خجالت بکش!
نگاهی به فیلم خجالت نکش، اولین ساخته رضا مقصودی

خجالت بکش!

نویسنده : مائده کاشیان

رضا مقصودی که ممکن است نامش به عنوان فیلمنامه‌نویس برایتان آشنا باشد و تا به حال نویسندگی فیلم‌‏های مختلفی مانند لیلی با من است، من سالوادور نیستم، همیشه پای یک زن در میان است، اخلاقتو خوب کن و... را بر عهده داشته است، مدتی‌‏ست که اولین فیلمش «خجالت نکش» را در مقام کارگردان روی پرده سینماها در حال اکران دارد و شبنم مقدمی و احمد مهرانفر بازیگران اصلی آن هستند. اولین ساخته او در بخش مسابقه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر هم حضور داشت و تنها در دو بخش بهترین کارگردان فیلم اول  و بهترین بازیگر نقش اول زن نامزد دریافت سیمرغ بلورین شده بود که موفق به دریافت هیچ‌کدام از این جوایز نشد. 

اگر با دیدن تیزرهای تبلیغاتی خجالت نکش تصور کرده‏‌‌اید ماجرای فیلم در مورد بچه‌‏دار شدن یک زوج در سنین میانسالی است باید بگویم کاملا درست فهمیده‏‌اید! قصه تقریبا در سال‏‌های پایانی دهه 60 و از روی عمد در یک روستایی که معلوم نیست کجاست اتفاق می‏‌افتد و شخصیت‌‏های اصلی فیلم به لهجه من درآوردی‏ که به گفته کارگردان ترکیبی از لهجه‌‏های مختلف است صحبت می‏‌کنند. گفتیم قصه! وقتی یک ایده اولیه به درستی گسترش پیدا کند تبدیل به قصه می‌‏شود و اصلا هنر فیلمنامه‏‌نویس و نویسنده همین است، نمونه خوبش در سینمای ایران هم فیلم بچه‌‏های آسمان است، اما در مورد خجالت نکش ایده اولیه فیلم در حد همان ایده می‌‏ماند و تکلیف مثلا قصه همان اوایل روشن می‌‏شود و فیلم تمام می‌‏شود و یک ساعت و چند دقیقه بعدی صرفا وقت تلف کردن برای به پایان رسیدن فیلم و سرگرم کردن تماشاگر است. فیلم خجالت نکش پر است از شوخی‏‌های جنسی و کلامی مبتذل که شاید بعضی از تماشاگران را بار اول و دوم به خنده بیندازد اما بعد از آن از فرط تکرار دیگر بی‌مزه می‌‏شوند و احتمالا صدای خنده همان عده‏‌ای که با این شوخی‏‌ها از خنده غش می‌‏کنند را هم نمی‌‏شنوید و اگر آن‏ دیالوگ‏‌ها را از فیلم حذف کنیم حقیقتا چیزی برای خنداندن تماشاگر ندارد، مگر اینکه بتوانید به حرکت نه چندان خنده‌‏داری که بیست بار تکرار شود، هر بیست دفعه بخندید!

 نه تنها شوخی‌‏های کلامی فیلم، بلکه اتفاقاتی که در نیمه دوم قصه، پشت سرهم بدون هیچ خلاقیتی می‌‏افتند هم درگیر مشکل تکراری بودن هستند و از یک جایی به بعد دیگر حوصله تماشاگر را سر می‌‏برند، حالا بماند که منطق درستی هم بر بیشتر اتفاقات فیلم حاکم نیست و احتمالا یک جاهایی احساس می‏‌کنید پای تماشای فیلمی برای کودکان و با منطق آن‌‏ها نشسته‌‏اید، پس سعی کنید اصلا خودتان را درگیر این بخش ماجرا نکنید. بیشتر شخصیت‌‏های فرعی فیلم هم صرفا در قصه حضور دارند و تا حدی در روند داستان بی‏‌تاثیر هستند که اگر تا پایان فیلم هم سر و کله‌‏شان پیدا نشود اتفاق خاصی نمی‏‌افتد. جالب اینجاست که این فیلمنامه پر از نقص را رضا مقصودی به اتفاق افرا جورابلو نوشته‌‏اند اما انگار دو نفری نوشتن آن هم نتوانسته به رفع نواقص و اشکالات آن کمکی بکند. در این میان شاید تنها نکته جالب توجه فیلم چند کنایه سیاسی فیلم باشد. بازی احمد مهرانفر و شبنم مقدمی هم  دردی از فیلم دوا نمی‌‏کند و اتفاقا جز نقاط ضعف آن به حساب می‏‌آید و اصلا نام شبنم مقدمی در میان نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر جای سوال دارد. بنابراین اگر می‏‌خواهید به امید دیدن یک فیلم کمدی با قصه‌‏ای پر کشش، فیلم خجالت نکش را انتخاب کنید بهتر است بگویم این فیلم که اصلا نمی‌‏توان اسم کمدی روی آن گذاشت، حسابی نا امیدتان می‏‌کند و انتظارتان را برآورده نخواهد کرد.

 

برچسب ها
فیلم خجالت نکش
خجالت نکش
رضا مقصودی
شبنم مقدمی
خجالت نکش را ببینیم یا نه
نظرات کاربران
کد امنیتی
amineh_hz
amineh_hz
٩٧/٠٣/٠٢
٤
٢
من خجالت نكش رو توی جشواره دیدم و به نصبت مصادره به نظرم پر حرف تر بود و كمدی بهتر هم داشت
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٧/٠٣/٠٣
٤
٢
موضوع خجالت نکش میتونست خیلی خوب باشه اما این شکل پرداختن به سوژه تبدیلش کرده بود به یک فیلم بد، قصه مصادره خیلی خوب بود اما متاسفانه اونم هم کمدیش هم روند فیلم تا اواسط فیلم خوب بود و بعد افت کرد، اما با همه اینا بازم مصادره از خجالت نکش فیلم بهتری بود به نظرم.
علی_دادخواه
علی_دادخواه
٩٧/٠٣/٠٢
٤
١
واقعا حرفی برای گفتن نداشت
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٧/٠٣/٠٣
٢
١
میتونست داشته باشه اما حیف که نتونست
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٣/٠٣
١
٢
سلام ..من هم به درخواست یکی از دوستان ،رفتم و این فیلم و دیدم ...و کاملا با گفته های شما موافقم ....خیلی خیلی ممنون بابت این یادداشت زیبا ‌...
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٧/٠٣/٠٣
٠
١
سلام، ممنون از توجهتون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٧/٠٣/٠٣
٧
٢
عرض سلام :) فکر کنم زمانی که این فیلم رو دیدین حالتون خوب نبوده و یا دلتون از جایی پر بوده ! شاید شما چون شهری بودید این فیلم رو درک نکردید ! ولی به نظر من یک بخشی از زندگی روستایی رو روایت کرد و دقیقاً برعکس آنچه که نوشتید خوب هم بود ! شاید خواستید ادای مسعود فراستی رو دربیارید یعنی برای اینکه بگید نقد کننده ی خوبی هستید ، فاتحه ی فیلم و تیمش رو بخونید !
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٧/٠٣/٠٣
٥
٩
علیک سلام. اگه کسی نظرش مخالف شما بود یا دلش از جای دیگه پر بوده یا فیلمو درک نکرده یا خواسته ادای بقیه رو دربیاره؟از این سه حالتم خارج نیست! کمی فکر کنید قبل از اینکه چیزی رو بنویسید :) چون موضوع خوبی رو روایت کرده پس فیلم خوب بوده؟؟ یک موضوع خوب رو به بدترین شکل روایت کرده که این روایت بد به قصه هم لطمه زده و ایده خوب فیلم در حد همون ایده مونده//من تو مطلب دلایلم رو برای خوب نبودن فیلم گفتم، شما هم از خوبیاش برامون بگین. در ضمن من منتقد نیستم که بخوام ادای فراستی و منتقدا رو دربیارم!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٣/٠٣
٣
٢
از اون دسته فیلم های بلاتکلیف!
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٧/٠٣/٠٥
٣
٠
سلام. با اون بخش حرفتون مربوط به فیلمنامه موافقم، اینکه ایده خوب بود ولی خوب پرداخت نشده بود، مخصوصا همون نیمه دوم فیلم فرمودین. ولی جسارتا خانم کاشیان به هیچ عنوان شوخی‌های فیلم مبتذل نبود، و اصولا فیلم به هیچ عنوان به ابتذال نزدیک هم نبود، شاید کیفیت شوخی‌ها خیلی بالا نبود ولی نه میشه گفت شوخی‌هاش کم بود و یا مبتذل بود، در مورد بازی‌ها هم،هم آقای مهران‌فر هم خودشون و هم گریمشون(تاحدودی) ضعیف و هم خانم کیانی به شدت سطحی، اما یکی از ستونهای فیلم که تا اخر بیننده رو نگه میداره بازی خانم مقدمی بود...