چطور خانه پیدا کنیم؟
راه کارهای پیدا کردن خانه ای متناسب با معیارهایتان

چطور خانه پیدا کنیم؟

نویسنده : مریم نیک‌پور

فرقی ندارد مستاجر باشید یا درصدد خرید خانه، در هر صورت پیدا کردن یک خانه خوب و متناسب با معیارهایتان شما را پیر می‌کند! دست آخر ممکن است حتی بعد از خرید یا اجاره کردن خانه بفهمید که ای دل غافل بنگاه دار با آن زبان چرب و نرمش این خانه را به من انداخت و متوجه فلان مشکلش نشدم، یا اینکه اگر آن مورد قبلی را معامله کرده بودم بیشتر به نفعم بود و افسوس‌های دیگری که حالا هیچ فایده ای ندارد. درست در همین لحظه‌هاست که متوجه می‌شوید در انتخاب خانه چقدر باید چشم‌هایتان را باز کنید و میزان اهمیت این انتخاب دستتان می‌آید. 

 

من از خانه چه می خواهم؟

لیست برداری: کاغذ و قلم برداشتن در این روزگار کار سختی است و عملی نیست، پس گوشی موبایل خود را بردارید و در آن انتظارات خود از یک خانه ایده‌آل را به صورت موردی بنویسید. همه دوست دارند در یک خانه ویلایی دوبلکس دو هزار متری با جکوزی و استخر زندگی کنند پس واقع‌گرا باشید و به جای لیست کردن آرزوهایتان، ملاک‌های یک خانه متناسب با جیب‌تان را لیست کنید.

اولویت بندی: بعد از لیست کردن انتظاراتتان آن‌ها را اولویت بندی کنید. مثلا برای شما متراژ خانه مهم‌تر است یا منطقه خانه؟ به محل کارتان نزدیک‌تر باشد یا خانه مادرتان؟ نمای خارجی ساختمان مهم‌تر است یا داخل خانه؟ 

اولویت‌های ستاره‌دار: در بین اولیت‌ها، بعضی مهم‌تر هستند و ارزش این را دارند که به خاطر آن از دیگر مسائل چشم‌پوشی کرد. البته این ستاره‌ها به خواسته‌ها و انتظارات شخصی شما از خانه برمی‌گردد. مثلا می‌توان به خاطر منطقه بهتر از متراژ زیاد چشم‌پوشی کرد یا به خاطر داشتن خانه نوسازتر از خیر آسانسور گذشت، پس کنار اولویت‌های مهم‌تر ستاره بزنید.

همه این کارها برای این بود تا شما یک نمای واقعگرایانه از خواسته‌های خود نسبت به خانه داشته باشید حالا که دقیقا می‌دانید چه می‌خواهید کلید جست و جو برای یک خانه متناسب را بزنید.

 اجاره خونه

 

دیوار، شیپور، آی هوم، آلونک و دیگران

اینترنت دسترسی به هر چیزی را آسان‌تر می‌کند حتی خانه! اگر از اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند کمک بگیرید نه تنها در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید، بلکه قیمت بازار هم دستتان می آید. دیوار و شیپور معمولا بیشتر شهرها را پوشش می دهند و میتوان در آن ها حتی آگهی از خانه در شهرهای کوچک هم پیدا کرد. اما آی هوم و آلونک بیشتر مختص شهر تهران هستند.

کار کردن با این اپلیکیشن‌ها نکته‌هایی دارد، اول از همه اینکه از فیلتر آن‌ها استفاده کنید، از بین همه آگهی‌ها عکس‌دار‌ها را انتخاب کنید که بتوانید عکس خانه را ببینید تا اگر مورد نظرتان نبود دیگر وقت و انرژی خود را برای دیدن حضوری خانه هدر ندهید. 

حالا لیست واقعگرایانه از اولویت‌های خود را مقابل خود بگذارید و با توجه به آن آگهی‌ها را فیلتر کنید، مثلا اگر متراژ خانه یا تعداد اتاق خواب‌ها مهم است فقط آگهی‌هایی از خانه‌های چند خوابه با فلان متراژها را ببینید. یا اگر خانه‌ای در فلان منطقه از شهر می‌خواهید فقط آگهی‌های مربوط به همان منطقه را رصد کنید.

باید حواس‌تان به تاریخ آگهی باشد مطمئننا آگهی دو ماه قبل به کار شما نمی‌آید. سعی کنید هر روز آگهی‌های جدید را ببینید و اگر خانه‌ای مورد نظرتان بود هر چه زودتر تماس بگیرید بهتر است. اگر خانه‌ای مورد پسندتان بود حتما حضوری آن خانه را ببینید و فقط به عکس‌ها اعتماد نکنید.

اجاره خونه 

 

املاک گردی

سر زدن به املاکی‌ها مهم است چرا که همه موردها قطعا فقط در آگهی‌های اینترنتی نیست و علاوه بر آن گاهی املاکی‌ها اطلاعات خوبی درباره یک منطقه یا یک محله می‌توانند به شما بدهند مثلا اگر به چند املاکی در یک محله بروید خیلی راحت می‌فهمید خانه در این منطقه متری چند است و کدام کوچه‌ها بافت جدیدتر و امنیت بیشتری دارند، البته همیشه نباید کاملا حرف‌های املاکی‌ها را جدی گرفت!

سعی کنید از مشاور املاک زیاد سوال بپرسید. لازم نیست شما هزارتا خانه ببینید، همان اول درست سوال پرسیدن می‌تواند گزینه‌های اضافی را حذف کند. باز هم متناسب با همان لیست واقعگرایانه خود، از خواسته‌هایتان سوال بپرسید. مثلا اگر تک واحدی بودن برایتان مهم است همان اول بپرسید این مورد تک واحدی است؟ 

یادتان باشد مشاور املاک از فروش یا اجاره دادن یک خانه سود می‌برد، پس بر خلاف آن چیزی که نشان می‌دهد حامی حقوق شما نیست! زیاد روی حرف‌هایی مثل «من فلان مورد را حتما جور می‌کنم»، «جای دیگری نروید، خودم پیدا می‌کنم»، «اینقدر برایتان تخفیف می‌گیرم»، «از این بهتر گیرتان نمی‌آید»و... حساب باز نکنید و حتما قبل از خرید یا اجاره خانه از مغازه‌های محله، همسایه‌ها و حتی چند املاک دیگر درباره آن خانه تحقیق کنید.

 

 

مشاور حقوقی قبل معامله

حتما، حتما و حتما قبل از خرید یا اجاره یک خانه درباره شرایط مندرج در قرارداد از یک وکیل مشاوره بگیرید. مشاوره آنقدرها هزینه ندارد و قطعا جلوی خیلی از مشکلات را می‌گیرد. اخیرا سایت‌هایی در دسترس هست که فقط کافی است متن قرارداد را برای آن‌ها بفرستید تا بعد از چند ساعت، نظر کارشناس خود را برای شما بفرستند. درگیر حرف‌هایی مثل فلانی که آشناست، املاکی خیلی تعریف کرده و... نشوید و خیال خود را از همه جهت درباره قانونی و درست بودن معامله راحت کنید.

برچسب ها
اجاره خانه
نکات اجاره خانه
راهکارهای اجاره خانه
خرید خانه
چه خانه ای بخریم
نکات خرید خانه
نظرات کاربران
کد امنیتی
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٧/٠٥/٠٦
٠
٠
سلام...من خودم متراز خونه مهم بودش... محله مهم بودش... موقعیت زمین مهم بودش... ی زمین گرفتم... نقشش رو کشیدم خودم... ۶سال با نقشش زندگی کردیم کل خانواده...بجه هان رو نقشه میدونستتد کدوم اتاقشون.... به هر زوری ساختیم... ولیکن هنوز لذتش رو نبردیم....
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٥/٠٧
٠
٠
آخی....انشالله هرچه زودتر لذتشو میبرین(: