کاشت دمنوش های گیاهی در گلدان
انواع دمنوش گیاهی را در خانه تولید کنید

کاشت دمنوش های گیاهی در گلدان

نویسنده : الهام حبشی

این روزها دم نوش‌های گیاهی با آن همه فواید ذکر شده بر روی بسته‌بندی‌های رنگارنگشان، هواداران زیادی پیدا کرده‌اند. گیاه خیلی از همین دم ‌نوش‌ها را می‌توانید در منزل خودتان، آن هم با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از یک بسته دم‌نوش آماده پرورش بدهید. گیاهانی که می‌توانند مدت‌های زیادی سبز باشند و گل بدهند. هوای خانه را عطراگین کنند و غیر از وظیفه زیباسازی،  قابلیت تبدیل به یک نوشیدنی مفید را هم داشته باشند و دوباره از نو گل و برگ بدهند. در این مطلب آموزش کاشت 5 دم نوش که محبوب‌ترین این نوشیدنی‌های ارزشمند‌ هستند را برای‌تان تهیه کرده‌ایم.

 

بابونه

بابونه با آن گل‌های زرد و سفید، زیباترین گیاهی است که در این مطلب از آن حرف خواهیم زد. گیاهی که نه تنها عطر و دم‌نوشش آرامش بخش است که دیدن گل‌های ساده و ظریفش هم حالتان را خوب می‌کند. برای کاشت این گیاه کافی است یک بسته بذر تازه از این گیاه را تهیه کنید و در یک شانه تخم مرغ، ترجیحا پلاستیکی بکارید. در هر حفره شانه تخم مرغ 3 بذر قرار دهید و با افشانه خاکش را مرطوب نگه دارید. تا سبز شدن جوانه‌ها روی شانه تخم مرغ را با پلاستیک فریزی که چند سوراخ در آن ایجاد کرده‌اید، بپوشانید. با بزرگ شدن جوانه‌ها، آن‌ها را به گلدان انتقال دهید و با فاصله چند سانتی متری از هم بکارید. 

دمنوش گیاهی درگلدان

 

خبر خوب: اگر گیاهتان رشد خوبی داشته باشد و به گل بنشیند، می‌توانید گل‌های کاملا رسیده را با قیچی جدا کرده، خشک و در شیشه‌ای بدون هوا برای مصرف نگهداری کنید. همچنین اگر گیاه به یک سالگی برسد، دوباره بذر جدید تولید خواهد کرد. 

بابونه در گلدان

 

نعناع

عطر نعناع حتی با شنیدن نامش هم احساس می‌شود. عطری که با کاشت گیاهش می‌توانید همیشه در منزلتان احساسش کنید. برای کاشت نعناع حتی نیاز به بذر هم ندارید. همین که سبزی خوردن سفره‌تان را تهیه کردید. چند ساقه سالم و کلفت‌تر نعناع که سر شاخه‌دار هستند را جدا کنید. برگ‌های پایین ساقه‌ها را با احتیاط جدا کنید و آن‌ها را در یک طرف آب، در مکانی نورگیر قرار دهید. مراقب باشید، آفتاب مستقیم گیاه را خشک خواهد کرد. یک الی دو هفته بعد نعناع‌ها ریشه خواهند داد و آماده کاشتن خواهند شد. می‌توانید در ابتدای کار ساقه‌های گیاه را با یک میله چوبی ببندید. همچنین مراقب باشید خاک گلدانتان خشک نشود. 

خبر خوش: اگر نعناع را در آپارتمان و در گلدان بکارید به احتمال زیاد تا سال‌ها گلدانی خوش عطر و سبز خواهید داشت، چرا که نعناع در هوای مناسب خراب نخواهد شد.

هشدار: اگر نعناع را در باغچه می‌کارید، دورش را با یک دیواره چوبی بپوشانید یا با گلدان داخل باغچه قرار دهید، در غیر این صورت نعناع به سرعت در تمام باغچه ریشه خواهد دواند و باغچه‌تان را نعناع برخواهد داشت. نکته: به گیاه کوچک گل مانند و سبزی که وسط برگ‌های نعناع به وجود می‌آید، سرشاخه می‌گویند.

نعناع در گلدان

 

به‌لیمو

به‌لیمو با آن بوی مجذوب کننده ترد و ترشی که دارد احتمالا مورد پسند خیلی‌ها است. اما کاشتن این گیاه به راحتی دیگر سبزیجات نیست. بذرش جوانه نمی‌دهد و اگر قصد پرورش آن را داشته باشید، باید از قلمه آن استفاده کنید. به‌لیمو در انتقال بسیار حساس است پس از همان اول یک گلدان را در نظر بگیرید تا دیگر نیاز به جا به جا کردن گیاه نباشد. یک قلمه سالم به اندازه 10 تا 15 سانتی‌متر تهیه کنید و برای ریشه‌دار شدن در بستری از مخلوط خاک مرغوب و ماسه قرار دهید. شاخه‌ای که قلمه گرفته‌اید سالم باشد و از نزدیک گره بریده شده باشد. بعد از کاشت، خاک اطراف قلمه را سفت کنید و از آبیاری روزانه یادتان نرود. تا جوانه زدن برگ‌های جدید، روی گلدان را با پلاستیک بپوشانید.

نکته: برگ‌های قلمه به‌لیمو را تا 7 سانتی‌متر هرس کنید و بقیه برگ‌ها را جدا نکنید. قلمه‌ها را در فاصله10   سانتی‌متری از هم بکارید.

به لیمو در گلدان

 

زنجبیل

زنجبیل با آن هیبت زمخت و سیب زمینی شکلش هم اگر کاشته شود، می‌تواند ظرافت‌های خودش را به نمایش بگذارد. تنها کافی است یک زنجبیل با پوستی نازک تهیه کنید و 24 ساعت آن را در مقداری آب یا پلاستیکی مرطوب قرار دهید. گلدان مناسب برای زنجبیل به تعداد و اندازه زنجبیل‌ها بستگی دارد. همین‌که به اندازه 3 سانتی‌متر زنجبیل‌ها از هم و دیواره‌ی گلدان فاصله داشته باشند، کافی است. مثل دیگر گیاهان، زنجبیل‌هم در خاک مرغوب رشد بهتری‌خواهد داشت. روی زنجبیل را با خاک بپوشانید و در حدی به آن آب دهید که خاکش مرطوب باشد. در آبیاری زیاده روی نکنید.

فن باغبانی: اگر گلدان‌را داخل حیاط یا محیطی سردتر از داخل خانه نگهداری می‌کنید، آبیاری گیاه را در فصول سرد قطع کنید.

خبر خوش: کمتر از 10 ماه گیاه خوش رنگ و رویی از زنجبیل خواهید داشت که ممکن است قدش از نیم‌متر هم بیشتر شده باشد. می‌توانید از این گیاه قلمه گرفته و با ریشه‌دار کردنش در آب، گلدان‌های دیگری داشته باشید.

زنجبیل در گلدان

 

آویشن

پیتزا دوست‌ها طعم و عطر آویشن را خوب می‌شناسند. گیاهی که از نژاد نعنا است و اگر آن را در گلدان منزلتان بکارید، چندین سال عمر خواهد کرد. بذر آویشن را هم درست مثل دیگر دم‌نوش‌هایی که با بذر کشت می‌شوند بکارید. اما اگر اطرافتان کسی هست که این گیاه را در خانه دارد می‌توانید چند میوه که در انتهای شکوفه‌های آن وجود دارد را گرفته و همان‌ها را در گلدان منزل خودتان بکارید. 

دمنوش گیاهی درگلدان

برچسب ها
تولید دمنوش گیاهی
دمنوش گیاهی درخانه
دمنوش گیاهی در گلدان
دمنوش در خانه
دمنوش در گلدان
سبزی در گلدان
بابونه در گلدان
به لیمو در گلدان
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٣/٠٢
١
٠
از موارد بالا فقط گلدون به لیمو رو دارم. حس خیلی خوبیه دمنوش های ارگانیک خودتو داشته باشی :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٣/٠٥
٠
٠
باریکلا به لیمو 😍 من نعنا کاشتم تو باغچه 😊😊 بابونه اگر بشه خیلی دوس دارم بگیرم بکارم 😊
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٣/٠٢
١
٠
نعناع رو خیلی وقته دارم من:)) از سرشم بکنی باز برگ و شاخه میده... حالا قلمه به لیمو از کجا بیارم:(
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٣/٠٥
٠
٠
آره نعنا عین علف هرز زیاد میشه 😂😂 از مریم خانم شیعه زاده😁😁
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٣/٠٦
٠
٠
رزماری هم تو تصویر هست اونم خوراکیه؟ ازونام دارم بوش خیلی باحاله لامصب😂😂
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٣/٠٨
٠
٠
آره شبیه رزماری که هست ولی شبیه خیلی چیزای دیگم هست. نمیدونم اونی که تو عکسه رزماریه یا اسطوخودوسه، لوندره چیه :)) ولی میدونم رزماری خواص زیاد داره. آره اون رو هم می جوشنن، چای رزماری