دلم می خواد برقصم!
درباره فیلم «دلم می‌خواد»، نهمین ساخته بهمن فرمان آرا

دلم می خواد برقصم!

نویسنده : مائده کاشیان

حضور جمعی از بازیگران سینما و تئاتر که عده‌‏ای از مردم به خاطر آن‏‌ها به سینما می‌‏روند در فیلم مانند «رضا کیانیان»، «مهناز افشار»، «محمدرضا گلزار» و «سحر دولتشاهی»، کمدی بودن ژانر فیلم، حذف کلمه «برقصم» از نام آن و از همه مهم‌‏تر اکران فیلم بعد از پنج سال توقیف، همه و همه دلایل خوبی برای ترغیب مخاطب به سینما رفتن و تماشای فیلم «دلم می‏‌خواد» ساخته بهمن فرمان آرا است. کارگردان فیلم‏‌های «یک بوس کوچولو» و «خانه‌‏ای روی آب»، بعد از چند سال توقیف این روزها بلاخره نهمین ساخته‌‏اش روی پرده سینماها در حال اکران است.

از همان ابتدا اولین چیزی که توجه مخاطب را به خود جلب می‌‏کند، تیتراژ فیلم و اسامی بازیگران و عوامل است که علاوه بر شخصیت اصلی قصه بهرام (با بازی رضا کیانیان)، آن‌‏ها هم دلشان می‏‌خواهد برقصند. دلم می‌‏خواد شروع خوبی دارد و قصه آن برای مخاطب جذاب به نظر می‌‏رسد اما هر چه از فیلم می‏‌گذرد ریتم داستان کمی کند می‌‏شود و حوصله تماشاگر را سر می‌‏برد. ابله بودن و ساده لوحی شخصیت بهرام در بعضی از سکانس‌‏ها هم به منطق ماجرا لطمه می‌‏زند و حرص مخاطب را در می‏‌آورد. حتی اضافه شدن بازیگرانی مانند مهناز افشار هم به قصه کمک زیادی نمی‏‌کند و با اینکه یکی از اتفاقات مهم فیلم در رابطه با او و داستان زندگی‌‏اش می‌‏افتد، اما باز هم شخصیت‌‌پردازی ضعیف او باعث می‌‏شود تماشاگر به آن شخصیت نزدیک نشود و جز اطلاعات کمی که از زبان او می‌‏شنود شناخت درستی از او پیدا نکند. علاوه بر شخصیت مهناز افشار، نیما پسر بهرام با بازی محمدرضا گلزار هم که نیمه پایانی فیلم به قصه اضافه می‌‏شود به این مشکل دچار است و از یک جایی به بعد انگار مخاطب خودش را وسط قصه‌‏ای می‌‏بیند که بعضی از شخصیت‏‌ها ناگهان و بدون پیش زمینه درستی سر و کله‌‏شان در آن پیدا می‌‏شود. اشاره‏‌های داستان به اوضاع مردم در جامعه امروز، افسردگی و سرکوب شادی در خودشان موضوعات مهمی هستند که می‌‏توانند به زبان کمدی در قصه گفته شود و این طنز تلخ هم مخاطب را بخنداند و هم او را غمگین کند، اما وقتی این موضوعات مهم در فیلم گل درشت باشند، در حد چند دیالوگ خلاصه شوند مخاطب را پس می‏‌زند و این حس را به او القا می‏‌کند که فیلم می‏‌خواهد هر طور شده به همه معضلاتی که می‏‌خواهد آن‏ها را بیان کند حتی شده به صورت سرسری و بدون اینکه فضای آن در قصه فراهم باشد، اشاره کند و به همه آن‌‏ها بپردازد. روی هم رفته می‌‏توان گفت فارغ از این اشکالاتی که چند بار از اواسط تا پایان فیلم توی ذوق مخاطب می‌‏زند، دلم می‌‏خواد در دل قصه خود موضوع با اهمیتی را مطرح می‏‌کند که مخصوصا در شرایط امروز جامعه حسابی جای تامل دارد. 

برچسب ها
بهمن فرمان آرا
فیلم دلم می خواد
دلم میخواد برقصم
دلم میخواد را ببینیم یا نه
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_koolak
k_koolak
٩٧/٠٣/٢٧
٠
٢
دلم نکیخواد ببینمش
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٧/٠٣/٢٧
١
٠
یعنی بریم ببینیمش؟
amineh_hz
amineh_hz
٩٧/٠٣/٢٧
١
٠
بلی شك نكن
علی_دادخواه
علی_دادخواه
٩٧/٠٣/٢٨
٣
١
من ترجیح می دهم پولم را برای شادی و خندیدن خرج کنم.اینکه پول بدهی و بروی سینما تا چیزهایی ببینی که هر روز با آنها مواجه هستی،به نظر من دردی را درمان نمی کند.من ترجیح میدهم پولم را برای دیدن یک فیلم تمام کمدی خرج کنم تا اینکه دوباره به دیدن مشکلاتم بروم.همان طور که سالهاست تلویزیون را هم تماشا نمی کنم.چون هر سریالی که پخش می شود جز موجی از افکار منفی چیزه دیگری دیده نمی شود.
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٣/٢٨
١
٠
با سلام ...ممنون از اینکه هرزگاهی فیلم های در حال ساخت و یا در حال اکران سینمایی و تلویزیونی رو نقد میکنید ...راستش را بخواهید .کالبد سینما به هر قلمی و هرگونه دیدگاهی نیازمنده .و بنظر بنده شما هم خوب نقد میکنید و هم خوب به جزئیات میپزدازید .و این بسیار زیباست که در حین خواندن این یادداشت، بتونی یک فیلم خوب کمدی با دیدگاهی طنز را از آسیب های روحی و روانی و دغدغه هایی که دارد را تصور کنی .وبشناسی....موفق باشید ...