چطور حامی حقوق زنان باشیم؟
کلیشه های ضد زنی که ریشه در باورمان دارند را بشناسید

چطور حامی حقوق زنان باشیم؟

نویسنده : a_tavakol

تا به حال از خودتان پرسیده‌اید: «آیا من بین زنان و مردان تبعیض‌ قائلم؟» سه حالت پیش روی شماست. اول اینکه بگویید بله و این تبعیض‌ها را یک قانون و برحق بدانید. دوم اینکه این باور ، رفتار ، گفتار و عملکرد جوری در شما ته نشین شده باشد که آن‌ها را تبعیض آمیز نمی‌دانید و فکر می‌کنید به ذات و جغرافیا و شرایط وابسته است. سوم اینکه پیش خودتان به روزی فکر کنید که اولین تلنگر را خوردید و بعد از خودتان پرسیدید که این رفتار یا گفتار من درست بود یا نه؟ شاید این مطلب به بعضی از ما کمک کند تا بدانیم که جز کدام یک از این سه دسته هستیم تا بهتر بتوانیم حامی حقوق زنان باشیم و با کلیشه های رایج ضدزن که ریشه در باورهایمان دارند، مبارزه کنیم.

 

یک. والدینی را در نظر بگیرید که مصداق زوج مدرن امروزی‌اند. آن‌ها منتقد رسم و رسوم‌ها و آیین‌ها هستند و از حقوق مدنی و مادی برابر سخن می‌گویند. زن خانه پا به پای همسرش کار می‌کند و از ظلم مردان به همسران خود گله‌مند است. قانون و عرف تاکنون بسیاری از حقوق این زن را سلب کرده‌اند. آن‌ها امکان دسترسی فرزندشان به اطلاعات سیاسی و اجتماعی را فراهم می‌آورند، اما روال زندگی آن‌ها به این صورت است: آن‌ها دو فرزند دارند، ‌یک دختر و یک پسر. تقسیم وظایف هم بدین شیوه است: دختر در آشپزی و گردگیری خانه، چیدن میز و شستن ظرف‌ها و پذیرایی از مهمان کمک می‌کند. پسر در تعمیر کولر و خودرو یاری‌گر پدر است. این اتفاق در ناخودآگاه رخ می‌دهد. ده سال بعد دو فرزندی که اطلاعات جامع از سیاست دارند یا دوره‌ی زبان‌های خارجه را تمام کرده‌اند و هر دو گوشی یک شکل و پول تو جیبی یکسان دارند، همچنان اتوماتیک‌وار فکر می‌کنند کار خانه در ذات زن و تعمیر ماشین و کولر در ذات مرد بوده و خواهد بود. 

 

دو.  شوخی‌هایی که درمورد دید و بازدیدهای عید و سوال کلیشه‌ای «نمی‌خوای زن بگیری؟» که همیشه در معرض توجه بوده است، حکایت از واقعیتی آزاردهنده دارند. تجاوز به حریم و انتخاب شخصی مردان اما این تجاوز و عدم احترام درمورد زنان بیشتر به چشم می‌آید. سن دختران که از سی سال می‌گذرد، جماعت نگران ، دغدغه‌ی دیگری هم دارند: «حالا چطور می‌خوای بچه‌دار شی؟زود باش!» در ناخودآگاهمان تصور می‌کنیم مرد باید زن بگیرد تا سرپرست کسی شود و آرام جانی داشته باشد. زن هم باید بچه‌دار شود تا به تکامل برسد. بگذارید صادق باشیم. با خودتان مرور کنید که به تازگی به ذهنتان خطور کرده که فلان دختر از آشنایان که دیر ازدواج کرده یا اصلا هنوز ازدواج نکرده، حالا چطور می‌خواهد بچه‌دار شود؟

اگر پاسخ‌تان مثبت است پس شما ناخودآگاه بین زنان و مردان تبعیض قائل می‌شوید و باید چاره‌ای برای این تفکر بیندیشید.

 

سه. «وقتی رفتی خونه‌ی شوهر این کارها رو بکن!». آیا به عنوان پدر و مادر به دخترتان اجازه‌ی تفریح، پوشیدن لباس دلخواه، خندیدن، گذراندن دوره‌های موسیقی، آرایش کردن، سفر و... را نمی‌دهید و هرروز به او یادآور می‌شوید که او فعلا در مالکیت شماست و زمانی می‌تواند آزادانه رفتار کند که متاهل باشد؟ خب پس شما به صورت ناخودآگاه به او می‌گویید که همسر آینده‌اش وسیله‌ای برای تامین نداشته‌های اوست. ‌شما تصویر غلطی از ازدواج به دختر خود می‌دهید و او را با آرزوها و اندوه‌هایش روانه‌ی زندگی جدیدی می‌کنید. او با تصوری غلط وارد زندگی می‌شود، راه‌های اشتباه را انتخاب می‌کند و در نهایت با شکست روبه‌رو می‌شود. فرزند مونث جز اموال نیست و در صورت سرکوب قیام خواهد کرد. قیام او یا مدنی است یا بیماری‌های سرخوردگی و انزوا و سایر بیماری‌های روانی که در آینده هیچکس مسوولیت آن را برعهده نمی‌گیرد. 

 

چهار. در اطراف ما دختران و پسرانی وجود دارند که ظاهر مطلوب و منطبق بر آرای ما را ندارند. آن‌ها ممکن است چاق باشند. اما عکس‌العمل ما نسبت به آن‌ها متفاوت است. از پسران می‌خواهیم مراقب سلامت خود باشند مبادا قند و چربی سراغ‌شان بیاید، از دختران می‌خواهیم مراقب باشند، چون مردها زن چاق دوست ندارند. ممکن است دختر یا پسر داستان ما موهایشان را کوتاه کنند. این حق را برای پسر قائلیم، اما واکنش‌مان به دختر متفاوت است: «دیگه بذار بلند شه که عروس بشی!»،«شکست عشقی خوردی؟»، «زن باید موهاش بلند باشه».

اما این باورها، این مزاح‌ها، این دخالت‌ها از کجا نشات می‌گیرد؟ اصلا تا به حال به تاثیرات آن بر دیگران و حتی تثبیت قوانین ضد مرد فکر کرده‌ایم؟ یا با خودمان زمزمه کرده‌ایم که هر فرد اختیار دارد مادامی که به شخص یا جامعه صدمه نزند با بدن خود هرطور خواست رفتار کند؟

برچسب ها
چطور حامی حقوق زنان باشیم
ضدزن
حقوق زن
حامی زن
کلیشه های ضدزن
حقوق برابر
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
b_noori
b_noori
٩٧/٠٤/١٤
٣
٠
خیلی خوب بود، واقعا مفید بود. آفرین.. به امید روزی که شاهد این تبعیض ها نباشیم.
خواننده قدیمی
خواننده قدیمی
٩٧/٠٤/١٥
١
٠
به نظر بنده اکثرمون بین مرد و زن تبعیض قایل میشیم: بعضیامون فکر میکنیم زنها بدرد ریاضی نمیخورن! بعضیامون فکر میکنیم مردها موجودات خشن و بی احساسی هستند و فقط زنها احساس سرشون میشه! بعضیهامون فکر میکنیم اگر زنی فحش رکیکی داد خیلی بیحیاست و بد است و این فحشها فقط از سمت آقایون گفته بشه عیب نیست که شاید باحالی هم هست! و ... من خیلی وقته سعی کردم از همه اینها عبور کنم با این همه بازم گاهی میبینم یهو دارم نگاه و قضاوتی تبعیض‌آمیزانه بخرج میدم.
m_rahsepar
m_rahsepar
٩٧/٠٤/١٨
٠
٠
با دو مورد اولش چندان مخالف نیستم.خب به نظرم هرجنسی گرایش به یک سری کارها داره و اون کارها با روحیاتش سازگار تره.نه اینکه بگم دخترا نباید مثلا با برق سروکار داشته باشن.خودم دخترم و تاحالا دو دوره رباتیک شرکت کردم.بحث من اینه که این غلط که اگر پسر یا دختر کارهایی انجام دادن که با ذاتشون در تضاد بود بگیم چقدر خوب !این عدالته.انجام دادن کارهایی که در ذات دخترها یا پسرها نیست(نه مثل دوخت و دوز یا کارمکانیکی منظورم کارهای دیگس)باعث افتخار نیست بلکه نشاندهنده بحران هویته!(این رو هم از پدرم شنیدم که روانشناس هستند) اما دومیش:ببینید نیاز به همسر در مرد نیاز مهمیه و شدتش از زن بیشتره برای همین از گذشته ازدواج پسرها اهمیت جدیی برای خانواده ها داشته.درمورد زن ها هم خداوند در وجود زن استعدادهایی قرارداده که مخصوص مادر شدن هستند پس بیراه نیست که فکر کنیم کمال زن در مادرشدنه.البته مسلما پرسیدن اینجور مسایل ته بی ادبی و فضولیه نمونه دیگه ای از این سوالات ناجور برای دخترا چرا ازدواج نمی کنی هست
خواننده قدیمی تر
خواننده قدیمی تر
٩٧/٠٤/١٨
٠
٠
با احترام به نظر شما و همینطور پدر گرامیتون به عنوان یک روانشناس، بنظر من این درست نیست که بگیم ذات دختر میطلبه به سمت فلان گرایش داشته باشه و برعکس ! من میگم بچه که بدنیا میاد روح و جسم و ذاتش سفیدِ سفید هست، این والدین و اطرافیان و جامعه هستند که گرایششون رو جهت میدن ! پس عادلانه ش اینه که شرایط برابر چه واسه دختر و چه پسر باشه ،و ببینیم بچه کدومشو انتخاب میکنه . مثلا میخوایم فرزندمونو بفرستیم یه کلاسی، فارغ از جنسیتش بگیم عزیزم کلاسِ هنری دوست داری یا فنی؟ دستشو بگیریم ببریم هنرستان بگیم این آشپزیه، این نقاشیه، این موسیقیه، این آموزش تعمیراتِ وسایل برقیه، این فوتباله، این ... ، کدومو انتخاب میکنی؟ و آزاد بذاریمش و اگه پسر بود و گفت دلش میخواد کلاس آشپزی بره ، نگیم نه! یا برعکس.
h_sokoot
h_sokoot
٩٧/٠٤/١٨
٠
٠
آشپزی رو خیلیا دوست دارن. هم زن و هم مرد... اما به هر حال به خاطر تقسیم وظایفی که زن و مرد دارن، معمولا بخش اعظم خانه داری با زنه. و خب یه قسمتی هم شامل آشپزی میشه... بچه ها هم که به دنیا میان سفید سفید نیستن! پسرا بازی های هیجانی بیشتر دوست دارن و بیشتر می خوان رقابت کنن. ولی دخترا بیشتر بازی های مشارکتی انجام میدن.
خواننده قدیمی تر
خواننده قدیمی تر
٩٧/٠٤/١٩
٠
٠
من اشتباهی به جای خواننده ی قدیمی، جواب شما رو دادم انگار 😁😁 اما خب حالا که بحث شد ، ببینید آقا یا خانوم سکوت عزیز، من درمورد اون بخش از تمایلاتی که اون هم به مرور بچه ها خودشون یاد میگیرن که مثلا بازیهای مشارکتی کنن یا هیجانی، صحبت نمیکنم، که البته اونم باهاتون موافق نیستم، کاملا بستگی به جواطراف آدم داره، من خودم دخترم ولی تمام دوران بچگیم به دزد و پلیس بازی کردن و فوتبال و کارآگاه گجد بازی با داداشم گذشت . همه مثل هم نیستن، من میگم ما نباید بگیم مثلا این چون دختره بفرستیمش کلاسِ رقص، اون چون پسره بره کلاسِ بسکتبال، شاید پسرمون هم اگه کلاسِ رقص رفت خوشش اومد، چرا باید به اسم پسر و دختر بودن تمایلاتشونو جهت بدیم ؟! بله این کاملا مشخصه که زنها از نظر جسمانی بخاطر فیزیک بدنشون از مردها ضعیف ترن و ناخودآگاه در آینده خودشون خود به خود به سما کارهایی که به فیزیکشون بخوره میرن . ولی جنسیتی کردن این تقسیم بندی ظلم به هر دو جنسه! ببینید به عنوان مثال الان یک دختر رو بخاطر انتشار فیلمهای رقصش دستگیر کردن همه تو فضای مجازی دارن ازش حمایت میکنن، میخوام بدونم اگه یه پسر به جای این دختر دستگیر شده بود بازم خیلی از اون آدمهایی که هشتگ راه انداختن بازم راه مینداختن؟ مسلما نه، چون این حقیقت تلخ توی افکار بسیاری ار افراد هست که دختره، خوشگله آخیییی گرفتنش! اما اون پسره رو گرفتن، مرتیکه ی ....بوووق میخواست قرتی بازی در نیاره! نمیتونم تونستم واضح بیان کنم منظورمو یا نه .
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٤/١٩
١
٠
بنظر من .هر جامعه ای در برخورد با بانوان و زنانش نامهربان باشد ‌دچار فروپاشی و افسردکی خواهد شد ...حقوق زنان باید با مردان برابر باشد .آزادی زنان ‌یعنی انکیزه .یعنی امید .و یعنی تداوم با اصالت خانه و خانواده و اجتماع .......
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٧/٠٤/١٩
١
٠
ببینید این یک مبحثه که خیلی خیلی جای صحبت داره، اتفاقا من چند سال پیش اوایل راه اندازی سایت جیم یه مطلب با همین مضمون نوشتم ، که متاسفانه مدیران سایت تشخیص داده بودند منتشر نشه ، و من توی صفحه فیسبوکم گذاشتم و خیلی بازخوردهای زیادی داشت و کلی با دوستانم اونجا بحث کردیم و با اون بحثها یه چیزی رو مطمئن شدم و اونم تفکرات تبعیض آمیز که برای اکثر ماها به اعتقاد و باور تبدیل شده و باور رو سخت میشه عوض کرد! ببینید این مساله برابری و تبعیض بین زن و مرد همه جای دنیا مطرحه، منتهی بعضی کشورا کمتر بعضی کشورا بیشتر، اما متاسفانه توی کشور ما شدید تره ! نمیگم به جنس مرد ظلم نمیشه ، به اونها هم خیلی جاها ظلم میشه واقعا، ولی چیزی که بیشتر از قوانین تبعیض آمیز باعث نابرابری و آزار یک جنس میشه، افکار و باورهای ماست که از بچگی با اونها رشد میکنیم و بزرگ میشیم . اینکه به طور ناخودآگاه و شاید نه از روی غرض میگیم تو دختری زشته اینکارو نکن، یا اون پسره اشکال نداره اگه فلان کرده ! و مساله دومم اینه که اکثر ماها نمیخوایم قبول کنیم که این تفکرمون تبعیض آمیزه، مثلا بحث ازدواج رو ببینید ! اگه نگیم همه ی زنها،ولی اکثر خانومهای ایرانی دلشون میخواد، حق طلاق، حضانت بچه، انتخاب محل سکونت، گرفتن پاسپورت بدون رضایت شوهر، تقسیم مساوی اموال بین زن و شوهر،و دهها مورد دیگه رو بعد ازدواج داشته باشند،اما اگه به همین خانوما بگی خوب در ازاش مهریه و نفقه نخواه، تو هم توی خرجهای خونه و زندگی و بچه ها سهیم باش، همه رو ننداز به دوش شوهرت ، میگن نه، وظیفه شوهرمه ! حتی اگه به دختر و خونواده ش بگی بیاین هزینه عروسی رو مشترک بدید، چه اشکالی داره پدر دختر هم نصف هزینه های گزاف عروسی رو بر عهده بگیره، ازونورم هزینه های جهیزیه و خونه مشترک باشه،زن و شوهر با هم تهیه کنن، قبول نمیکنن،وظیفه پسر میدونن همه اینها رو ! یعنی اکثر زنهای ایرونی هم حقوق زن غربی(و البته هر انسانی) رو میخوان و هم مزایای زن شرقی ! خو اینجوری شترسواری دولا دولا نمیشه،اگه مساوات میخوای باید هزینه شو بدی! توی قدم اول باید افکار و عقاید تبعیض آمیز رو بریزیم دور ، اگه میخوایم شهروند درجه دو نداشته باشیم ، هیچ کس منکر تفاوتهای فیزیکی و جسمانی زن و مرد نیست، منظور از برابری هم این نیست که مثلا مردها بچه بدنیا بیارن و زنها برن وزنه های 500 کیلویی بلند کنن، منظور اینه که از جنبه های اجتماعی همه با هم برابر باشند . اگه یک زنِ مهندسِ شیمی کار توی کارخونه و پالایشگاه و اینا میخواد بره توانایی خودشو نشون بده و کار رو بگیره، نه که توقع داشته باشه مردها کلا نیان سمت اون شغل که من برم ! ازینورم مثلا اگه فلان کارخونه مهندس شیمی میخواد جنسیت نزنه، بذاره همه شانس یکسان داشته باشن برای دریافت اون شغل . حالا همین مثالو بگیر برو تا آخرش! اول از هرچیزی باید فکرمون رو از کلیشه های جنسیتی رها کنیم ، البته زنها علیه زنها و مردها علیه مردها صف آرایی نکنن!
h_sokoot
h_sokoot
٩٧/٠٤/٢٠
٠
٠
متوجه نمیشم چرا فکر می کنید زن و مرد فقط تفاوت فیزیکی دارن و اتفاقا زن تو این مورد ضعیف تره! غیر از تفاوت های فیزیکی تفاوت های روانی هم وجود داره. درسته بین خود دخترها یا پسرا تفاوت های بسیار زیادی وجود داره... اما یه دختر و یه پسر حتی از همون نوزادی هم با هم تفاوتاشون آشکار میشه... ولی مشکل اینه که همیشه از این تفاوت های روانی و فیزیکی سوء برداشت میشه... که مثلا چون دختر باحیا تره پس پسر هر کاری کنه مشکلی نداره! ... اگر قرار باشه تفاوت مرد و زن فقط فیزیکشون باشه، پس مشکل ترنس ها چی میشه؟؟... مثلا کسی که یه دختره در کالبد مرد، دوست داره عروسک بازی کنه یا ظرافت و دقت زنانه داره... اینکه دیگه به تربیت مربوط نمیشه...