سیتکام یعنی چه؟
معرفی بهترین سریال های طنز موقعیت

سیتکام یعنی چه؟

نویسنده : الهام حبشی

اگر اهل دیدن فبلم باشید، با شنیدن کلمه «سیتکام» احتمالا اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد، صدای خنده‌ای است که بارها ما بین سکانس‌های بعضی از سریال‌های کمدی می‌شنوید. صدای خنده‌ای که اگر یک مخاطب تازه، در سبک «سیتکام» باشید حسابی اعصابتان را خرد خواهد کرد. اما پیشنهاد من این است که کمی صبوری کنید و چند قسمتی دندان روی جگر بگذارید تا خودتان هم یواش یواش با صدای شاد خنده حضار نامرئی همراهشوید، حضاری که دوربین نمایششان نمی‌دهد. بله درست شنیدید، «حضار». در این مطلب قصد داریم کمی از چگونگی تولید سریال‌های سیتکام برایتان بگوییم و با چند سیتکام خوب قدیمی و جدید تابستان گرم پیش رو را برایتان مطبوع و دل انگیز کنیم.

 

سیتکام یعنی چه؟

سریال‌هایی که در سبک «کمدی موقعیت» یا «سیتکام» تولید می‌شوند چند مشخصه اصلی دارند. اول از همه این‌که بازیگران نقش اصلی که در قسمت‌های اولیه با آن‌ها آشنا می‌شوید، تا آخرین قسمت از آخرین فصل در سریال حضور مستمر خواهند داشت. در واقع در سبک «سیتکام» اضافه شدن کاراکتر داریم اما حذف شخصیت‌های قدیمی خیلی کم اتفاق می‌افتد. دومین مشخصه این سریال‌ها موضوعات مطرح شده در آن‌ها است. موضوعاتی که اغلب با واقعیات زندگی روزمره تطبیق چندانی ندارد، اما نکته خوبش اینجا است که شما را برای چند ساعتی از زمختی روزگار دور می‌کند و حسابی حال خوب کن است. «خنداندن» در صدر اهداف پروژه‌های سیتکامی قرار دارد و تمام عوامل از کارگردان و بازیگر گرفته تا نویسنده سعی در ایجاد موقعیت‌هایی یک دست طنز دارند. آن‌ها با وارد کردن دیالوگ‌هایی که یکی در میان خنده آور و ساده لوحانه هستند فضای زندگی و مسائل سخت را پیش پا افتاده و زیر سبیلی رد می‌کنند. بارزترین مشخصه «سیتکام» همان صدای خنده حضار است. حضاری که ما آن‌ها را نمی‌بینیم، ولی وجود دارند و شنیدن صدای پر انرژی‌شان ناخواسته بر ذهن ما هم اثر می‌گذارد و حس مثبت را تصاعدی افزایش می‌دهد.

 

صدای خنده از کجا می‌آید؟

بعضی از سیتکام‌ها، چندین صدای خنده متفاوت را از قبل ضبط کرده و به بخش‌های مورد نظرشان اضافه می‌کنند. اما در بعضی از سریال‌های دیگر بخش‌های زیادی از سریال در مقابل جمعی واقعی فیلم برداری می‎شود و صدای خنده حضار به طور مستقیم روی سریال ضبط می‌شود. بیشتر زمان ضبط سیتکام‌ها در چند فضای ثابت فیلم‌برداری می‌شود و این فضا‌ها قطعه قطعه در کنار هم قرار دارند. یعنی فضا و صحنه تولید یک سیتکام از قرار گرفتن تعدادی اتاق در جوار هم و در یک صحنه عریض ساخته شده است. مقابل این صحنه، مسیر قرار گیری لوازم و ابزار فیلمبرداری تعبیه شده و پس از آن محوطه‌ای سینما شکل وجود دارد که به اندازه 200 الی 300 نفر صندلی در آن قرار دارد. افرادی که در این بخش حق حضور پیدا می‌کنند از قبل بلیت تهیه کرده‌اند و معمولا از طرفداران پر و پاقرص همان سریال هستند. در میان آن‌ها کسانی حضور دارند که از کشورهای دیگر به عشق دیدن بازیگران محبوب‌شان می‌آیند یا دلشان می‌خواهد با صدای شاد خنده‌شان بخشی کوچک از شادی مخاطبان باشند. پروسه ورود به سالن نمایش و اتمام فیلم‌برداری گاهی از 7 ساعت هم فراتر می‌رود، شام و میان وعده‌ای یکسان میان حاضرین پخش می‌شود و حتی یک مجری برای سرگرم کردن و صحبت با حضار در زمان استراحت عوامل سریال و حاضر شدن برای سکانس‌ها بعدی در این پروسه حضور دارد و جالب‌تر از همه این است که همه پس از صرف کردن ساعت‌ها در سالنی تاریک با شادی و انرژی از سالن خارج می‌شوند و تجربه حضور و تماشای زنده یک قسمت از «سیتکام» محبوبشان را از بهترین تجربیات عمرشان می‌دانند. 

 

سیتکام خوب چی ببینیم؟

تئوری بیگ بنگ

«بیگ بنگ تئوری» ماجراهای بامزه 4 رفیق عجیب و غریب نخبه است که برعکس داشتن شغل، درآمد و احترام اجتماعی بالا، مهارت ارتباط با آدم‌های جامعه را ندارند. این 4 نفر پس از همسایه شدن با دختری به نام «پنی» آرام آرام زندگی نرمال و ارتباطات اجتماعی را یاد می‌گیرند. «بیگ بنگ تئوری» به اندازه‌ای جذاب و پر مخاطب است که سریال مستقلی با نام «شلدون جوان» بر اساس قصه‌ی زندگی محبوب‌ترین شخصیت این سریال، «شلدون» در حال تولید است.

بیگ بنگ

 

دوستان

«فرندز» به علت داشتن فضایی دوستانه و نزدیک بودن به زندگی مردم عادی از لحاظ صمیمیت چندگامی جلوتر از دیگر سیتکام‌ها است. دوستان اتفاقات ساده و روزمره 6 رفیقی که در جوار یکدیگر گذر عمر می‌کنند را به زیباترین شکل ممکن روایت می‌کند. بدون شک دوستان یا همان «فرندز»، در قله محبوبیت تمام سیتکام‌های تاریخ قرار دارد. سریالی جذاب که احتمالا به یک بار تماشای آن بسنده نخواهید کرد.

فرندز

 

ساینفلد

ساینفلد شهرت دوستان را ندارد، اما اگر از کسانی که هر دو سریال را تماشا کرده‌اند نظر بخواهید، رای شان متعلق به ساینفلد خواهد بود. شاید برایتان جالب و وسوسه کننده باشد اگر بدانید ساینفلد و دوستان هر دو در IMDB امتیاز 8.9 را کسب کرده‌اند. همچنین کاراکترهای دوستان، تئوری بیگ بنگ و بسیاری از سیتکام‌های سرشناس دیگر یک تقلید تغییر و تحول یافته از نسخه ساینفلد است. «جری ساینفلد» بازیگر نقش اصلی این سریال کمدینی است که از طریق تبدیل ماجراهای روزانه خودش به استند آپ کمدی امرار معاش می‌کند و به همراه 3 شخصیت بامزه دیگر، این سریال را برای همیشه تبدیل به نسخه‌ای معتبر و اورجینال در ژانر سیتکام کرده‌ است.

سیتکام

 

اداره

سریال «آفیس» یا اداره هم از آن سیتکام‌های درجه یکی است که دیدنش برای ایام بی‌حال و حوصلگی به شدت تجویز می‌شود. اداره لبخند را به صورتتان بر خواهد گرداند و وضعیت روحیتان را زیر و رو می‌کند. سریال اداره با هر قسمت حدودا 22 دقیقه‌ای از سال 2005 تا 2013 پخش شد و امتیاز 8.8 را از سایت IMDB دریافت کرد. نقش مایکل اسکات که از درخشنده ترین کاراکترهای این سریال است از آن نقش‌هایی است که بازیگران زیادی هنوز که هنوزه حسرت بازی در آن نقش به دل دارند.

اداره

 

دیگر سیتکام‌های درجه یک

«آشنایی با مادر»، «خانواده مدرن»، «دو مرد و نصفی»، « جوان و گرسنه» و «بابای بچه» به ترتیب سیتکام‌های خوبی هستند که اگر 4 سریال قبلی را دیده‌اید نوبت تماشای آن‌ها است. از بین سریال‌های جدید هم «روزان» و «میانه» بهترین پیشنهادهای لیست سیتکامی من هستند. لیست بلند و بالایی که با دیدن‌ آن‌ها ایام تلخ و روی اعصابتان به شیرینی شکر خواهند شد.

برچسب ها
سیتکام چیست
فیلم سیتگام
طنز موقعیت
طنز موقعیت یعنی چه
بهترین سریال های سیتکام
خنده حضار
نظرات کاربران
کد امنیتی
b_noori
b_noori
٩٧/٠٤/٢٥
١
٠
ممنون به خاطر پیشنهاد جدید، جذاب و خوبتون؛ حتی از خوندنش بسی لذت بردم، دیدن سیتکام های پیشنهادی شما رو هم به لیست کارهایی که قراره بعد دفاع انجام بدم اضافه می کنم! :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢٦
٠
٠
خیلی خیلی خوبنا 😍 از تماشاش پشیمون نمیشین😊 انشالله تو دفاع هم موفق ترین باشین😊
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٧/٠٤/٢٥
١
٠
با این تعاریف بعضی قسمت‌های مستربین هم سیتکام محسوب میشه!؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢٦
١
٠
بله همینطوره که شما گفتین 😊
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٤/٢٥
٢
٠
مرسی بابت معرفی و پیشنهادتون........
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢٦
٠
٠
مرسی از وقتی که شما گذاشتین😊
S_RAZMEGAHE
S_RAZMEGAHE
٩٧/٠٤/٢٦
٣
٨
با تشکر از خانم حبشی به خاطر درج این مطالب. اما یک نکته که به نظرم مهمه اینه که نمایش این دست از نمایش ها با فرهنگ و تربیت ایرانی و اسلامی ما همخوانی نداره. علی الخصوص اون سیتکام فرندز که در دیالوگ های اون الفاظ زننده و گاه حرکات خارج از عرف ما به وضوح مشخصه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢٧
٢
١
راستش من تقریبا تمام این سریال ها رو یا کامل یا نصفه نیمه دیدم. حق با شماست. با فرهنگ ما تطبیق چندانی ندارن. اما خب اگر بخوایم چیزی رو ببینیم که تنها با فرهنگ ما جور هست و اسلامی حتی نباید برنامه هاای سینمای خودمون رو ببینیم. چون الان بی حجابی و ارتباط فیزیکی تو تمام کارها هستن یا حرکات +18 ، الفاظ زننده و رکیک یا محتواهای نامناسب تمام آثار ایرانی رو پر کردن. حداقل می دونیم سریال و فیلم خارجی کمدی حالمون رو خوب میکنه و اینم میدونیم که اونا فرهنگ و دینشون اینه 😊🌹🌹🌹 ممنون که وقت گذاشتین 😊
k_koolak
k_koolak
٩٧/٠٤/٢٧
٢
٠
ممنون از معرفی سیتکام نمیدونستم چیه.فرندز عالیه واقعا اما خوبه یک بار در مورد این بنویسیم که چطور فرهنگ با سریال ها تغییر کزد در امریکا مثل فرندز که بسیار جذابه ولی از نظر ارتباطات و مسائل جنسی خیلی بد اموزی داشته و فرهنگ جدیدی رو القا کرده به جامعه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢٧
٠
٠
سلام. ممنونم که وقت گذاشتین. آره قطعا سریال ها روی زندگی مردم تاثیراتی دارن. به هر حال فرهنگ غرب با دین اسلام تفاوت هایی داره اما خب نکات مثبت زیادی هم داره. مثلا وقتی فرندز رو می دیدم با خودم میگفتم چقدر من همه چیز رو سخت گرفتم... یا چقدر این آدم ها راحت از گناه رفیقشون میگذرن و دوباره باهم دوستن. اثر برنامه ها روی مردم یا اینکه چرا توی ایران همچین فیلم و سریال هایی هرگز ساخته نشده هم توی برنامه هست. انشالله کارش میکنیم.😊🌹🌹
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٧/٠٤/٢٧
١
٠
فقط سانسور عکس ها خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢٧
٠
٠
شاید باورتون نشه ولی هیچ کدوم از تصاویر سانسور ندارن.
مرضیه زندیه
مرضیه زندیه
٩٧/٠٤/٢٧
١
٠
پیشنهاداتون خیلی کارشناسانه و جالب بود ممنون. بین اینها تقریبا همه رو دیدم حتما اداره رو باید ببینم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢٨
٠
٠
ممنون از شما که وقت گذاشتین😊 آره اگر اون سه تا رو دیدی اداره و ملاقات با مادر در اولویت هستن 😊💖🌹
s_bagherzadeh
s_bagherzadeh
٩٧/٠٤/٢٨
٤
١
هیچکدوم ازین سریالا به قشنگی آشنایی با مادر یا how I met you're mother نیستن..ممکنه فرندز از آشنایی با مادر خنده دارتر باشه ولی آشنایی با مادر داستانش جذاب تره..فرندز از یک جایی به بعد دیگه خیلی خسته کننده میشد ولی آشنایی با مادر تا آخر کشش و جذابیتشو داشت..در بحث فرهنگی هم باید بگم ک دوستان درست میگن،تمام این سریالا با هدف تهاجم فرهنگی نه صرفا برای ما،حتا برای تغییر فرهنگ جامعه خودشون ساخته میشه..کسی ک میخواد این سریالارو نگاه کنه باید خیلی حواسش جمع باشه تا به دلیل خندیدن، گمراه فرهنگ تبلیغی نشه.من خیلی هارو دیدم که دو سه فصل از اینارو ک نگاه میکردن،دقیقا رفتار و کارای شخصیتای فیلمو تقلید میکردن یا مثلا میرفتن تو کف فرهنگ غربی و فک میکردن اگ ادا آمریکایی هارو دربیارن دیگه خیلی باکلاس و بروز میشن..به ماالشعیر میگفتن بییر،کریسمس و هالووینو جشن میگرفتن،یا جذب روابط بی سر و ته مسخره میشدن و تمام این کارا با دیدن این سریالا شروع شد..ممنون از مطلب تون.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢٨
١
٠
آشنایی با مادر رو خودم هنوز ندیدم. خدایی فرندز از هیچ جایی به بعد تکراری و کسل کننده نشد . من واقعا برام عجیبه که یک سری با تماشای یک سریال انقدر تغییر میکنن و جنبه ندارن مثل اونایی که نخود رو مثل برره می خوردن یا دعوای برره ای راه مینداختن. فیلم و سریالا هزارتا نکته خوبم داره . سراغ اونا نمیرن 😧😧 موافقم با اینکه میگین بی جنبه ها نگاه نکنن. بی جنبه جامعه نسیم بیاد میبرتشون. با برنامه های صدا و سیمای خودمونم منحرف میشن یه عده... منم شلدون رو خیلی دوس دارم همینطور جویی فرندز 😊🌹🌹🌹 مرسی وقت گذاشتین
s_bagherzadeh
s_bagherzadeh
٩٧/٠٤/٢٨
٤
٢
درکل بنظرم این سریالا قشنگ و خنده دارن ولی کسی ک جنبه شو نداره نباید بیاد سمت شون. ولی با تمام اینا شخصیت شولدن کوپر تو بیگ بنگ و رابین تو آشنایی با مادرو خیلی دوست دارم. موفق باشین.
سحر
سحر
٩٧/٠٤/٢٨
١
٦
چیزی لوس تر از فرندز تو عالم وجود داره؟به قدری بی مزه س و اون صدای خنده رو اعصابه که ابدا نمی شه تحملش کرد.حتی کسانی که این سریال بی محتوا و چرت رو دوست دارن به همون بی مزگی و بی محتوایی میل می کنن و معاشرت باهاشون سخت می شه.چون باید یکسره به حرفای مسخره شون بخندی.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢٨
٢
٠
منم ابتدای مطلب گفتم باید صبر داشته باشین تا به صدای خنده حساسیتتون کم بشه. خودم یک بار تا قسمت هفت فرندز رو دیدم و به شدت اعصابم خرد شد ولی دوباره از اول دیدم و الان عاشقشم. نمیتونیم بگیم کسی که فلان سبک رو دوست داره سلیقش سطح پایینه. نه اصلا همچین چیزی نیست. شما ریتینگ ای ام دی بی رو چک کنید. فرندز از بالاترین امتیاز ها برخوردار و نظر کارشناسان و منتقدین خم بسیار روش مثبته. دلیل نمیشه چون من یا شما چیزی رو نپسندیدم اون برنامه بی کیفیت باشه. 😊 تشکر از وقتی که گداشتی سحر جون😊🌹🌹❤
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٣٠
١
٠
سبک جذابیه و فرندز واقعا بهترین شونه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٥/١٠
١
٠
من دارم سایفلند رو می بینم اونم خوبه ولی فرندز رو تا الان بیشتر دوس داشتم
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٧/٠٤/٣١
٣
٠
اول بیگ بنگ رو معرفی میکنی و بعد فرندز؟ اف بر تو باد!! :))))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٥/١٠
١
٠
ولی خدایی نوشتم که هر کس یک بار ببینه میره برا راند دوم 😃
محمد چودن
محمد چودن
٩٧/٠٤/٣١
٦
٠
با سلام ممنون از تحلیل خوبتون من تقریبا تمام کارهای سینما و تلویزیون در سراسر جهان رو کم و بیش دنبال میکنم و خیلی مختصر نظرم رو میگم : اولا اینکه اکثر مخاطبین این سریال های معرفی شده خود آمریکایی ها هستن و اروپا و در اسیا بیشتر در هند و چین بازار دارن و غیر منطقیه که بگیم این سریال ها با هدف دارن فرهنگ سازی منفی میکنن . هر کسی که در اروپا و امریکا زندگی کرده یا حتی مسافرت داشته میدونه که این فرهنگ خودشونه و مشکلی هم باهاش ندارن (برخلاف ما که در فرهنگ عمومی مون بد هستش ولی همه فیلم های سینمایی مون محتوای روابط قبل از ازدواجه) شوخی هاشون در سریال هم شوخی های عادی و روزمره خودشونه .. پر حرفی شد . ببخشید! اما درباره خود سریال ها باید بگم اگر میخواین سریالی رو ببینین که بیشتر به فرهنگ ما نزدیکه و به قول دوستان شوخی های زننده! نداشته باشه بیگ بنگ بهترین گزینه اس. فرندز و آشنایی با مادر هم جز برترین هاست و بسیار جذاب و به شدت اعتیاد اوره . در آخر هم باید بگم این سریال ها درسته گاهی با شوخی همراهه ولی کاملا درام هستن و به اساسی ترین موضوعات زندگی مثل عشق، دوستی، محبت، خیانت، امید و ... می پردازن که فوق العاده پند اموزه و تاثیر گذاره ... ممنون از همه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٥/١٠
١
٠
راستش من که صالا نشد با خانواده ببینم. اصلا از لحاظ تصویر مشکلی نداره ولی تو همش حرفای نامربوط زده میشه. همین بیگ بنگ از قسمت اولش حرفای نامناسب توش زده میشد. و خوب بهتره هرکس تنها ببینه 😂 منم واقعا موافقم. فرهنگشون همینه.😊 تشکر که وقت گذاشتین.
هومان
هومان
٩٧/١٢/٢١
٠
٠
ممنون میشم اگه یه سریالی رو پیشنهاد بکنین که خیلی خنده دار باشه صحنه بدی هم داشته باشه مهم نیست سریال اشنایی با مادرو دیدم بد نبود اما من خیلی نخندیدم
سروش
سروش
٩٨/٠١/١٥
٠
٠
ممنون میشم اکه نام انگلیسی این سریال ها رو برام بنویسید.
کاسیان کلوپ
کاسیان کلوپ
٩٨/٠٤/١٤
٠
٠
بشدت نوظب باشید این سریالها خیلی اعتیاد اور هستند و به شما رویا میفروشند سریال فرندزو اخرین ببینید مخصوصا بعد از اشنایی himym اولین سریال نیگاه کنید خیلی زیباست اما اگه فرندزو اول نیگاه کنید اشنایی خیلی لوس و کلیشه ای بنظر میرسه هرکدکمو یک بار بیشتر نبینید و قدر ثانیهاتونو بدونید داخل سریالها گم نشید و واقعا بیشتر تظرای دوستان چرت و پرته فرندز یه دنیای خاصه از دوستی