اصغر فرهادی دست پر برمی گردد؟
درباره فیلم پر رمز و راز «همه می دانند»

اصغر فرهادی دست پر برمی گردد؟

نویسنده : یاسین ناطقی

بعد از مدت‌ها، خبر از پایان تولید آخرین کار اصغر فرهادی شنیدیم. همه می‌دانند، جدیدترین اثر فرهادی یک هفته پیش بعنوان فیلم افتتاحیه جشنواره کن به نمایش در آمد و از همان روز، منتظرمان گذاشت تا ببینیم نظرات داوران در موردش چیست.  سه روز مانده به مراسم اختتامیه و اعلام برندگان جوایز کن، سراغ فرهادی و فیلمش رفتیم تا بیشتر درموردشان بدانیم.

داستان فیلم از چه قرار است؟
آنطور که عوامل فیلم و بینندگان گفته‌اند، همه می‌دانند، درامی آمیخته با داستان پلیسی-جنایی است و قرار است مانند آثار اخیر فرهادی قرار است دشواری‌های تصمیم‌گیری افراد در شرایط مختلف و لغزش‌ آنان را در لحظاتی حساس مشاهده کنیم. همه می‌دانند، داستانی پر از رمز و راز دارد؛ همانطور که درباره الی و چهارشنبه‌سوری دارای این ویژگی بودند.
جالب‌ترین نکته پیرامون فیلم، موفقیت عجیب فرهادی در برقراری ارتباط با فرهنگ و خلقیات مردم اسپانیاست. پنه‌لوپه‌ کروز، بازیگر زن فیلم، در کنفرانسی خبری گفت که فرهادی برای نگارش فیلمنامه، بیش از دو سال در اسپانیا زندگی کرده و هر روز با معلمی اسپانیایی دیدار داشته است. از گفته‌ها پیداست که تلاش‌های فرهادی برای نزدیکی به روحیات و زبان و فرهنگ اسپانیایی‌ها موفق بوده و فیلم کاملا حال و هوای اسپانیا را به خود گرفته است. خاویر باردم می‌گوید که این فیلم، یکی از اسپانیایی‌ترین فیلم‌هایی‌ست که کار کرده. با این حال، فرهادی معتقد است که موضوع فیلم و رخدادهای آن، مسائلی جهانی و فراملیتی‌اند. عشق، نفرت و نحوه بروزشان، چیزهایی‌اند که فرهادی در فیلمش به آن‌ها پرداخته. او می‌گوید که تنها فرق آدم‌ها با ملیت‌های گوناگون، شکل بیان این احساسات است.

آقای اسکار
احتمالا خیلی از ما اصغر فرهادی را با چهارشنبه‌سوری و درباره‌الی شناختیم و او را با جایزه اسکاری که برای جدایی نادر از سیمین برد، به خاطر سپردیم. فرهادی که بعنوان نخستین ایرانی برنده اسکار شده بود، پنج سال بعد و با فروشنده، برای دومین بار صاحب اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد و نامش در لیست شش کارگردان معروف تاریخ سینما تبدیل شد که در طول دوران کاری، بیش از یک بار اسکار بهترین فیلم خارجی را به دست آورده‌اند.
اگر فکر می‌کنید فرهادی تنها اهل نوشتن و کارگردانی فیلم‌های درام و بعضاً غمناک است، سخت در اشتباهید. او قبل‌تر با فیلمنامه‌نویسی دایره زنگی و سریال معروف خانه‌به‌دوش، کمدی را هم تجربه کرده‌.

جمع ستارگان
پیش از فرهادی، کارگردان‌های زیادی در فیلم‌های خود از بازیگران مطرح و غیرمطرح خارجی بهره‌ برده‌بودند؛ اما کمتر کارگردانی را در سینمای معاصر ایران می‌شود یافت که مانند اصغر فرهادی جرأت تولید فیلمی با بازیگران تماماً خارجی را به خود داده باشد. فیلم شیرین از عباس کیارستمی، کتاب قانون از مازیار میری، استرداد از علی غفاری و عشق‌بدون‌مرز از پوران درخشنده، معروف‌ترین نمونه‌های همکاری کارگردانان ایرانی با بازیگران خارجی‌اند و در تمامی آن‌ها حضور بازیگران ایرانی بر خارجی‌ها می‌چربد. فرهادی هم پیش از این در فیلم گذشته سراغ بازیگران فرانسوی رفته بود. بِرنیس بِژو، برنده اسکار نقش مکمل زن، در کنار علی مصفا، بازیگران اصلی گذشته بودند.
حالا فرهادی در آخرین کار سینمایی خود، سراغ بازیگران مطر بیشتری رفته و جمعی از برندگان اسکار و سزار را گرد هم آورده است. پنه لوپه کروز و خاویر باردم، زوج اسپانیایی و برنده جوایز کن و اسکار هستند که در همه می‌دانند، مقابل دوربین فرهادی ایستادند. پنه لوپه کروز ده سال پیش برای بازی در فیلم ویکی‌کریستینا بارسلونا، برنده اسکار بازیگر نقش مکمل زن و دو سال قبل از آن، صاحب جایزه کن شده بود. خاویر باردِم هم که در فیلم، نقش همسر کروز را بازی می‌کند، یک سال زودتر از او اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.

کن و اکران
تا سه روز دیگر، تکلیف نظرات داوران جشنواره کن در مورد فیلم فرهادی مشخص خواهد شد. فیلم تا الان بازخوردهای مختلفی داشته و وبسایت‌های حوزه فیلم، نظر بینندگان را راجع به فیلم، مثبت ارزیابی کرده‌اند. اینطور که معلوم است، اکران همه می‌دانند در ایران با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهد بود. چند روز پیش رسانه‌ها خبر دادند که فرهادی در این فیلم، برخی از حدود اجباری در سینمای ایران و مرزهای وزارت فرهنگ و ارشاد را زیر پا گذاشته و کمی به دنیای منشوری قدم گذاشته! در حالی که حدود یک هفته از آغاز اکران فیلم در فرانسه می‌گذرد، هنوز خبر و جزییاتی از تاریخ و نحوه اکران آن در ایران منتشر نشده است.

برچسب ها
همه می دانند
اصغر فرهادی
آخرین فیلم اصغر فرهادی
جشنواره کن
کن
نظرات کاربران
کد امنیتی
Atefe_K
Atefe_K
٩٧/٠٢/٢٦
١
٠
امیدوارم خبرای خوب بشنویم از فیلم...و امیدوارم در سینمای ایرانم اکران بشه بدون سانسور(اینک جکه البته خخ)..امتحانا حسابی سخت کرده فعال بودنو تو بعضی جاها فقط هاع؟=) ممنون از مطلبتون^_^