چطور هاستل رزرو کنیم؟
همه چیز درباره هاستل و اقامت در آن

چطور هاستل رزرو کنیم؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

امروز جوان‌هایی از هر قشر یاد گرفته‌اند با هزینه‌ی کم و روشی سالم‌تر هم می‌شود تفریح کرد و آن تفریح چیزی نیست جز «سفر». از آن جایی‌که عنصر مد همیشه در زندگی ما آدم‌ها و مخصوصا نسل جوان در جریان است، سفر کردن به شیوه‌ی کنونی که فرد کوله به دوش اندازد، هیچ‌هایک می‌کند و با ارزان‌ترین روش‌ها ممکن به سفر رود، جز جدا نشدنی سبک زندگی یک سری افراد شده است. این روزها در بین سفرنامه‌هایی که می‌خوانیم بیش از گذشته به واژه‌های جدیدی برمی‌خوریم که «هاستل» هم یکی از همین واژه‌هاست. 

 

هاستل چیست؟

اولین مواجه‌ی من با هاستل، تداعی کننده‌ی خوابگاه دانشجویی بود. اتاقی با شش تخت و کمدهایی کوچک که مختص به هر فرد بود. در واقع تو در هاستل مالک یک اتاق نیستی. تنها چیزی که مالکیت تو را تشکیل می‌دهد کمدی کوچک و تختی است که با پرده‌ای در سراسرش می‌توانی حریمی مشخص داشته باشی. این اتاق‌ها می‌توانند از سه تخت تا دوازده تخت و حتی بالاتر باشند. اما بعضی هاستل‌ها اتاق‌هایی خصوصی دارند که قطعا قیمت‌شان بیشتر است. علاوه بر این عموما اتاق‌های هاستل‌ دو نوع هستند. اتاق‌هایی مخصوص دختران و اتاق‌های میکس! اما تعداد بسیار کمی هاستل هستند که اتاق نوع سوم یعنی اتاق‌های مخصوص آقایان داشته باشند. واژه‌ی هاستل شناخته‌تر از واژه‌هایی همچون هوستال، بک پکرز و پانسیون است اما بد نیست بدانید این سه واژه هم معادل همان هاستل است.

 

تفاوت هاستل و هتل

دوست جدید خارجی: بعد از قیمت مناسب هاستل نسبت به هتل، نکته‌ی مهمی که باعث می‌شود هاستل‌ها لذت بخش و جوان پسند باشند این است که تو می‌توانی با ورود به هر هاستل با افرادی از ملیت‌های مختلفی آشنا شوی. اکثر سکنه‌ی هاستل را جوانان جهانگردی تشکیل می‌دهند که بزرگ‌ترین هدف‌شان این است که کوله بیندازند و دنیا را ببینند. بنابراین این افراد که از قضا اکثرا هم تنها سفر می‌کنند بهترین همراهان و دوستانی می‌توانند باشند که در طول سفر با آن‌ها روبرو می‌شوید.

نه به وسواس: نکته‌ی مهم دیگری که شاید تا به الان متوجهش نشده باشید این است که اگر آدم وسواسی هستید با ورود به دنیای عجیب هاستل، این وسواسی بودن باید از شما دور شود! چراکه دستشویی و حمام در هاستل مشترک هست. مثلا فرض کنید یک هاستل، شش اتاق شش تخته داشته باشد. هر اتاق تنها یک حمام و دستشویی دارد که در واقع شما و آن پنج نفر دیگر از یک مکان برای استحمام و رفع حاجت‌تان استفاده می‌کنید.

آشپرخانه: از دیگر موارد بامزه‌ی هاستل، داشتن آشپرخانه است. البته این برای همه‌ی هاستل‌ها صدق نمی‌کند. اگر این مورد برای‌تان مهم است موقع رزرو کردن باید به آن توجه کنید. در آشپرخانه‌ی بعضی هاستل‌ها قسمت غذای مجانی (Free Food) دارند که شامل موادی‌ست که مسافران قبلی آنجا گذاشته‌اند. معمولا برنج، ماکارونی، حبوبات و دیگر مواد خام را در اینجا میتوانید پیدا کنید. درست کردن غذای چند ملیتی با دوستان جدید شاید تجربه‌ی شگفتی باشد.

رزرو هاستل 

 

چطور هاستل را انتخاب و رزو کنیم؟

hostelworld: اعتراف می‌کنم که یکی از تفریحات من گشت زدن در سایت hostelworld.com است. در این سایت حدود هزار هاستل در هر شهر از هر کشوری ثبت شده است. با تمام ویژگی‌ها و البته هزینه‌هایش. اگر بین چند هاستل شک دارید می‌توانید کامنت‌هایی که مهمانان قبلی در مورد تجارب‌شان نوشته‎‎اند را بخوانید و تصمیم بگیرید. این سایت یک اپلیکیشن خوب برای موبایل هم دارد که می‌تواند در دسترس‌تر از آن استفاده کنید.

وب سایت بوکینگ  : booking.com این وب سایت بیشتر برای رزرو هتل کاربرد دارد اما در آن هاستل‌های زیادی هم به چشم می‌خورد. این وب سایت در مقایسه با وب سایت هاستل ورد ضعیف‌تر است اما شاید خواندن نظرهای متفاوت در هر دو وب سایت خالی از لطف نباشد. اما مهم‌ترین مزیت وب سایت بوکینگ این است که در اینجا برای رزرو هاستل شما نیازی به ویزا کارت ندارید در صورتی‌که در هاستل ورد برای رزرو کردن حتما باید ویزا کارت یا مستر کارت داشته باشید. اما در بوکینگ می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای اتاق یا تخت مورد نظرتان را رزرو کنید.

تریپ ادوایزر: این اپلیکیشن اطلاعات جامعی در مورد همه چیز یک شهر به شما می‌دهد که هاستل هم جزئی از آن است. برای خرید و پیدا کردن رستوارن هم این آپ بسیار کمک کننده است و از آن مهم‌تر نظر مسافرهایی ا‌ست که با خواندنش می‌تواند روی تصمیم‌تان تاثیر بگذارد.

برچسب ها
چطور هاستل رزرو کنیم
رزرو اینترنتی هاستل
هاستل چیست
تفاوت هاستل و هتل
چطور هاستل بگیریم
هاستل
نظرات کاربران
کد امنیتی
ghavidel.ali48
ghavidel.ali48
٩٧/١٠/٢٣
٠
٠
متشکر از توضیحات خوب شما