مسیح علی نژاد؛ محکوم به شکست
او کسی نیست که ادعا می کند

مسیح علی نژاد؛ محکوم به شکست

نویسنده : مریم شیعه زاده

همین چند روز پیش و در حاشیه دستگیری مائده هژبری بود که یکی از دوستانم با انتشار عکسی در اینستاگرام، به این موضوع پرداخت. از اعتراف‌گیری به سبک صدا و سیما نوشت و حرف‌هایش درباره دختران ایرانی بود. و اما این پست یک نکته عجیب هم داشت. نکته عجیب ماجرا فردی بود که روی این عکس تگ شده بود، مسیح علی‌نژاد. از خودم می‌پرسم که چرا فردی مذهبی و فعال باید مسیح را در اینستاگرام دنبال کند؟ مدت‌ها بود که دلم می‌خواست یادداشتی درباره‌اش بنویسم اما نه برای اینکه او را با عبارات کلیشه‌ای نظیر «دست نشانده غرب»، «معاند نظام»، «فریب خورده» و... معرفی کنم، تنها می‌خواستم به این موضوع بپردازم که چرا مسیح هرگز رهبر مناسبی برای زنان و دختران ایرانی نیست!  

لابد شما هم هشتگ #برقص_تا_برقصیم را دیده‌اید. باید اعتراف کنم زمانی که این هشتگ را دیدم، آنقدر به نظرم سطحی آمد که کنجکاو شدم سرمنشا آن را پیدا کنم. نمی‌دانستم متعلق به مسیح علی‌‌نژاد است و او این کمپین را به راه انداخته. راستش وقتی به صفحه اینستاگرام و توییتر او رسیدم، تعجبی نکردم. جایی که مسیح گمان می‌کند تنها و نخستین آزادی‌خواه دنیاست و تمام جنبش‌ها نیازمند مهر تایید اوست. ماجرای مائده را می‌شود از زوایای بسیار بررسی کرد اما اینکه نوجوانی را در صدا و سیما وادار به گریه، اعتراف و توبه کنند دلیل قانع کننده‌ای نیست تا از او به عنوان الگویی برای گسترش یک رفتار یاد کرد. اینکه ذهن‌ها به راحتی از اصل موضوع که ضایع شدن حقوق یک شهروند است، به سمت رقص و صدا وسیما و... می‌رود، اتفاق خوبی نیست. دیروز که مسیح در پیج شخصی‌اش فیلم رقص یک دختر جوان جلوی در مسجد و در شب شهادت امام صادق(ع) را گذاشته بود، داشتم به چیزی فکر می‌کردم که مسیح حقیقتا در حال انجامش است. وقتی ویدویی می‌گذارد که یک نفر به برگزارکنندگان نماز جماعت در گوشه‌ای از پارک بیراه می‌گوید، یعنی هرچقدر هم که گمان کند مشغول پررنگ کردن حق و حقوق زن ایرانی است، باز هم سرآخر تنها کاری که برای این مردم انجام می‌دهد، پاشیدن بذر کینه میان آن‌هاست. پنجشنبه شب که در برنامه‌ای، نام قالیباف را به عنوان شهردار تهران ‌آورد و بعد از روی کار آمدن نجفی و رفتن پر سر و صدایش و در نهایت انتخاب افشانی به عنوان شهردار، هنوز نمی‌دانست چه کسی شهردار تهران است، برایم غیرمنتظره نبود. چون همیشه می‌دانستم او کسی نیست که ادعا می‌کند. 

ناخودآگاه یاد خاطره‌ای از علی عالی، خبرنگار ورزشی‌مان در روسیه می‌افتم. عالی نوشته بود که شبی در جمع خبرنگاران روسی مشغول گپ و گفت درباره اوضاع روسیه بعد از روی کارآمدن پوتین بود و آن‌ها هم حرف‌هایش را تایید می‌کردند اما همین که شروع به انتقاد از شوروی و گذشته می‌کند، ناگهان چهره‌هایشان در هم می‌رود و رگ گردن‌شان بیرون می‌زند! عالی نوشته بود بعد از دوستانم شنیدم که روس‌ها در وجودشان میهن پرستی عجیبی دارند. حتی اگر بیگانه‌ای بخواهد از گذشته‌ای سخن بگوید که خودشان هم منتقدش بودند، این اجازه را به او نمی‌دهند چرا که این حق را فقط برای خودشان قائل‌اند و بدگویی دیگران را توهین می‌دانند. میهن پرستی را در وجود بسیاری از فعالان حقوق بانوان دیده‌ام. بانوان بسیاری را می‌شناسم که در این حوزه قلم می‌زنند، فعال‌اند و البته از افراط به دور. آن‌ها خوب می‌دانند که برای رسیدن به یک هدف باید متحد بود. نتیجه تمام افراط‌های مسیح علی‌نژاد فقط و فقط همان تخم کینه‌ای است که در میان این مردم می‌کارد. شعارهای گل درست، دشمن سازی‌های مزحک و عوامانه از قشر مذهبی و ایجاد شکاف بین ملت. دستاورد او برای زن ایرانی، هیچ است. این «هیچ» بودن را باور کنید! 

برچسب ها
مسیح علی نژاد
برقص تا برقصیم
مائده هژبری
قالیباف
علی نژاد
نظرات کاربران
کد امنیتی
asal_sadeghi
asal_sadeghi
٩٧/٠٤/١٩
٢
٤
خیلی خوب‌ بود .ممنون از نوشتتون.منم خودم خیلی اذیت میشم وقتی کسی انقدر خودشو درگیر این خانوم میکنه حتی دوستان نزدیکم
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٢٣
١
٣
مسیح شخصیت پیچیده ای نداره و افراط توی کارهاش و حرفاش موج می زنه، خیلی راحت میشه درباره اش به اطرافیان تون آگاهی بدین.
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٤/٢٠
٣
٤
خیلی موافقم باهاتون منم همیشه میگم هارت و پورتای مسیح دردی از احقاق حقوق زنان این مملکت رو دوا نمیکنه و با اینکه با ماهیت قضیه نه به حجاب اجباری و چهارشنبه سفید موافق بودم اما ترجیح میدم اینجور حرکتا ریشه داخلی داشته باشه نه محرک بیرونی که انگیزش خیلی چیزای دیگه هم هست غیر ازونی که فکر میکنیم یا مثلا بنظرم ترانه علیدوستی خدمت بیشتری کرده برای بانوان تا گلشیفته!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٢٣
٠
٣
و آدم های خیلی زیادی هم هستن که مثل این اسامی، شهرت و محبوبیت ندارن اما به مراتب قدم های بزرگتری بر می دارن.
sara_j
sara_j
٩٧/٠٤/٢١
٤
٥
اون ور آبی ها اگر می خوان حرفی بزنند تشریف بیارند همین ور و حرف شونو بزنن اگر جرات دارن
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٢٣
١
٢
امان از زبان تهدید :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٧/٠٤/٢٢
٤
٣
تموم اونچه که بهش معتقد بودم رو توی این یادداشت خوندم. ممنونم ازت
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٢٣
٠
٢
ممنونم از وقتی که گذاشتی
Saleheh_sh79
Saleheh_sh79
٩٧/٠٤/٢٢
٠
٢
ولی خدایی خوب موج مکزیکی ایجاد میکنه
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٢٣
٠
٢
بله؛ متاسفانه رسانه در اختیارشه
mobina_aminfar
mobina_aminfar
٩٧/٠٤/٢٣
٢
١
با خودش کاملا مخالفم و کسایی که ایشونو دنبال میکننو اصلا نمیفهمم . ایشون کاری جز اینکه مردمو به جون هم بندازه انجام نمیده. ولی با عقیدش تقریبا موافقم. یادداشت عالیی بود
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٢٣
٠
١
ممنون از وقتی که گذاشتین
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٤/٢٤
٠
٢
خیلی عالی بود ‌‌....همه چی تموم بود .سکوت بهترین کامنته در وصف این یادداشت زیبا
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٢٥
٠
٠
سپاس از لطف شما
مرضیه زندیه
مرضیه زندیه
٩٧/٠٤/٢٧
٠
١
این خانم از راه دور و دور گود نشسته و میگه لنگش کن و با این کارش فقط داره دخترها و جوونای مردم رو تباه میکنه