ضربه های دارکوب بر قلب مخاطب
نگاهی متفاوت به مسئله اعتیاد

ضربه های دارکوب بر قلب مخاطب

نویسنده : مائده کاشیان

تا به حال فیلم‌های سینمایی زیادی به موضوع اعتیاد پرداخته‌اند، اما مگر چند تا از این فیلم‌ها توانسته‌اند از کلیشه و تکرار فاصله بگیرند، چه تعداد از آن‌ها موفق شده‌اند یک فیلم اجتماعی واقعی باشند و تاثیرگذار باشند؟ بی‌شک فیلم «خون بازی» ساخته رخشان بنی اعتماد با بازی خوب باران کوثری در نقش یک دختر معتاد، یکی از به یادماندنی‎ترین فیلم‌ها در حوزه اعتیاد است و در کنار آن، فیلم «دارکوب» به کارگردانی بهروز شعیبی که به تازگی در سینماها اکران شده است، یکی از تاثیرگذارترین و بهترین فیلم‌هایی هست که با ذره‌بین به معضل اعتیاد نگاه می‌کند. این فیلم در کنار «سیانور» و «دهلیز» نقطه درخشانی در کارنامه کارگردانی دغدغه‌مند مانند بهروز شعیبی است.

دارکوب از زاویه جدیدی به معضل اعتیاد و فروش بچه می‌پردازد و ماجرای مهسا ( با بازی سارا بهرامی) را روایت می‌کند. از همان ابتدای فیلم مخاطب را با قصه درگیر می‌کند و تماشاگر در جریان داستان با شخصیت‌های فرعی فیلم آشنا می‌شود، شخصیت‌هایی که هیچ کدام از آن‌ها اضافه یا کم نیستند و هر کدام به ترسیم بهتر فضای زندگی‌ای که فیلم به تصویر می‌کشد، کمک زیادی می‌کنند. دارکوب شروع خوبی دارد و جز اوایل آن که برای لحظاتی از ریتم می‌افتد، روی هم رفته می‌توان گفت فیلم خوش ریتمی است. امین حیایی که در جشنواره امسال در فیلم «شعله ور» نقش متفاوتی را بازی کرده بود، در دارکوب هم به خوبی از پس ایفای نقش خود برآمده است. سارا بهرامی به عنوان شخصیت اصلی فیلم ستاره دارکوب است و یکی از بهترین‌ بازی‌هایش را در نقش یک زن معتاد از خودش به نمایش می‌گذارد. طرز نشستن، راه رفتن، حرف زدن، خودزنی، دیوانه بازی و تک تک رفتارهای شخصیت مهسا در واقعی‌ترین شکل ممکن هستند و کاملا برای تماشاگر باورپذیر است. وقتی سارا بهرامی و مهناز افشار در جشنواره فیلم فجر برای بهترین بازیگر نقش اول زن کاندید شدند و یکی دیگر از عجایب جشنواره اتفاق افتاد، هرچند که بعضی از افراد سارا بهرامی را نقش مکمل می‌دانستند، اما او در واقع نقش اول فیلم به حساب می‌آید و جایزه سیمرغی که به او اهدا شد یکی از انتخاب‌های به حق جشنواره فجر بود.

البته که با همه این‌ها نمی‌توان بازی او را بدون نقص دانست، چون به عنوان مثال وقتی در صحنه‌ای از فیلم مهسا عصبانی می‌شد و شروع به داد و بیداد می‌کرد، قدرت صدا و لحن حرف زدنش کاملا تغییر می‌کرد و از آن مهسایی که دیده بودیم کمی فاصله می‌گرفت. علاوه بر این فیلمنامه هم کامل و بدون مشکل نیست و چه در اتفاقاتی که در زمان حال می‌افتد و چه در فلاش بک‌هایی که فیلم به گذشته می‌زند، سوال‌های بی‌جواب و مسائل مبهمی برای تماشاگر باقی می‌ماند. اما این‌ها باعث نمی‌شود که نقاط ضعف و کاستی‌های فیلم، بیشتر از خوبی‌های آن باشد. دارکوب فیلم مهمی است که عمق فاجعه در زندگی بسیاری از آدم‌هایی که شاید از وجودشان بی‌خبریم را به مخاطب نشان می‌دهد و پایان نسبتا شیرینش طعم تلخ فیلم را از بین نمی‌برد.

برچسب ها
فیلم دارکوب
موضوع دارکوب
دارکوب را ببینیم یا نه
فیلم سینمایی دارکوب
فیلم درباره اعتیاد
اعتیاد
نظرات کاربران
کد امنیتی
amineh_hz
amineh_hz
٩٧/٠٤/١٩
١
٠
نقد خوبي بود