نگاهی به تیتراژهای برنامه های ماه رمضان 97
از رفع ممنوعیت روزبه بمانی تا خوانندگان تیتراژ اولی

نگاهی به تیتراژهای برنامه های ماه رمضان 97

نویسنده : مائده کاشیان

معمولا هر چه به زمان پخش برنامه یا سریال‌‏های مناسبتی تلویزیون نزدیک می‏‌شویم، اینکه خواننده تیتراژ هر کدام از آن‌‏ها چه کسی است برای مردم مهم‏‌تر می‌‏شود و چه اهل تماشای تلویزیون باشند و چه نباشند در هر صورت راجع به اینکه خواننده مورد علاقه‌‏شان کار جدیدی در تلویزیون دارد یا نه کنجکاو هستند. حالا اگر فلان خواننده مهم و محبوب که کمتر نامش را در تلویزیون می‌‏بینیم آهنگی برای سریال یا برنامه‌‏ای خوانده باشد یا وقتی یکی از خوانندگانی که روزی یک ترک در اینترنت منتشر می‌‏کند و چند صد هزار دنبال کننده در شبکه‌‏های اجتماعی دارد، به مقام مهم خواننده تیتراژ تلویزیونی می‏‌رسد این حساسیت و کنجکاوی بیشتر می‌‏شود. اما ماه رمضان امسال، اتفاق جالب توجه و بحث برانگیز تیتراژهای تلویزیونی، حضور خواننده و ترانه‌‏سرایی‏‏‌ست که برای مدت‏‌ها در تلویزیون ممنوع التصویر و ممنوع‌النام بود. این شب‏‌ها نام «روزبه بمانی» را به عنوان ترانه‌‎سرای تیتراژ سریال «سر دلبران»، «رهایم نکن»، برنامه «ماه عسل» و خواننده تیتراژ سریال سر دلبران، بدون سانسور در تلویزیون می‌بینیم. به همین بهانه نگاهی به تیتراژهای تلویزیونی ماه رمضان امسال انداخته‌‏ایم که در ادامه می‏خوانید.

 

تیتراژ برنامه ماه عسل

در تمام طول عمر یازده سال برنامه ماه عسل شاید غیر از دو یا سه مورد، بقیه تیتراژهای این برنامه مورد توجه مخاطبان قرار گرفته‌‏اند و جز ماندگارترین آهنگ‏‌هایی‏ هستند که در تلویزیون و از خواننده آن قطعه شنیده‌‏ایم. اما امسال چند روز قبل از شروع ماه رمضان، نام شهاب مظفری در کنار بهنام بانی به عنوان خواننده تیتراژ ماه عسل 97 دیده می‏‌شد که سرانجام این همکاری اتفاق نیفتاد و آرش و مسیح عدل پرور جای مظفری را گرفتند. احسان علیخانی امسال تصمیم گرفت به سلیقه عده‌‏ای از مخاطبانش احترام بگذارد و خوانندگانی را انتخاب کند که یکی از آن‏‌ها در سالی که گذشت، از نظر مردم به عنوان چهره سال موسیقی انتخاب شده بود و برادران عدل پرور هم بعد از سال‏‌ها فعالیت غیر مجاز و البته مجاز در عرصه موسیقی، اولین کنسرتشان در روزهای پایانی اسفند ماه چهار بار تمدید شده بود! اینکه بهنام بانی موفق شده آهنگ تیتراژ ماه عسل را در کارنامه‌‏اش داشته باشد اتفاق خوبی برای او محسوب می‌‏شود اما قطعه‌‏ای که او برای این برنامه خوانده و حامد برادران آهنگسازی کرده، چیز جدیدی برای بهنام بانی رقم نزده و نتوانسته مانند قطعات هوای تو، نگران منی، حس می‌کنم تو رو و تیتراژهای موفق ماه عسل مورد توجه عموم مخاطبان برنامه قرار بگیرد. آهنگی که آرش و مسیح برای تیتراژ پایانی این برنامه خوانده‌‏اند هم (البته اگر وقت برنامه تمام نشود و اجازه بدهند کامل پخش شود!) شاید برای آن دسته از هواداران و مخاطبانشان که در فضای مجازی قطعات معروف آن‌‌‏ها را شنیده‌‏اند و دوست داشته‏‌اند اتفاق خوبی باشد اما اینکه چقدر بتواند انتظار اکثر مخاطبان ماه عسل را برآورده کند و ماندگار شود جای سوال دارد.

 

تیتراژ سریال سر دلبران

یکی از بهترین ترانه‌‏هایی که روزبه بمانی برای تیتراژهای تلویزیونی امسال سروده است، ترانه آهنگ پایانی سریال سر دلبران است که خودش آن را خوانده است. استعداد روزبه بمانی در بیان انتقاد نسبت به وضعیت موجود به زبان ترانه، در ترانه تیتراژ سریال سر دلبران هم خودنمایی می‌‏کند، او برای این سریال متناسب با قصه آن ترانه‏‌ای سروده که به روحانیونی که از دین و لباس‏‌شان به عنوان وسیله‌‏ای برای بیزینس و ریاکاری استفاده می‏‌کنند اعتراض می‏‌کند. اینکه دقیقا چه اتفاقی افتاده است روزبه بمانی‌‏ای که تا همین چند وقت پیش نامش از تیتراژهای تلویزیون حذف می‌‏شد و در آلبوم خوانندگان به جای نام او به عنوان ترانه‌‏سرا سه نقطه یا اسم مستعار بهزاد یا بهروز بمانی را می‏‌دیدیم حالا علاوه بر اینکه نام واقعی خودش در تیتراژ‌ها نوشته می‌‏شود، صدای او را هم در تلویزیون می‌‏شنویم دقیقا به کدام علت مشخص است جای سوال دارد و این رفع ممنوعیت از نام او چه مربوط به همکاری‌‏های‏ اخیرش با «محمود رضوی» تهیه کننده لاتاری و «محمدرضا شفیعی» تهیه کننده سریال سر دلبران باشد چه دلیل دیگری داشته باشد در هر صورت اتفاق خوبی است که خیلی زودتر از این‏‌ها منتظرش بودیم.

 

تیتراژ سریال رهایم نکن

تقریبا همه تیتراژهایی که «محمد اصفهانی» برای سریال‌‏های تلویزیونی خوانده است تجربه‏‌های موفقی بوده‌‏اند و انتخاب خواننده‌‏ای مانند او برای تیتراژ سریال رهایم نکن انتخاب خوب و مناسبی بوده است. علاوه بر صدای خوب دکتر اصفهانی، آهنگسازی علیرضا کهن دیری که کارهای درخشانی از ساخته‌‏های او در ذهن مخاطب مانده است باعث شده که موسیقی تیتراژ ابتدایی و تیتراژ پایانی با صدای محمد اصفهانی جز قطعات خوب تیتراژهای تلویزیونی امسال باشند.

 

تیتراژ برنامه دعوت

علاوه بر بهنام بانی و آرش و مسیح عدل پرور،«حمید هیراد» هم یکی دیگر از خوانندگان تیتراژ اولی است که نامش به تازگی به خاطر استفاده بی‌اجازه از بخش‌‏هایی از ترانه‌‏های چند ترانه‌‎سرا و سرقت ادبی بر سر زبان‏‌ها افتاده بود و بحثش در برنامه موسیقیایی «ساعت 25» داغ بود. او اولین تیتراژ تلویزیونی خود را برای برنامه دعوت که هر شب از یک سیما پخش می‏‌شود خوانده است و مورد استقبال طرفداران چند صد هزارتایی او قرار گرفته است.

 

تیتراژ برنامه جشن رمضان

جای شکرش باقی است که تیتراژ ابتدایی برنامه «جشن رمضان» که از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌‏رود را با صدای «محمد زند وکیلی» و تیتراژ انتهایی آن را با صدای «حجت اشرف زاده» می‌‏شنویم. هر چند که شاید محمد زند وکیلی به اندازه برادرش علی زند وکیلی مشهور و محبوب نباشد اما قطعه ریتمیک «خواب آرام» با ترانه‌‏ای از «حسین غیاثی» یکی از شنیدنی‌‏ترین تیتراژهایی است که ماه رمضان امسال در تلویزیون می‏‌شنویم. ابتدا قرار بود تیتراژ ابتدایی این برنامه را مهدی دارابی بخواند اما به دلیل خونریزی حنجره موفق نشد تولید این قطعه را به پایان برساند.

برچسب ها
تیتراژهای ماه رمضان
تیتراژ برنامه های ماه رمضان
تیتراژ خوانی
تیتراژهای ماه عسل
تیتراژ رهایم نکن
تیتراژ سردلبران
نظرات کاربران
کد امنیتی
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٣/١٩
٤
١
سلام ...راستش من با تیتراژ ابتدایی ماه عسل زیاد ارتباط خوبی برقرار نکردم .ولی در کل با گفته های شما موافقم ..الحق والانصاف بجا و منطقی بوود ...ممنون