کجا ابراز عشق کنیم؟!
حکایت عاشقانه‌هایی که آرام ‌آرام فضای مجازی را ناآرام می‌کند!

کجا ابراز عشق کنیم؟!

نویسنده : اکرم انتصاری

شاید از روز ازل ابراز علاقه و احساسات کار سخت و پیچیده‌ای به نظر می‌آمد. البته تئوری اشتباهی نیست چون سال‌ها طول کشید تا بشر به‌زبان‌آوردن یک «دوستت دارم» معمولی را یاد بگیرد و تا همین امروز آدم‌های زیادی وجود دارند که به خاطر پایِ لنگِ بیانِ احساسات در زندگی‌شان تاوان بزرگی دادند. از آن طرف بعضی‌ها در ابراز این احساسات شورش را در می‌آورند، آن هم در فضای مجازی. به هرحال از قدیم گفتند عشق را در پستوی خانه نهان باید کرد. به نظر شما جای عشق کجاست در پستو یا کنار هشتگ‌های اینستاگرام؟

 

ببین بلند می‌تونی بگی دوستت دارم؟!

یک بار دور پارک را پیاده گشتیم و دستِ آخر روی یکی از صندلی‌های پارک نشستیم. پیاده‌روی حسابی کیفورم کرده ولی نسیم هنوز دمغ است و عکس‌های یک صفحه اینستاگرامی را بالا و پایین می‌کرد. با آرنجم به پهلویش زدم و گوشی را از دستش گرفتم. یک صفحه پر رنگ و لعاب از زندگی یک دخترمرفه که همه جور عکسی در آن پیدا می‌شود از لباس محضر، تاج بله برون و پذیرایی نامزدی تا خواستگاری، عروسی، تفریح و درس خواندن. نسیم نگاهی به من انداخت «خب این زندگیه ما داریم؟ عروسی منو یادته، عروسی اینو بببین. اصلا تا حالا دیدی شوهرم جلوی بقیه این‌طور قربون صدقه من بره؟». دوباره متن‌های صفحه را می‌خوانم، لبخندی می‌زنم و بعد از آنفالو کردن صفحه زیر لب می‌گویم خدا خوشبختی‌شان را بیشتر کند ولی شیرینی«آی لاو یو»‌ها و دورت بگردم‌هایی که در خانه برای شوهرت خرج می‌کنی از تک‌تک این پست‌ها بیشتر است. از کجا معلوم آن‌ها بتوانند همین کلمات را به هم بگویند بدون این که پای نوشتنی در کار باشد؟

 عشق های اینستاگرامی

روا بُوَد که این چنین بی‌حساب دل بسوزانی؟!

هیچ چیز اندازه اینستاگردی در زمان استراحت بین کار نمی‌چسبد. یکی‌‌یکی پست‌ها را می‌خوانم و قلب قرمز را به نشانه پسندیدن روی عکس‌ها می‌زنم. به صفحه فرهاد، همکارم که چهارماهی می‌شود به جمع دونفره‌ها اضافه شده ‌است، می‌رسم. صدایم را صاف می‌کنم و می‌گویم«بازم که لاو ترکوندین». سرش را از بین پرونده‌ها بیرون می‌آورد و می‌گوید تا کور شود هر آن که نتواند دید. ناخودآگاه ابروهایم در هم می‌رود، سری تکان می‌دهم و زیرلب می‌گویم من حسود نیستم ولی نمی‌دانم کِی قرار است بفهمی بعضی‌ها همین الان شرایط ازدواج را ندارند ولی با دیدن این پست‌ها  بدون آن که حسودی‌شان شود عذاب می‌کشند.

 

زیر سایه سنگین خوشبختی دیگران ماندن ندارد!

چند ماهی می‌شود من و همسرم عماد، صفحه عاطفه و همسرش را در اینستاگرام دنبال می‌کنیم. هم‌سن ‌و ‌سالیم و از آن مهم‌تر با هم رفت و آمد خانوادگی داریم. عاطفه خدای پست‌های زوج‌طور اینستاگرامی است. تولد، سالگرد ازدواج، روز آشنایی و حتی روزهای‌بی‌مناسبتِ او با یک پست که از در‌و‌دیوار آن شبه‌عشق می‌چکد گره خورده است. راستش را بخواهید همه چیز زندگی‌مان رو‌به‌راه است، عماد در کنار همه پرمشغلگی‌هایش حواسش به من و زندگی جدیدمان است ولی از آن روز که گفت چرا برای سالگرد ازدواج‌مان مثل عاطفه پست اینستاگرامی نگذاشتی فکری شدم. نکند عماد حسرت زندگی آن‌ها را بخورد وقتی حتی می‌دانم که یک سال و دو ماه و هفده‌روز و چند ساعت و دقیقه از ازدواج‌مان می‌گذرد ولی ترجیح می‌دهم خوشبختی‌مان در چهار چوب خانه بماند و عماد فکر کند باید خوشبختی‌مان را به دیگران ثابت کنیم؟

 

از همه دست کشیدم که تو باشی همه‌ام!

یکی یکی عکس های دونفره‌مان را مرور می‌کنم. خورشید درحال غروب است، دستش را دور کمرم حلقه زده و سرم را آن قدر رمانتیک روی شانه‌اش گذاشته‌ام که هیچ سکانس عاشقانه‌ای به پایش نمی‌رسد. وارد حساب کاربری اینستاگرامم می‌شوم؛ همین عکس را برای اشتراک رو به راه می‌کنم و زیرش می‌نویسم: «پیراهنم، پیراهنت را دوست دارد/ پیراهنم، عطر تنت را دوست دارد/ پیراهنم... #ماهگرد_ سوم»، هنوز گزینه اشتراک را نزده ته دلم غنج می‌رود. نمی دانم چرا یاد یک نوشته وبلاگی قدیمی با مضمون «تو در برابر تک‌تک کلماتی که می‌نویسی مسئولی» می‌افتم. با اطمینان همه چیز را متوقف می‌کنم. تلگرامم را باز می‌کنم و عکس را برای همسرم می‌فرستم. شعر را با صدای خودم برایش می‌خوانم و ارسال می‌کنم، صفحه را با استیکر قلب باران می‌کنم و هشتگ می‌گذارم فقط خودم، فقط خودت.

 ابراز عشق در اینستاگرام

***

عشق را باید ابراز کرد ولی انحصاری و اختصاصی!

دکتر علیرضا نبی یکی از آن مشاور خانواده‌هایی که به احتمال زیاد صدا و تصویرش را در یکی از برنامه‌های سبک زندگی خانواده در تلویزیون و رادیو شنیدیم و دیدیم. او معتقد است عشق و ابراز عشق ضروری و توصیه شده‌ است ولی نه در شبکه‌های مجازی که دیگران آن را می‌بینند و حریمی وجود ندارد.

+ جایگاه عشق و ابراز علاقه‌ها کجاست؟

-در خانواده و بین زوج‌ها باید ابراز علاقه باشد به خصوص ابراز علاقه آقا به خانم. همان‌طور که در متون دینی، حضرت محمد(ص) می‌فرمایند که گفتن دوستت دارم مرد به زن هیچ وقت از قلب زن خارج نمی‌شود. این روایت نشان می‌دهد گفتن کلمات محبت‌آمیز مرد به زن و یا زن به مرد بسیار تاثیرگذار است. دلیل علمی هم دارد، می‌گویند پشت هر مرد موفقی یک زن داناست. چرا زن دانا؟ زن دانا زنی است که وقتی مردش را می‌بیند به آن افتخار می‌کند. با کلماتی اقتدار و قدرت مرد را به رخش می‌کشد و اعتماد به نفس به او می‌دهد و همین باعث علاقه دو طرف می‌شود.

+این یعنی ابراز علاقه و عشق زوج‌ها به هم در فضای مجازی چهارچوبی ندارد؟

- ما از یک باید حرف زدیم و ابراز علاقه و محبت زوجین به هم است ولی نکته‌ای وجود دارد. زمانی که این ابراز علاقه در پست‌هایی که دیگران هم می‌توانند آن را ببینند، بخوانند و لایک کنند دو خطر متفاوت آن‌ها را تهدید می‌کند. خطر اول چشم‌ زخم است (به حرف دکتر دقیق‌ترمی‌شوم و می‌پرسم چشم خوردن مبنای علمی‌ دارد؟). دکتر می‌گوید بله، یک فرآیند دینی و علمی است . وقتی حسی را در طرف مقابل که فاقد آن حس است ایجادکنید، ناخودآگاه او یک انرژی منفی را به کائنات ارسال می‌کند و در تراکم بالاتر به زندگی‌تان ضربه می‌زند. وقتی پستی را در شبکه های اجتماعی قرار می‌دهیم عملا خودمان را در معرض این چشم زخم قرار می‌دهیم.

+ خطر دومی که از آن حرف زدید چیست؟

- ممکن است گذاشتن این پست ها رابطه زن ‌و‌ شوهری را سرد کند آن هم وقتی زندگی‌شان مشکلی ندارد ولی با دیدن این پست‌ها فکر کنند زندگی سردی دارند، دلش‌شان بشکند و یا حسرت بخورند. شاید کسی نتواند یا نخواهد هدیه آن شکلی برای همسرش بخرد. اصلا با یک مثال این مسئله را حل می‌کنیم چه‌طور در ماه رمضان وقتی توانایی روزه‌گرفتن را ندارید از خوردن جلوی روزه‌دار خودداری می‌کنید و به احترام مردم جلوی آن‌ها چیزی نمی‌خورید؟ حکایت ما در خانه هم عین همین مثال است، بعضی کارها را در آشپزخانه انجام می‌دهید، بعضی کارها مختص به پذیرایی‌ست، یک سری کارها در حمام و یک سری کارها در اتاق‌خواب انجام می‌شود. عاقلانه نیست یک احساس انحصاری و زناشویی که مربوط به خودتان و همسرتان است را در معرض دید دیگران قرار بدهید.

+کار عاقلانه چیست؟

اجازه بدهیم این ابراز عشق‌ و حس‌های ناب در اتاق خصوصی‌‌مان، کانال خصوصی و راهروی‌ خصوصی که برای خود تعریف کردیم باقی بماند و دیگران آن را نشنوند. چند وقت پیش یک خانم به من مراجعه کرد و گفت دوستی که 17سال با آن رفاقت داشتم پنهانی به عقد موقت همسرم درآمده است، چرا دوست قدیمی من و همسرم به من خیانت کردند؟ همسر و دوست قدیمی‌شان را خواستم، دلیل‌های شوهر به کنار ولی حدس می‌زنید دوستش چه گفت؟ دوست این خانم می‌گفت آن قدر پیامک‌های عاشقانه، قربان‌صدقه ‌رفتن‌های شوهرش و ابراز علاقه‌هایش را برای من ارسال کرد که من با خودم گفتم چه قدر باید دوست داشتنی و جنتلمن باشد و این‌طور شد که درصدد برقراری رابطه با شوهر دوستم شدم. پس این واژه‌ها اختصاصی‌ست و باید برای خودمان بماند، هم خانم و هم آقا.

+بیشتر ما با چنین صفحاتی در دنیای مجازی برخورد داریم که بعضی از آن‌ها دوست، فامیل و خلاصه آشنا هستند. چه طور اشتباه بودن این رفتار را به آن‌ها بگوییم تا فکر اشتباهی نکنند و یا به حساب حسادت نگذارند؟

-بهترین کار این است که این رفتار از زبان شخص دیگری به آن‌ها گفته شود. مصاحبه، مقاله و پست‌هایی با این مضمون پیدا کنید. کتاب هایی با این موضوع بخرید و به آن فرد هدیه بدهید. مستقیم‌گویی اثر منفی دارد و بیشتر باعث لجبازی می‌شود. بگویید من نگران بودم تو هم این مطلب را بخوان و نظرت را به من بگو. بعید است کسی با خواندن دلایل علمی و منطقی زیر بار نرود.

 

ویدئو مرتبط

برچسب ها
ابراز عشق در اینستاگرام
عشق های اینستاگرامی
فخرفروشی در اینستاگرام
عاشقانه های اینستاگرامی
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٩/١٠
٠
١
آخ که چقدر حرفتون حقه... مرسی
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
١
٠
ممنون از لطف‌تون. چند وقتی بود به یکی از ذهن‌آزارای من تبدیل شده بود و قبل ازین که مطمئن شم با خیلی‌ها حرف زدم و نظر کارشناس رو پرسیدم و فهمیدم یک آسیب اجتماعی هست و تنها ذهن آزار من نیست. ممنون از نظرتون
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٩/١٠
١
٠
واقعا که بعضی ها شورش رو در آوردن، البته این اعمال جلف به دنیای مجازی هم ختم نمیشه! گاهی با خودم میگم ینی همه وقتی ازدواج میکنن فکر و رفتارشون اینطوری میشه؟! -_- " تشکر پاییز عزیز "
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
١
٠
آره قبل‌ترها به دست‌های قفل شده و بغل‌های گره خورده تو پارک و ...این‌جورجاها ختم می‌شد ولی خب فضای مجازی با قابلیت اشتراک بی‌نهایت از هرجای دنیا مسئله رو سخت‌تر کرده. ممنونم از نظرت الهام عزیز
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٩/١٠
١
٠
تو در برابر تک تک کلماتی که می نویسی مسئولی....خدا نکنه کسی با دیدن همون عکسا وکلیپا آه بکشه و حسرت بخوره...ممنونم خانم انتصاری^_^ باشد که پند گیریم :دی
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
١
٠
خدا کنه از پس این مسیولیت‌ها بربیایم و همیشه بهش فکر کنیم. خوشحال می شم اگه لینک مطلب رو به دست کسانی برسونین که ممکنه خواسته و یا ناخواسته این رفتار رو دارن. مرسی از نظرتون
fatemeh _t
fatemeh _t
٩٥/٠٩/١٠
١
٠
چه خوب بود، ممنون پاییز
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
١
٠
خواهش می‌کنم فاطمه جان. امیدوارم حرف دل بوده باشه:)
MONA-R
MONA-R
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
چه مطلب خوب و عالی ای! واقعا لذت بردم :) متاسفانه خیلی از دوستای منم که تازه ازدواج کردن همین طوری اند، من گفتم شاید اولشه ذوق دارن اینطورین خخخ بعدشم ما مجبوریم هی زیر پستاشون بنویسیم "پایدار" وگرنه ناراحتم میشن :| خدا همه رو هدایت کنه واقعا، باشد که رستگار شویم :) خداقوت عزیزم :))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
خب بحث اینه جز اینم بنویسی کلی برچسب ناگوار می‌خوری و از طرفی خب بعضیا فامیل و دوست و آشنان. بحث اینه داره به عنوان یک رفتار اجتماعی تو فضای مجازی میفته و ما تماشاگریم! مرسی منای عزیز از لطفت و کامنت خوبت
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
متاسفانه غیر از اینکه آدم حسودیش میشه یا هرچیزی، بعضیا این توقع رو پیدا میکنن که وقتی ازدواج کردن، همسرشون هم مدام براش پست بذاره و تگش کنه و قربون صدقه ش بره. یعنی یه مدت بگذره و جلوش گرفته نشه، از حالت یک چیز غیرعادی خارج میشه و یه چیز طبیعی میشه و کسی که اینکارو نکنه کار بدی کرده! اینهمه جای خصوصی برای ابراز علاقه و احساسات... اتفاقا امروز یه کلیپ هم درموردش دیدم! :)) / ممنون ازت اکرم جان. موضوع خیلی خوبی بود :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
آره حرف دل خیلی از زوج‌ها بود که بابا خب ما نمی‌خوایم ابراز احساساتمون تو محیط عمومی نشر پیدا کنه ولی همسرمون فکر می‌کنه چه زندگی و روابط سردی داریم نسبت به اونا . عادی شدنش هم عجیب باب شده نمی‌دونم از کجا باید شروع کرد تا جو حاکم بشکنه! مرسی فرانک عزیز از نظرت
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/١١
٠
١
من که تا به حال از این زاویه بهش نگاه نکرده بودم... این حسو هم نداشتم که کار بدیه؟ به نظر من که دارین الکی بزرگش می کنین
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
شاید از نظر شما بد نباشه ولی در حالت نرمال چهره خوبی نداره . ابراز احساسات خصوصی باید خصوصی بماند:)
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٩/١١
٣
٠
بهترین راه درمان که اعصاب آدم رو حفظ کنه یک کاره: Unfollow و تمام!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
١
٠
اون که صد البته ولی وظیفه اجتماعی ما چیه؟
فائزه
فائزه
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
چه قدر خوب بود متنت :| موافقم باهات:|
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
اگر خوب بود چرا صافی؟:|مطلب نوش جونت:|خخخ
فائزه
فائزه
٩٥/٠٩/١٢
٠
٠
اینا نشانه ی این بود که خیلی موافقم بودم دیگه :))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١٣
٠
٠
:))))
رسول
رسول
٩٥/٠٩/١٣
٠
٠
ممنون از مطلب بسیار ارزشمندتون،منم تا حدودی با این مسئله مواجه هستم امیدوارم بتونم با شناخت بهتر از خودم و رفع ایراد آرام زندگی کنم
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١٣
٠
٠
خب این خیلی خوبه. همه عیب و ایراداتی داریم و گاهی اصلا متوجهش نیستیم هیچ عیبی نداره بقیه از باب نگرانی نقدمون کنن. مرسی که نظرتون رو گفتین
فایزه
فایزه
٩٥/٠٩/١٣
٠
٠
سلام،اولا مطالب بسیار عالی و پرمحتوا هستن خیلی تاثیرگذاره متشکرم راجع به عشقهایی که وارد هشتگ شده میتونم بگم شاید به نحوی جبران کمبودهاس و از نظر من تظاهره بیشتر
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١٣
٠
٠
اولا که خیلی ممنون از نظرتون، نظر لطف شماست. نمی دونم شاید اقتضای سن بعضی ها باشه یا سر کل کل با دوست و آشنا و یا شاید هیچ‌کدوم . به هرحال مرسی از نظرتون
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/١٣
١
٠
هرچیزی متعادلش خوبه!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١٣
٠
٠
آره منم با یه سری عکسا مخالف نیستم ولی خب این که یک صفحه اینستاگرام پر باشه از اظهار و ابراز عشق در صورتی که حتی صاحب صفحه شاید متوجهش باشه جالب نیست و به نظرم کم‌کم یک موج میشه و این جالب نیست.
محمد
محمد
٩٥/٠٩/١٤
٠
٠
متاسفانه چنین کسایی رو دیدم که از هم خیلی زود و سریع و راحت طلاق گرفتن . . از قدیم گفتن نه به این شوری شوووور نه به این بی نمکی . . . یه جور کمبود و کلاس گذاشتن و تفاخر کردن هم میشه حساب کرد این کار رو
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١٥
٠
٠
بله قسمتیش تفاخره ولی روی صحبت ما با کسانی هست که هدفشون تفاخر نیست ولی متوجه نیستت رفتارشون این‌طور برداشت میشه. هرچیزی متعادلش خوبه. خیلی مرسی از نظرتون:))
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٩/١٤
٠
٠
وووووووووای که عالی بود .واقعا درست بود همش .ممنون از نوشته ی زیباتون
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١٥
٠
٠
واااای که اگه می دونی به درد کسی می‌خوره معطل نکن و لینک مطلب رو واسش بفرست:)))مرسی
لاله نیلی
لاله نیلی
٩٥/١٢/٠٣
٠
٠
سلام. چه مطلب خوبی بود پاییز جان🌹👏