از کجا بفهمیم عشق مان یک طرفه است؟
اگر درگیر عشق یک طرفه شده اید بخوانید

از کجا بفهمیم عشق مان یک طرفه است؟

نویسنده : سحر نیکو عقیده

«انسان‌ها برای انتخاب کردن آزاد هستند» به نظر من اگر همه‌ی آدم‌ها به همین یک جمله باور داشتند هیچوقت عشق یک طرفه‌ای شکل نمی‌گرفت. این را باور کنیم که طرف مقابل هم حق دارد به هردلیلی ما را انتخاب نکند و این ما هستیم که باید از انتخاب خود دست بکشیم و خودخواه نباشیم. قبل از اینکه سال‌های عمرمان و احساس‌مان را تلف کنیم، راهمان را جدا کرده و از این بلاتکلیفی رها شویم. آذین فرهاد مشاور و دانشجوی ارشد روانشناسی که در صفحه اینستاگرام خود به مسائل مختلف در حوزه‌ی روانشناسی می‌پردازد، از نحوه‌ی روبه‌رو شدن با این نوع عشق و خلاص شدن از این حس بلاتکلیفی می‌گوید.

 

عاشق قصه هستیم یا معشوق؟

در این نوع عشق، ما در یک طرف فردی را داریم که بسیار عاشق و وابسته است و طرف مقابل در حکم معشوق چنین حسی ندارد یا اگر حسی باشد، جنس آن متفاوت است. در این نوع رابطه، شخص عاشق یا خیال می‌کند که حسی در طرف مقابل وجود دارد و واقعیت را نمی‌پذیرد یا می‌داند که این حس وجود ندارد و به امید دو طرفه شدن آن مدام به شخص مقابل سرویس می‌دهد. اگر ما معشوق داستان باشیم حق داریم که طرف مقابل‌مان را انتخاب نکنیم اما حق نداریم عاشق بیچاره را در آب نمک بگذاریم. باید با او روراست باشیم و تکلیف‌مان را مشخص کنیم تا بداند کجای کار است. کار ما در حکم معشوق همین است اما اگر طرف عاشق ماجرا هستیم راه سخت‌تری پیش رو داریم و خواندن این مطلب می‌تواند کمک کننده باشد. 

عشق یک طرفه 

 

چرا حاضر می شویم در چنین رابطه‌ای باقی بمانیم؟

بعد از مدتی گیر افتادن در چنین رابطه ای ما کلی حس سرکوب شده داریم، کلی خواسته‌ی برآورده نشده و جواب‌هایی که انتظار داشتیم از طرف مقابل بشنویم و نشنیدیم. هیچوقت از خودتان پرسیده‌اید چرا حاضر شدم در چنین رابطه‌ای باقی بمانم؟ جواب این سوال در وهله‌ی اول بر می‌گردد به خودکم بینی و کمبود اعتماد به نفس و در وهله‌ی دوم جواب این سوال ریشه در کودکی دارد. به احتمال زیاد یا آن توجهی که می‌خواستیم را از خانواده نگرفتیم و حالا به هر قیمتی آن را از طرف مقابل می‌خواهیم حتی اگر حسی به ما نداشته باشد. یا از آن بچه‌های لوس و ننری بودیم که تا چیزی را اراده کنند، برایشان فراهم می‌شود و این‌گونه می‌شود که حالا تحمل مورد پذیرش قرار نگرفتن را نداریم. دانستن این‌ها چیز بدی نیست. بهتر است به ریشه‌ی آن فکر کنیم و یک جایی متوقفش کنیم، قبل از اینکه حس‌های سرکوب شده‌ی ما در نهایت با پرخاشگری، تهدید و... بروز پیدا کنند و به بدترین شکل ممکن این رابطه را متوقف کنند. همه‌ی اسیدپاش‌ها از شکم مادرشان اسیدپاش به دنیا نیامده‌اند! کنار گذاشتن این حس یک طرفه تمرین خوبیست برای مقابله با رفتارهایی که در ما ریشه دوانده‌اند.

 

به اندازه‌ی کافی برای تو خوب نیستم... 

«عزیزم من به اندازه ی کافی برای تو خوب نیستم» شنیدن همین یک جمله از طرف مقابل کافی است برای اینکه مطمئن شویم حس ما یک طرفه است. البته بهانه‌های دیگری هم وجود دارد مثل مشغله‌ی کاری، خجالت، مشکلات خانوادگی و... که هیچ‌کدام واقعی نیستند و صرفا بهانه‌اند.  قدم اول هم همین است. اینکه با خود روراست باشیم و بدانیم که در یک رابطه‌ی یک طرفه هستیم یا دو طرفه. اینکه بدانیم تعریف یک رابطه‌ی سالم و معقول چیست و خودمان را گول نزنیم. اینکه طرف مقابل با ما تماس بگیرد، ما را در غم و شادی خود شریک بداند، برای دیدنمان مشتاق باشد، تولدمان را تبریک بگوید و... همه‌ی این‌ها حداقل‌های یک رابطه‌ی دو طرفه است.

 عشق یک طرفه

 

خداحافظی با حس های بد

اگر باور کنیم که حس‌مان یک طرفه است، سخت ترین مرحله را پشت سر گذاشتیم. بعد از پذیرش این واقعیت کمی دچار افسردگی می‌شویم اما موقتی است. خبر خوب این است که دیگر قرار نیست بین زمین و آسمان معلق و سردرگم باشیم، قرار نیست به دنبال جوابی برای بی‌توجهی های طرف مقابل باشیم. قرار نیست هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شویم جلوی آینه به دنبال عیب و ایراد بگردیم. حالا زمان آن رسیده که خود واقعی‌مان را ببینیم. تمام توانایی‌ها و استعدادهایی که فرصت نکردیم بهشان فکر کنیم. یکی از بدترین تبعات این نوع رابطه خودکم بینی است. حالا وقت آن رسیده که اعتماد به نفس از دست رفته‌ی خود را دوباره به دست بیاوریم. احتمالا به علت عدم تمرکز و سردرگمی راندمان تحصیلی و کاری ما پایین آمده. باید دوباره بچسبیم به کار، زندگی و اهدافمان و با استرس، سردرد و میگرن، مشکلات روده‌ای و معده‌ای، پرخوری و... که کلکسیونی از تبعات این سردرگمی‌های طولانی مدت هستند خداحافظی کنیم.

برچسب ها
عشق یک طرفه
چطور بفهمیم دوستمان دارد
عشق های یک طرفه
خلاصی از عشق یک طرفه
رابطه یک طرفه
راهکارهایی برای عشق های یک طرفه
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٥/١٥
٤
٠
سحر جان چقدر مطلب خوبی نوشتی. کاش برسه به دست کسایی که به ای مشکل گرفتارن. من خودم این مطلبو چند جا اشتراک میزارم... اصن نمی فهمم چرابعضیا متوجه نمیشن و قبول نمی کنن عشقشون یک طرفس. یا به طرف مقابل حق انتخاب نمیدن. بابا اونم آدمه . شما فرشته ای ولی به دل اون ننشستی.
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٥/١٦
١
٠
سلام....یادداشت بسیار آموزنده و خوووبی بود ...سپاس .. سپاس سپاس
الهه
الهه
٩٧/٠٥/١٦
٤
٠
ممنون از خانم فرهاد برای این مصاحبه بسیار مطالب مفید و اموزنده ای بود
رضا
رضا
٩٧/٠٥/١٦
١
٠
ممنون عالی بود
رويا
رويا
٩٧/٠٥/١٦
٩
٠
ممنون واقعا خانم فرهاد روانشناس عالي هستن هم اين مطلبشون هم مطالب ديگشون عاليه مرسي از جيم براي اين مطلب
رکسانا
رکسانا
٩٧/٠٥/١٦
٢
٠
مرسی از جیم و سحر جان و ممنون از خانم فرهاد که خیلی خوب مطلب رو گفته بودن .... بازم از این مطلب ها بگذارید ...
دنیا
دنیا
٩٧/٠٥/١٦
١٠
٠
خانم فرهاد واقعا عالین من ازشون خیلی کمک گرفتم و مطلباشون رو دنبال میکنم بازم باهاشون از این مصاحبه ها کنید
محمد حسین
محمد حسین
٩٧/٠٥/١٦
٠
٠
با سپاس ازتون چقدر خوب گفته بودید .
متین
متین
٩٧/٠٥/١٧
٠
٠
سلام عشقای یک طرفه بد چیزیه من یه موردش رو در یکی از دوستام دیدم دقیقا همینا که گفتین بود نابود شد بنده خدا
فرناز
فرناز
٩٧/٠٥/١٧
١
٠
خیلی عالی بود
ساناز
ساناز
٩٧/٠٥/١٧
٠
٠
منم درگیر عشق یک طرفم :(
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٧/٠٥/٢٠
٠
٥
اینکه بدانیم تعریف یک رابطه‌ی سالم و معقول چیست و خودمان را گول نزنیم. اینکه طرف مقابل با ما تماس بگیرد، ما را در غم و شادی خود شریک بداند، برای دیدنمان مشتاق باشد، تولدمان را تبریک بگوید و... همه‌ی این‌ها حداقل‌های یک رابطه‌ی دو طرفه است. --- كي گفته اين تعريف درست يك رابطه ي دو طرفه براي دو جنس مخالفه.. بهترين رابطه ي دو طرفه ازدواجه... چرا داريم تووو زمين دشمن بازي مي كنيم... اي خدا...ه دادمون برس... ما معضلاي مهم تر از اينا داريم...
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٥/٢٠
٤
٠
بهترین رابطه دو طرفه ازدواجه؟ :))) فکر کنم خیلی واضح بحث عشق یک طرفه توی زندگی مشترک رو مطرح کردن. عشق یک طرفه توی مسائل قبل از ازدواج رو پیش تر بررسی کردیم و نکات مطرح شده خیلی متفاوت تر از چیزی که الان دارین می خونین. حتی اگر این موضوع از نظر شما پیش پا افتاده و یا بازی توی زمین دشمن(!) باشه باز هم توی جامعه افراد زیادی درگیرش هستن و نیازمند راهنمایی.
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٧/٠٥/٢٠
٠
٠
اين مطلبتون يك اشاره ي مثبت داره ولي جان مطلبش و تاثير گذاري ژنهانش كه بيشتره چيزه ديگه اي داره مي گه...
فرناز
فرناز
٩٧/٠٥/٢٩
١
٠
سلام خانوم نیکوعقیده میشه بازم با خانوم فرهاد مصاحبه کنید و ازشون بیشتر مطلب بزارید این مطلبشون واقعا عالی بود
راضیه
راضیه
٩٧/٠٦/٢٣
٠
٠
سلام ببخشید دیگه با خانوم فرهاد مصاحبه نداشتید ؟ لطفا از ایشون بیشتر مطلب بزارید