بهترین پوستر فیلم‏‌های سینمایی
نگاهی به برترین پوسترهای سینمایی به بهانه چالش #پوستربازی

بهترین پوستر فیلم‏‌های سینمایی

نویسنده : مائده کاشیان

احتمالا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که شاید حتی اسم کارگردان یا بازیگران یک فیلم برایتان آشنا نبوده اما با دیدن پوستر فیلم و سرنخ‏‌هایی که از کلیت قصه به مخاطب داده ترغیب شده‌‏اید تا آن را تماشا کنید یا گاهی تصویر پوستر آنقدر خوب بوده و معنا و مفهوم خاصی را برایتان یادآوری کرده که باعث شده آن را به عنوان تصویر زمینه گوشی موبایلتان انتخاب کنید و تصویرش را نگه دارید و هر بار که به آن نگاه می‌‏کنید مفهوم و حس خاصی برایتان تداعی شود. امروز می‏‌خواهیم به بهانه چالش #پوستربازی که «محمد اسماعیلی» عکاس سینما و تلویزیون آن را در فضای مجازی به راه انداخته است و تعدادی از منتقدان و علاقمندان به سینما در آن شرکت کرده‏‌اند، نگاهی به چند تا از بهترین پوسترهای اصلی فیلم‏‌های سینمایی بیندازیم. بد نیست شما هم از همین لحظه در این چالش شرکت کنید و تعدادی از پوسترهای مورد علاقه‌‏تان را معرفی کنید.


مظنونین همیشگی1995
یکی از به یاد ماندنی‌‏ترین فیلم‌‏ها در تاریخ سینما، فیلم «مظنونین همیشگی» به کارگردانی برایان سینگر است. یکی از بهترین صحنه‏‌های ابتدایی فیلم یعنی پنج مرد مظنون به بمب گذاری یک کشتی را در پوستر فیلم می‏‌بینید، این پوستر به خوبی مخاطب را کنجکاو می‌‏کند که بداند چه چیزی در پس این چهره‏‌های مشکوک و البته ظاهرا ساده لوح و خونسرد نهفته است و راز پای لنگ مرد سمت چپ تصویر چیست؟! اگر فیلم را دیده‌‏اید که می‏‌توانید یک‌بار دیگر با دقت به این انتخاب هنرمندانه نگاه کنید، اما اگر تا به حال فیلم را ندیده‌‏اید برای درک بهتر پوستر فیلم حتما آن را تماشا کنید و از رمزگشایی پوستر لذت ببرید.

 


ای تی1982
دوستی انسان و موجودات ماورایی تا به حال دستمایه بسیاری از فیلم‌‏های علمی-تخیلی سینما بوده است و یکی از بهترین راوی‌‏های این ارتباط و دوستی استیون اسپیلبرگ است که در فیلم «ای تی» به خوبی رابطه دوستانه و عاطفی بین انسان و موجودات فضایی را به تصویر کشیده است. پوستر این فیلم یکی از زیباترین و به یاد ماندنی‏‌ترین پوسترها در سینماست.
 


مونیخ2005
بازی نور و سایه و رفلکس‌‏هایی که در بعضی از صحنه‌‏های فیلم چشم مخاطب را به سمت و سوی خاصی هدایت می‏‌کند باعث شده تا فیلم «مونیخ» یکی از خوش تصویرترین آثار استیون اسپیلبرگ باشد.، بنابراین فیلمی شبیه مونیخ با آن نماهای زیبا اگر یک پوستر معمولی داشته باشد جای تعجب دارد. آن پرده‏‌های قرمز رنگ، شخصیت اصلی فیلم که در تاریکی قرار گرفته و ضد نور است، حس سردرگمی و گیجی‌‏ای که به بیننده القا می‏‌کند و در عین حال حس آرامشی که در عکس وجود دارد همه و همه باعث زیبایی هرچه بیشتر پوستر مونیخ شده است.

 

بچه رزماری1968
پوستر اصلی فیلم «مادر!» دارن آرنوفسکی را به خاطر دارید؟ چهره نارنجی رنگ جنیفر لارنس و پس زمینه زرد رنگ پوستر همراه یک خانه سیاه و رمزآلود را یادتان هست؟ پوستر آن فیلم در واقع ادای دینی به فیلم «بچه رزماری» رومن پولانسکی است یا شاید بهتر است بگوییم تقلیدی از پوستر فیلم پولانسکی است، نه تنها پوستر فیلم مادر بلکه فضای آن هم بی‌‏شباهت به فیلم بچه رزماری نیست. در هر صورت پوستر زیبای فیلم رومن پولانسکی یکی از ماندگارترین پوسترهاست.


 


فهرست شیندلر 1993
بر خلاف پوستر فیلم‌‏ها در سینمای ایران که نه زیبایی خاصی دارند و نه نشان دهنده‏‌ی فضای فیلم و حرف اصلی آن است و بیشترین کاری که انجام می‌‏دهد معرفی بازیگران فیلم است، پوستر بسیاری از فیلم‌‏ها در سینمای جهان کاری فراتر از معرفی بازیگران یا بازیگر اصلی فیلم می‌‏کند و حتی چیزی فراتر از حرف اصلی فیلم می‌‏گوید. هر چه در پوستر بی‏‌نظیر فیلم «فهرست شیندلر» استیون اسپلیبرگ، طراحی شده معنی مشخص و جالبی در قصه و فیلم دارد، از آن اسامی در فهرست زندگی بخش که کنار هرکدام‌شان یک عدد به چشم می‏‌خورد گرفته تا رنگ قرمز آستین پالتوی کودک در تصویر.

 

 

دایی من 1958
پوستر فیلم «دایی من» ساخته کارگردان فرانسوی به نام ژاک تاتی تصویر دایی و خواهرزاده‌‏‏ای را نشان می‌‏دهد که قصه فیلم حول محور آن‌‏ها می‏‌چرخد. مرد قد بلندی که در پوستر طراحی شده همان آقای اولو یعنی دایی مهربان، ساکت و ساده خواهرزاده‌‏اش جرارد است. همانطور که از پوستر فیلم پیداست، جرارد شیفته دایی‌‏اش است و او را الگوی خود می‏‌داند. پوستر این فیلم بدون در نظر گرفتن ارتباطش با داستان به تنهایی و از لحاظ زیبایی طراحی قابل توجه است. 


برچسب ها
چالش پوستربازی
پوستربازی
بهترین پوستر فیلم
بهترین پوستر فیلم سینمایی
طراحی پوستر فیلم
نظرات کاربران
کد امنیتی
Mah
Mah
٩٧/٠٢/٢٥
١
٠
Zibaa
لیلی
لیلی
٩٧/٠٣/٠١
٠
٠
پوستر فهرست شیندلر مفهومی و زیباست