برای سفر خارجی چی بپوشیم؟
آداب لباس پوشیدن در کشورهای دیگر

برای سفر خارجی چی بپوشیم؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

سفر کردن آداب زیادی دارد و این را کسانی خوب می‌دانند که بیشتر پس‌انداز خود را برای سفر کنار می‌گذارند و هر سال بارها طعم شیرین و دوست‌داشتنی سفر را می‌چشند. این آداب در خارج از مرزهای کشورمان کمی متفاوت است. حضور در میان مردمی که فرهنگ‌شان زمین تا آسمان با فرهنگ ما فرق دارد، نیاز دارد تا بیشتر حواس‌مان را جمع کنیم و ظرافت و دقت بیشتری هم به خرج دهیم تا به عنوان یک توریست ایرانی، ذهنیت خوب و مناسبی برای مردم آن‌ کشور به یادگار بگذاریم. یکی از مسائلی که باید به آن دقت ویژه داشته باشیم، لباس پوشیدن‌مان است. این‌که چه بپوشیم و چطور بپوشیم و چرا بپوشیم، موضوعی‌ است که می‌خواهیم درباره‌اش صحبت کنیم.   

 

در سفر خارجی کفش چی بپوشیم؟ 

کفش‌های پاشنه بلند را بگذارید در خانه بمانند و بعد به سفر بروید! کفشی که شما به آن نیاز دارید، یک کفش ساده و بدون زرق و برق که راحت بتوانید با آن تردد کنید. یادتان باشد که در بیشتر سفرهای خارجی، پیاده‌روها با سنگ‌فرش پوشیده شده‌اند و راه رفتن با پاشنه بلند، روی سنگ‌فرش از عملیات‌های غیرممکن است. همین‌طور شاید مجبور باشید که ساعت‌ها راه بروید و اگر کفش‌تان مناسب نباشد، خیلی زود پاهایتان خسته می‌شود و بی‌خود و بی‌جهت خودتان را اذیت می‌کنید و از مسیر لذت نمی‌برید. مسئله بعد هم خوددداری از پوشیدن کفش‌های باز، در مواقع خاص است. کفش‌هایی که کنار و یا جلوشان باز است و ممکن است پاهایتان توسط حشرات گزیده شوند، توسط صخره‌ها و خارها آسیب ببینند و یا پر از شن و در مواقعی هم خیس خیس شوند. کفش‌های سنگین مثل کفش‌ کوهنوردی را هم بگذارید برای کوه. این کفش‌ها در خیابان‌ و راه رفتن روزمره، فقط از شما انرژی می‌گیرند و کلافه‌تان می‌کنند. 

 کفش پاشنه بلند

 

اگر هوا گرم است... 

اگر هوای کشور مقصد گرم است و خورشید قرار است با بی‌رحمی تمام بتابد، به جای اینکه فقط لباس‌های خنک و باز که پوشیدگی کمی دارند، درون چمدان‌تان بگذارید، از لباس‌های خنکی استفاده کنید که اتفاقا پوشیده‌اند. این کار باعث می‌شود خنک‌تر بمانید و پوست‌تان زیر نور خورشید نسوزد. یک کلاه آفتابی که لبه زیادی دارد هم تهیه کنید و در طول روز آن را از سرتان برندارید. راستی! شما به هر کجا که بروید، مکان‌های مقدس جزئی از جاذبه‌های گردشگری آن کشور است و در سراسر دنیا، این مکان‌ها برای مردم ارزشمندند و ورود به آن‌ها بهتر است با لباس پوشیده انجام شود. 

 

زیورآلات خیلی خیلی زیاد! 

مهمانی نمی‌روید، پس نیازی نیست که تعداد زیادی زیورآلات و طلا و جواهر همراه خود ببرید. اکسسوری‌های سبک و کلاسیک استفاده کنید و زیورآلات بزرگ و پر زرق و برق‌ را در خانه بگذارید. هم امنیت بیشتری دارد و هم اینکه در سفر به کارتان نمی‌آید. یک گردنبند ظریف و زیبا، یک انگشتر به رنگ لباس‌تان و سایر اکسسوری‌هایی که بیش از قیمت، سلیقه در آن‌ها دخیل است، برای سفر مناسب هستند و  به عکس‌هایتان زیبایی می‌بخشند. 

زیورالات

  

با لباس‌تان خیابان‌ها جارو نکنید

تمیزی و آراستگی لباس شما مهم است. شما به عنوان یک توریست ایرانی در آن کشور حضور دارید و قطعا رفتار شما به پای کشورتان نوشته می‌شود. اگر لباس‌تان کثیف است و یا عرق کرده‌اید، حتما آن را عوض کنید و لباسی آراسته به تن کنید. از پوشیدن لباس‌های خیلی بلند که روی زمین کشیده می‌شوند و یا پوشیدن لباس‌های خیلی کوتاه که توی ذوق می‌زنند و جلب توجه می‌کنند، خودداری کنید. لباس خیلی مجلسی را بگذارید توی خانه، رسمی‌ترها را برای صرف شام در رستوران و حضور در کنسرت بردارید و لباس‌های راحت را هم برای گشت و گذار روزانه، به تن کنید. 

 

آداب پوشیدن مایو

پیش آن‌که سفرتان آغاز شود، فهرستی از مکان‌های گردشگری آن‌جا تهیه کنید و برای خودتان برنامه داشته باشید. اگر می‌خواهید به ساحل‌، استخر و پارک آبی بروید مایوتان را فراموش نکنید. در کشورهایی مثل تایلند، مردم برهنگی بیش از حد را توهین تلقی می‌کنند پس مایو را فقط و فقط برای مکان خاص خودش استفاده کنید و هرگز با آن در خیابان‌، مراکز خرید، هتل و... رفت و آمد نکنید. خانم‌ها هم اگر می‌خواهند به ساحل بروند و دغدغه حجاب دارند، مایوهای اسلامی یا همان بورکینی هم پوشیده است و هم می‌توانند به راحتی پیش از آغاز سفر آن‌ها را از فروشگاه ها خریداری کنند.  

مایواسلامی

 

چه رنگی بهتر است؟ 

هر رنگی که دوست دارید و به شما می‌آید بپوشید اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که لباس خیلی روشن و یا لباس خیلی تیره برای سفر مناسب نیست. هم خیلی زود کثیف می‌شوند و هم یک جاهایی، همه چشم‌ها را به سمت شما برمی‌گرداند. رنگ‌های کلاسیک بپوشید. رنگ‌ها را با هم ست کنید و اگر می‌خواهید حجاب را رعایت کنید، رنگ حجاب‌تان را با شلوار و دامن‌تان ست کنید تا شیک‌تر به نظر بیاید. روسری‌تان را زیبا ببندید و در عین حفظ حجاب، آراسته باشید. 

 

لباس‌های محلی

لباس‌های محلی، بیشتر در همین آسیای خودمان پیدا می‌شوند. لباس‌هایی که معمولا با کار دست زیاد پوشانده شدند و پر از رنگ‌های زیبا هستند. حالا که این همه راه را رفته‌اید و معلوم نیست دفعه بعد که به آن کشور سفر می‌کنید، چه زمانی باشد؛ از پوشیدن لباس محلی غافل نشوید. نه برای خرید و سوغات، صرفا برای تجربه‌ کردن و لمس یک فرهنگ جدید! این کار درست به اندازه خوردن غذاهای محلی به آدم می‌چسبد.

لباس هندی

برچسب ها
لباس برای سفر خارجی
برای سفر چی بپوشیم
سفر خارجی
کفش برای سفر
لباس پوشیدن برای سفر خارج از کشور
سفر خارج از کشور
چی بپوشیم
نظرات کاربران
کد امنیتی
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٥/١٣
٢
١
مطلب بسیار خوبی بود.. امیدوارم از این سفرا قسمت‌مون بشه(:)
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٧/٠٥/٢٠
٠
١
سلام...حالا بياييد اول مطلب بزاريم كه داخل كوچه و خيابان چه بپوشيم...بعد اگه به قوا خانم اسكندري عمر باقي موند كه رفتيم خارج بعد مي دونيم چي بپوشيم... چرا ما داريم دور مي ريم...اي خدا