سبک و صدای شبیه به هم خواننده های ایرانی
تقلید است یا شباهت؟

سبک و صدای شبیه به هم خواننده های ایرانی

نویسنده : مرتضی رزمی

بسیاری از هنرمندان در عرصههای مختلف از جمله موسیقی تلاش می‌کنند تا صاحب سبک خاص خود شوند. روزها و شبها در تلاشاند تا برای خودشان شخصیتی متفاوت خلق کنند اما این قاعده شامل همه نمیشود. هستند کسانی که یا از سر علاقه مفرط به سبک یک خواننده یا سواستفاده از موفقیتهای هنرمند دیگری کارهای او را تقلید میکنند. حتی برخی اوقات کار به جایی می‌رسد که ظاهر و حرکات او را هم تقلید میکنند. احتمالا شما هم متوجه بعضی از این شباهت‌ها، علی الخصوص در میان خوانندگان پاپ امروزی شده‌اید. 

 

خواندن به سبک شادمهریسم 

شادمهر عقیلی از مشهورترین و مهمترین خوانندگان پاپ ایران است. در زمان خودش بسیار محبوب بود و اکنون با وجود اینکه کمتر در اخبار است اما هنوز هم طرفدار دارد و انگار تمام شدنی نیست. به عقیده برخیها اگر مهاجرت نمیکرد الآن یکهتاز موسیقی پاپ کشورمان بود اما با رفتن او چندین خواننده شبیه به او پا به عرصه موسیقی گذاشتند تا جای خالی‌اش چندان احساس نشود! 

آلبوم «کما1» که بیرون آمد بسیاری آن را به عنوان آلبوم جدید شادمهر میشناختند. مدتی گذشت تا متوجه شدند که آلبوم متعلق به خوانندهای به نام «حمید عسکری» است البته او هیچگاه قبول نکرد که از کسی تقلید میکند. علاوه بر او نامهایی مانند علیرضا فرد، محمدرضا شکری و تا حدودی محسن یگانه نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

 

ماجراهای اصفهانی و آقازاده

پسر ایرج باشی و به خاطر شباهت با خواننده دیگری مشهور شوی خیلی عجیب است! اگر قرار باشد مسیری به جز مسیر معمول هنر را برای شهرت طی کنی همین که پسر ایرج، خواننده پرآوازه و صدامخملی باشی کافی است. اما احسان خواجه امیری مسیری جز این داشت. او در تیتراژی برای صداوسیما خواند و مردم هم گمان کردند که این صدا، صدای محمد اصفهانی است اما نام احسان خواجه امیری در تیتراژ خبر از ظهور یک ستاره دیگر داد و همه را متعجب کرد. 

 

کپی پیست! 

خوانندگان این دسته بر خلاف سایر دستهها هیچ نیازی به تکذیب شباهت با خوانندههای معروف و اغلب لسآنجلسی نمیدیدند. آنها حتی در ظاهر خودشان را شبیه به آنان میکردند و حتی در کنسرتهایشان ترانههای معروف خواننده را میخوانند. مانند «مهرزاد اصفهانپور» که در صدا و سیما شبیه به داریوش بود و آهنگهای او را نیز اجرا میکرد. قاسم افشاری نیز سعی در تقلید کامل از «ابی» داشت. حتی حرکات بدن معروف ابی را نیز تقلید میکرد. سعید مقیمی نیز چهره و صدایی بسیار شبیه به اندی داشت که همین مسئله برای مجوز گرفتن او مشکل ساز شد.

 

ظهور آقا محسن‌های یگانه 

گرچه به اعتقاد بسیاری خود محسن یگانه سبکی تقلیدی از شادمهر عقیلی دارد، اما موقیت و شهرت او باعث شد بسیاری از او تقلید کنند. چهره‌هایی مانند مهدی احمدوند و سامان جلیلی. معروفترین خواننده در این دسته نیز مرحوم مرتضی پاشایی بود. صداهایی که می‌شود گفت ناخالص‌اند و اگر افکت‌های کامپیوتری را از آن‌ها حذف کنی، طرفدار زیادی برایشان باقی نمی‌ماند. برادر مرتضی نیز پس از فوت او تلاش کرد که با شبیه سازی صدایش شبیه به او شود که البته نتوانست. 

 

دنیا دیگه مثل تو نداره 

در سالهای دهه 80 بنیامین بهادری با ترانه «دنیا دیگه مثه تو نداره...» به اوج شهرت رسید و سبک خودش را پایه‌گذاری کرد، تا حدی که برخی معتقدند خوانندگان معروف این روزها مانند محمد علیزاده از او تقلید کردند و به شهرت رسیدند.

 

سیاوش، محسن، پرهام و دیگران

معروفترین و پردرآمدترین خواننده اینروزهای موسیقی پاپ بیشک محسن چاوشی است. اما محسن پرسروصدا و پاپ استار این روزها خودش ابتدا به خاطر شباهت به صدای «سیاوش قمیشی» خواننده مشهور و لس آنجلسی معروف شد با گذشت زمان چنان به اوج شهرت رسید که حالا بسیاری از خوانندگان نسل جدید سعی در تقلید از او دارند. خوانندگان عمدتا بینام و نشان مانند پرهام ابراهیمی، مرتضی عطری و هادی کولیوند. ترانه «جان من و جان تو» از محمدرضا علیمردانی که برای قسمت دوم نهنگ عنبر ساخته شد نیز بسیاری را به یاد صدا و سبک چاووشی میاندازد. پس اغراق نیست اگر بگوییم که محسن چاووشی تاثیرگذارترین خواننده این روزهاست.

 

این فهرست میتواند بسیار بلندتر از این باشد. شباهت خشایار اعتمادی به داریوش، بهنام صفوی به رضا صادقی و بسیاری مثال دیگر که هرکسی میتواند اضافه کند. پیروی کردن در مدلی از شعر یا ریتم نیز این روزها شایع است. مانند رجعت خوانندگان به استفاده از شعرهای سنتی  که محسن چاووشی آن را شروع کرد یا موسیقی تلفیقی که با آلبوم «باران تویی» چارتار محبوبیت یافت و این روزها بسیاری در این سبک میخوانند. 

تقلید کلمهای است که به خودی خود بار منفی دارد. بسیاری از کسانی که برچسب تقلید به آنها میخورد نیز از این اتفاق خبر دارند و تلاش میکنند که از آن فرار کنند. ممکن است خوانندهای نیز واقعا این قصد را نداشته باشد اما به این کار متهم شده باشد. وجود افراد بسیاری که تقلید را بر تلاش مقدم میدانند باعث شده است که این تمایز سخت و دشوار باشد.  

برچسب ها
تقلید خواننده ها
خواننده های تقلیدی
صدای شبیه به هم خواننده ها
تقلید از ابی
تقلید صدا توسط خواننده ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٧/٠٤/٠٢
٢
٢
صدای مجتبی کبیری هم خیلی شبیه به صدای سیاوش قمیشیه...حالا سبک رو میشه تقلید کرد اما صداشون که اکثرا نمیتونن تمام مدت تقلید کنن!!
f.gh
f.gh
٩٧/٠٤/٠٢
٠
٠
متن مفیدی بود.
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٤/٠٢
٣
١
مطلب خوبی بود.........چاوشی با یدونه*واو* لطفا🙋
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٧/٠٤/٠٣
٠
٠
عالی بود:)
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٧/٠٤/٠٢
٢
٠
جالبه که من تا چند ماه پیش فکر می کردم آهنگ معروف فیلم سنتوری رو سیاوش قمیشی خونده. اون موقع هم هنوز چاووشی شهرت الانش رو نداشت. اون اوایل بیشتر بود شباهتشون و الان کلا فاصله هه بیشتر شده. مجتبی کبیری هم همینجوریه. ولی کلا بحث پاپ توی دنیا تا حدود زیادی همینه. خواننده های زن پاپ آمریکایی دیگه یه جوریه که بعضیاشون رو سخت میشه از هم تفکیک کرد از نظر موسیقی و صدا. بین مرداشون باز مقدارش کمتره به نظرم.
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٤/٠٦
٥
٠
چاوشی با یدونه*واو*لطفا :-\
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٤/٠٢
٠
٠
بله حقیقتا که گل گفتین ...
لیلی
لیلی
٩٧/٠٤/٠٣
٤
٢
خواننده ها هم از جنس مردمن دیگه تقلید کردن عادت این جماعته:(
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٧/٠٤/٠٣
٠
٢
درسته خیلی از اینا تقلیده ولی بعضی از مثال‌هایی که گفتین صرفا شباهت صداست
amineh_hz
amineh_hz
٩٧/٠٤/٠٣
١
١
در كل چه خواننده هایی شما گفتید چه اینایی كه الان همه جا اهنگ هاشون پر شده از نظر متن و ریتم و خیلی چیز های دیگه مثل همه اند، فقط چند تا نمونه اونم یكی دوتا مثل محسن چاوشی و سینا حجازی متفاوت از بقیه میخونن، البته به نظر من
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٤/٠٦
١
٢
کاملا باهاتون موافقم👍
منتت
منتت
٩٧/٠٤/٠٨
٠
٢
همه ی جاهایی که ما رفتیم، نوشته بودن شباهت صدای سیاوش قمیشی و محسن چاووشی! خدا وکیلی ما که هرگز این شباهتو ندیدیم (^_^)
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٤/١٢
٣
٣
چاوشی با یدونه *واو* لطفا \:
علی جعفری
علی جعفری
٩٧/١٠/١٦
٠
١
درود من هم صدای استاد تاج اصفهانی را تقلید می کنم