لسترسیتی ایران در مسیر فاجعه
نگاهی به وضعیت نماینده های ایران در جام باشگاه های آسیا

لسترسیتی ایران در مسیر فاجعه

نویسنده : علیرضا گرانپایه

معلوم نیست که باید دقیقا هواداران پرسپولیس دعاهایشان را به جان چه کسی در فدراسیون فوتبال کویت کنند ولی آن چیزی که بالاخره قطعی شد، تعداد سهمیه‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا بود. حالا به کمک تعلیق فدراسیون فوتبال کویت و افزایش سهمیه ایران به 3+1 پرسپولیسی‌ها به راحتی در مرحله گروهی حضور دارند. البته استقلالی‌ها هم از این اتفاق خیلی بدشان نیامد، حالا آن‌ها باید برای رسیدن به مرحله نهایی لیگ قهرمانان تنها یک مسابقه در ورزشگاه آزادی برگزار کنند. ذوب آهن و استقلال خوزستان هم دیگر نماینده‌های قطعی ایران هستند، در ادامه سعی کردیم در فاصله حدودا 2 ماهه تا شروع مسابقات مرحله گروهی به بررسی شرایط نمایندگان ایران در این رقابت‌ها بپردازیم. 

 

استقلال خوزستان؛ داستان تکراری بی پولی

استقلال خوزستان

همه چیز طبق پیش‌بینی جلو می‌رود، استقلال خوزستان بعد از یک قهرمانی لستر وار در لیگ ایران، حالا یک فصل رخوت انگیز را شروع کرده است. هر چند پورموسویان سرمربی تیم، توانست خیلی از بازیکنان اصلی تیم را در خوزستان حفظ کند ولی مدیران این تیم نشان دادند که توانایی اداره نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا را ندارند. آن‌ها با 11 امتیاز حال و روز خوبی در لیگ ایران ندارند و از آن مهمتر در آستانه جدایی ستاره‌های سال گذشته‌شان هستند. بازیکنان استقلال خوزستان چیزی حدود 10 درصد قراردادهای‌شان را گرفتند تا همین موضوع باعث شود بازیکنانی مثل زهیوی، بیت سعید، حسین طیبی و پورقاز بدجور ساز جدایی کوک کنند. اگر فکر می‌کنید که فسخ قرارداد این بازیکنان بدون رضایت باشگاه امکان پذیر نیست، سخت در اشتباه هستید چون این بازیکنان همان ابتدا فصل فکر این روزها را کرده بودند و متمم قراردادی را از باشگاه گرفتند که در صورت پرداخت نشدن 50 درصد  مبلغ قرارداد تا نیم فصل اجازه فسخ یک طرفه قرارداد دارند. فکر کردن به استقلال خوزستانی که بدون زهیوی، بیت سعید، پورقاز و طیبی در لیگ قهرمانان حضور پیدا کند، آن‌قدر ترسناک است که می‌تواند شروع کننده یک فاجعه در فوتبال ایران باشد. تمام امید هواداران فوتبال به این تیم از جایی شروع می شود که لسترسیتی هم در لیگ انگلیس شرایط مشابهی از لحاظ نتیجه‌گیری دارد، آن‌ها هم تا این‌جای کار تنها 13 امتیاز در لیگ جزیره کسب کردند ولی شرایط‌شان در لیگ قهرمانان به کلی متفاوت است. 4 پیروزی از 5 بازی و صعود به عنوان تیم اول مرحله گروهی! هواداران فوتبال ایران امیدوارند که استقلال خوزستان مسیری را در ادامه طی کند که همزادش در انگلیس قبل‌تر آن را تجربه کرده است. 

 

ذوب آهن؛ بازم مثل همیشه

قهرمانی ذوب آهن

راستش را بخواهید ذوب آهنی‌ها آن‌قدر کم فراز و نشیب و یکدست در این چندسال در فوتبال ایران ظاهر شدند که چه با گل محمدی و بی گل محمدی بعید است، تغییر خاصی در سبک بازی و روند نتایج این تیم حاصل شود. ذوب آهنی‌ها همان سناریویی را در پیش گرفتند که سال قبل هم آن را اجرا کردند. بعد از یک شروع ضعیف، حالا کم‌کم خودشان را به رده‌ها بالا جدول رساندند تا بار دیگر ذوب آهنی‌ها را در بین مدعیان لیگ ببینیم. ذوبی‌ها امیدوارند تا بتوانند به کمک یک قرعه خوب در مرحله گروهی لیگ قهرمانان راهشان را برای رسیدن به مرحله حذفی هموار کنند و کمک تبهری که در مسابقات حذفی دارند، خودشان را به مراحل بالاتر برسانند. با توجه به میانگین سنی پایین بازیکنان ذوب آهن، مجید حسینی باید حسابی حواسش باشد که گرفتار بی‌تجربگی بازیکنانش در آسیا نشود.

 

پرسپولیس تهران؛ کام بک

تمرین پرسپولیس

پرسپولیسی‌ها به آسیا برگشتند تا هوادارانشان بعد از سال‌ها بتوانند آرزوی دست نیافتنی خود در لیگ قهرمانان را بار دیگر رویاپردازی کنند. چه انتخابی بهتر از پرسپولیس برانکو برای در نظر داشتن شانس قهرمانی در آسیا؟ پرسپولیسی‌ها در لیگ پا به پای تراکتور صدر جدول را دست به دست می‌کنند و البته از آن عجیب‌تر این‌که بعد از سال‌ها لیگ را با نتایج خوب شروع کردند تا کارشناسان قرمزهای پایتخت را شانس اول قهرمانی در لیگ بدانند. پرسپولیس باید منتظر گروه بندی لیگ قهرمانان باشد ولی بعید است اگر همین روند را ادامه بدهد، مشکل خاصی برای صعود به مرحله بعد داشته باشد. تنها چیزی که این روزها برانکو را بیشتر از قبل نگران کرده است، جدایی احتمالی نوراللهی و عالیشاه است، بازیکنانی که اگر به بهانه سربازی در نیم فصل به تراکتور کوچ کنند، حسابی کفه ترازو را در ادامه فصل به سمت تراکتور سنگین می‌کنند و البته دست پروفسور در آسیا را خالی. راستی اگر برانکو بتواند این دو بازیکن را برای خروج از باشگاه منصرف کند، برای گل نزدن‌های طارمی چه فکری باید بکند؟ سایه تهدید پریموف اوکراینی برای جوان بوشهری کافیست؟

 

استقلال تهران؛ توی تنهایی و غربت

علی منصوریان در تمرین استقلال

شاید بدترین خبر برای علی منصوریان و شاگردانش همین لیگ قهرمانان آسیا باشد. سرمربی جوان آبی‌ها ترجیح می‌داد که سال گذشته مظلومی زحمت کسب همین نیم سهمیه را هم نمی‌کشید تا او این روزها به جای فکر کردن به السد قطر و ژاوی به بازی‌های آینده لیگ و جام حذفی‌اش فکر کند. استقلالی‌ها 18 یا 19 بهمن به احتمال زیاد باید منتظر ژاوی و مرتضی پورعلی گنجی باشند تا به ورزشگاه آزادی بیایند و بر سر نیم سهمیه دیگر فوتبال ایران بجنگند. علی منصوریان که هنوز نتوانسته ثبات خاصی در روند نتیجه گیری تیمش ایجاد کند، در صورت صعود به مرحله گروهی لیگ قهرمانان باید دست به کار شود و چند بازیکن دیگر به ترکیب بازیکنانش اضافه کند. بعید است آبی‌ها با این بازیکنان و در فشار بالا مسابقات بتوانند معجزه‌ای در آسیا رقم بزنند. خروج امین حاج محمدی از لیست این تیم در نیم فصل و اضافه شدن پژمان منتظری می‌تواند یک خبر خوب برای هواداران باشگاه باشد.

برچسب ها
استقلال خوزستان
پرسپولیس
ذوب آهن
استقلال تهران
لیگ قهرمانان آسیا
نظرات کاربران
کد امنیتی
ساده
ساده
٩٥/٠٩/٠٧
٠
٠
خبرگزاری صداوسیما خراسان رضوی: 🔵 اتوبوس علی سامره ترمز برید/ مربی و بازیکنان راهی بیمارستان شدند - اتوبوس بازیکنان تیم فوتبال زاگرس در دسته سوم باشگاه های کشور که هدایتش را بتازگی علی سامره ملی پوش اسبق کشورمان بر عهده گرفته است ، به دلیل بریدن ترمز از مسیر خارج شد و خسارت شدیدی دید. - در پی این سانحه علی سامره دچار آسیب دیدگی دست و صورت شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت./ ببخشید اون عکس اول مطلب رو دیدم یاد این خبر که امروز شنیدم افتادم.
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٩/٠٨
٠
٠
آره واقعا... خبر خوبی نبود
محمد گنجلو
محمد گنجلو
٩٥/٠٩/٠٨
٠
٠
ان شاالله استقلالم بازیشو ببره.تا ان شالله امسال ستاره سومشم بگیره..البته با این منصوریانو تیمش ...بعید می دونم حتی بتونه بازیشو ببره
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٩/٠٨
٠
٠
سلام. با این شرایط استقلال، من شانس حضور در لیگ قهرمانان را هم کم میدونم