در باب تحریم افطاری رییس جمهوری
من با شما مخالفم!

در باب تحریم افطاری رییس جمهوری

نویسنده : گزینه جیم

هر کنشی که با نیت خیرخواهانه و به منظور توجه دادن مردم و حاکمیت به وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی مردم انجام شود، قابل تقدیر است. تصمیم شما برای عدم حضور در برنامه افطار رئیس جمهور نیز چون با چنین قصدی بوده است، برای من و همۀ دوستدارانتان احترام آور است اما از دو منظر با حرکت مدنی و اعتراض آمیز شما مخالفم.

1- شما هنرمندید و رفتارهای هنرمندانه برازندۀ شماست. هنرمندان باید در صف نخست کسانی باشند که درد مردم را می‌بینند و درمانش را هم می‌شناسند. شما درد مردم را دیده اید اما وظیفه ای برای گام نهادن در راه درمان برعهده خود نمی‌دانید. شما بهتر از من و ما بیشتر می‌دانید که علت العلل دردهای جامعۀ ما ناتوانی از ایجاد یک رابطۀ مبتنی بر گفت وگوی شفاف، احترام آمیز و عاقلانه برای حل مشکلات است. گفت و گویی که در آن طرفین، یکدیگر را به رسمیت بشناسند، برای طرف مقابل حق قائل باشند و بدانند که مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی را نمی‌توان با منطق «همه یا هیچ» حل و فصل کرد. 

در جامعۀ ما نخبگان در صورتی می‌توانند به وظیفۀ تاریخی خود عمل کنند که پرچم گفت و گو را به هرقیمت برافراشته نگه دارند. رفتار شما از این منظر ناامیدکننده بود. شما به مردم این پیام را می‌دهید که هروقت از نتیجۀ عمل اجتماعی به اندازۀ مطلوب راضی نبودید، درها را ببندید و به گفت و گو پایان دهید. اگر هنرمندان کشور که چشم و چراغ مردم اند، خودشان را و مردم را از فرصت گفت و گو با رئیس جمهور کشور محروم کنند، دیگر به دیگر اقشار چه امیدی هست؟

2- شما هنرمندید و رفتارهای هنرمندانه برازندۀ شماست. هنرمندان حتماً تاریخ می‌خوانند و می‌دانند که ناامید کردن مردم از ساز و کارهای مدنی و دموکراتیک چه نتایج خطرناکی برای کشور دارد. حتماً می‌دانند که ناامید کردن مردم از صندوق رأی چه معنای سنگینی دارد. بحث بر سر حسن روحانی و دیگر دولتمردان نیست. صدها حسن روحانی فدای ایران و آیندۀ آن. اما باید به یاد داشت که نباید منتخب ملت را در برابر دشمن خارجی و منتقد داخلی تنها گذاشت و همپیمان با دشمن و منتقدان بر او تاخت. انتقاد و حتی تاختن بر رئیس جمهور و دیگر اعضای هیأت حاکمه حق همه است و باید تا پای جان از این حق دفاع کرد اما در این بازی نباید چنان اسب تاخت که از گرد و خاک برامده از هنرمندی ما، مخالفان دموکراسی سربرآوردند. ما باید به مردمان خود یادآوری کنیم که تنها راه نجات وسربلندی کشور، مشارکت ملی در همۀ عرصه‌های زندگی اجتماعی است و زمانۀ انتظار برای برآمدن قهرمان نجات دهنده گذشته است. حسن روحانی و هرکس دیگر به جای او، تنها منتخبان ملت برای پیشبرد این رویکردند و نه قهرمان و نجات دهنده.قهرمانان معمولاً با چکمه می‌آیند و بر آرزوهای مردم شمشیر می‌کشند، تاریخ را بخوانید!

به قلم آرش شفاعی

برچسب ها
تحریم افطاری رئیس جمهور
تحریم افطاری روحانی
افطاری هنرمندان
آرش شفاعی
تحریم افطاری حسن روحانی
نظرات کاربران
کد امنیتی
لیلی
لیلی
٩٧/٠٣/١٨
٠
٠
مردم جلبک نیستند که با این چرندیات تفهیم بشن.