شماره 17 سهیلا را ببینیم یا نه؟
ازدواج در آستانه 40 سالگی

شماره 17 سهیلا را ببینیم یا نه؟

نویسنده : مائده کاشیان

 «شماره 17 سهیلا» اولین فیلم «محمود غفاری» است و نویسندگی آن را هم خودش برعهده داشته است. زهرا داوود نژاد، بابک حمیدیان، مهرداد صدیقیان بازیگران این فیلم هستند. «شماره 17 سهیلا» در بخش مسابقه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و حالا بعد از دو سال، چند روزی ا‌ست که اکران عمومی شده.

محمود غفاری در اولین فیلمش دست روی موضوع مهمی در رابطه با ازدواج گذاشته که کمتر فیلمی در سینمای ایران به آن پرداخته است. در خلاصه داستان فیلم آمده دختری که ازدواجش به تاخیر افتاده و به یک دلیل شخصی باید هر چه زودتر ازدواج کند... شاید با خواندن خلاصه یک خطی فیلم تصور کنید «شماره 17 سهیلا» یکی از آن فیلم‌هایی‌ است که می‌خواهد تصویر مضحکی از دخترانی که قصد ازدواج دارند نشان بدهد و دختران را به سخره بگیرد، اما بر خلاف تصورتان اتفاقا فیلم تصویر درست و خوب، اما نه کاملی را از سهیلای مجرد 40 ساله قصه به تصویر می‌کشد و مخاطب در میان دوستان و آشنایان و در جامعه امروز حتما دخترهایی شبیه سهیلا را زیاد دیده است. این تصویر آنقدر واقعی و دور از تمسخر و اغراق است که بعید است برای تعداد زیادی از تماشاگران خانم و مخصوصا مجرد فیلم، دافعه داشته باشد و آن‌ها را ناراحت کند. ضمن اینکه قصه تنها به خانم‌ها نمی‌پردازد و در میان شخصیت‌های فیلم آقایانی را هم می‌بینیم که به دلایل مختلفی برای ازدواج‌شان دچار مشکل هستند، در دهه 40 یا 50 زندگی‌شان هنوز تنها هستند و یا هدف درستی از ازدواج ندارند. بنابراین فیلم خوب شروع می‌شود، معضل با اهمیتی را مطرح می‌کند اما متاسفانه به شکل ناقصی به موضوع پرداخته می‌شود و اصلا قصه شکل نمی‌گیرد و فیلم کاری فراتر از طرح موضوع نمی‌کند و پایان فیلم در دقیقه 75، رها می‌شود!

سهیلا در مرکز قصه است اما شخصیت پردازی پردازی ضعیف شخصیت مهمی مانند سهیلا باعث می‌شود تماشاگر هیچ پیشینه‌ای از او و خانواده‌اش نداشته باشد. انگیزه‌هایش برای ازدواج را به خوبی درک نکند و به اندازه کافی به سهیلا نزدیک نشود. اما چیزی که حتما در مورد شخصیت سهیلا برای مخاطب قابل توجه خواهد بود، انتخاب زهرا داوود نژاد به عنوان بازیگر کاراکتر سهیلا است، که به خوبی از عهده ایفای این نقش برآمده و برای تماشاگر دوست داشتنی خواهد بود. علاوه بر او، مهرداد صدیقیان هم که تقریبا 15 دقیقه پایانی فیلم به قصه اضافه می‌شود هم بازی خوبی در نقش «مسعود» از خودش به نمایش می‌گذارد. نه تنها بازیگران اصلی و شناخته شده فیلم، بلکه حتی نابازیگرها هم برای تماشاگر کاملا باورپذیر هستند. بیان موضوع مهم و واقعیتی انکارناپذیر که بی‌پرده در اواخر فیلم مطرح می‌شود در کنار بازی‌‌های خوب، بازیگران که به درستی انتخاب شده‌اند هر کدام به سهم خودشان می‌توانند حس رضایت از تماشای فیلم را در پایان سهیلا شماره 17 به مخاطب بدهد اما حیف که طولی نمی‌کشد که این حس رضایت با یادآوری حرف‌هایی که می‌شد در قصه گفته شود و نشد، موضوعاتی که فیلمساز می‌توانست به آن‌ها بپردازد و نپرداخت، قصه خوبی که می‌توانست شکل بگیرد و نگرفت به حس حسرت تبدیل می‌شود. 

برچسب ها
فیلم شماره 17 سهیلا
مهرداد صدیقیان
زهرا داوود نژاد
ازدواج در سنین بالا
ازدواج در 40سالگی
نظرات کاربران
کد امنیتی
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٧/٠٤/٠٧
١
٠
هر وخ تیزرشو میبینم دلم میخواد زودتر ببینمش!! ولی اینطور که توضیح دادی با توجه به اینکه اولین ساخته کارگردان هست باید کار خوبی شده باشه :)