همه کاره های هیچ کاره
راهنماي تبديل شدن به فعال حقوق فلان در يك شب!

همه کاره های هیچ کاره

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

فرم را گرفتم و مشغول پر كردن شدن. نام، نام خانوادگي، نام پدر، شماره‌ي شناسنامه، تاريخ تولد و كلي جاي خالي ديگر. رسيد به شغل، مكث كردم. من واقعاً چه كاره بودم؟ با خودم گفتم بنويسم نويسنده، اما بعد منصرف شدم و ديدم اين روزها كسي با يكي دو تا كتاب نويسنده نمي‌شود! گفتم بنويسم روزنامه‌نگار. اما باز هم منصرف شدم. من براي نشريات كودك و نوجوان مي‌نوشتم، آن هم توي بخش ادبي و به صورت غير حضوري و پاره‌وقت، مطمئن نبودم بشود اسم اين كار را روزنامه نگاري حرفه‌اي گذاشت. بعدش خواستم بنويسم كارشناس ادبيات كودك و نوجوان، يك‌هو ياد يكي از دوستانم افتادم. توي عمرش حتي يك جلد كتاب كودك و نوجوان هم نخوانده بود، اما صرفاً به خاطر استخدام در يكي از انتشاراتي‌هاي كودك، آن هم در بخش انبار، توي پروفايلش نوشته بود «كارشناس ادبيات كودك و نوجوان.» خنده‌ام گرفت. حتي ديگر دانشجو هم نبودم كه به جاي شغل بنويسم دانشجو. بي‌خيال شدم و نوشتم شغل آزاد. حقيقت هم همين بود. با اين‌كه تمام كارهايي كه انجام مي‌دادم يك‌جورهايي به هم مربوط بود، هيچ‌كدامشان را به شكل تمام‌وقت دنبال نمي‌كردم كه بخواهم به‌عنوان شغل از آن ياد كنم. راستي چه‌طور بعضي‌ها اين‌قدر راحت هزارتا صفت و عنوان و لقب مي چسبانند پشت اسمشان؟ 

كافي است سري به فهرست آشنايانتان در شبكه‌هاي اجتماعي بزنيد. شرط مي‌بندم يك پنجمشان فعال محيط‌زيستند، يك پنجمشان فعال حقوق كودكان، يك پنجم حامي حيوانات، يك پنجم مدافع حقوق زنان و يك پنجم آخر هم هر چهارتا عنوان را با هم دارند. يعني هم از محيط‌زيست دفاع مي‌كنند، هم زنان، هم حيوانات و هم كودكان. حالا اين‌كه چرا كمتر كسي اين وسط از حقوق مردان دفاع مي‌كند، بايد مورد بررسي قرار بگيرد!

البته خود اين افراد هم به دو دسته تقسيم مي‌شوند. اول آن‌هايي كه خودشان را «متخصص» امور مختلفي مثل محيط‌زيست و زنان مي‌دانند و گروه دوم «فعالان» اين امور. اين در حالي است كه متخصص به شخصي گفته مي‌شود كه در يك كار به‌خصوص داراي مهارت باشد يا آن را به‌صورت حرفه‌اي دنبال ‌كند و فعال كسي است كه به‌صورت جدي براي انجام كاري فعاليت‌هاي مؤثر انجام بدهد. چند نفر از كساني كه به اسم فعال و متخصص خودشان را معرفي مي‌كنند، واقعاً اين عنوان بر آن‌ها صدق مي‌كند؟ چند نفرشان به عنوان شغل به كاري كه انجام مي‌دهند نگاه مي‌كنند يا حداقل ساعات زيادي از شبانه‌روزشان را به آن فعاليت اختصاص مي‌دهند؟

قصد ما كوبيدن كمپين‌ها يا فعاليت‌هاي مرتبط با حقوق زنان و كودكان و حيوانات و كره‌ي زمين و حتي مردان، نيست! كاملاً هم قبول داريم كه اين كمپين‌ها و اطلاع‌رساني ها حداقل كاري كه مي‌كنند اين است كه باعث آگاه‌سازي مي‌شوند. اما قصدمان اين است كه بين كار حرفه‌اي و كار تفنني تفاوت قائل شويم. درست است كه زباله نريختن را همه‌ي ما به‌عنوان يك وظيفه‌ي انساني بايد ترويج بدهيم، اما يادمان باشد فقط با يك بار انتشار پوستر «زباله نريزيم» به فعال محيط‌زيست تبديل نمي‌شويم. يادش به‌خير! يك روزهايي وقتي در تلويزيون يا نشريات كسي را با عنوان متخصص يا فعال فلان حوزه نام مي‌بردند، آدم از شنيدن يا خواندن صحبت‌هايشان نه تنها لذت مي‌برد كه كلي اطلاعات هم به دانسته‌هايش اضافه مي‌شد. اما حالا... كافي است از يكي از اين فعال‌نماها يك سؤال تخصصي بپرسيد تا ببينيد چه‌طور يا صحنه را ترك مي‌كنند يا با شگرد «بهترين دفاع، حمله است.» سعي مي كنند شما را متهم كنند. 

حرف ما اين است كه اولاً، خيلي هم عالي است كه براي اهداف خوبي مثل دفاع از كودكان و زنان و محيط‌زيست و حيوانات فعاليت كنيم، اما فعاليت‌هايمان را جار نزنيم! دوماً، اگر به قصد خودنمايي كردن و درج در پروفايلمان اين كار را مي‌كنيم، كمي در وقت‌هاي آزادمان مطالعه كنيم و اطلاعاتمان را بالا ببريم تا واقعاً بتوانيم به‌عنوان يك متخصص يا فعال در آن حوزه پاسخ گو باشيم. سوماً فقط حرف نزنيم، عمل هم بكنيم. به بيان روشن‌تر اول ياد بگيريم در جواب «بستني مي‌خوام.» توي دهان بچه‌مان نكوبيم، بعد حرف از فعال بودن در حوزه‌ي حقوق كودكان بزنيم!

برچسب ها
فعالان سیاسی اینستاگرام
فعال سیاسی قلابی
فعال محیط زیست قلابی
فعال محیط زیست
فعال حقوق بشر
فعالان حقوق زن
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.babaee
m.babaee
٩٧/٠٣/٢٤
٢
٠
خیلی خوب بود 😊 قلمتان مستدام
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠٣/٢٦
١
٠
تشکر از شما که خوندین
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٣/٢٤
٣
٠
با سلام ...دقیقا مصداق حال و هوای جامعه امروز ما شده است ‌.هزاران پست و مقام الکی ..هزاران کمپین به اسم ها و رسم های مختلف .ولی حقیقتا هیچ و پوچ .چند سال پیش یک متخصصی در بابِ وجود کمپین ها و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و مدنی مردم صحبت میکرد که .آمار بسیار عجیبی از کمپین های فعال و غیر فعال میداد ..وجود بیش از بیست هزار کمپین و فعالیت کمتر از هزار کمپین در حوزه های مختلف ...بنظرم بیشتر همه ی اینها خودنمایی و تزویر میباشد .چرا که بقول خودتون یارو میشه کمک انباردار یک نشریه و یا یک جایِ بسیار مهم .سریعا یک نفر به جامعه ی کارشناسان کشور افزوده میشود .بدون اینکه یک نفر بپرسد فلانی شما کارشناس چی هستید .؟؟مثلا دوسه سال پیش نزدیکای عید قربان اتفاقی به یک کمپین مجازی برخورد کردم .بنظرت چی بود؟کمپین نخریدن گوسفند و گوشت و قرمز .تا ارزان شود ..و یا اینکه کمپین نخریدن خودرو .وووووووو..البته با همه ی این تفاسیر هستند کسانی که دغدغه ی علمی وو فرهنگی و اجتماعی دارند .و الحق و الانصاف هم فعالیت ها و فرهنگ سازی های خوبی هم در این باره انجام داده اند ..به امید اینکه روزی همه ی ما به هر آنچه که هستیم قانع باشیم .و اگر خواستیم در یک حوزه کارشناسی نماییم ..حتی المقدور با مطالعه و تحقیق و علم به ان بوده باشد ..ببخشید زیاد شد ..
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠٣/٢٦
٠
٠
ممنونم که متن رو دقیقخوندین و دقیق هم نظر دادین. موافقم با شما:)
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٣/٢٥
٤
٠
از فعالان امور مختلف هم که بگذریم بر طبق بیو ملت یا عکاسن یا شاعر!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠٣/٢٦
٢
١
عکاس که دیگه به یکی از ویژگی‌های ذاتی انسان‌ها تبدیل شده. یعنی همه از شکم مادر عکاس به دنیا میان:))
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٧/٠٣/٢٦
٤
٠
برای مصاحبه یک بنده خدایی اومد پیشم ازش پرسیدم چی بلدی از عمران؟ گفت هیچی ! ولی زود یاد می گیرم عمران که چیزی نداره هنوز داشت حرف می زد انداختمش بیرون ! بعد به همکارام گفتم مشکل جامعه ی ما فرار مغزها نیست حضور فنچ مغز ها در همه ی زمینه ها است ! حالا هم خیلی از اینا فقط برای کلاس گذاشتن این سمت ها رو خلق می کنند ! فعال سندیکای فلان ! عضو جامعه ی فلان دانشجویی وقتی ازش سوال می پرسی بعضی هاشون فرق فلان با فلان (سانسور ادمین) رو از هم تشخیص نمی دن 😀
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠٣/٢٦
٠
٠
باز فارغ‌التحصیل‌های بی‌دانش حداقل این مزیت رو دارن که درسش رو خوندن ولی خوب نخوندن:)) این دوستان هیچی هم نخوندن و فقط ادعا دارن.
k_koolak
k_koolak
٩٧/٠٣/٢٧
١
٠
جالب بود.حقیقت است چشم و هم چشمی که تموم شه ما پیشرفت میکنیم
Sarina
Sarina
٩٧/٠٣/٣٠
٠
٠
هم پیگیر وبلاگتونم هم این وبسایت و هم صفحه اینستاگرامتون از همه ش یه جا تشکر میکنم چون هر وقت نیاز به چند جمله ای حرف حساب دارم به یکیشون سر میزنم.این مطلب هم مثل بقیه عالی و حقیقت بود...انسان ها گاهی خودشون و کمبودهاشون رو پشت یه ادعا قایم میکنن
سپهر
سپهر
٩٧/٠٣/٣٠
٣
٠
بسیار عالی نوشتید این از درد های جامعه شعارگرای ماست من یه مثال شبیه به همین بحث القاب و عنوان های خیالی می زنم به تبلیغاتمون دقت کنید! پر هست از صفات برتر: بزرگترین، اولین، تنهاترین، تخصصی ترین و... یا یه نگاه به سوپرمارکت هایی که بر اساس تعریف دقیق حتی مارکت هم نیستند بکنید امروز تبدیل شدند به هایپر! مارکت یعنی ابر فروشگاه... خلاصه اینکه این یه مشکل فرهنگیه ما دوست داریم بزرگنمایی رو و دوست داریم خودمون رو جوری معرفی کنیم که در حقیقت اونجور نیستیم دلایلش رو هم باید روانشناس ها و جامعه شناس ها بررسی کنند شاید هم تاریخ دان ها...!