اصول ژست گرفتن جلوی دوربین
بررسی جز به جز بدن هنگام عکاسی

اصول ژست گرفتن جلوی دوربین

نویسنده : مریم شیعه زاده

اگر اهل عکس گرفتن هستید و به آن علاقمندید، خوب می‌دانید که ژست تا چه اندازه می‌تواند در جذابیت یک عکس تاثیرگذار باشد. این‌که خودتان و یا سوژه چطور بایستید، با چه زاویه سری به دوربین نگاه کنید و یا هنگام خندیدن دندان‌هایتان دیده شود و یا خیر، سوالاتی است که هنگام ژست گرفتن پیش می‌آید. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید سری به عکس‌های اینترنت بزنید و ژست‌های مورد علاقه‌تان را جدا کنید و همان‌ها را تقلید کنید و یا اصول ژست گرفتن را بدانید. پس اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که هنگام ایستادن جلوی دوربین سردرگم می‌شوید و نمی‌دانید باید چه کنید، این مطلب را تا انتها بخوانید. 

 

برای عکس گرفتن به کدام جهت نگاه کنیم؟ 

چشم‌ها را کمی بیشتر از حد معمول باز کنید اما نه آنقدر که چهره‌تان غیرطبیعی شود و عجیب به نظر برسد، برای این کار هم کافی‌ست جلوی یک آینه بایستید و سعی کنید پلک با مردک چشم‌تان مماس باشد و آن را قطع نکند. این کار را تمرین و اندازه استاندارد چشم‌هایتان را پیدا کنید. اگر در محیط باز عکاسی می‌کنید و نور خورشید بیش از اندازه است و به سختی می‌توانید چشم‌هایتان را باز کنید، چشم‌ها را ببندید و تا 5 بشمارید. اجازه دهید در محیط تاریک پشت پلک، مردمک چشم‌تان کمی استراحت کند و بازتر شود و بعد با شمارش عکاس چشم‌ها را باز کنید و عکس بیندازید. حواس‌تان باشد که نور چشم‌ها باید نور خوبی باشد. پس هنگام عکاسی توجه داشته باشید منبع نور بالای سرتان نباشد تا چشم‌ها در سایه ابروها قرار نگیرند. نگاه کردن به دوربین و یا نگاه نکردن به آن هم دست خودتان است. تنها نکته‌ای که باید بدانید این است که نگاه کردن به دوربین، یک شیوه سنتی است و ارتباط چشمی با مخاطب ایجاد می‌کند و نگاه نکردن به آن عکس شما را نزدیک به عکاسی مد می‌کند. البته این نکته شامل سلفی نمی‌شود و برای گرفتن سلفی از فاصله 50 سانتی متری صورت‌تان، حواستان را اینقدر مصنوعی و ناشیانه به اطراف پرت نکنید و خیلی راحت به دوربین نگاه کنید و لبخند بزنید. 

 اصول ژست گرفتن

 

شانه ها در عکس چطور باشند؟ 

مهم نیست چه ژستی می‌گیرید و دوربین چه زاویه‌ای با بدن‌تان دارد، مهم این است که همیشه شانه‌هایتان راحت باشند. آن‌ها را کمی عقب بدهید، سینه‌تان را جلو بدهید و شکم‌تان را داخل ببرید. حالا سعی کنید شانه‌ها در راحت باشند. اگر دوست دارید تنومند به نظر برسید و شانه‌هایتان پهن باشد، بدن را به سمت دوربین ببرید و اگر دوست دارید کمی لاغر به نظر برسید، کمی به شانه‌هایتان زاویه دهید و سرتان را به سمت دوربین بیاورید. اگر هم شانه‌هایتان زاویه ندارد، حتما به سرتان زاویه دهید که هفت هشتم و سه رخ بهترین آن است. در هفت هشتم، کمی بینی را به سمت راست یا چپ ببرید. 

 

هنگام عکس گرفتن چطور لبخند بزنیم؟ 

رسیدیم به مبهم‌ترین بخش عکاسی! اینکه چطور لبخند بزنیم و چه اندازه. هنگام عکس گرفتن حال خوب داشته باشید و این هنر عکاس است که این حس خوب را به شما القا کند. که با شما گپ بزند و بگوید و بخندد و شما احساس راحتی کنید. اگر روزی در جایگاه عکاس بودید، حتما این کار را انجام دهید. لبخند زیاد را بگذارید برای عکس‌های خانوادگی و آن دسته عکس‌هایی که صمیمیت دارند. عکس‌هایی که واقعی‌ترند و برای ثبت حال و هوا خوبتان است. فک بالای برخی افراد هم اندکی جلوتر است و لبخند باز برای این افراد بهتر است. از این جهت که اگر بخواهند لب‌ها را روی هم بگذارند، این احساس دست می‌دهد که به زور این کار را انجام دادند و لب‌ها را  روی هم فشار می‌‌دهند. لبخند بسته اما کمی رسمی‌تر و مجلسی‌تر است. یادتان باشد که همزمان با لب‌هایتان، چشم‌هایتان هم شاد باشند! اینکه لبخند کامل به شما می‌آید یا لبخند بسته و یا لبخند همراه با دیده شدن دندان، موضوعی است که خودتان باید جلوی آینه کشف کنید. 

ژست گرفتن 

 

حالت دست ها در عکاسی چگونه‌ باشند؟ 

دست‌های شما در عکاسی پرتره بی‌اندازه مهم‌اند و نباید به سادگی از آن‌ها بگذرید، پس هیچوقت آن‌ها را دو طرف بدنتان آویزان نکنید! اگر نشسته‌اید دست‌ها را روی پا بگذارید و اگر ایستاده‌اید، آن‌ها را به پشت ببرید، به دو طرف کمر تکیه دهید، در جیب‌های خود بگذارید، چیزی در دست بگیرید و... اگر می‌خواهید لاغرتر به نظر برسید، هرگز دست‌هایتان را به دو طرف بدن نچسبانید. همین‌طور از لباسی استفاده کنید که روی بازو و شانه را بپوشاند، جز در مواقعی که دست‌های نازکی دارید. توجه داشته باشید انگشت‌هایتان فاصله‌ای برابر داشته باشند و مچ دست را با زاویه‌ای ملایم خم کنید. کف دست یا تمام دست را به دوربین نشان ندهید، دو سه انگشت کافی است، آن‌ها را کاملا روی هم نیندازید و آن‌ها را در هم قفل نکنید. اگر هم می‌خواهید انگشتان‌تان کشیده‌تر و دستتان ظریف‌تر به نظر برسد، آن را دور چیزی مانند ماگ خم کنید. 

 

زاویه کمر نسبت به دوربین چقدر باشد؟ 

زاویه کمر در چاقی یا لاغری شما تاثیر دارد. اگر مستقیم باشد، چاق‌ دیده می‌شود اما اگر به آن زاویه دهید لاغرتر به نظر می‌رسید. همزمان اگر کمی به شانه‌ها هم زاویه دهید اتفاق بهتری رقم می‌خود و اگر بازهم دوست دارید لاغرتر دیده شوید، کمر را از نور اصلی دور کنید تا تیره‌تر از سایر اجزا بدن باشد. 

اصول عکس گرفتن

برچسب ها
اصول ژست گرفتن
حالت بدن برای عکاسی
لبخند موقع عکاسی
عکس گرفتن
ژست صحیح عکاسی
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٣/١٣
١
٠
خیلی خوب بود😊 خصوصا قسمت دست و نگاهش. من همیشه احساس میکنم توی عکسا یکی هستم 4 برابر خودم 😧 بعد که عکس دسته جمعی میگیریم جوجه بودنم مشخص میشه😧
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٣/١٩
٠
٢
واقعا همچین احساسی داری؟ چی فکر می کنی درباره خودت :))
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٣/١٣
٠
١
سلام ....آموزنده بود.سپاس از شما ‌‌
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٣/١٣
١
٠
مرسی خیلی جالب بود من وقتی میخوان ازم عکس بگیرن چندثانیه گیج وایمیستم بعدم یه ژست خونوک میگیرم!😅😅
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٣/١٩
١
٠
ژست های آماده هم می تونه کمک کنه... اینا صرفا اصولش بود.
محبوبه
محبوبه
٩٧/٠٣/١٥
١
٠
یعنی بد عکس تر از من تو عالم نیست :/ با اینکه تقریبا این چیزایی که گفتی رو میدونم و انجام میدم ولی نمیدونم چرا؟ ://
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٣/١٩
٠
٠
خودتو دوس داشته باش و خیلی وسواس به خرج نده :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٧/٠٣/١٨
٠
٠
شما فعلا دوربینتو بردار بیا چند تا عکس زیبا و شایسته از ما بگیر😁
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٣/١٩
٠
٠
چشم :)) با کمال میل