سوپر جام یا سوپر دام؟
بررسی اسناد و مدارک از نگاه آبی و قرمز

سوپر جام یا سوپر دام؟

نویسنده : a_rezazadeh

رویارویی قهرمان‌ها با هم، همیشه جذاب و دیدنی است و دلیل راه اندازی سوپر جام، چیزی جز دامن زدن به همین جذابیت و درآمد‌زایی از آن نیست. اما در حالی که اروپایی‌ها به بهانه سوپر جام و به هزار بهانه دیگر تیم‌‌های قهرمان را پشت سر هم به مصاف یکدیگر می‌فرستند و به فوتبال‌شان رونق و هیجان می‌بخشند، ما از برگزاری سوپر جامی که امسال خوشبختانه شهرآورد سرخابی از کار درآمده بود، عاجز ماندیم و خیلی راحت بهترین فرصت برای درآمدزایی و ایجاد جذابیت را از دست دادیم. سوپر جامی که باید 29 تیر برگزار می شد، فعلا تا اطلاع ثانوی 3 بر هیچ به نفع پرسپولیس اعلام شده است. حالا اما، مردمی که منتظر تماشای یک بازی هیجان انگیز بودند، به جای لذت بردن از این بازی، اخبار مربوط به دعوای سرخابی‌ها بر سر سوپرجام را دنبال می‌‌کنند و حرص می‌خورند.

در این چند روز اخیر، هر کدام از پیج‌ها و رسانه‌های آبی و قرمز، با انتشار اسناد و مدارک خود در فضای مجازی، حق را به جبهه خودی می‌دهند. در این پرونده، دو نگاه وجود دارد؛ نگاه آبی و نگاه قرمز. در ادامه به بررسی این پرونده از دو زاویه مختلف می پردازیم.

 

نگاه آبی

سه شنبه پس از بیانیه سازمان لیگ مبنی بر قهرمان اعلام شدن پرسپولیس در سوپرجام، باشگاه استقلال با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد به هیچ عنوان تقاضای لغو مسابقه فوق را نداشته و نمی‌داند چه کسی چنین درخواستی را مطرح کرده است. باشگاه استقلال سه شنبه عصر، نامه نگاری‌های خودش با فدراسیون را رسانه‌ای کرد و طی آن مدعی شد که بر اساس نظر آن‌ها، تعویق سوپر جام با توجه به حضور بازیکنان استقلال و پرسپولیس در جام جهانی و فرصت ناکافی برای آماده سازی دو تیم، بهترین تدبیر ممکن تلقی می‌شود.  درست است که مدیران استقلال در مصاحبه‌هایشان گفته بودند 29 تیر با پرسپولیس بازی نمی‌کنند، اما در هیچ‌کدام از نامه‌هایشان حرفی از انصراف نبود. باشگاه استقلال فقط پرسیده بود که آیا می‌شود به جای 29 تیر، در تعطیلات نیم فصل، سوپر جام را برگزار کرد؟ سازمان لیگ تا دوشنبه شب، مخالفتی با این جا به جایی نداشت، چون یادشان نبود که نیم فصل، تیم ملی اردوی آماده‌سازی دارد و با توجه به برگزاری جام ملت‌های آسیا در زمستان سال جاری، امکان ندارد کی روش ملی پوشان استقلال و پرسپولیس را به هوای برگزاری سوپر جام، در تیمش نگه ندارد و آن‌ها را به سرخابی‌ها پس بدهد.

البته استقلال اعلام آمادگی کرده بود که بدون ملی پوشانش بازی کند، اما پرسپولیس نپذیرفت. سازمان لیگ هم دوباره به همان موضع قبلی خود بازگشت؛ استقلال یا باید 29 تیر طبق برنامه قبلی با پرسپولیس بازی کند یا بازی 3 بر صفر به سود پرسپولیس می‌شود.

شفر

 

استقلال اما اعترض دارد، آن‌ها می‌گویند چرا وقتی خونه به خونه بابل با ارسال نامه رسمی از حضور در فینال جام حذفی انصراف داد، فدراسیون یه این نامه رسمی اکتفا نکرد و آنقدر اصرار به خرج داد تا خونه به خونه در فینال بازی کند، اما حالا می‌خواهد با استناد به یک نامه پرسش‌آمیز، استقلال را 3 بر صفر بازنده کند؟ فدراسیون باید ابتدا از استقلال نامه انصراف کتبی و رسمی بگیرد و بعد جام قهرمانی را به پرسپولیس بدهد. در غیر این صورت، داور بازی باید 29 تیر ماه وسط زمین بیاید، سوت بزند و اگر استقلال به زمین نیامد، پرسپولیس 3 بر صفر برنده اعلام شود. شاید استقلال واقعا خواست بازی کند یا تیم امیدش را به زمین بفرستد. 

استقلال

 

نگاه قرمز

آبی‌ها یک تناقض مهم در حرف و عمل‌شان داشتند که می‌شود به عنوان اولین و مهم‌ترینش مطرح کرد. در حالی که وینفرد شفر قبل از ترک تهران صراحتا مدعی شده بود که استقلال در سوپر جام باشگاه های کشور که قرار است در تاریخ 29 تیر برگزار شود، شرکت نخواهد کرد اما پس از بیانیه سازمان لیگ در مورد قهرمانی پرسپولیس در سوپر جام، بلافاصله باشگاه استقلال مدعی شد که ما فقط خواهان تغییر زمان بازی بودیم.

پرسپولیس

 

تناقض دوم: استقلالی‌ها در حالی، حضور 4 بازیکن ملی پوش خود در جام جهانی را بهانه کردند که روزبه چشمی، امید ابراهیمی و سید مجید حسینی به دلایل مختلف نمی‌توانستند آبی پوشان در این مسابقه همراهی کنند.

تناقض سوم: باشگاه استقلال اعلام کرده است که ما فقط، خواهان تعویق بازی بودیم. در حالی که طبق آیین نامه سازمان لیگ، چنین درخواستی کاملا اشتباه است. حالا اگر  استقلال قصد داشت در این بازی حاضر شود، چرا حضورش را اعلام نکرد؟ چرا مسئولین استقلال نامه رسمی خود، مبنی بر حضور در مسابقه را انتشار نمی‌کنند؟

تناقض چهارم: طبق افشاگری پندار توفیقی، قبل از سفر استقلال به اردوی ترکیه و آلمان، افتخاری دیداری با وزیر ورزش داشته است. در این جلسه، سلطانی‌فر حرف‌های افتخاری را قابل قبول دانسته و قصد داشتند با فدراسیون نامه نگاری کنند. به نوعی سلطانی فر گفته است که، شما حمایت من را دارید اما مجوزش را از فدراسیون و سازمان لیگ بگیرید. سازمان لیگ اما تاکید داشت که بازی سوپر جام برگزار شود، استقلال هم که می‌دانست توان حضور در این بازی را ندارد، ابتدا خواستار لغو بازی شد، اما بعد که دید، سازمان لیگ این تیم را به جریمه 2 میلیارد تومانی تهدید کرده است، با ارسال نامه رسمی خواهان تعویق بازی شد و بعد تیم را، راهی اردو کرد تا سازمان لیگ و پرسپولیس را در عمل انجام شده قرار دهد! موضع سازمان لیگ اما، به مانند دو سال گذشته، همان موضع ابتدایی بود؛ بازی به تعویق نمی‌افتد.

پرسپولیس

 

تناقض پنجم: چند روز قبل، افتخاری رسما اعلام کرد که ما تا 31 تیر در ترکیه ‌ مانیم و به سوپر کاپ ایران نمی رسیم؛ از طرفی باشگاه استقلال به این موضوع واقف بود که سازمان لیگ حاضر نیست تاریخ بازی را عوض کند، پس تصمیم سازمان لیگ در برابر درخواست اشتباه باشگاه استقلال، تصمیم نادرستی نبوده است. اما استقلالی ها، بدون توجه به اظهارات قبلی خودشان، سازمان لیگ را متهم به پرسپولیسی بودن می کنند!

برچسب ها
سوپر جام
استقلال در سوپر جام
پرسپولیس در سوپر جام
سازمان لیگ
نظرات کاربران
کد امنیتی
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٤/٣٠
٦
٠
ای بابا ‌...عرضه ندارن بیان بازی کنن .جفنگیات پشت سر هم میبافن ‌.‌سه بر صفر شده رفته پی کارش دیکه ...چرا دست از سرمون بر نمیدارین ...ما میبازیم صدر جدولیم ..میبریم صدریم ‌مساوی میکنیم صدر جدولیم نمیکنیم صدر جدولیم ..کلا موندیم دست چندتا تیم ضعیف ...اه
mobina_aminfar
mobina_aminfar
٩٧/٠٤/٣١
٠
٤
کمک.های فدراسیونو فراموش نکنید... سال 87 هم سوپرجام برگزار نشد و پرسپولیس حاضر به بازی نشد و سوپر جام کنسل شد:///
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٥/٠١
١
٠
والا کلا به اسدقلال کمک شده ..سوپر جام چند ساله که برکزار میشه ..تیمی مثل پرسپولیس .زحمت کشیده تو این سالا و جواب زحماتشو کرفته ...
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٧/٠٥/٠١
٠
١
خونسرد باش دوست عزیز :))
mobina_aminfar
mobina_aminfar
٩٧/٠٥/٠١
٠
٠
منم نگفتم سوپر جام برگزار نشده:/ جواب کمکاشو از فدراسیون میگیره:/:):)