هر سلبریتی یک پوپولیست
در خوزستان آب هست و به مردم نمی دهند؟

هر سلبریتی یک پوپولیست

نویسنده : گزینه جیم

تصور غالب این است که سلبریتی‌ها روی مردم عادی تاثیرگذارند. اما در روزگاری که لایک و کامنت محور همه چیز است این قضیه برعکس شده. حالا این توده کاربران عادی‌اند که برای سلبریتی‌ها تعیین می‌کنند از چه چیزی حرف بزنند یا نزنند. اغلب همان‌ها که گاه با لشکرکشی به صفحه فلان بازیگر یا داور خارجی او را به فحش می‌کشند، با کامنت‌ باران صفحات سلبریتی‌ها و فرستادن پیام به دایرکتشان آنها را وادار می‌کنند به فلان موضوع واکنش نشان دهند، اگر هم نظری متفاوت داشتند سهم‌شان فحش و توهین است.

نتیجه این شده که حالا در صفحات سلبریتی‌ها، از بازیگر و ورزشکار بزرگ تا آنها که به خاطر دندان‌ها یا دماغ یا فحش‌هایشان مشهور شده‌اند، با هر سطحی از سواد و اطلاعات، درباره هر چیزی مطلب می‌بینیم. از واکنش به دعوای مردم ۲ شهر بر سر تقسیمات کشوری و مساله آب در شهری دیگر تا ترکیب تیم‌ملی و دیدار ترامپ و کیم‌جونگ اون. فرمول واکنش هم ساده است و نیاز به اطلاعات و تخصص ندارد؛ انتقاد و گلایه از مسئولان با چاشنی توصیه‌های ساده‌انگارانه‌ا‌ی درباره حقوق مردم. کسی هم به خودش زحمت نمی‌دهد از افراد مطلع بپرسد یا پرس‌وجو کند که مثلا در دعوای مردم ۲ شهر بر سر تقسیمات استانی (که حتی متخصصان هم مانده‌اند چطور قضیه را حل و فصل کنند) صرفا به دلیل یک هشتگ، طرف مردم یک شهر را نگیرد و خواسته‌های مردم شهر دیگر را به هیچ حساب کنند. 

یا وقتی مشکل آب در شهری رخ می‌دهد، پیگیر شوند و بپرسند آیا آب هست و به مردم نمی‌دهند یا اگر نیست، مشکل و مانع نرسیدنش چیست؟ و اگر جایی اعتراضی رخ داد و گلوله‌ای شلیک شد صرفا با شنیدن خبر، با ترکیب خون و کشتن هشتگ نسازند. درباره همین موضوع مشکل آب خرمشهر، یک نفر در توییتر نوشت:«من که بچه خوزستانم با شناختی که از شرایط منطقه دارم خیلی محتاط اطلاع‌رسانی می‌کنم، فعال سیاسی و سلبریتی‌مون از تهران جنازه هم دیده». با همه این‌ واکنش‌های احساسی و هیجانی خیلی از سلبریتی‌ها دسترسی‌شان به مسئولان، متخصصان و افراد مطلع بالاست، کافیست به جای طعنه و نفرین و هشتگ از آنها پاسخ و توضیحات بخواهند، نتیجه را هم اطلاع‌رسانی کنند.

اما خب این کار زحمت دارد و لایک زیادی هم نمی‌گیرد. پس سر و ته قضیه را با یک پست اینستاگرامی و یک هشتگ انتقادی و ابراز تاسف هم می‌آورند تا به خیالی بشوند سلبریتی یا هنرمند مردمی. ولی واقعیت این است که اسم این کار چیزی نیست جز پوپولیسم (عوام‌گرایی) و کسی که چنین کاری می‌کند یک پوپولیست معمولی است که صرفا باب طبع توده کاربران و فالوورهایش عمل می‌کند.

به قلم صدرا محقق

برچسب ها
عوام گرایی
سلیبریتی
جوگیری سلیبریتی ها
کمبود آب خوزستان
واکنش سلیبریتی ها
پوپولیسم
نظرات کاربران
کد امنیتی
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٤/١٥
٤
٠
در روزگاری که رسانه ها و خبرگزاری های میلی .حرف از واقعیت نمیزنند جو سازی . راه گزینی سلبریتی ها دور از ذهن و انتظار نیست......