شما هم یک تکستروتی هستید؟
باحال و کول در فضای مجازی؛ خجالتی و ساکت در فضای حقیقی

شما هم یک تکستروتی هستید؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

سال‌ها پیش چند وبلاگ نویس دورهم جمع شدیم و برای ارتباط گرفتن بیشتر با یکدیگر، یک گروه تلگرامی تاسیس کردیم. تا آن زمان هیچ‌گاه یکدیگر را به‌صورت حضوری ندیده بودیم و تنها تماس و ارتباط ما از طریق همان چت‌ کردن‌ها و صبحت‌های نوشتاری بود. در بین ما کسی بود که هربار چیزی تعریف می‌کرد از شدت خنده اشک‌مان سرازیر می‌شد! بارها به او گفته بودیم به استندآپ کمدی خندوانه برود و یک تست بدهد که مطمئنا قبول می‌شود. بعد از مدتی طولانی که از این طریق باهم آشنا شده بودیم قرار بر این شد یک‌بار دورهمی حضوری بگذاریم و از نزدیک باهم مراوده کنیم. دیدن کسانی که یک عمر با نوشته‌هایشان زندگی کرده بودیم مسلما هیجان زیادی داشت. وقتی برای اولین بار همدیگر را دیدیم و بعد از ساعتی گپ زدیم همگی به اتفاق هم به فردی که در نوشته‌های معمولی‌اش هم پر از شوخی و خنده بود گفتیم: «تو چرا اینقدر ساکت و خجالتی هستی؟» و جواب‌مان چیزی جز لبخندی کم‌رنگ نبود.

 

باحال در مجازی، بی‌حال در حقیقت!

از آن اتفاق و برخورد مدت زیادی می‌گذرد که چندی پیش با عبارتی تحت عنوان «Textrovert» روبiرو شدم. تکستروت یعنی کسی که در فضای مجازی و در مسیج دادن بسیار مسلط و البته بامزه است اما در واقعیت شخصیتی خجالتی دارد!

با گسترش فضای مجازی و روبه‌رو شده با آدم‌های مختلف، شاید این قضیه برای خودمان هم پیش آمده باشد. این‌که شخصیت فضای مجازی‌ و پنهان‌مان با شخصیت دنیای حقیقی و آشکارمان متفاوت است. پارامترهای زیادی می‌تواند علت این امر باشد که به نظرم مهم‌ترین علت «عدم اعتماد به‌نفس» لازم در رویایی با افراد دیگر است. این جای خالی اعتماد به‌نفس هم باعث ترس روبرو شدن با آدم‌ها می‌شود.  سوال این‌ است که چه موقعی که این کمبود اعتماد به نفس می‌تواند در این شرایط بروز پیدا کند؟

 

انزوایی که علتش کمال‌گرایی‌ست؟

وقتی کسی کمال‌گرایی افراطی داشته باشد، بایدها و نبایدهای زیادی دارد که همین امر باعث می‌شود بیشتر از حد معمول به خودش سخت بگیرد و خودش را قبول نداشته باشد. این سخت‌گیری تا جایی پیش می‌رود که فرد ترجیح می‌دهد با کسی تعامل زیادی نداشته باشد و زیاد درگیر روابط اجتماعی شلوغ نشود. معمولا این‌گونه افراد در مهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه زجر می‌کشند و همیشه منفعل در گوشه‌ای می‌نشینند و بیشتر نظاره‌گر هستند.

اما از آن‌جایی‌که انسان سالم ذاتا اجتماعی‌ست و نمی‌تواند به‌صورت مطلق از اجتماع گریزان باشد، این‌گونه افراد سعی در ارتباط‌گیری در فضای مجازی را دارند. در این صورت صحبت کردن و حضور در جمع‌های پنهان برای‌شان راحت‌تر است. شاید به این دلیل باشد که می‌توانند با گذاشتن نقابی روی صورت‌شان بایدها و نبایدهای اشتباه‌ را کنار بگذارند و با گرفتن اعتماد به‌نفس از دست رفته‌شان، به دور از ترس از قضاوت شدن با جمع همراه شوند. 

کمال‌گرایی زیاد به خودی خود باعث می‌شود فرد دائما در حال وارسی خود باشد. چراکه از تحقیر شدن خودش می‌ترسد. از اشتباه کردن واهمه دارد و می‌ترسید جایی اشتباه کند و شخصیتش خرد شود. این‌گونه افراد به خودشان اجازه‌ی اشتباه را نمی‌دهند. واهمه داشتن از قضاوت شدن باعث درون‌گرا شدن‌شان می‌شود و حضور در جمع‌های شلوغ برای‌شان عذاب‌آور است. 

 

عدم ظاهر قابل قبول یا نداشتن اعتماد به‌نفس؟

در خیلی از موارد ما با کسانی روبرو هستیم که ظاهر خوبی ندارند اما سخنرانان خبره‌ای هستند. در پاره‌ی دیگر موارد هم با کسانی روبرو هستیم که با وجود داشتن ظاهر قابل قبول سعی در پنهان کردن خودشان در اجتماع می‌کنند و نویسندگان خوبی هستند. شاید علت این امر هم داشتن یا نداشتن اعتماد به‌نفس برگردد. افراد زیادی را دیده‌ام که با وجود داشتن لکنت زبان در اجتماع به‌خوبی ظاهر می‌شوند و افرادی که با وجود هیچ گونه ایراد و عیبی سعی می‌کنند در محافل عمومی خودشان را نشان ندهند. شاید برای‌تان جالب و عجیب باشد که میلان کوندرا هم جزء همین افراد است. جایی می‌خواندم که میلان کوندرا که بارها از او به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه نوبل ادبیات یاد می‌شود سال‌هاست حاضر نشده با رسانه‌ها گفت‌و‌گو کند یا در مجامع عمومی ظاهر شود. روزنامه‌ی فیگارو نوشته او به همراه همسر خود در این مراسم حاضر شد و در تمام طول برگزاری مراسم هردوی آن‌ها ساکت بودند و تا حدی هم خجالتی به نظر می‌رسیدند که این امر، گفته‌ی فیلیپ لابرو، نویسنده فرانسوی، که میلان کوندرا و همسرش از ساکت‌ترین زوج‌های پاریس هستند تایید می‌کند. 

برچسب ها
تکستروت
آدم های باحال در فضای مجازی
تکستروتی ها
تکستروت چیست؟
بیماری تکستروت
نظرات کاربران
کد امنیتی
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٣/١٥
١
١
وای چقدر زیبا بود ...دقیقا قبول دارم تمام گفته های این یادداشت رو .من بارها و بارها برام جای سوال بود که چرا من اینطوری هستم و چرا فلانی ؟.....ممنون از شما خانم میرزاامیری
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٧/٠٣/١٨
٠
٠
بار اولی که با یه سری دوستان مجازی قرار حضوری داشتم بلا استثنا همشون گفتن چه قدر آرومی تو دنیای واقعی. البته تعریف این متفاوته با واژه ای که گفتی،شاید به خاطر اینه که نمیشه خیلی زود همه لایه های شخصی زندگیتو با دوستان مجازی در فضای واقعی ارائه بدی البته برعکسشم واسه من پیش اومده
Atefe_K
Atefe_K
٩٧/٠٣/٢٢
٠
٠
با خوندن ی سری پاراگرافا فقط یاده شخصیت قبلیم میفتادم!منم ی تکستروتی بودم=)و خوشالم ک تغییر کردم..ک اره بنظره منم(کارشناس!) دلیلش از کمال گراییه افراطیم بود...ممنون=)
Min_suga
Min_suga
٩٧/٠٦/٠٩
٠
٠
منم تکستروتی هستم و البته به نظرم خیلی بهتره برای شخصیتی که دارم :) شاید گاهی سخت باشه ولی ترجیحش میدم (البته میدونم که ترس از اجتماع یا ترس از حضور در اون بده ولی زیاد باهاش مشکلی ندارم)