حساسیت روی معصومین یا دوستی خاله خرسه؟!
چرا فیلم هایی با موضوعاتی پیرامون ائمه اطهار کم ساخته می شود

حساسیت روی معصومین یا دوستی خاله خرسه؟!

نویسنده : دست قیچی

اولین چیزی که درباره آلمان به ذهن‌تان می‌رسد چیست؟

ماشین‌بازها خواهند گفت بنز، بی ام دابلیو، آئودی، پورش و ...

فلاسفه خواهند گفت مارکس، نیچه، هایدگر، هگل، شوپنهاور و ...

دوستداران فوتبال سریعا یاد بایرن مونیخ می‌افتند و در حوزه موسیقی هم که باخ و بتهوون اولین گزینه‌هایی هستند که به ذهن می‌رسند.

اما اگر ظاهر سؤال را اندکی تغییر داده و بپرسیم اولین تصویری که از آلمان در ذهن‌تان نقش می‌بندد چیست؟‌ بدون شک اولین جواب آدولف هیتلر و جنگ جهانی دوم است. تصاویر سیاه و سفید از افرادی انبوه با نشان صلیب شکسته که مقابل مردی با سبیل مسواکی دست راست خود را بالا آورده و «هایل هیتلر» می‌گویند.

 آدولف هیتلر در جمع طرفداران

درست است که جنگ جهانی دوم از بزرگ‌ترین و مهم ترین وقایع قرن بیستم بود که اکثر نقاط جهان را درگیر کرد اما مدت‌ها از این تراژدی جهانی گذشته است. جوانان ما که سهل است، پدران ما هم تا قبل از ساخت «یتیم خانه ایران»‌ هیچ چیزی درباره قحطی اواخر قرن گذشته که جان نیمی از هم‌وطنان ما را گرفت نمی‌دانستند. خیلی از جوان‌ها با اکران «چ» تازه می‌پرسیدند مگر ما چنین وقایعی در تاریخ ایران داشته‌ایم؟ با این تفاسیرچه چیز باعث شده تصویر هیتلر و جنگ جهانی این قدر واضح در ذهن نسل های مختلف ما نقش ببندد؟

این همان تأثیر جادویی رسانه به ویژه سینما و تلویزیون است. از مستندهای جنگ جهانی دوم و فیلم‌های سینمایی که در بستر این واقعه تاریخی ساخته شده‌اند تا بلاک-باسترهایی مثل «مردان ایکس» همه و همه کمک کرده‌اند، تصویر آلمان نازی در اذهان بماند. سینما که سهل است. همین ۲ سال پیش دیدیم که بعد از این همه همکاری بین آلمان و اسرائیل هنوز هم یک عکس از نشست مطبوعاتی مشترک آنگلا مرکل و نتانیاهو، چطور ‌کل آن خاطرات را زنده می‌کند. 

 بنجامین نتانیاهو و آنگلا مرکل

همین تک فریم برای یادآوری هیتلر و یهودی سوزی و نابود کردن تمام تلاش‌های ۵۰ ساله آلمان برای عادی‌سازی چهره این کشور کافی بود.

 

عنصر تکرار

بیایید سری به داخل مملکت خودمان بزنیم. مراسم و آیین‌های محرم و صفر هرساله به صورت باشکوهی در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌شود. همه ما ایرانیان،‌ چه مسلمان و چه از هر مذهب و مسلک دیگر تصویری مشخص از کربلا،‌ امام حسین (ع)، یاران امام، علل و انگیزه‌های وقوع عاشورا و ... داریم. حتی تک تک چهره‌های برجسته این واقعه را می‌شناسیم. از مسلم بن عقیل و وقایع پیش از عاشورا بگیر تا برگشتن حر، ماجرای یارانی که با امام ماندند،‌ حتی نقش‌منفی‌های اصلی مثل شمر، ابن زیاد و... . 

 سریال مختارنامه

در چند سال اخیر به مدد سریال مختارنامه تصویر مشخصی از وقایع پسا عاشورایی هم به این مجموعه اضافه شده است. ذهنیت دقیق ما از عاشورا مسلما زاییده مطالعات تاریخی یا از کثرت مسلمانی‌مان نیست. اگر رگ غیرت‌تان بالا زد کافی است یک رجوع مجدد به خودتان بکنید و ببینید هیچ تصویر مشخصی مثلا از زندگی امام باقر(ع) یا امام صادق(ع) در ذهن دارید یا خیر. جواب مسلما «نه» است. چون درباره این امامان کمتر حرف زده شده، چه در منبرها و چه در عرصه‌های تصویری.

بنابراین چیزی که محرم و صفر و در نتیجه اسلام را زنده نگه داشته، ‌عنصر تکرار است. یاد خدا هم اگر ۵ بار در نمازهای یومیه تکرار نمی‌شد،‌ بین این همه مشغله روزانه از ذهن می‌رفت و گم می‌شد چه برسد به تاریخ!

 

رسانه، مهم ترین جادوی قرن

خارجی‌ها از هملت و شکسپیر تا شاه آرتور و لینکلن و به طور کلی تاریخ و ادبیات مملکت خودشان را از دوران مدرسه در قالب تئاتر و فیلم و کارتون آن‌قدر تکرار کرده‌اند و می‌کنند که تا فیها خالدون نسل بعدی‌شان ته نشین شده است. تازه این‌ها که سهل است. داستان‌های تخیلی‌ای مثل رابین هود و جک و لوبیای سحرآمیز هم هر چند سال یک بار با رنگ و لعابی تازه عرضه می‌شوند.

 تصاویر برخی از مجموعه های رابین هود

این تکرار و یادآوری مهم‌ترین جادوی رسانه است که ما از آن غافلیم. تکراری که قبلا در قالب آیین‌هایی چون تعزیه‌خوانی، جشن نوروز، چهارشنبه سوری، جشن مهرگان و.. درونی می‌شد و فرهنگ را می‌ساخت، حالا باید در ساحت رسانه انجام شود. با این تفاوت که حالا با وجود رسانه‌های اینترنتی، مرزبندی کشورها تا حدود زیادی بی‌معنی شده و یک نفر داخل خاک ایران می‌تواند با فرهنگی کاملا اروپایی یا امریکایی بزرگ شود، بسته به این که در معرض رسانه‌های کدام یک باشد. همان چیزی که در ارتباط مردم و ماهواره داریم به وضوح می‌بینیم.

 

حال ما چه کرده‌ایم؟

در ظاهر و شعار مهم‌ترین تأکید ما پس از انقلاب ایران، بر روی جنبه اسلامی آن بوده است. اما آیا در حوزه رسانه هم‌پای این شعارها حرکت کرده‌ایم؟ ۳۷ سال از انقلاب گذشته و ما تازه داریم سعی می‌کنیم در قالب سریال ضعیفی چون «معمای شاه» فضای دهه ۵۰ را برای نسل بعدی‌مان تصویر کنیم. تصویری که آن قدر ساختگی است و مخاطب هم آن‌قدر در معرض رسانه‌های خارجی، که اصلا باورش نمی‌کند.

 ‌سریال معمای شاه

حال اگر توجیهاتی نظیر این که تاریخ معاصر حساسیت برانگیز است و ... را هم بپذیریم،‌ در رابطه با تاریخ اسلام چه داریم که بگوییم؟  تصویر رسانه‌ای همین عاشورا و امام حسین (ع) که این قدر سنگش را به سینه می‌زنیم خلاصه می‌شود به فیلم «رستاخیز»‌ که از قضا توقیف شده و انیمیشن سینمایی «ناسور». فیلم‌های «روز واقعه» ‌و «سفیر» و سریال «مختارنامه» هم که به صورت حاشیه‌ای به قیام عاشورا می‌پردازند. از بین امامان شیعه هم فقط درباره امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام رضا(ع) سریال ساخته‌ایم و زندگی سایر امامان به حاشیه رفته و حتی تصویر حضرت قائم و پدر گرامی‌شان به عنوان مهم‌ترین چشم‌انداز و امید شیعه خلاصه شده در یک انیمیشن به نام «شاهزاده روم» که تازه آن هم درباره «نرجس خاتون»، مادر امام زمان (عج) است.

کل جهان اسلام در این تصویرسازی دچار مشکل است. واقعا مایه شرمساری است که از زندگی پیامبر اکرم(ص) فقط دو فیلم ساخته شده که تازه نسخه مجید مجیدی اش را مفتی‌های وهابی، ندیده حرام اعلام کرده‌اند.

 ‌فیلم محمد رسول الله (ص)

این در حالی است که بیش از‌ ۳۰۰ فیلم در جهان درباره حضرت مسیح داریم. خود ما سریال «بشارت منجی» ‌را درباره حضرت عیسی (ع) ساخته‌ایم و در سریال «مریم مقدس» و «مردان آنجلس»‌ به داستان‌های حاشیه‌ای ظهور مسیح پرداخته‌ایم. سریال حضرت ابراهیم و یوسف پیامبر تحویل داده‌ایم اما تصویر کردن تاریخ اسلام را به بهانه‌های مختلف نظیر حساسیت‌های بی‌موردی چون نشان ندادن چهره معصومین سخت و دشوار کرده‌ایم و میدانی خالی تحویل دشمنان داده‌ایم که هرچه می‌خواهند روی وحشی‌گری مسلمانان مانور بدهند.

واقعا بد نیست نگاهی به خودمان بکنیم ببینیم داریم به اسلام و مسلمانان خدمت می‌کنیم یا دوستی‌مان از جنس خاله خرسه است.

برچسب ها
فلیم های مذهبی
فیلم های فاخر دینی
فیلم در مورد ائمه
آلمان نازی
سریال تاریخی
فیلم محمد رسول الله
رابین هود
معمای شاه
یتیم خانه ایرانی
نظرات کاربران
کد امنیتی
تقی زاده
تقی زاده
٩٥/٠٩/١٠
٠
٠
اتفاقا دو روز پیش که داشتیم با محصلمون رو به روی اسم هر امام یه خط توضیح در موردش می نوشتیم، فهمیدم که از بعضی از امام ها چیزی نمی دونیم. از ما مردم که کاری بر نمیاد، برمیاد؟ این مطلبتون رو باید فرو کنیم تو حلق مسئولین
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/١٠
٠
٠
مسئولین هم یکی از ما. فردا یکی از خوانندگان همین سایت ممکنه بشه مسئول. اول طبعا باید وجود مشکل رو قبول کرد تا بعد خودمونو درست کنیم و در مرحله بعد امیدوار باشیم کشور و جهان هم به سمت بهتر شدن بره.
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٩/١٠
٠
٠
از مسئولین که گله بسیاره ولی خب خودمونم تو آینه ببینیم بد نیست خیلی از ما تا حالا صدتا رمان خوندیم اما تقریبا نشده یه بار زندگی نامه یه دونه از امامامون رو مطالعه کنیم...
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/١٠
٠
٠
آره. این اصلاح خود به نظرم از هر چیزی مهم تره. حالا اینجا به سبب مناسبت خاص، محور اصلی رو تاریخ اسلام در نظر گرفتیم اما قضیه کلی تر از این حرف هاست. ما در مورد ایران و شخصیت های تاریخی و ملی هم همین اهمال کاری رو داریم. ما الآن مشهدیم ولی شرط می بندم بیش از ۷۰ درصد کاربران جیم اصل شاهنامه رو نخوندن. یه شخصی مث امپراطور کوزکو با همون لحن طنزش اثر بیشتری در اشاعه داستان های شاهنامه داشته تا ما. یا مثلا مصطفی حسینی خودمون که ۴ تا کتاب مصور درآورده از شاهنامه. ماها چی کار کردیم؟ بچه هامون جک و لوبیای سحرآمیز رو بهتر از بزبز قندی و حسنک کجایی بلدن
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/١٣
٠
٠
بخش آخر صحبت هاتون، حرف دل خیلیامون بود... به نظرم این تعصبات بی جا ذره ای خدمت به اسلام تلقی نمیشه!