اشتباه کردند، قبول
درباره حواشی حضور عوامل به وقت شام در کوروش و ترساندن مردم

اشتباه کردند، قبول

نویسنده : مهدیه جوادی

چند روزی ا‌ست که ماجرای پاساژ کورش تهران و حرکت بازیگران داعشی «به وقت شام» در جمع مردم، سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. این‌بار آنقدر واکنش‌های گروهی که منتظرند تاسف بخورند، طرح بزنند، نامه سرگشاده بنویسند و لایک جمع کنند؛ سریع و شوکه کننده بود که این سوال برایم پیش آمد چرا ول کن ماجرا نیستیم و همچنان بر موج احساسات سواریم. خود من نه فیلم به وقت شام را دیده‌ام و نه کلا از این سبک فیلم‌ها خوشم می‌آید و قطعا پولی خرج دیدن این فیلم نخواهم کرد اما موضوعی که فکرم را بعد این ماجرا مشغول کرد، حجم زیاد تحقیر و توهین بود که به کارگردان فیلم و تیم اجرایی تبلیغات وارد شد، در حالی‌که خود ابراهیم حاتمی کیا رسما اعلام بی‌خبری و عذرخواهی کرد و از همه حلالیت طلبید. باز هم تا موضوع جدیدی پیدا نشده بود که ملت نظرات‌شان را درباره آن بیان کنند‌(خروج آمریکا از برجام) همچنان بر مواضع‌شان باقی بودند و فحاشی و تحقیر و انواع نقد روا و ناروا را نثار فیلم و موسسه حامی و... کردند.

به نظر من این خیلی بد است که انگار ما منتظریم کسی که با نظراتش موافق نیستم سوتی بدهد و ما سریع برویم و تمام دق دلی‌مان از آن جریان یا نوع نگاه را سرش خالی کنیم. پس انصاف چه می‌شود؟

بحث من اصلا ماجرای درستی و یا غلطی انجام تبلیغ میدانی با این شور و حرارت عجیب و غریب نبوده و نیست اما موضوعی که فکرم را درگیر کرده این است که این بی‌ترمزی و تخریب جویی ما در به خاک و خون کشیدن بقیه تا کجا ادامه خواهد داشت. پس کریمانه گذشتن از اشتباه دیگران کجاست. در پاساژی در تهران برای چند دقیقه اتفاقی افتاده که قرار بوده خیلی خفن باشد، منتها کم تجربگی و کم فکری کار دستشان داده و نه تنها تاثیر مثبتی نداشته، بلکه بازخورد مردم منفی هم بوده است. الان من اگر بیایم و به جد و آباد حاتمی‌کیا فحاشی کنم چه فرقی دارم با کسانی که صرفا به‌خاطر زاویه داشتن با شخصیت فرهادی فیلم‌هایش را بد می‌نامند و هزار و یک انگ ناروا به او می‌زنند؟ نمی‌خواهم چنین تصوری ایجاد کنم که اگر فرهادی چنین کاری می‌کرد چه می‌شد... نه اصلا! حرف من این است یک وقت‌هایی باید فقط از یک ماجرایی رد شد. تا به‌حال چقدر از این برخوردهای کوبنده به نتیجه رسیده‌ایم؟ از رفتارهایی در سطح وسیع جامعه گرفته تا همین جنب و جوش‌های شبکه‌های اجتماعی، چقدر توانسته تاثیری داشته باشد؟ بله قطعا تبلیغات به وقت شام می‌شد خیلی بهتر و جذاب‌تر اجرا شود. می‌شد داعشی‌ها دست بسته و رنجور باشند، نه یاغی و خرابکار. می‌شد ملت از خاری داعشی‌ها عکس بگیرند و همه جا منتشر کنند اما اشتباه را با اشتباه پاسخ ندهیم. 

از اوج و یا هر موسسه نوپا حامی فیلم سازی بخواهیم کمی با تفکر بیشتر کار کند و توقع مان را سالم و بدون هیاهو بیان کنیم. بخواهیم که همین نمایش را جوری در شان دوباره برگزار کند. به نظر منطقی‌تر و بهتر نیست تا همه را در نطفه خفه کنیم و دیگر شاهد هیچ نوآوری در این زمینه نباشیم؟

فکر نمی کنم کار سختی باشد! هست؟

برچسب ها
به وقت شام
عوامل به وقت شام
نمایش عوامل به وقت شام در کوروش
عوامل به وقت شام در سینما کوروش
ترساندن مردم در سینما کوروش
نظرات کاربران
کد امنیتی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٧/٠٢/١٩
٢
٢
خانم جوادی اوج موسسه نوپای فیلم سازی نیست ، با تشکر :)
مهدیه جوادی
مهدیه جوادی
٩٧/٠٢/٢٤
٠
٠
واقعا کار حرفه ای انجام ندادن تا حالا باید امیدوار باشیم که رشد کنن
heydaretebari
heydaretebari
٩٧/٠٢/٢٠
٤
١
در اینکه حرکت تیم تبلیغاتی ناشیانه بود که حرفی نیست و این که ربطی به کارگردان فیلم نداره این اتفاقات هم درست اما وقتی حاتمی کیا تو اختتامیه فجر با اون لحن حرف می زنه فریاد میزنه و مجری برنامه رو جلوی اون همه آدم مورد خطاب قرار میده و به نوعی محکومش میکنه باید هم انتظار داشته باشه در این چنین شرایطی بازخوردهای تندی رو دریافت کنه
مهدیه جوادی
مهدیه جوادی
٩٧/٠٢/٢٤
٠
٠
یکی از دلایلی که منم‌ نمی رم سینما به وقت شام ببینم همینه که رفتارش درست نیست منتها من میگم همه چیو بهم دیگه بست ندیم هر موضوعی توی فضای خودش بررسی بشه یه جورایی عادت کردیم به پرونده سازی کردن درباره آدم ها
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٢/٢٠
٢
١
هربار جوابیه یکی از داعشی های پاساژ کوروشو روی پیج شون می بینم، بیشتر متعجب میشم... امروز هم یکی دیگه شون مردم رو «احمق» خطاب کرد و آدرس خونه شو داد واس دعوا :))))))))
مهدیه جوادی
مهدیه جوادی
٩٧/٠٢/٢٤
٠
٠
خدا ب اونا عقل بده به ما هم یه پولی :)))
h_rastegar
h_rastegar
٩٧/٠٢/٢٤
٠
٠
بابا این بنده خدا ها اصلا این کاره نبودن. معلوم بود اصلا بازیگر نبودن. معلوم نیست این ایده رو کدوم آدم بی سوادی به این شکل داغون اجرا کرده. میخواسته با حداقل هزینه کار کنه. اینطوری شده. این وسط این همه آدم معتبر رو هم زیر سوال برده. بد تر از همه که مشهد هم بوده.
مهدیه جوادی
مهدیه جوادی
٩٧/٠٢/٢٤
٠
٠
دقیقا به نظر منم مشکلشون بی تجربگیه منتها متوجه نشدم چی مشهد بوده؟!