بدون خلاقیت؛ بدون جذابیت
چرا سریال های ماه رمضان امسال جذابیت ندارد؟

بدون خلاقیت؛ بدون جذابیت

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

بعد از تحمل ساعت‌ها روزه داری، حالا انرژی‌شان حسابی برگشته است. بند و بساط سفره افطار را که جمع می‌کنند، بازهم دورهم جمع می‌شوند و البته بهانه این دفعه گردهمایی خانوادگیشان، می‌شود سریال یا سریال‌هایی که به فراخور ماه رمضان دیگر تماشایشان یک جورهایی عادت شده و اصلا انگار بدون وجود این فاکتور، ماه رمضان یک چیزی کم دارد. امسال اما خیلی خبری نیست ظاهرا؛ لااقل به غلظت سال‌های گذشته نیست. مردم خیلی تمایلی به تماشا و پیگیری آن‌ها نشان نمی‌دهند. 

 

اشک ها و لبخندها

البته اوضاع همیشه به این منوال سپری نشده است. سریال‌هایی که بتوانند به مخاطب یک قصه و فضای متفاوتی را نشان بدهند و برایش لذت ایجاد کنند، کم نبوده است. ماندگاری آن‌ها در اذهان عموم بعد از گذشت چند سال خودش مهر تأییدی است بر این قضیه. سریال‌هایی مثل او یک فرشته بود، اغما، بزنگاه عطاران و... . عطارانی که خودش یک وزنه تمام عیار برای صدا و سیما و تلویزیون محسوب می‌شود و خیلی‌ها ماه رمضان را با حلاوت طنزهای او دلچسب می‌دانند. امسال نه از فضاهای شاد و مفرح عطاران‌گونه خبری است و نه حتی از تفاوتی که اغلب اوقات در سریال سازی‌های این ماه به چشم می‌خورد. ماه رمضان خیلی خوب این پتانسیل را دارد که به دلیل همین تفاوت فضا، قصه‌ها و روایت‌های جذابی را برای مردم ایفا کند اما امسال مطلقا موفق نبوده است. استنادش هم دوباره می‌شود نظر مردم. همان مردمی که اگر اسم و رسم سریال‌های سال‌های پیش را به خاطر دارند، الآن خودشان اذعان می‌کنند که کلا نمی‌بینند یا فقط محض گذراندن زمان پای آن‌ها می‌نشینند و اینکه خب این و نبینیم چی ببینیم پس؟!

 

رهایم کن لطفا!

رهایم نکن یکی از این سریال‌های گل درشت ماه رمضان امسال است که تریبون شبکه جوان پسند و مردم دوست سه را به خودش اختصاص داده است. این سریال یک سریال اجتماعی محسوب می‌شود. یعنی قصد دارد به آسیب‌های اجتماعی بپردازد و حالا در صدر آن چیست؟ بحث تجاوز. موضوعی که اصل قضیه است و از قبل تأیید پخش را گرفته است و حالا سر بزنگاه اسیر تیغ سانسور می‌شود و همان چیزهایی را که خودشان تأیید کرده‌اند، خودشان پخش نمی‌کنند. یک وجه تمایزی که (حالا اگر به فال نیک بگیریم) اتفاق افتاده است اما چشم دیدنش را نداشتند. بازی همیشه خوب امین‌ تارخ یا حضور چهره جدید و مقبولی مثل نیما شعبان‌نژاد هم نتوانسته کاری از پیش ببرد و آنچنان که باید و شاید مردم را میخکوب کند پای تلویزیون. حتی خیلی‌ها با توجه به نقش و موقعیت حاج رسول در فیلمنامه معتقدند که یک جورهایی شبیه حاج فتوحی است و کلا سریال می‌خواسته چیزی مشابه میوه ممنوعه از آب دربیاید و خلاقیت خاصی در آن به چشم نمی خورد.

 

کدام سر؟ کدام دلبر؟

یا سر دلبران مثلا. سریال شبکه یک ماه رمضان امسال که مسجد و جایگاه آن را محور اصلی قصه‌اش قرار داده است و سعی دارد از طریق خلق موقعیت‌هایی به همراهی یک روحانی جوان یک سبک زندگی اسلامی و ایرانی را به مخاطب القا کند. موضوعاتی از این دست که در کلیت کار یک تم مذهبی و دینی دارد متأسفانه به رغم پتانسیل بالایی که دارد، همیشه تصنعی بودن و شعارگرایانه شدن از سر و رویشان می‌بارد. انگار فقط قصد دارند از طریق چیدمانی که شامل یک روحانی، یک بافت سنتی مثل شهر یزد و یکسری آدم خوب‌ها و آدم بدها است، حرف یا حرف‌هایی را به زور به خورد مخاطب بدهند. غافل از اینکه صرف یک لبخند روی لب یک آخوند جوان، یا صرف طرز چادر گرفتن همسر همان آخوند جوان، یا مثلا وضوی دسته جمعی سر حوض خانه نمی‌تواند آن ها را به هدف‌شان برساند و مخاطب (مخصوصا مخاطب جوان و دوستدار چنین فضاهایی) چشم و گوشش از این دیدنی‌ها و شنیدنی‌های معمول پر است و برای اغنا شدن در مسائل اصلی زندگی‌اش، نیاز به آموزش‌های حرفه‌ای تر و جذاب‌تری دارد. برخلاف همکاری قبلی محمدحسین لطیفی و محمدرضا شفیعی بعد از سریال تنهایی لیلا، سر دلبران واقعا نتوانسته کار خاصی برای بیننده‌ها تلقی شود.

برچسب ها
سریال های ماه رمضان
جای خالی طنز
سریال طنز ماه رمضان
سریال سردلبران
سریال های به یادماندنی ماه رمضان
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٧/٠٣/١٧
١
٠
بچه مهندس چی؟ من که چون متاسفانه مجبورم تلویزیون رو رصد کنم، رهایم کن رو دقیق تر دیدم و نمخیگم سریال خوبیه نه، اما از حق نگذریم چند تا نکته مثبت داره، اول اینکه دیالوگ های سریال خیلی خوبن، دوم به نسبت خیلی از سریالا روندش کند نیست، سوم شخصیت حاج رسول بر خلاف نظر خیلیا شبیه حاجی فتوحی میوه ممنوعه نیست، اتفاقا رسول با اینکه آدم موجهیه در کل و به خاطر بزرگتر بودنش هوای خواهر برادرا رو داره اما تو جوونیش مثل خیلی از جوونا خطا کرده و الانم در برخورد با پسرش بی نقص و خیلی درست رفتار نمیکنه. با امیر زیاد دعوا میکنه و حتی یه جاهایی با خواهرشم تند صحبت میکنه و عصبی میشه. در کل رسول برای من چیزی که زیاد تو سریالا دیدیم یه حاجی خوب که همیشه عاقلانه و سنجیده عمل میکنه نیست. به شخصه با اینکه میخواسته شبیه میوه ممنوعه باشه مخالفم. در مورد سانسور تجاوز هم درسته که سکانس سانسور شد اما بازم پرداختن به این موضوع برای شروع خوبه به نظرم. اما خب موافقم که اشکالاتی هم داره یکیش شخصیت پردازی ضعیف مثلا شخصیت یحیا و رابطه اش با فرناز!
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٣/١٨
٢
٠
سر دلبران سریال شبکه یکه..نوشتید دو😀
Mim_jeem_jan
Mim_jeem_jan
٩٧/٠٣/١٨
١
٠
به خاطر بچه مهندس واقعا سریال خوبیه با اینکه خط سیر قوی نداره اما اینکه بازگراش بچه ها هستند واقعا جذابش کرده با شیطنت ها ودیالوگای کودکانشون واقعا رنگ دادن به سریال من که خیلی دوسش دارمابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم
a_a
a_a
٩٧/٠٣/١٨
١
٠
واقعا عالی هست سریال شبکه 2 تقریبا تنها سریالی که با علاقه دنبالش میکنم...موضوعی هست که تو جامعه متاسفانه امارش خیلی بالاس...
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٧/٠٣/١٨
٣
٠
من امسال جز تکرار پایتخت هیچ سریال دیگه ای ندیدم ماه رمضان🤔
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٣/١٩
٢
٠
خیلی اهل تماشای تلویزیون نیستم اما یکی دو قسمت از سریال های امسال رو دیدم. به نظرم فاجعه بود. هم از حیث شعارزدگی و هم از جهت بازی ها. ای کاش باز هم سریال های طنز خوب داشته باشیم.
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٣/٢٠
٥
٠
بنظرم باید یه کمپین نه به تلویزیون و رسانه میلی راه اندازی بشه تا اینا یکم به خودشون بیان . ..ورشکستگیشونو که میخواستن با راه اندازی و نهادینه کردن سروش حل کنن که گوش شیطون تیز تا حدودی هم موفق شدند ..هر چی ام که به ضررشون باشه رو سریعا سانسور میکنن....قربونش برم دیکه هر فیلم سریالی ام که توش آخوند و یا قهرمان آخوند نداشته باشه که باب میلشون نیست ...دیگه با این تفاسیر چه جذابیتی میخواد داشته باشه .... پ ن اول ....کلی کامنت گذاشتم .لطفا بی معنی قلمداد نکنید .. پ ن دوم ...به نظرم به جای شبکه ی چهار سیما ..شبکه ی ملی آخوند راه اندازی بشود .بلکه به جذابیت هم افزوده شود ...
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٧/٠٣/٢٠
١
٠
ولی من امسال سریال "بچه مهندس" رو خیلی دوست داشتم ، بخشی از رمان "یاسمین" که چندین سال پیش خونده بودم رو هم به خاطرم میاره :)
b_noori
b_noori
٩٧/٠٣/٢٥
٠
٠
بچه مهندس اوایل به نظر کسل کننده میومد ولی هرچه داستان جلو میرفت جذاب تر میشد. در اصل اول پسر 3 سالم عاشق سریال شد دقیقا اون لحظه ای که جواد رو مادرش آورد و سپرد به یتیم خونه. پسرم کلی گریه کرد و بهم گفت مامان توکه منو تنها نمیزاری؟ حتی فردا صبحشم که از خواب بیدرا شد بازم همین سوالو ازم پرسیدو نگران بود. الانم با شدت پیگیری میکنه سریالو و همش نگرانه جوادیه :) ولی واقعا سریال شبکه یک ضعیفه و اصلا به هیچ وجه کوچکترین تمایلی به دیدنش نداشتم.