقه دارید و حدس می‌زنید در آن رشته پذیرفته نمی‌شوید، یک درصد هم احتمال قبولی در آن رشته را بدهید و آن را انتخاب کنید. خدا را چه دیدید؟ شاید قبول شدید. 

 

اطلاعات کافی از رشته‌ی مورد نظر

خیلی اوقات افراد رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که اطلاعات زیادی در مورد آن رشته ندارند. همین‌طوری از روی شانس یا فقط با در نظر گرفتن دانشگاه مربوط، آن رشته را انتخاب می‌کنند و از قضا همان را هم قبول می‌شوند. اما به محض ورود به آن رشته می‌فهمند آن را دوست ندارند یا اصلا با شخصیت و روحیات‌شان سازگار نیست. قبل از انتخاب هر رشته‌ای با کسی که در آن رشته تحصیل کرده است صحبت کنید و اطلاعات کافی و مفید در مورد آن به دست آورید. سپس با خودتان سبک سنگین کنید و ببینید آیا آن رشته مناسب خلقیات، علایق و اهداف شما هست یا نه؟

 

از کد رشته‌ها مطمئن شوید

سال‌ها پیش که وارد دانشگاه شدم، روزهای اول از یکی از بچه‌های کلاس پرسیدم با چه اصل و هدفی به این رشته آمدی؟ که در جوابم گفت: "نمی‌دونم واقعا! من اصلا این رشته رو نزده بودم. نمی‌دونم چی شد قبول شدم." می‌بینید؟ کافی‌ست در وارد کردن کد رشته‌ها، یک عدد را اشتباه بزنید. بعد سال‌ها در شوک این باقی می‌مانید که، «چی شد که اینجوری شد؟»

 

درست بچینید

یکی از مهم‌ترین اصولی که باید به آن توجه کرد، چینش نهایی و ترتیب انتخاب کردن است. این امر یکی از کارهایی‌ست که باید با کسی که در این کار تجربه‌ی موفقیت‌آمیزی داشته است، مشورت کنید. به‌طور مثال اگر الویت‌های دانشگاهی و رشته‌ها را در این زمینه در نظر نگیرید انتخاب درستی نخواهید داشت. باید بدانید این کار نهایی یکی از دقیق‌ترین و حرفه‌ای‌ترین کارهای یک انتخاب رشته‌ی درست و معقول است.

برچسب ها
انتخاب رشته
چطور انتخاب رشته کنیم
انتخاب رشته کنکور
رشته کنکور
نظرات کاربران
کد امنیتی
sara_j
sara_j
٩٧/٠٥/١٨
٠
١
چگونه در ایران انتخاب رشته کنیم ؟فقط پزشکی بزنیم ، بقیه رشته ها کشک......
khojastehsadat_mosavifard
khojastehsadat_mosavifard
٩٧/٠٥/١٨
١
١
سلام بانو ... بقیه رشته ها تو ایران کشکه ؟؟؟؟؟ !شنیدین که میگن جامعه ای که مردمش پزشکی رو برتر بدونن بیمارن و اگ معلمی رو برتر بدونن دنبال علم و آگاهین ؟؟؟؟ قصد جسارت ندارم اما با حرف شما هم‌موافق نیستم کشور ما به افراد دانا نیاز داره تو هر رشته ای بهتریناشو میگیره پس بهتره یکم تو طرز فکرتون تجدید نظر کنید 👌
hamid_kh
hamid_kh
٩٧/٠٦/١١
٠
٠
حمیدرضا خبازی هستم ، مهندس برق گرایش کنترل ، مسلط به برنامه نویسی به 6 زبان ، منتظر نتایج ارشد ، یک عدد کشک !!!