چطور می‌توانیم در استقبال از زائران امام رضا(ع) سهیم باشیم؟!
میزبان مهمانان امام رئوف‌مان باشیم

چطور می‌توانیم در استقبال از زائران امام رضا(ع) سهیم باشیم؟!

نویسنده : مریم نیک‌پور

لابد شما هم از زبان دوستان و آشنایانی که از راهپیمایی اربعین برگشته‌اند شنیده‌اید که چطور از میزبانی مردم عراق به وجد آمده‌اند و هر از گاهی خاطراتی برایتان تعریف کرده‌اند از احترام و تکریم زائران تا پذیرایی‌های مخلصانه. این روزها زائران امام رضا(ع) هم به مناسبت شهادت ایشان به شهر ما می‌آیند و ما میزبان پیاده‌هایی هستیم که به عشق امام رئوف‌شان، در این سرما راهی مشهد شده‌اند.

 

کار کوچک ما

تا اسم نذری و پذیرایی از زائر می‌آید همه ذهن‌شان به سمت نذری‌های بزرگ می‌رود و با خودشان می‌گویند ما توانایی مالی برای این کارها را نداریم. اما اتفاق بزرگ پیاده‌روی نشان می‌دهد که هر کسی می‌تواند با هر کاری هر چند کوچک میزبان مهمانان امامش باشد. امسال یکی از زائران اربعین می‌گفت پیرزنی یخچال خانه خود را وقف کرده بود و شب بطری آب می‌گذاشت در یخچال و صبح آب خنک بین زائران پخش می‌کرد. شاید تعداد بطری‌های پیرزن به صد تا هم نرسد اما خلاصه کلامم این است که برای امام فرقی ندارد شما یک کفش را جا به‌جا کنید و دست یک‌نفر لیوان آب بدهید یا این‌که مسئول یک هیئت مهم باشید. نیت‌های شما را می‌بینند و قطعا تاثیر این نگاه را در زندگی خود حس خواهید کرد.

 زائران پیاده امام رضا

 

خادم زائران باشید

یکی از کارهایی که از دست همه آدم‌ها بر می‌آید و نیاز به هزینه زیاد ندارد، خدمت و پذیرایی است. در اطراف شهر مشهد و بر سر ورودی‌های شهر به فاصله هر پنج تا ده کیلومتر یک موکب خدماتی زده‌اند تا مکانی برای استراحت زائران پیاده باشد. شما در این موکب‌ها که اکثر آن‌ها مردمی هستند می‌توانید کمک کنید، هر کاری که فکرش را کنید. به عنوان مثال: پخش غذا بین زائران، چای دادن، واکس زدن کفش‌هایشان، کمک کردن برای اسکان آن‌ها در موکب‌ها، ماساژ دادن، پانسمان و بستن پاهایی که زخم شده‌اند و غیره! این کارها زیاد سخت نیست و همه موکب‌ها از حضور افراد جدید استقبال می‌کنند.

اگر ماشین شخصی دارید یک روز هم که شده وقت و بنزین و ماشین خود را وقف امام رضا(ع) کنید. ورودی شهر یا مکان‌هایی که زائران می‌آیند و منتهی به حرم می‌شود بایستید و کسانی که خسته شده‌اند را جا به‌جا کنید. مشغول هرکاری که هستید و در هر رشته‌ای که درس خوانده‌اید، به دنبال راهی باشید برای خدمت!

 استقبال از زائران امام رضا

با خوراکی به استقبال‌شان بروید

نیازی نیست حتما چند دیگ غذا نذری بدهید تا خدا قبول کند، گاهی می‌شود نذری‌های خوراکی کوچک‌تر و کم هزینه‌تر هم داد. چند پیشنهاد برای شما داریم با حساب و کتاب قیمت و زحمت‌هایش...

1- خوراکی‌های انرژی‌زا: خرما، گردو و کشمش از خوراکی‌هایی است که برای زائران پیاده خیلی مفید است چرا که انرژی زا هستند و توانایی جسمی فرد برای پیاده‌روی را بیشتر می‌کنند. اگر بخواهید یک جعبه خرما بخرید، بین 6 تا 10 هزار تومان هزینه بر می‌دارد. گردو کیلویی 20 هزار تومان است. کشمش کیلویی 4 هزار تومان که همه این اعداد و ارقام به صورت میانگین‌اند. اگر هم می‌خواهید اندازه‌ها دست‌تان بیاید باید بگویم هر یک جعبه کوچک خرما تقریبا برای 30 نفر کافی است و هر یک کیلو گردو اگر مغز شود تقریبا 50 نفر را جواب می‌دهد. در مورد کشمش هم اگر یک مشت برای هر یک نفر در نظر بگیریم یک کیلو آن 70 نفر را جواب می‌دهد.

2- خوراکی‌های گرم: آش و عدسی و سوپ از آن خوراکی‌های گرم مورد علاقه‌اند که یک غذای لذیذ در سرما محسوب می‌شوند، چای و شیرکاکائو و دمنوش هم از دیگر گزینه‌های پیشنهادی گرم هستند. 9 کیلو عدس که هر کیلو آن 7 هزار تومان است، به علاوه سه کیلو پیاز که می‌شود کیلویی دو هزار تومان و سه کیلو سیب زمینی که کیلویی هزار تومان است، مواد لازم برای عدسی هستند. شما نیاز به ظرف یک‌بار مصرف هم دارید کاسه متوسط تقریبا 300 تومان است و قاشق هم 50 تومان. این میزان مواد مصرفی برای عدسی با احتساب چند ساعت وقت برای پختن آن تقریبا برای پذیرایی از 200 نفر مناسب است.

+ دمنوش سرماخوردگی را اکثر عطاری‌ها دارند از کیلویی 2 هزار تومان تا 5 هزار تومان است و برای تهیه آن فقط نیاز به آب‌جوش و لیوان دارید. ده کیلو دمنوش حداقل برای چند صد نفر کافی است.

3- خوراکی‌های ساده: ساندویچ نان و پنیر و سبزی، دونات و نان شیرمال از خوراکی‌های راحت و صد البته کم هزینه است. برای تهیه ساندویج نان و پنیر و سبزی شما این مواد را لازم دارید: پنیر که قیمت آن کیلویی 6 هزار تومان است، به علاوه نان لواش 200 تومانی که برای این ساندویچ مناسب است و سبزی خوردن کیلویی 1500 تومان یا سبزی نیشابوری بسته‌ای 500 تومان! برای 200 نفر شما به 50 عدد نان، 3 کیلو پنیر و 7 کیلو سبزی نیاز دارید. به همین راحتی!

 

به زائران یادگاری‌های خوب بدهید

هوا سرد است و این روزها هدیه‌های کوچک و گرم خیلی به کار زائران می‌آید. از دستکش و جوراب بگیرید تا شال‌گردن و کلاه و هد بند. می‌توانید حتی آن‌ها را ببافید و هدیه بدهید. گاهی هم بهتر است هدایای فرهنگی بدهید به عنوان مثال کتاب! کتاب داستان‌های کودکانه و مذهبی را انتشارات آستان قدس با قیمت‌های مناسبی عرضه می‌کند، کتاب دعا و نیایش یا حتی کتاب‌هایی با موضوعات دیگر هم می‌تواند مفید باشد. برای بافتن کلاه یا شال‌گردن اول از همه باید بدانید که کمک گرفتن از دوستان و آشنایان در این کار خیلی مفید است و به جای یک هد بند، بیست هد بند در زمان کم می‌توانید ببافید. شما برای این کار به کاموا و میل بافتنی نیاز دارید. کاموا متوسط و تقریبا کلفت، کلافی 3 هزار تا 5 هزار تومان است و میل بافتنی هم 2 هزار تومان ناقابل!

فراموش نکنید اندازه کاری که می کنید خیلی مهم نیست. مهم نیت ماست و اینکه به زائر امام رضا (ع ولی نعمت‌مان؛ بی تفاوت نباشیم.

برچسب ها
استقبال از زائران پیاده حرم امام رضا(ع)
زائر پیاده
چطور به استقبال زائران پیاده حرم امام رضا (ع) برویم؟
میزبانی خوب از زائران حرم امام رضا(ع)
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٩/٠٨
٠
٠
داداش گلم از دو شب پیش برای خدمت و پذیرایی زائران پیاده رفته <3 ^_^ مریم جون، فرق سبزی خوردن با سبزی نیشابور چیه ؟ سبزی نیشابور تنوعش کمتره؟
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/٠٩/٠٩
٠
٠
منم داداشم دانشجوی پرستاری و به زائرای پیاده خدمت میکنه :)، فک میکنم کسایی که میگن نمیشه و ال و بل واسه اینه که واقعا قصدشو ندارن اگر ادم تصمیم به خدمت بگیره راهشو هرجور باشه پیدا میکنه :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٩/٠٩
٠
٠
موافقم.. ایشالله چند برابری کاری که میکنن پاداش بگیرین ^_^
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٠
٠
٠
منم بابام چندساله میره برای ماساژ زائرها الهام جان سبزی نیشابوری با سبزی خوردن فرقی نمیکنه فقط فرق سبزی نیشابوری با سبزی های دیگه اینه که یک نوع سبزی بسته بندی شده اس که ساقه هاش هم کوتاه و تقریبا نیمه پاک شده اس خاک و آشغال و اینجور چیزام نداره
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٩/٠٩
٠
٠
خوش به سعادت شون ؛ فک میکنم ما هم اگه کمتر اذیت شون کنیم خودش خدمت حساب بشه معمولا زائر ها وقتی میرن دل خوشی ندارن از مشهدی ها ٬ این یعنی خوب مهمان نوازی نمیکنیم. موفق باشید
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٠
٠
٠
انشالله رفتارهای بدمون توی این زمینه اصلاح کنیم
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٩/٠٩
٠
٠
عه کامنت قبل که گذاشتم هزارمین کامنتم بود :))
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٠
٠
٠
:)
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/٠٩
٠
٠
من که آخرش هم نفهمیدم چرا این همه آدم پیاده میان مشد؟؟ خوب نمیشد با ماشین بیان؟
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٠
٠
٠
حس و حال خوبی دارند که برای زیارت امامشون رنج و زحمت بیشتری ببرند
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
پیشنهادهای خوب و کاربردی ای بود. کاش اجراشون کنیم!
پربازدیدتریـــن ها
طنزی پیرامون صحبت تلفنی غیر متعارف رامبد جوان و نگار جواهریان هنگام ضبط خندوانه!

رامبد زی.ذی

٩٥/١١/٢٨
روایتی از دروغ تا حقیقت عشق

قصة العشق...

٩٥/١١/٢٦
از سوپ جسد تا خورده شدن توسط لاشخورها

عجیب ترین مراسم و آیین ‌های خاکسپاری در دنیا +17

٩٥/١١/٢٧
درباره لوس بازی‌ها و حواشی که انگار همراه همیشگی علی ضیا شده‌اند

علی ضیا شعبده باز می‌شود!

٩٥/١٢/٠١
صبحانه متفاوت چی بخوریم؟

8 صبحانه خوشمزه خارجی که با ذائقه ایرانی سازگار است

٩٥/١١/٢٨
به بهانه اشتباه وحشتناک پزشک اصفهانی در اتاق عمل

عجیب و غریب‌ترین اشتباهات مرگبار پزشکی

٩٥/١١/٢٨
چطور وسایل سنتی و ایرانی را در دکوراسیون مان به کار ببریم؟

4 اصل مهم در چیدمان سنتی خانه

٩٥/١١/٢٥
شیرین مثل شکرستان عروسکی

گپ و گفتی با فواد صفاریان پور، کارگردان مجموعه شکرستان عروسکی

٩٥/١١/٣٠
طنزی پیرامون اظهار نظر عجیب خواننده لس آنجلسی درباره محسن چاوشی

شما صدات کامپیوتریه!

٩٥/١١/٣٠
برای یوسن بولت بهترین ورزشکار سال دنیا و مرد همیشه پیروز دو و میدانی

سریع‌ترین مرد تاریخ

٩٥/١١/٢٧
اگر دستم به ناحق رفته در زلف تو معذورم...

ذهن زیبا؛ گلچینی از تک بیت ها و اشعار ناب (14)

٩٥/١١/٢٧
درباره فعالیت‌های کیهان کلهر در زمینه موسیقی فیلم و لغو کنسرت‌هایش در ایران

همه چیز درباره کیهان کلهر و جایزه گرمی

٩٥/١١/٢٦
با نقطه بازی مدرن آشنا شوید

معرفی بازی جذاب و فکری Dots & Co (نقطه بازی)

٩٥/١١/٢٦
راهکاری برای شناخت مرفهین بی درد

دولت پولدارها را نمی‌شناسد! / طنز

٩٥/١١/٢٥
گوشی همراه ما چقدر آلوده است؟

بهترین روش های تمیز کردن موبایل و کیبورد

٩٥/١١/٣٠
معرفی بهترین کتاب‌هایی که سینماگران ایرانی با اقتباس از آن دست به ساخت آثار فاخر زده‌اند

کتاب‌هایی که بدون بلیت به سینما رفتند!

٩٥/١١/٢٥
همه چیزهایی که برای خرید طلا باید بدانید

راهنمای خرید طلا و جواهر

٩٥/١٢/٠١
نگاهی به نحوه خندیدن مکتوب در کشورهای مختلف

خخخخ را پاس بداریم!

٩٥/١٢/٠١
تبلیغات
تبلیغات