ماجرای اختلاف افشین هاشمی و سام قریبیان چه بود؟
دعوای دو سینماگر بر سر فیلم نامه دختر خداحافظی

ماجرای اختلاف افشین هاشمی و سام قریبیان چه بود؟

نویسنده : مائده کاشیان

مدتی پیش خبر اتمام 70 درصد از تصویربرداری فیلمی به کارگردانی «سام قریبیان» در کشور پرتغال، منتشر شد و افشین هاشمی در واکنش به انتشار این خبر اعلام کرد فیلمنامه «دختر خداحافظی» را خودش نوشته و از سام قریبیان بابت ثبت فیلمنامه‌اش با نام «دختر خداحافظی» در بانک فیلمنامه به نام او، شکایت کرده است. دعوای این دو سینماگر بر سر صاحب اصلی فیلمنامه «دختر خداحافظی» همچنان ادامه دارد و روزهای اخیر هم بسیار بالا گرفته است، به همین بهانه نگاهی انداخته‌ایم به ماجرای اختلاف افشین هاشمی و سام قریبیان و واکنش‌های آن‌ها، که در ادامه می‌خوانید.

 

دعوا از کجا شروع شد؟

سال 95، سام قریبیان پیشنهاد همکاری در تئاتر را به افشین هاشمی و الناز شاکردوست داده بود و پیشنهاد می‌دهد «دختر خداحافظی» نوشته‌ نیل سایمون که درباره‌ زندگی یک بازیگر تآتر است را برای صحنه بازنویسی ایرانی کند، بنابراین فیلمنامه‌ نیل‌ سایمون را به یک فیلمنامه‌ ایرانی، و سپس یک نمایشنامه‌ ایرانی تبدیل می‌کند. وقتی 20 صفحه از فیلمنامه را می‌نویسد، آن را به قریبیان می‌دهد تا بخواند. اما بعد از جلسات مختلفی به پیشنهاد افشین هاشمی، برای تآتر متن دیگری انتخاب می‌کنند و قرار می‌شود فیلمنامه‌ای که نوشته‌‌ را باهم برای سینما کارگردانی کنند. بعد از چند روز سام قریبیان از افشین هاشمی می‌خواد فیلمنامه را برایش بفرستد تا تلاشش را پیدا کردن سرمایه‌گذار شروع کند. افشین هاشمی نوشتن فیلمنامه را ادامه می‌دهد، اما بعد از مدتی متوجه می‌شود سام قریبیان فیلمنامه‌‌ او را در بانک فیلمنامه‌ خانه‌ سینما به نام خودش ثبت کرده، به همین دلیل از او شکایت می‌کند و شورای داوری فیلمنامه را به افشین هاشمی برمی‌گرداند.

 

واکنش سام قریبیان به ادعای افشین هاشمی چه بود؟

بعد از یادداشتی که افشین هاشمی منتشر کرد، سام قریبیان در پاسخ به او در صفحه اینستاگرامش، افشین هاشمی را به وارونه جلوه دادن جزئیات به نفع خودش متهم کرد و گفته‌های او را کذب دانست و نوشت مگر اینکه او دارای امتیاز خاصی از نیل سایمون باشد وگرنه هرکسی می‌تواند از کتاب، نمایش یا فیلم اقتباس کند و ساخت فیلم با سرمایه خارجی بر اساس متن خارجی در کشوری خارجی با مجوزهای لازم، مسئله‌ای است که از حیطه اختیارات افشین هاشمی خارج است. او در پایان مردم را به تماشای فیلم «خاله قورباغه» دعوت کرد و با کنایه افشین هاشمی، آرزو کرد که جای حسد و کینه را دوستی و آشتی بگیرد و نشر اکاذیب و تهدید و کارهای خلاف قانون نکنیم!

 

پایان قصه افشین، الناز و سام چه شد؟

جنجال‌های این ماجرا همچنان ادامه پیدا کرد و افشین هاشمی هر شب ساعت 10، پستی در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد و چیزهایی که در یادداشتش گفته بود را به صورت قصه و با جزئیات تعریف کرد! او یکشنبه‌شب، با انتشار قسمت دوازدهم قصه، به حواشی این اختلاف پایان داد و نوشت در نهایت داوران فیلمنامه‌ای که بر سر آن دعوا بود را متعلق به او و آن نسخه‌ای که عینا از روی فیلم تایپ شده بود را متعلق به سام قریبیان دانستند. او در پایان شک و شبهاتی درباره اینکه اصلا معلوم نیست خبر ساخت این فیلم در پرتغال چقدر حقیقت دارد مطرح کرد و گفت هدفش از قصه‌ای که منتشر کرده، به قول خودش اعلام برائت و دوری از فیلم پرتغالی سام قریبیان بوده است و اگر سرمایه فراهم شد و نسخه خودش را ساخت که هیچ، وگرنه متن دیگری می‌نویسد. 

برچسب ها
دختر خداحافظی
سام قریبیان
دعوای سام قریبیان و افشین هاشمی
سرقت فیلم نامه سام قریبیان
فیلم دختر خداحافظی
نظرات کاربران
کد امنیتی
sara_j
sara_j
٩٧/٠٥/٠٢
٠
٠
حیف از این همه سرمایه که میرن توی یه کشور خارجی خرجش می کنن تا یه فیلم بسازن اون وقت فیلم رو که می بینی ده دقیقه نشده حالت بد میشه و تلویزیونو خاموش می کنی...
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٧/٠٥/٠٢
٠
٠
سلام....خداقوت....
mr_razmi
mr_razmi
٩٧/٠٥/٠٤
٠
٠
سوژه خیلی خوبی بود. ممنون.