نکات مهم در اجاره خانه
ویژگی های یک خانه خوب برای اجاره

نکات مهم در اجاره خانه

نویسنده : عطیه میرزاامیری

به من است که می‌گویم قبل از غم نان، غم جان‌فرسای دیگری هست به نام «غم مسکن» یا بهتر است بگویم «غم مستاجری»، که با افزایش نرخ دلار و بالا رفتن سطح قیمت همه چیز، ولوله‌ای به جان مستاجران افتاد که این غم را چند برابر قبل کرده است. در بین تمام دغدغه‌هایی که افراد در انتخاب یک خانه دارند، ممکن است شتاب زدگی و شاید بی‌تجربگی و بی‌توجهی در  انتخاب یک خانه، مشکلات زیادی را در حین زندگی برایشان ایجاد کند. در مطلب زیر به شرایطی که باید برای اجاره یا خرید یک خانه به آن توجه کرد، می‌پردازیم که معمولا به چشم نمی آید و بیش از این ها، حواسمان را به امکانات خانه می دهیم. 

 

نکات اولیه

امنیت محل: امنیت محله یکی از مهم‌ترین نکاتی‌ست که برای گرفتن یک خانه باید به آن توجه کرد. چه فردی که می‌خواهد در آن خانه همراه با خانواده‌اش باشد و چه کسی که قصد دارد تنها و به صورت مجردی زندگی کند باید شرایط امنیت آن خانه و محله را بسنجد. اگر قصد ساکن شدن در یک ساختمان چند طبقه یا آپارتمانی را دارید به این نکته توجه کنید که ساختمان حتما نگهبان داشته باشد. اطراف خانه‌تان همسایه‌هایی داشته باشید که در دسترس باشند که اگر نیاز به کمک دارید، به سراغ‌تان بیایند.

 

دسترسی آسان: این دسترسی همه چیز را در برمی‌گیرد. از نزدیک بودن خانه به مراکز خرید و تره‌بار و سوپر مارکت و درمانگاه گرفته تا مسافت کم با ایستگاه‌های اتوبوس و مترو و تاکسی. اگر خانه‌ای در نزدیکی مراکز خرید و ایستگاه‎‌های وسایل نقلیه باشد مطمئنا راحتی و البته امنیت زیادی دارد. مثلا اگر سوپر مارکتی سر کوچه‌ی شما باشد، آن کوچه ممکن است کوچه‌ای مخوف نباشد و اگر شب‌ها دیروقت و تنها به خانه برمی‌گردید مزاحمت‌های چندانی برای‌تان پیش نیاید. همچنین نزدیکی به یک درمانگاه محلی باعث می‌شود در صورت نیاز حتی به تنهایی و آسانی به آنجا مراجعه کنید.

 

همسایه‌ی خوب: فهمیدن این‌که همسایه‌ای خوب است یا نه، نیاز به بررسی دقیق و البته وقت‌گیری دارد. اما دیدن چند نشانه در همان بدو ورود به ساختمان یا خانه‌ می‌تواند نشانه‌هایی به شما دهد که ببینید همسایه‌های خوبی خواهید داشت یا نه. مثلا اگر از جلوی در خانه‌شان رد شوید نظم جاکفشی و پراکندگی کفش‌هایی که دم در است یا در خانه‌های ویلایی تمیزی و نبودن آشغال و کیسه‌ی زباله جلوی در، نشان می‌دهد همسایه‌تان تمیز است یا شلخته‌. همچنین برخورد اولیه بسیار مهم است. همسایه‌ای که در همان ابتدا سعی دارد از زیر زبان‌تان آمار بکشد و به نوعی دخالت کند همسایه‌ی امنی نیست.

 

نکات ثانویه

تنهایی به بازدید خانه نروید: اگر برای دیدن و پسند کردن خانه‌ای می‌روید سعی کنید حتما با یک نفر که جنس مخالف‌تان است، همراه شوید. چون اکثر چیزهایی که به چشم یک خانم می‌آِید کمتر به چشم یک مرد می‌آید و برعکس. ظرافت‌هایی که به چشم مردان و زنان می‌آید با هم متفاوت هستند. مثلا اکثر آقایان در مسائل کلی و امنیتی بیشتر از خانم‌ها دقیق می‌شوند و خانم‌ها به مسائل جزئی و نظافتی بیشتر دقت می‌کنند.

 

صاحب خانه‌ی خوب: همان‌طور که مستاجر باید امین باشد و با خانه‌ای که مدت کم یا زیادی در آن زندگی می‌کند، طوری برخورد کند که گویی خانه‌ی خودش است و به نوعی دلش بسوزد و ویرانی به بار نیاورد، صاحب خانه هم باید فرد منصفی باشد. تا حد زیادی، در این اوضاع گرانی و معلقی وضعیت اقتصادی، در مورد اجاره خانه سخت‌گیری نکند و اگر چند روز اجاره‌اش به تعویق افتاد، تشویش و اضطراب به جان مستاجران نیندازد. داشتن صاحب خانه‌ی خوب به اندازه‌ی همسایه‌ی خوب اهمیت دارد.

 

داشتن آسانسور: اگر قرار است در ساختمانی زندگی کنید که از سه طبقه بیشتر است، داشتن آسانسور در آن ساختمان از داشتن شیر آب گرم واجب‌تر است. تصور کنید ساختمانی چند طبقه که آسانسور ندارد، در بدو ورود و برای همان اسباب کشی چقدر زجرآور است. حالا بقیه‌ی روزها به کنار. آدم شاید بتواند با متراژ کم‌تر خانه کنار بیاید و مشکلی هم به وجود نیاید اما پله زیاد در طولانی مدت به سلامت پا و کمرتان آسیب جدی می‌رساند و طی کردن آن‌ها برای کودکان و زنان باردار، بسیار دشوار است. 

 

در نظر داشتن موقعیت واحد: در خانه‌های آپارتمانی دو نکته را مد نظر داشته باشید. اول شمالی بودن یا جنوبی بودن خانه که در سرما و گرما تاثیر زیادی دارد و دوم داشتن همسایه در طبقه پایین. خانه‌هایی که روی پارکینگ قرار دارند علاوه بر سر و صدای ماشین‌ها، در فصل سرما به سختی گرم می‌شوند و اگر کف خانه سرامیک یا پارکت باشد باید همیشه دمپایی بپوشید.  ارتفاع ساختمان کنار شما هم می‌تواند در این تغییر دما نقش داشته باشد. اگر ساختمان کناری کوتاه‌تر از ساختمان شما باشد مشکل سردی و گرمی بیش از اندازه را، علی‌الخصوص در خانه‌های شمالی؛ خواهید داشت. 

 

نکات حاشیه

داشتن خط ثابت تلفن: اگر خانه‌ای خط تلفن ثابت نداشت، به دلیل داشتن تلفن همراه، از این قضیه راحت نگذرید! نداشتن خط تلفن ثابت مساوی‌ست با نداشتن اینترنت! و اگر اینترنت هم یک جوری حل شود داشتن خط تلفن ثابت شاید یکی از ملزوماتی‌ست که نباید چندان از آن ساده گذر کرد.

 

بنگاه‌دار را هم جدی بگیرید و هم جدی نگیرید: اگر برای اجاره‌ی یک خانه عجله دارید، سعی کنید این عجله و مضطر بودن‌تان را بنگاه‌دار و صاحب خانه نشان ندهید. چون ممکن است با چرب زبانی یک خانه‌ی نه چندان معقول را به شما قالب کنند و شما جوری ضرر کنید که خودتان هم نفهمید. از طرفی زیاد هم به حرف‌های فرد بنگاه‌دار مبنی بر خانه و محله‌ی آنجا اعتماد نکنید. از افراد محلی آنجا هم در مورد محله پرس‌وجو کنید.

 

کمد دیواری و انباری: داشتن خانه‌ای که زیر زمین، انباری و کمد دیواری داشته باشد، بهشت برین است. چراکه این چند جایگاه باعث نظم دهی به کل خانه‌تان می‌شوند و دیگر غصه‌ی حجم کم و وسایل زیادتان را ندارید.

 

پیک سوپر مارکت: این گزینه بیشتر برای دخترانی که تنها زندگی می‌کنند و افراد تنبل مفید است. مثلا ساعت ده شب مشغول آشپزی هستید و به رب احتیاج پیدا می‌کنید. ترجیح می‌دهید آن وقت شب لباس بپوشید و به مغازه بروید یا زنگ بزنید و در کمتر از نیم ساعت درخواست‌تان را دم در خانه تحویل بگیرید؟

 

نکات مهم اجاره خانه از نظر شما چه چیزهایی است؟ 

برچسب ها
نکات مهم اجاره خانه
اجاره خانه
چه خانه ای اجاره کنیم
نکات اجاره
اجاره
نظرات کاربران
کد امنیتی
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٧/٠٤/١٤
٢
٠
آخ داغ دلم تازه شد :( کمددیواری و انباری و تراس و ام دی اف و کابینتای به اندازه ظروف و وسایل آشپزخونم از ملاکای من بودن اما با این پولی که ما داشتیم تو مشهد کمد دیواری و انبارش محقق نشد و الان کلی مشکل دارم :( قبلا گلبهار بودم و توی گلبهار کمد دیواری و ام دی اف و آسانسور و انباری و پارکینگ و تراس و سرامیک آپشن نیستن بلکه از واجبات هر خونه ای هستن!!! حیف راه دور بود :(
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/١٦
١
٠
رستوران های خوب و زیاد هم باید توی مورد سه میاوردی :))