مشکلات شایع در عکاسی
مشکل عکس هایتان را بر طرف کنید

مشکلات شایع در عکاسی

نویسنده : مریم شیعه زاده

بدترین قسمت عکاسی، همین‌جاست! جایی که شما تمام تلاش‌تان را برای داشتن یک عکس خوب به کار می‌گیرید و آخر سر نتیجه‌ چیزی نمی‌شود که انتظارش را داشتید. نه برای اینکه از جنبه هنری نتوانستید عملکرد خوبی داشته باشید، بلکه از جهت تکنیک عکس دچار ضعف هستید. مشکلات شایع عکاسی بسیارند و از این بین، تعدادی از آن‌ها پر تکرار هستند. در این مطلب تا آنجا که بشود، این مشکلات را با هم مرور می‌کنیم و به شما می‌گویم چطور آن‌ها را رفع و رجوع کنید. 

 

چرا عکس‌هایم محو می‌شوند؟ 

 مشکلات زیادی باعث می‌شود عکس محوی داشته باشید اما معمولا این محوی به خاطر سرعت شاتر پایین و یا خطا در فوکوس است. اگر احساس می‌کنید دوربین‌تان در حالت اتوفوکوس به درستی عمل نمی‌کند، با یک آزمایش ساده از وجود مشکل و یا عدم وجودش مطمئن شوید. از جلد یک کتاب یا یک فنجان و یا هر وسیله ثابت دیگری، به همراه سه پایه عکاسی کنید. یک‌بار در حالت اتوفوکوس و بار دیگر به صورت دستی. اگر عکس اتوفوکوس خیلی محوتر از عکسی بود که با فوکوس دستی گرفتید، یا لنز نیاز به تعمیر دارد و یا سنسور دوربین‌تان. 

اگر سرعت شاتر شما پایین باشد، عکس لرزش دستتان و حرکت سوژه را ثبت می‌کند. در مواردی که سرعت شاتر پایین است، عدد دیافراگم را در کم‌ترین عدد بگذارید و اگر باز هم محوی عکس داشتید، ایزو را در حد نیاز بالا ببرید. در این مواقع حتما تنظیمات دوربین‌تان را از سینگل شات، روی حالت عکاسی مداوم بگذارید و اجازه دهید دوربین به جای یک عکس، چند عکس بگیرد و بعد هرکدام که واضح بود را نگه دارید. 

 

در نور کم چطور عکاسی کنم؟ 

تا جایی که می‌توانید از فلش استفاده نکنید. تخت کردن صورت، نور مصنوعی، از بین بردن سایه‌ها و... از مشکلات عکاسی با فلش است. اول از روش‌های زیر استفاده کنید و اگر ناچار بودید، سپس دست به دامن فلش شوید. 

-دوربین را روی اولویت دیافراگم بگذارید. حالا کم‌ترین عدد را انتخاب کنید. 

-فایل عکس را با فرمت RAW ذخیره کنید تا نمود بهتری داشته باشد. 

-دوربین‌تان را روی حالت عکاسی مداوم قرار دهید و اجازه دهید تا چند عکس بگیرد. 

-ایزو را بالا ببرید اما با حساب و کتاب. ایزوی بالا نویز بیشتری در عکس ایجاد می‌کند. 

-هنگام ویرایش عکس از نرم‌افزارهایی که نویز را کاهش می‌دهند استفاده کنید. 

-از سه‌پایه استفاده کنید. 

عکاسی در نور کم 

 

چطور با شارژ باتری کم دوربین عکاسی کنم؟ 

به قصد عکاسی از خانه خارج شدید و یادتان آمده که شارژر باتری را همراه‌تان نیاورده‌اید. دوربین را نگاه می‌کنید و متوجه می‌شوید شارژ باتری کم است و حالا می‌خواهید برای مدت زمان بیشتر عکاسی کنید، پس با دقت راهکارهای زیر را بخوانید. 

-به جای دید از صفحه نمایش ، از ویزور دوربین استفاده کنید.

-از فلش استفاده نکنید. 

-عکس را بازبینی نکنید. 

-جی پی اس و وایرلس دوربین را خاموش کنید. 

-روشنایی صفحه نمایش را پایین بیاورید. 

ترفند: سرما قدرت باتری دوربین‌تان را کاهی می‌دهد. اگر در هوای سرد هستید، باتری را خارج کنید و با دست‌هایتان گرمش کنید و دوباره داخل دوربین بگذارید. تا قبل از سرد شدن مجددش می‌توانید 10، 15 دقیقه عکاسی کنید. 

 

با حافظه کم دوربین چه کار کنم؟ 

حواس‌تان باشد که دوربین را هیچ‌وقت به این مرحله نرسانید اما اگر این اتفاق افتاد و تنها برای چند شات دیگر حافظه داشتید؛ کارهای زیر را انجام دهید. 

-فرمت عکس را روی JPG قرار دهید. 

-ویدیوها را حذف کنید. 

-عکس‌های بد با ایزوی بالا و نواحی سایه زیاد را حذف کنید. 

-همیشه یک مموری کارد اضافه داخل کیف و یا خودروی خود داشته باشید. 

 

چرا روی عکس لکه به وجود می‌آید؟ 

گرد و خاک! در بیشتر موارد علت وجود گرد و خاک است. حالا کجا باید به دنبال این گرد و خاک بگردیم؟ 

-لنز: گرد و خاک هم روی لنز می‌نشیند و هم داخلش می‌رود اما به ندرت خودش را نشان می‌دهد. مگر اینکه به دقت فوکوس کنید و یا عدد دیافراگم بالایی انتخاب کنید. اجزای جلویی و عقب لنز را با دستمال مخصوص گردگیری کنید و اگر مشکل گرد و غبار داخل لنز جدی است، آن را به دست یک متخصص بسپارید. 

سنسور: با یک لنز از دیواری سفید عکس بگیرید و سپس لنز دیگری را جایگزین کنید. اگر لکه همچنان پا برجا بود مشکل از سنسور است. پس به سراغ یک متخصص بروید و سنسورتان را تمیز کنید و یا خودتان یک فوت فوتک (Blower) تهیه کنید اما هرگز این اشتباهات را انجام ندهید: 

-از انگشت یا دستمال گردگیری استفاده نکنید. 

-هرگز فوت نکنید. 

لکه روی دوربین 

 

چرا عکس‌هایم رنگ و رو رفته‌اند؟ 

علت برای اینکه عکس‌هایتان رنگ و رو رفته باشد زیاد است. از شرایطی مثل عکاسی از پشت شیشه و در مه بگیرید تا تجهیزات و تکنیک‌های نامناسب. مثل فیلتر کثیف یا ارزان قیمت، لنز خاکی و خش‌دار، لنز ارزان و نداشتن هود لنز که راه‌ نورهای منحرف را سد کند. 

برچسب ها
مشکلات شایع عکاسی
تمیز کردن دوربین
مشکلات عکس
محو شدن عکس
عکاسی در نور کم
ایجاد لکه روی عکس
نظرات کاربران
کد امنیتی