خیلی دور؛ خیلی نزدیک
امشب برابر اسپانیا شگفتی می سازیم؟

خیلی دور؛ خیلی نزدیک

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

از روزی که کافو ستاره‌ی برزیلیِ سال‌های نه چندان دورِ آ.ث میلان، قرعه‌ی ایران را برای گروه مرگ رقابت‌های جام جهانی از گلدان برداشت؛ ایرانیان انتظار بازی با اسپانیا را می‌کشند. بازی که برای تیم ملی فوتبال کشورمان فقط در اینچنین رقابتی و به لطف قرعه میسر می‌شود و امکان هماهنگیِ بازی دوستانه با تیم‌هایی در سطح اسپانیا نه در توان فدراسیون است و نه در دستور کار سرمربی زیرک تیم ملی فوتبال کشورمان.

تیم ملی در حالی به مصاف با اسپانیا می‌رود که تا همین‌جای کار هم حماسه ساز بوده و به لطف گل به خودیِ دفاع مراکش، سه امتیاز اندوخته دارد و در صدر گروه جای دارد. پیروزی که بعد بیست سال در جام جهانی بدست آمده تا در عین ناباوری همه‌ی ما انتظار صعود داشته باشیم. پیروزی که در بهترین زمان ممکن رخ داد چون اگر بازی اول تیم ملی با پرتغال یا اسپانیا بود، آن حجم از استرس بازیکنان کشورمان در بازی اول باعث یک باخت سخت می‌شد و دیگر انگیزه و توانی برای پیروزی مقابل مراکش نمی‌ماند. همانطور که اگر بیست سال پیش در بازی اول با آمریکا روبرو و پیروز می‌شدیم احتمال پیروزی مقابل مرحوم یوگوسلاوی خیلی زیاد می‌شد یا در جام جهانی 2006 آلمان اگر بازی اول با آنگولا برگزار می‌شد پیروزی برابر آنگولا بسیار محتمل بود و بعد از آن جلوی مکزیک خیلی بهتر می‌شد ظاهر شد. اما در بازی سوم مقابل آنگولا تیمی از هم پاشیده و بی‌انگیزه و پُر حاشیه حاضر شد و به یک مساوی بسنده کرد. فکر کردن به تمام این مسائل باعث می‌شود آگاه باشیم که چه فرصت تاریخی‌ای بدست آمده و اگر حرکتی باید انجام شود، وقتش همین الان است. با مربی‌ توانمندی در کلاس جهانی که هفت سال است مرد همه کاره‌ی فوتبال ایران است.

 

در انتظار زلزله 

«فراموش نکنیم‌ها» بسیار است و خیلی مهم، اول اینکه نگارنده قصد مرثیه خوانی ندارد چون مصیبیتی رخ نداده و قرار هم نیست اتفاق بیفتد اما نباید فراموش کرد که دقایق از بازی، مراکش صاحب توپ و میدان بود تا جایی که درصد مالکیت توپ حریف به عدد باور نکردنی 82% رسید! نباید فراموش کرد گزارشگر بازی که در انتها از بازی خوب ملی پوشان به مقدار زیاد تمجید کرد در نیمه‌ی اول و زیر فشار گفت: «اگه بازی همین الان تموم بشه همه راضی هستیم با این مساوی» و در نیمه دوم وقتی شش دقیقه وقت اضافه اعلام شد با تعجب از زیاد بودنِ دقایق اضافه گفت و در همان دقایق اضافه، ایران به گل دست یافت. پیروزی مقابل این تیم نباید باعث توقعاتی بی‌جا شود اما نباید فراموش کرد؛ همانطور که پیش‌تر گفتم پیروزی برابر مراکش در بهترین زمان ممکن رخ داد و دفاع منطقی تیم ملی اجازه موقعیت جدی به حریف نداد. نباید فراموش کرد که استرس برطرف شده و تیم جوان و ناشناخته کیروش، توانایی خلق شگفتی دارد خصوصا با بازیکنانی باتجربه در سطح اروپا و تلفیق دفاع منطقی و استفاده از اشتباهات حریف به هافبک‌ها و مهاجمانمان که اکثرا لژیونر و بین‌المللی هستند، می‌تواند برای هر حریفی خطرناک باشد. خصوصا که جهانبخش و قدوس و انصاری فرد و گوچی در باشگاه‌شان موفق عمل کرده‌اند، به شرط اینکه طی یک خطای سهوی کتف‌شان از جا در نیاید؛ می‌توانند دروازه دخیا را باز کنند. پس از گلزنی مکزیک مقابل آلمان در همین مسابقات به دلیل خوشحالی مکزیکی‌ها زلزله‌ی خفیفی پایتخت این کشور را لرزاند و امیدواریم این زلزله را امشب ما تجربه کنیم!

 

«خشم سرخ» در سودای قهرمانی

بزرگ‌ترین اتفاق مثبت برای تمام حریفان اسپانیا، اخراج جولین لوپتگی بود. لوپتگی 51ساله که بعد از یورو2016 هدایت لاروخا را بر عهده گرفت پیش ازآن هدایت تیم زیر 21ساله‌های اسپانیا را بر عهده داشت و از زمان حضور در تیم بزرگسالان سیری شگفت‌انگیز را طی کرد. حضور آن‌ها در جام جهانی زمانی قطعی شد که ایتالیا را در سانتیاگو برنابئو با اقتدار شکست دادند و با کسب 28امتیاز و 36گل زده و تنها 3گل خورده کار خود را به پایان رساندند.

ستاره: پس از آنکه ایتالیا را به شدیدترین شکل ممکن تنبیه کرد به همگان ثابت شد دعوت نشدن ایسکو به جام جهانی 2014 و یورو 2016 چه اشتباه بزرگی بوده، در طول فصل هم هر زمان با پیراهن رئال به ترکیب رفت درخشان ظاهر شد.

مهره کلیدی: داوید سیلوا همیشه در بهترین شرایط خود برای اسپانیا ظاهر شده. هرچند که به اندازه‌ی اینیستا و ژاوی مورد تعریف قرار نگرفته. از زمان هدایت لوپتگی تا قبل از جام جهانی داوید سیلوا با 11گل بهترین گلزن اسپانیا بوده.

مهره‌ی خطرناک: انتقال دیگو کاستا از چلسی به اتلتیکو مادرید در حالی اتفاق افتاد که اتلتیکو تا ژانویه محروم و وی 6ماه از میادین دور بود و این باعث افت بدنی او شده اما در همین شرایط هم او در بازی مقابل پرتغال نشان داد که مهره‌ای بسیار خطرناک است

هافبک دفاعی: در حالی که فرناندو هیرو تنها یک بازی هدایت پرتغال را بر عهده داشته محبوریم بر اساس تیم لوپتگی اظهار نظر کنیم. در تمام مسابقات مقدماتی جام جهانی شاکله تیم اسپانیا یکسان بود و گاهی در خط میانی تغییراتی کوچک می داد، گاهی درکنار سرجیو بوسکتس یک هافبک دفاعی دیگر هم بازی می‌کرد. گاهی بوسکتس تک هافبک دفاعی می‌شد و دو بال در کنارش قرار می‌گرفت.

برچسب ها
ایران اسپانیا
جام جهانی
ایران در جام جهانی
ایران روبه روی اسپانیا
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٣/٣١
٢
٠
خیلی بهتر از بازی با مراکش بودیم... ان شا الله صعود کنیم.
سینا
سینا
٩٧/٠٣/٣١
٠
١
خیلی ریز رئال مورد عنایت قرار گرفت هااااا، ما فهمیدیم
v-qavam
v-qavam
٩٧/٠٣/٣١
١
٠
به نظر من نگارنده شمشیر را از رو بسته و با نوشتن عباراتی همچون " به لطف گل به خودی دفاع مراکش" و همچنین اشاره به چینش خوب بازی های ایران در گروه سعی در شانسی بودن و کم کردن ارزش کار سرمربی حرفه ای و دانای تیم ملی و زحمات بچه ها دارد: ) البته این ها برای مزاح بود و انصافا نگارنده شرط انصاف را با اشاره به دفاع منطقی و مربی توانمند رعایت کرد. بازی دیشب خوشبختانه بسیار عالی و شرافتمندانه بود و متاسفانه بدون امتیاز به پایان رسید. باید همه ایران از تیم ملی حمایت کنیم و انرژی مثبت بفرستیم برای پیروزی مقابل پرتغال و صعود احتمالی