چطور از غذا عکاسی کنیم؟
5 ایده خلاقانه برای عکاسی از خوراکی

چطور از غذا عکاسی کنیم؟

نویسنده : سحر نیکو عقیده

تمام هنر خود را به کار می‌برید تا غذایی که می‌پزید طعم و بوی خوبی داشته باشد، از چاشنی‌های مختلف استفاده می‌کنید و زمان زیادی را هم صرف تزئین آن می‌کنید اما اگر قصد دارید نتیجه را ثبت کرده و با دیگران به اشتراک بگذارید کار شما به پایان نرسیده. برای ثبت این تصویر چاشنی‌های مختلفی وجود دارد که اگر آن‌ها را به عکس اضافه کنید، می‌توانید طعم غذایی که پخته اید را بهتر به مخاطب‌تان بچشانید.

 

چاشنی نور

اولین نکته‌ای که باید در عکاسی از غذا در نظر بگیرید، استفاده از نور مناسب است. به جای استفاده از فلش یا تاباندن نورهای مصنوعی به سوژه، کنار پنجره یا درصورت امکان در فضای باز از خوراکی عکس بگیرید. نور مصنوعی پس زمینه‌ی آبی یا زرد به غذای شما می‌دهد و رنگ آن را غیرواقعی نشان می‌دهد. چاشنی نور طبیعی عکس شما را خوشمزه‌تر می‌کند.

نور در عکاسی 

 

رنگ های اشتها برانگیز

تا به حال به رنگ در و دیوار، میز و صندلی و... در رستوران‌‌ها و فست فودها دقت کرده‌اید؟ در اکثر مواقع رنگ‌های گرم و تند مثل زرد و قرمز به چشمتان خواهد خورد. رنگ‌هایی که ناخودآگاه اشتها را افزایش می دهد. پس رنگ عناصری که در عکاسی از غذا به کار می‌برید را جدی بگیرید. به خصوص اگر سوژهی عکاسی شما رنگ ملایم و بی‌حالی دارد با استفاده از پارچه‌های رنگی و... رنگ و لعاب بیشتری به عکس بدهید. البته بدیهی است که این رنگ باید کاملا متناسب با خوراکی باشد. مثلا اگر می‌خواهید از یک ظرف بستنی عکس بگیرید می‌توانید با استفاده از عناصر سرد رنگ، حس و مزه‌ی آن را بهتر به مخاطب القا کنید.

عکاسی از غذا

 

داستان غذای شما چیست؟

شما می‌توانید دوربین گوشی خود را باز کنید، یک عکس از کیکی که برای عصرانه پخته‌اید در کنار فنجان چای خود بگیرید و آن را در اینستاگرام پست کنید. اما اگر می خواهید حرفه‌ای‌تر و خلاقانه‌تر عکس بگیرید بهتر است با استفاده از عناصر مختلف، یک پس زمینه‌ی داستانی به خوراکی خود بدهید. مثلا اگر از توت فرنگی در پخت دسر خود استفاده کرده‌اید، چند توت فرنگی هم در کادر خود جا بدهید. این عنصر می‌تواند یک فشفشه باشد در کنار لیوان نوشیدنی در یک تولد یا هر چیز دیگری که داستان خوراکی شما را برای مخاطب روایت کند. 

عکس از غذا

عکس از خوراکی

 

جنس ظروف

جنس ظروف را متناسب با فضا و خوراکی انتخاب کنید. ظرفی که همخوانی با غذا ندارد تاثیر خوبی در عکس نمیگذارد و زحمات شما را به باد می‌دهد. مثلا اگر سوژه‌ی عکاسی شما غذای سنتی است، ظروف سفالی می‌‌تواند انتخاب خوبی باشد. گاهی استفاده از ظرف‌های ترک خورده یا تخته‌های چوبی رنگ و رو رفته‌ای که گوشه آشپزخانه خاک می‌خورند میتوانند عکس شما را خلاقانه‌تر و متفاوت‌تر از عکس‌های معمول کنند.

عکاسی از غذا

 

ثبت عکس های تر و تازه

تازه به نظررسیدن خوراکی‌ها عکس شما را اشتهاآورتر نشان می‌دهند. اگر قصد دارید از سبزیجات، مثلا چند برگ ریحان کنار بشقاب خود استفاده کنید آن را مدت کوتاهی در ظرف آب یخ قرار دهید. رنگ سبز آن جلوه‌ی بیشتری در عکس دارد. اگر می‌خواهید از استیک گوشت یا همبرگر عکس بگیرید کمی روغن روی آن بمالید. این نکات ممکن است تاثیری در طعم غذا نداشته باشند اما قطعا عکس شما را تر و تاز‌ه‌تر نشان می‌دهند. 

عکس گرفتن از غذا

برچسب ها
عکاسی از غذا
عکاسی از خوراکی
ایده خلاقانه عکاسی از غذا
ایده خلاقانه عکاسی
عکس گرفتن از خوراکی
عکس گرفتن از غذا
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٧/٠٤/٣٠
٢
١
شما از غذاتون عکس میندازین؟ ما اگه غذا بیابیم میخوریم از دهن نیفته!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٣١
٠
٠
زیر شاخه عکاسی صنعتیه؛ خیلی جذابه این سبک عکاسی.
لیلی
لیلی
٩٧/٠٥/٢٦
٠
٠
عکسا فوق العاده خوشمزه و خوشرنگه نکات هم که عالی 😍خلاصه که مرسی