شُوی به نام خشونت علیه زنان
روی دیگر سکه

شُوی به نام خشونت علیه زنان

نویسنده : Vr_takallom

روزها همین جور پی هم می‌گذرند و می‌گذرند تا این‌که قرعه ی فال به نام روز پنجم از ماه آذر می‌افتد. روز منع خشونت علیه زنان. روزی که به رغم نام زیبای‌ش حکایتی هم‌چون سایر روزهای از این دست به خود گرفته است. حکایت این روز قریب شباهت دارد به حکایت روز منع آزمایش سلاح‌های هسته‌ای از آن جهت که گویا کارکردِ این‌چنین روزهایی نه ایجاد یک بستر و زیربنای مستحکم برای جلوگیری و منع آنچه مدنظر است، بل‌که برای انجام‌ ندادن آن کار صرفا در همان یک روز است. یک چیز دل‌خوش‌کن‌کی که به بانوان بگویند بله! درک‌تان می‌کنیم. علیه شما خشونت می‌شود. و متاسفانه خود بانوان هم به همین مقدار راضی می‌شوند و هیچ‌گاه نمی‌پرسند دقیقا کدام خشونت؟ تعریف شورای وضع‌کننده این روز در سازمان ملل از خشونت چیست؟ شورای مربوطه کدام راه‌کار را برای منع خشونت علیه زنان اتخاذ کرده است؟ آیا واقعا هنوز دغدغه‌ی زنان را دارد یا مثل قاطبه‌ی موارد مشابه ملعبه‌ای می‌شود در دست اهل‌ش تا به این بهانه برچسبِ خشونت علیه زنان بر کشوری بزنند و پشت‌بندش به این بهانه تحریم کنند و الخ... درست مثل روز مقابله با منع آزمایشهای هسته‌ای که اکنون تنها کارکردی که دارد ایجاد وجاهت برای وضع تحریم‌های جدید علیه کره‌ی شمالی است. البته این روز کم‌اهمیت‌تر از آن است که با روز منع آزمایش‌های هسته‌ای و از این دست مقایسه شود و البته نباید به صرف این‌که پشت این روز کلمه جهانی الصاق شده آب از لب و لوچه عده‌ای آویزان شود چرا که رقص و گل و بلبل! هم روز جهانی دارند! به هر تقدیر خوب است نگاهی به مواردی که به نظر بانیان نام‌گذاری این روز ذیل عنوان خشونت علیه زنان قرار می‌گیرد، نگاهی بیندازیم:

 

نگاه به عنوان ابزار جنسی به زنان: همان‌طور که از این عنوان بر می آید بحث سر نگاه است. این که زنان را به چه دیدی نگاه نکنیم و یا اینکه به چه دیدی به آنها بنگریم. هوش و فراست زیادی لازم نیست تا بدانیم تغییر دید مردان درباره زنان چیزی نیست که با زدن یک دکمه یا با یک دستور سازمانی  و به فرموده تغییر کند. بحث سر فرهنگ و طرز تفکر است و چه کسی بیشتر از خود زنان باید تلاش کند در جهت تغییر این نگرش! پرواضح است که هیچ مردی و نه هیچ انسانی علم غیب ندارد که به یک نظر تمام فضایل و توانایی‌های بانویی را دریابد. آنچه که یک مرد در برخورد اول از یک زن غیر پوشیده می‌بیند، جذابیت‌های بدن او است. سرخآب و سفیدآب و عکس‌های پروفایل خیل کثیری از این دسته نشان می‌دهد که خودشان هم چندان بی رغبت نیستند که با زیبایی‌های جنسی شناخته شوند. این پیش زمینه را میزان کم فعالیت‌های مثمرثمر اجتماعی یا فرهنگی یا ورزشی و غیره از بانوان چه در ایران و چه در دیگر ملل راقیه تشدید می‌کند. بانوان از خود، نمایه‌های جنسی عرضه می‌کنند ولی‌کن انتظار دارند- یا شاید وانمود می کنند که انتظار دارند- به دید جنسی به آنها نگاه نشود! مس را طلا دیدن اگر از سر سفاهت و دیوانه‌گی نباشد قطعا از سر کوری است.

 

به کار بردن الفاظ رکیک در رابطه با زنان: کافی است در گزاره مذکور کلمه مردان را جای‌گزین کلمه زنان کنید تا با معنی‌دار بودن این گزاره به عمومی بودن قباحت آن پی ببریم. فحش و الفاظ رکیک چه در رابطه با مردان باشد و چه در رابطه با زنان محکوم است. فحش را چه به اقوام ذکور یک شخص نسبت دهیم و چه به اقوام اناث در هر حالت مذموم و نکوهیده است وان‌گهی اگر قدری زاویه دید بانوان در این باره تحمل انعطاف را داشته باشد خواهد‌ دید که در دعوا حلوا پخش نمی‌کنند و اگر قرار است زبان به فحشی آلوده شود سعی هر یک بر آن است که الفاظ رکیک به عزیزترین اقوام طرف دیگر دعوا اصابت کند. و چه کسی نزد مردان عزیزتر از مادر و خواهرشان؟ و باز چه کسی نزد زنان عزیزتر از مادر و خواهرشان؟ لذا این که پیکان فحش‌ها و الفاظ رکیکه غالبا به سمت زنان اشاره می‌رود نه از سر عدم علقه و بی‌اعتنایی و بی‌احترامی مردان نسبت به زنان بل‌که به سبب آگاهی افراد از وجود حرمت زنان برای مردان است. دنیایی که در آن فحش به زن و مرد، هر دو در یک ردیف قرار بگیرند، قطعا دنیای غم‌انگیزی‌ست. خاصه برای زنان!

 

حملات جسمانی و کتک زدن: از معدود مواردی است که در بیان مورد خشونت انصاف به خرج داده شده است! اینکه خشونت و حمله را تعمیم نداده و آن را به قید جسمانی مقید کنیم حقیقتا شایسته تقدیر است! واضح است که مرد به سبب قوت جسمانی بیش‌تر در اکثر موارد در موضعی است که می تواند به ناحق از قوه‌ی جسمانی‌ش سوء‌استفاده کند که در باره این سوء‌استفاده در تعالیم دینی هشدار داده‌شده‌است. و شایسته است که به صورت جهانی از این معضل منع شود، منتها اگر این مورد را تعمیم بدهیم به مواردی از قبیل خشونت‌های رفتاری و کلامی می‌رسیم که برای هر دو جنس یک‌سان است. در دنیایی که زنان به خاطر حملات نگاهی! مردان طلب‌کارند این حق البته برای مردان محفوظ است که از دست حملات بعضا کلامی و غالبا روانی و نداشتن امنیت روانی در جامعه روزی جهانی را به نام منع خشونت علیه مردان نام‌گذاری کنند.

 

تجاوز جنسی در بستر زناشویی( تجاوز شوهر به هم‌سر!): لب‌خند و دیگر هیچ! یک لحظه چشم‌هاتان را ببندید و به واژه‌ی تجاوز فکر کنید. بعد چشم‌هارا باز کرده و دوباره ببندید و این‌بار به واژه‌ی زناشویی و هم‌سر فکر کنید. هروقت توانستید این دو را به هر ضرب و زوری، حتی به زور خیال به هم بچسبانید، اعلام کنید تا علاوه بر داشتن یک جایزه نفیس درمورد آن صحبت کنیم. تجاوز صورت بگیرد و هم‌چنان خانواده‌ای باشد یا خانواده‌ای باشد و در آن تجاوزی صورت بگیرد؟!

به هر تقدیر آنچه که از موارد فوق بر می آید تا هنگامی که خود بانوان دست نجنبانند و به صورت منطقی و علت و معلولی با این قبیل پدیده‌ها برخورد نکنند به صرفِ نارنجی کردن پروفایل‌ها، پشت سیستم نشستن و تخیل‌کردن و تولید داستان‌های افسانه‌گونه و... انتظار معجزه برای تغییر دید مردان و جامعه نسبت به آن‎ها غیرممکن به نظر می‌رسد.

برچسب ها
منع خشونت علیه زنان
روز جهانی
سازمان ملل
خشونت جسمی و کلامی
نگاه ابزاری به زن
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٩/٠٨
٧
٤
من دو تا مورد و متوجه نمیشم: 1. این نوشته شما در رد این روزه یا در تایید این روز؟ مشکل شما با نامگذاری این روزه یا نامگذاری این روز توسط یک تفکر دیگه است؟ یا چرا به فکر ما نرسید این روز نامگذرای کنیم؟! دقیقا موضع مشخص نیست. نوشته ی شما شبیه زندگی فلاکت باره زندانی زشتیه که به خاطر حسادت و بغض از زیبای وکیلش، از زندانبانش تعریف و تمجید میکنه و جای زخم و شکنجه هاش و میپوشونه :) 2.این جمله رو اصلا نمیفهمم: ((مس را طلا دیدن اگر از سر سفاهت و دیوانه‌گی نباشد قطعا از سر کوری است.)) استعاره و ایهام مس و یا طلا یعنی چی و رابطش با جمله قبلیش چیه؟ و اصلا خطاب به کیه؟ خطاب به زنه؟ خطاب به مرده؟ یعنی چی؟ یه جور خوددرگیری بامزه ای تو این خروار کلمات پنهانه که با همزدنش محتواش معلوم میشه
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٩/١٠
٤
٤
واای خیلی ممنون.فکر کردم فقط من نفهمیدم ایشون دقیقا مشکل با چی و کیه:))
هورام
هورام
٩٥/٠٩/٠٩
١
٣
کــــــــــاش همه ی روزها به بهترین چیزها و بهترین کارها تعلّق داشت... مثلا:صبح بخیر به به امروزم یه روز مثل دیروز که فرقش اینه من باید با همه بهتر از دیروز باشم و کارهامو به بهترین نحو انجام بدم...امروزم یه روز خوب و قشنگ دیگه:)
looshi
looshi
٩٥/٠٩/٠٩
٥
٥
باز هم قضاوت و قضاوت و قضاوت... نویسنده به قصد حمله به این روز وارد شده و چون نامگذاری این روز توسط غربی ها انجام شده به شدت سعی داره این روز رو بی توجیه نشون بده، به طور مثال ربط دادن خشونت جسمانی و کتک زدن به نگاه های تند مردان و سپس ربط دادنش به مظلومیت مردان در دعواهای کلامی!!!! شما میتونستید اسم متن رو بذارید:" یک روز را برای خشونت علیه مردان اختصاص بدید"
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٩/١٠
٤
٥
تا به حال متنی انقدر گنگ و‌نامفهوم نخونده بودم.ولی دلم میخواد یه چیزی رو اینجا بگم. همونطور که هیچکس نمیتونه انکار کنه یک زمانی سیاه پوستا مورد ستم و استثمار بودن،کسی نمیتونه انکار کنه که در طول تاریخ زن ها مورد ظلم و ستم بودن و از حقوق انسانی کمتری برخوردار بودن.همونقدر که میتونه مواردی از خود سیاه هام وجود داشته باشه که به ظلم علیه خودشون دامن زدن توو زن هام قطعا همیشه هستن زن هایی که با افکار جاهلانشون به این ظلم ها دامن زدند.همونطور که الان توو تاریخ رییس جمهور سیاه پوست داریم توو زن هام الان کسایی هستند که کارهای بزرگی کردن.ولی این به این معنی نیست که ظلم و استثمار سیاه پوست ها به پایان رسیده و خشونت به زن ها به پایان رسیده.وجود کمپینBLM(BLSCK S LIVES MATTER) و وجود کمپین نه به خشونت علیه زنان داره میگه هرچند در مقایسه با گذشته تغیبرات زیادی ایجاد شده ولی این نهضت ها،نهضت مبارزه با استثمار سیاه پوست ها و نهضت احیای حقوق زنان یا مقابله با خشونت،همچنان ادامه داره.حالا نکته ی جالبی که وجود داره اینه که بعضی سفیدپوست ها اومدن در مقابل این جریان سیاه پوست ها کمپین «زندگی بشر اهمیت داره» راه انداختن.در حالی که مثلا توو ایران کسی نسبت به این کمپین سیاه پوست ها گاردی نگرفت و واکنشی نداد.چرا؟چون خودمون میدونیم که مخاطب این کمپین نیستیم!و این واکنش از جانب عده ای خودش مهر تاییدی بر این حقیقته که «رفتارای نژادپرستانه علیه سیاه پوست ها ادامه داره» و توو شرایطی که صراحتا هیچ اسمی از سفیدپوست ها برده نشده کسایی که مسببش هستن به خودشون گرفتن و اینجوری واکنش دادن.در مورد کمپین نه به خشونت علیه زنان هم در واقع هیچ اسمی از مردان برده نشده.کسی نگفته که این روز روز جهانی نه به خشونت علیه زنان از جانب مردانه.در نتیجه حتی زنی که علیه زنان خشونت میکنه هم میتونه مخاطب این کمپین باشه.حالا «بعضی» از آقایونی که انقدر از این موج مخالفت با خشونت علیه زنان احساس ناراحتی کردن،بهش معترضن و لازم دیدن که برای مقابله با این جریان موضوع خشونت علیه مردان رو مطرح کنن باید خوب فکر کنند ببینند که چرا دارند به جای حمایت مقابله به مثل میکنند؟چرا انقدر به خودشون گرفتن و چیه که انقدر بهشون برخورده؟!