ذکر شاخنا و سلطاننا دوغ(افزایش ا... گازه)
از ترک آبعلی تا کوچ به شمال تهران

ذکر شاخنا و سلطاننا دوغ(افزایش ا... گازه)

نویسنده : ناصر جوادی

آن کم چرب لبنیات، آن دشمن دخانیات، آن مایع سفیدی که شیر نیست، آن که هرکس روزی دو لیوان خوردش پیر نیست، آن خواب‌آور پرسود و بی ضرر، آن همنشین نعنا در دربند و درکه و ددر، آن باعث الآروغ، مولانا و بشور ببرنا دوغ (کسر ا... قیمته). 

فرش نشین بود و در منوی نوشیدنی‌ها کسی محل آب خنک هم به او نمی‌گذاشت. آنگونه که اگر کسی را توصیه به خوردنش می‌کردی به او برخو‌رده و دلخور می‌شد. و «برو دوغ تو بنوش» در ردیف متلک‌ها جای می‌گرفت. نقل است که روزی عازم پاستور شد. عرضه داشت «آقایون و داداشا ما چمون از بقیه کمتره، یه حالی هم به قیمت ما بدین لطفا» پاستور نشینان هم که نه به افزایش قیمت در مرام‌شان نبود. درخواستش را  اجابت کرده و اینگونه بود که انجمن صنایع فراورده‌های لبنی۳۳ درصد روی نرخش کشید. تا قرعه افزایش قیمت به نام او هم بیفتاد و عرش‌نشین شود.  از آن روز به بعد جواب سلام دلستر را هم نداد.

خواجه لاکچر بالاشهر آبادی رحمت‌ا... علیه در خاطرات یومیه‌اش ذکر کرده: «روزی از سر تنوع هوس نیمرو کردم.  لقمه اول الی سوم را بدون دشواری فرو بردم. لقمه چهارم در گلو توقف کرد و میل فرو رفتنش نبود، چون کاری از ترشح بزاق بر نیامد به ناچار سراغ دوغ رفتم  تا نیمرو را از نای به ناحیه معده هدایت کند. اما دوغ در مقابل نوشیدن مقاومت کرد و گفت: شستن و بردن نیمرو در شان اون نیست، و کمتر از کباب را به کفش هم حساب نمی‌کند». 

در خبر است که چون افزایش قیمت شامل حالش شد، ترک آبعلی کرده و به شمال تهران کوچ کرده و دوستان آشنایان را نیز تاکید موکد کرد که: «دیگه به من نگین دوغ آبعلی من دوغ زعفرانیه‌ام!». 

برچسب ها
افزایش قیمت دوغ
افزایش قیمت لبنیات
طنز
دوغ
نظرات کاربران
کد امنیتی
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٥/١٠
٥
٠
خیلی خیلی خیلی عاااالی بود..دمتون گرم...واقعا بینظیر بود کلی حال کرده و لذت بردم ..سپااس از شما
naser_j
naser_j
٩٧/٠٥/١٤
٠
٠
ممنون خوب خوندین :)
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٥/١١
١
٠
کسر ا... قیمته رو خوب اومدین! خخخ _ من از قبل اعتیاد دوغ دارم انشالا که مولانا برام تخفیف قائل میشن!:دی
naser_j
naser_j
٩٧/٠٥/١٤
٠
٠
ممنون ترک کنین بوی تخفیف نمیاد :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٥/١٥
٠
٠
خیلی خوب بود :)
naser_j
naser_j
٩٧/٠٥/١٧
٠
٠
ممنون خوب خوندین :)